Προς το περιεχόμενο

"Πρώτη DSLR"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Δηλώνω σχετικά αρχάριος και ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας dslr φωτογραφικής μηχανής (η πρώτη μου) και θα ήθελα απο τους πιο έμπειρους να μου πουν αν ο συνδυασμός ενός Canon EF 50mm f/1.8 STM φακού με ένα Canon EOS 1300D body είναι λειτουργικός, πρακτικός και αποτελεσματικός. Δεκτές και άλλες προτάσεις. Ευχαριστώ!

Υ.Γ. : Σκέφτηκα να αποφύγω τον kit φακό λογω του μικρού σχετικά διαφράγματος (aperture) μιας και μου αρέσει το blurry effect και το shallow depth of field (το θολωμα στο φόντο γενικότερα).

Επεξ/σία από adamtheofilou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά...δεν πρόκειται για αναβάθμιση αλλα για πρώτη φωτογραφική μηχανή... Απο άποψη περιεχομένου ενδιαφέρομαι και για πορτρέτα και για άλλες λήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσυ μια χαρα το διατυπωσες εγω δεν διαβασα καλα... σε λιγο θα ανεβασω καποια λινκς με καποιες προτασεις...γνωμη μου ειναι να πας ειτε σε νικον ειτε σε sony...η canon ειναι πλεον πισω σε αισθητηρες και features (σε υψηλα iso αναφερομαι...αν τραβας χαμηλα ISO οτι και να παρεις θα σε ικανοποιησει)

 

 

 

Γραψε λιγο στο youtube να δεις γραψε EVF vs OVF....ο λογος ειναι οτι καποιοι προτιμουν το πρωτο καποιοι το δευτερο...παιζει μεγαλο ρολο για εμενα. Οι Sony ειναι EVF και οι Canon/Nikon dslr ειναι OVF

 

Αν θελεις για πιο γενικο φακο κατ' εμε παρε 35 F1.8 και οχι τον 50μμ f1.8... απλα επειδη εγραψες για πορτραιτα τον εβαλα μεσα στα λινκς

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου θα τις εξετάσω και θα κανω το απαραίτητο ψάξιμο... Με λιγα λόγια αποτι κατάλαβα είσαι υπερ της αποφυγής του κιτ φακου και στην επιλογή κάποιου σταθερού ανεξάρτητα με το σωμα

Επεξ/σία από adamtheofilou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειμαι υπερ της αποφυγης του κιτ φακου ειδικα οταν αυτος ειναι οξυς (παλιοτερα οι κιτ φακοι ηταν για τα μπαζα αναλογως και την μαρκα βεβαια)...

 

Σκεψου τον δικο μου τον σονυ κιτ ακομα και τωρα τον χρησιμοποιω..αλλα μονο την ημερα και σε φωτογραφιες τουριστικες/landscape οπου χρειαζομαστε deep depth of field και θελω και τα 18mm του κιτ φακου (σε F8 ξυριζει σε ευκρινεια και θυμιζει φακο που κοστιζει >200 ευρω) ...ξυραφι ο 35αρης 1.8 αλλα στα τοπια δεν εχω ευρεια γωνια ληψης

 

Παντως αν εισαι νεος στο χωρο δεν σε ενδιαφερουν και τοσο οι νεες τεχνολογικες τασεις..απλα θες να μαθεις...Οποια καμερα και να παρεις των τελευταιων 7 ετων με εναν καλο φακο 35αρη 50αρη.. κλπ θα μαθεις πολλα....και οπως ειπα και ο κιτ ακομα ειναι χρησιμος αν ειναι αξιοποιησιμος στα οπτικα του.

 

Mπορεις να κοιταξεις και σε καμερες micro 4/3... ειναι πιο οικονομικες και με αψογη ποιοτητα εικονας τηρουμενων των αναλογιων ---> https://tinyurl.com/y9ko3flb

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα.

Σαν πρωτάρης τελείως στις DSLR μηχανές, και έχοντας σαν ταβάνι τα 400 περίπου ευρώ, ποιά από τις 2 λύσεις είναι προτιμότερη;

Cannon 1300d Vs Nikon D3400.

Πραγματικά έχω μπρερδετεί ψάχνοντας, και θεωρώντας ως δεδομένο τους φακούς που δίνονται με το βασικό κιτ, γιατί δε με παίρνει να ξεφύγω στο μπατζετ.

Υπάρχει κάποιο στάνταρ επιλογής;

Επεξ/σία από psilos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μετά απο 12 χρόνια σε προϊόντα Canon, έχω αυτή τη φορά μια ξεκάθαρη τάση προς Nikon.

Γιατί την D3300; Δεν είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε προς τα καινουρια μοντέλα του κατασκευαστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...