Προς το περιεχόμενο

Επέμβαση λέιζερ μυωπίας και πρόβλημα με τα φώτα


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχή το είχα σε όλα τα φωτιζόμενα αντικείμενα, όπως φανάρια, φωτεινές επιγραφές, φώτα αυτοκίνητων, κολόνες φωτισμού/ΔΕΗ. Πλέων το έχω μόνο στης κολόνες φωτισμου και στα πίσω φώτα των αυτοκίνητων. Το οποίο χωρίς να το γνωρίζω, επειδή αναφέρθηκε παραπάνω, με το που βάλω σταγόνες σχεδόν εξαφανίζεται! Άρα είναι θεμα μερικής ξυροφθαλμιας που αντιμετωπίζω λογο της επέμβασης! Αρα οσο υποχωρεί η ξηροφθαλμια θα υποχωρει και αυτο μαζι! Κατι που συμβαινει ηδη, δηλαδη μερα με την μερα απο λιγο υποχωρεί σταδιακά. Πάντως ενας γρήγορος τρόπος για να φύγει η ξηροφθαλμια άμεσα, εκτως απο τα τεχνητά δάκρυα και το τζελ τη νύχτα ειναι αυτές η βιταμίνες. Διώχνουν την ξηροφθαλμια μέσα σε ενα τρίμηνο πολυ γρήγορα αλλα ειναι ακριβουτσικες της έπαιρνα παλιά που ειχα χοντρό θέμα με ξηροφθαλμιαhttps://www.skroutz.gr/s/10994739/Thera-Tears-Eye-Nutrition-Omega-3-1200mg-90-%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82.html

Προϋπήρχε ξηροφθαλμία, έστω και ελεγχόμενη. Αυτή είναι και η αιτία που έχεις τόσο έντονα αυτές τις ενοχλήσεις. Η διαθλαστική χειρουργική και κυρίως η LASIK - femtoLASIK την επιδεινώνει. Μέχρι τουλάχιστον να επανέλθει η ισορροπία στα μάτια. Μην ξεγελιέστε που από την πρώτη μέρα η όραση είναι άριστη χωρίς ενοχλήσεις. 

Τα ω3 βοηθούν γενικά με την ξηροφθαλμία και αν η πρόσληψη από τις τροφές (παχιά, λιπαρά ψάρια κυρίως) δεν επαρκεί, τέτοια συμπληρώματα μπορούν να βοηθήσουν. Υπάρχουν και άλλα παρόμοια σκευάσματα (ω3 χωρίς άλλες βιταμίνες και "στολίδια") σε πιο οικονομικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προϋπήρχε ξηροφθαλμία, έστω και ελεγχόμενη. Αυτή είναι και η αιτία που έχεις τόσο έντονα αυτές τις ενοχλήσεις. Η διαθλαστική χειρουργική και κυρίως η LASIK - femtoLASIK την επιδεινώνει. Μέχρι τουλάχιστον να επανέλθει η ισορροπία στα μάτια. Μην ξεγελιέστε που από την πρώτη μέρα η όραση είναι άριστη χωρίς ενοχλήσεις. 

Τα ω3 βοηθούν γενικά με την ξηροφθαλμία και αν η πρόσληψη από τις τροφές (παχιά, λιπαρά ψάρια κυρίως) δεν επαρκεί, τέτοια συμπληρώματα μπορούν να βοηθήσουν. Υπάρχουν και άλλα παρόμοια σκευάσματα (ω3 χωρίς άλλες βιταμίνες και "στολίδια") σε πιο οικονομικές τιμές.

Ναι προϋπήρχε ελεγχόμενη ξηροφθαλμια Οπότε περιμένω σταδιακά να επανέλθει η ισορροπία. Απλα μια ερώτηση. Να πάρω βιταμίνες η τα επιμείνω μόνο με το systane hydration και τα jel drops? Δηλαδή αυτά σταδιακά θα βοηθήσουν να επανέλθει απο μόνα τους η ισορροπία η ειναι απαραίτητες και η βιταμίνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γιατρος εμας δεν μας ειπε τιποτα για βιταμινες και gel;;;!!! ειναι ακινδυνα αυτα και χωρις επιπλοκες;

ναι φυσικά και είναι ακίνδυνα! τις βιταμίνες μπορείς να τις πάρεις μεχρι 3 μήνες το πολυ. καλά γιατι της βιταμίνες μπορεί να μην σας είπε αν και βοηθάνε πάρα πολύ, για το gel όμως? Το συστήνουν ολοι οι γιατροί και βοηθάει απίστευτα, κρατάει τα μάτια ενυδατωμένα την νύχτα προστατεύει να μην ξεραίνονται και βελτιώνει αισθητά την ξηροφθαλμια, αλλά καλύτερα να συμβουλευτειτε τον γιατρό σας!

 

https://www.pharmacytop.gr/el/products/alcon-systane-gel-drops-lipantikes-ofthalmikes-stagones-10ml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικά και είναι ακίνδυνα! τις βιταμίνες μπορείς να τις πάρεις μεχρι 3 μήνες το πολυ. καλά γιατι της βιταμίνες μπορεί να μην σας είπε αν και βοηθάνε πάρα πολύ, για το gel όμως? Το συστήνουν ολοι οι γιατροί και βοηθάει απίστευτα, κρατάει τα μάτια ενυδατωμένα την νύχτα προστατεύει να μην ξεραίνονται και βελτιώνει αισθητά την ξηροφθαλμια, αλλά καλύτερα να συμβουλευτειτε τον γιατρό σας!

ο γιατρος μας μαλλων ειναι γτπ, εχεις καποιο gel απο skroutz να προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS,ασε να περασει ο καιρος που σου ειπε ο δοκτορ και μην αγχωνεσαι.
Καθενας το περναει διαφορετικα.

Εκανα prk και ταλαιπωρηθηκα αρκετα στην αρχη.

Δυστυχως και εγω εχω την εντυπωση οτι δε βλεπω τοσο καλα τη νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω.... Τρια ατομα εχουμε κανει στην οικογενεια στον ιδιο γιατρο σε διαστημα 11 ετων χωρις κανενα προβλημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες ενοχλησεις δεν ειχα ποτέ. Ουτε 1 μηνα μετα την εγχειρηση.
 

Στην αρχή ειχα αυτο το οποίο εχει σχεδόν εξαφανιστεί:
corbis_rm_photo_of_foggy_night-300x204.j

 

 

Τα φωτα τα εβλεπα ετσι οταν ειχα μυωπια!
 
Η ευαισθησια στον ηλιο που αναφερθηκε, ειναι πολυ εντονη τον πρωτο χρονο. Ειχα κανει την εγχειριση Μαιο και ολο το καλοκαιρι ακομα και με συνεφια, φορουσα γυαλια. Σημερα σχεδον 4 χρονια μετα, μου ειναι πολυ ενοχλητικο να βγω στον δυνατο ηλιο χωρις γυαλια ηλιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες ενοχλησεις δεν ειχα ποτέ. Ουτε 1 μηνα μετα την εγχειρηση.

 

 

 

Τα φωτα τα εβλεπα ετσι οταν ειχα μυωπια!

 

Η ευαισθησια στον ηλιο που αναφερθηκε, ειναι πολυ εντονη τον πρωτο χρονο. Ειχα κανει την εγχειριση Μαιο και ολο το καλοκαιρι ακομα και με συνεφια, φορουσα γυαλια. Σημερα σχεδον 4 χρονια μετα, μου ειναι πολυ ενοχλητικο να βγω στον δυνατο ηλιο χωρις γυαλια ηλιου.

 

 

Εγω και πριν την επεμβαση ειχα γυαλια μυωπιας και ηλιου ενσωματωμενα.Ουτε το δυνατο φως δεν μπορουσα και δεν μπορω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια αποτι βλεπω πληθαίνουν τα ποσοστα επιπλοκων δυστυχως.το ιδιο συμβαινει και στη δικη μου περιπτωση.ενα εχω να πω για αυτους τους καραγκιοζηδες που λεγονται οφθαλμιατροι ειναι τουλαχιστον για τα μπαζα πιο σκουπιδια δεν υπαρχουν.η δικια μου περιπτωση με οδηγησε σε αλλους 3 σκουπιδογιατρους μετα απο 6 μηνες ξηροφθαλμιας μου διαγνωσαν βλεφαριτιδα και δυσλειτουργια μεμβομιανων αδενων.τα φαινομενα halo glare kai starburst εντονα καθως και φωτοφοβια.αυτα απο μενα.η επεμβαση αυτη δεν ειναι παρα μονο ενα επικίνδυνο πειραμα το οποιο ονομαζουν ρουτινα και 99% ασφαλες...σκ@τ@ στα μουτρα τους οι παλιοτσεπακηδες παιρνουν τα φραγκα και μετα η μονη λυση τους ειναι το "υπομονη θα περασει".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν μερικοι που ειναι γιατροι και παριστανουν τους απλους χρηστες στο insomnia / και σε αλλα φορουμ και γραφουν πως κανανε επεμβαση κλπ χωρις επιπλοκες και ειναι ακινδυνο ετσι για να απροποσανατολισουν τους υπολοιπους για να τα τσεπωσουν.

 

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ πρωτου αποφασισετε να κανετε επεμβαση και να το ψαξετε αρκετα.

 

Εμενα μου ειπαν πως σε 3 μηνες ολα θα ειναι οκ και ελα που το βραδυ η ταλαιπωρια ειναι εντονοτερη, αυτα δεν μου τα ειπε κανενας απο τους γιατρους που πηγα, και κλασσικα ολοι λενε δεν εχεις κατι και αντε βγαλε ακρη μονος σου.

 

Υ.Γ. Δεν αναφερομαι σε καποιον σε αυτο εδω το τοπικ αλλα γενικοτερα προς αποφυγη παρεξηγησεων, υπαρχουν επισης επιτυχημενες επεμβασεις σιγουρα αλλα να αναφερονται οι επιπλοκες και ποσο κρατανε και την ταλαιπωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης στο εξωτερικο υπάρχουν παααρα πολλοι ανθρωποι που τη πατησαν οπως εμεις γτ η κατάσταση εκει εχει ξεφυγει .στατιστικά διχνουν 10.000 ανθρωποι ετησίως βγαινουν με προβληματα στην αγγλια μονο φανταστειτε τι θα γινεται σε αλλες χωρες.και σε λιγο καιρο θα γινεται και εδω και τα φραγκα ειναι πολλα και δικαιοσυνη 0.θελουν καψιμο.

Η πρωτη επεμβαση λεγοταν RK ξεσκισαν ποσο κοσμο και μετα τη σταματησαν και ειπαν οτι δεν ηταν επιτυχημενη.το ιδιο γινετε και με prk lasik σε καμια 10αρια χρονια το ιδιο θα λενε και αντε βρες λυση να ξαναδεις καλα και σωστα.παντου οτι να ναι και ειδικα στην ελλαδα που τους εχουμε θεοποιησει κιολας τους αλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αποτρέπω οποιονδήποτε πάει να κάνει τέτοια επέμβαση, εκτός κι αν έχει κάποιο χοντρό πρόβλημα που τον υποχρεώνει να φοράει πατομπούκαλα ή πανάκριβα γυαλιά με μεγάλο δείκτη διάθλασης. Μόνο επέμβαση ρουτίνας δεν είναι, κι έχει αμφίβολα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...