Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AtiX είπε

οι επιστήμονες και όλες οι μελέτες των τελευταίων δεκαετιών, έχουν αποδείξει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα σε μια ετερόφυλη, μια μονογονεϊκή ή μια ομόφυλη οικογένεια...

Κάπου εδώ νομίζω το έχασες. Πότε καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα σα να είναι παγκόσμια σταθερά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάπου εδώ νομίζω το έχασες. Πότε καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα σα να είναι παγκόσμια σταθερά;

Και στο παρόν θέμα αλλά και στο προηγούμενο έχουν αναφερθεί οι μελέτες αρκετά φορές... Δεν έχω πρόχειρα link, αν δεν σου είναι κόπος ψάξε ή εδώ ή στο internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, AtiX said:

Και στο παρόν θέμα αλλά και στο προηγούμενο έχουν αναφερθεί οι μελέτες αρκετά φορές... Δεν έχω πρόχειρα link, αν δεν σου είναι κόπος ψάξε ή εδώ ή στο internet...

Για αρχή: http://whatweknow.law.columbia.edu/topics/lgbt-equality/what-does-the-scholarly-research-say-about-the-wellbeing-of-children-with-gay-or-lesbian-parents/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2018 στις 4:43 ΜΜ, AtiX είπε

Και μόνο που πετάς το φυσιολογικό μαζί με τον θεσμό της οικογένειας, με κάνει να πιστεύω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τι είναι η οικογένεια... Οικογένεια δεν είναι ένας άνδρας, μια γυναικά και μερικά παιδιά... αυτό είναι αναπαραγωγή!!! Οικογένεια είναι μια ανθρώπινη δημιουργία που σκοπός της είναι να καλύψει την ανάγκη για ασφάλεια και συντροφιά, όχι μόνο για αναπαραγωγή, αλλά και για ψυχική, και για νοητική αλλά και για συναισθηματική ολοκλήρωση...

Οικογένεια σημαίνει την ένωση ενός άντρα με μια γυναίκα, με τα παιδιά -τους βιολογικούς απογόνους που προκύπτουν από αυτήν (οικογενής: αυτός που γεννήθηκε μέσα σε οίκο).

Νομίζω ότι αυτός ο ορισμός προκύπτει ιστορικά από τη φυση του ανθρώπου και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το "φυσιολογικό" σε κάθε κοινωνία ορίζεται με βάση του τι κάνει η πλειοψηφία των ατόμων της.

Φαντάζομαι ότι αυτος ειναι κι ο λόγος που τα συντηρητικά, ετεροφυλόφιλα μέλη μιας κοινωνίας αρνούνται να αποδεχτούν δικαίωμα γαμου και υιοθεσίας παιδιών σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Στα δικά τους μάτια φανταζει εντελώς παράλογη η ένωση ατόμων του ιδιου φύλου, πόσο μάλλον η υιοθεσία παιδιών από αυτο το ζευγαρι. Τωρα καποιος θα μπορούσε να έχει βασιμες υποψίες ότι ένα ομοφυλοφιλο ζευγαρι δυο μητερων θα ήταν πολύ καλύτερο στην ανατροφή παιδιών από ενα ζευγαρι με αλκοολικό πατέρα που δερνει τη γυναικα του πχ.

Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα τα ομοφυλόφιλα ζευγαρια που ζουν ακομη σε συντηρητικές κοινωνίες, να χρησιμοποιούν ισοδύναμες εκφράσεις πχ ο συμβίος μου, ο σύντροφός μου, συμβίωση κτλ αντί να χρησιμοποιύν όρους που ...δαιμονίζουν μια ταλιμπανοορθόδοξη κοινωνικη πλειοψηφία. Ελπίζοντας βέβαια ότι ο καθημερινός αγωνας για τα δικαιώματα τους, θα αλλάξει προς το καλύτερο το κοινο μας μέλλον.

Ειναι σιγουρα δυσκολη συζητηση κι είναι ακόμη δυσκολότερο το θεμα της ανατροφής παιδιών και ποιος εχει "δικαίωμα" να κάνει τι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

 

Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα τα ομοφυλόφιλα ζευγαρια που ζουν ακομη σε συντηρητικές κοινωνίες, να χρησιμοποιούν ισοδύναμες εκφράσεις πχ ο συμβίος μου,

αντί να χρησιμοποιύν όρους που ...δαιμονίζουν μια ταλιμπανοορθόδοξη κοινωνικη πλειοψηφία.

μακαρι να ηταν αυτο το προβλημα... το πως θα φωναζουν ο ενας τον αλλο... 

αμα ομως μια ζωη φταινε οι συντηρητικες κοινωνιες που πλεον δεν υπαρχουν και η μοδατη λεξη χριστιανοταλιμπαν τοτε μαλλον εχουμε πολλα χρονια μπροστα μας για να δουμε μια σοβαρη αποψη που θα τοποθετει τους ομοφυλους στην ιδια κοινωνια με ολους και οχι ως μια ξεχωριστη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

αμα ομως μια ζωη φταινε οι συντηρητικες κοινωνιες που πλεον δεν υπαρχουν και η μοδατη λεξη χριστιανοταλιμπαν τοτε μαλλον εχουμε πολλα χρονια μπροστα μας για να δουμε μια σοβαρη αποψη που θα τοποθετει τους ομοφυλους στην ιδια κοινωνια με ολους και οχι ως μια ξεχωριστη...

Μπορεί να ακούγεται ακραίο αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ κοινωνία να αποδεχθεί ένα ομόφυλο ζευγάρι,κυρίως ανδρών, σαν ισότιμο ανάμεσά τους σε σχολείο , κλειστές κοινωνικές εκδηλώσεις ,οικογενειακές συναντήσεις.Σε ταινίες σειρές μπορεί να το βλέπουμε στην πράξη δεν νομίζω πως θα το δούμε και αν κάποια στιγμή κάπου συμβεί οι υπόλοιποι θα παίζουν θέατρο μπροστά του και πίσω του θα σχολιάζουν αρνητικά.Μπορεί να έχουμε παραδείγματα γκέι άνδρες να χειρίζονται αιρετές ή δημόσιες θέσεις και να είναι αποδεκτοί από την κοινωνία αλλά ποτέ κανένας από αυτούς δεν έτυχε να είναι επίσημο ζευγάρι με κάποιο άλλο άνδρα.Οι περισσότεροι το αποφεύγουν.άλλοι τεχνηέντως το κρύβουν,πολλοί δε διαλέγουν να ζουν συναινετικά με κάποια γυναίκα και παιδιά (δικά τους ή άλλων δεν έχει σημασία) μόνο και μόνο να μην τύχουν απόρριψης.  

Ενδεχομένως ένα ομόφυλο ζευγάρι γυναικών να το δει κάπως διαφορετικά,κάποια στιγμή στο μέλλον να το δεχτεί, αλλά ανδρών νομίζω ποτέ.Προσωπικά τυχαίνει αρκετές φορές να έχω κάνει παρέα με γνωστό μου ομόφυλο ζευγάρι γυναικών και δεν έχω πρόβλημα, μου αρέσει μερικές φορές η παρέα τους ,η συζήτηση μαζί τους,αλλά μέχρι εκεί.Δεν νομίζω πως θα τις ήθελα στον πολύ στενό οικογενειακό κύκλο χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο εναντίον τους.

Μπορεί σε δημόσιες συζητήσεις (κανάλια, εφημερίδες,τηλεόραση, βουλή) κάποιοι να δείχνουν ότι τα αποδέχονται,αλλά μόλις σβήσουν τα φώτα,κλείσουν οι κάμερες,γυρίσουν οι πλάτες άλλα θα λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Cro-Magnon Θα συμφωνήσω αλλά έχω μια δυο αντιρρήσεις... 
πρώτον το ότι η εννοιολογική ριζά της λέξης οικογενής είναι διαφορετική και στην ουσία αναφερότανε στους δούλους, καμία σχέση δεν είχε με πατέρα, μητέρα, παιδιά...
δεύτερον το ότι εγώ καταλαβαίνω την χρήση της λέξης φυσιολογικό μέσα σε εισαγωγικά, κάποιοι άλλοι όμως όχι, και αυτομάτως θα θεωρήσουν μη φυσιολογικό ότι δεν κάνει η πλειοψηφία...
και τρίτων, αν ακόμα και σε μια λέξη όπως η παραπάνω δεν υπάρχει η αυτονόητη συνεννόηση, πως ζητάς να αναφέρομαι με διαφορετικές λέξεις για τον άντρα μου ή την οικογένεια μου? Φερετζέ και στις λέξεις???

@papous1 Σε βρίσκω απαισιόδοξο... Η ελληνική κοινωνία, αν και συντηρητική, έχει κάνει αρκετά βήματα ως προς την αποδοχή μας... κατά πάσα πιθανότητα το μπερδεύεις με το κουτσομπολιό, μια συνήθεια που ακόμα δεν την έχουμε αποτινάξει από πάνω μας, και νομίζεις ότι όταν κάτι το κουτσομπολεύεις πάει να πει ότι και είσαι και αντίθετος... Τώρα σε ότι αφορά όλον αυτό τον αρνητισμό με το "ποτέ δεν θα"... Αν το πάμε λίγο πιο έξω από την δική μας γειτονιά... βλέπουμε πρωθυπουργούς να είναι gay, μάλιστα ένας είναι και παντρεμένος με τον σύντροφο του, βλέπουμε εκατοντάδες χιλιάδες προτάσεις γάμου από ομόφυλα άτομα σε δημόσιους χώρους, όπως και ομόφυλες οικογένειες να δημιουργούνται και να εντάσσονται χωρίς κανένα πρόβλημα μέσα στην κοινωνία... Άρα τι ποτέ δεν θα...

@Anorymous Φίλε μου... χωρίς να το ξέρεις μόλις είπες ότι δεν σέβεσαι και έμενα και τον τόξο...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μπορεί σε δημόσιες συζητήσεις (κανάλια, εφημερίδες,τηλεόραση, βουλή) κάποιοι να δείχνουν ότι τα αποδέχονται,αλλά μόλις σβήσουν τα φώτα,κλείσουν οι κάμερες,γυρίσουν οι πλάτες άλλα θα λένε.

το λες σαν να γινεται μονο στους γκει αυτο...  αλλα να λενε απο μπροστα σου αλλα απο πισω ειναι κατι που εχει συμβει στον καθενα..  κυριως σε αυτους που ειναι σε κλειστες κοινωνιες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

 

@papous1 Σε βρίσκω απαισιόδοξο... Η ελληνική κοινωνία, αν και συντηρητική, έχει κάνει αρκετά βήματα ως προς την αποδοχή μας... κατά πάσα πιθανότητα το μπερδεύεις με το κουτσομπολιό, μια συνήθεια που ακόμα δεν την έχουμε αποτινάξει από πάνω μας, και νομίζεις ότι όταν κάτι το κουτσομπολεύεις πάει να πει ότι και είσαι και αντίθετος... Τώρα σε ότι αφορά όλον αυτό τον αρνητισμό με το "ποτέ δεν θα"... Αν το πάμε λίγο πιο έξω από την δική μας γειτονιά... βλέπουμε πρωθυπουργούς να είναι gay, μάλιστα ένας είναι και παντρεμένος με τον σύντροφο του, βλέπουμε εκατοντάδες χιλιάδες προτάσεις γάμου από ομόφυλα άτομα σε δημόσιους χώρους, όπως και ομόφυλες οικογένειες να δημιουργούνται και να εντάσσονται χωρίς κανένα πρόβλημα μέσα στην κοινωνία... Άρα τι ποτέ δεν θα...

 

Μα σε αυτό συμφώνησα και εγώ.Και εδώ έχουμε ομοφυλόφιλους σε αιρετές θέσεις βουλευτών , δημάρχων κ.λ.π. .Άλλο όμως να ψηφίσω τον χ ομοφυλόφιλο για δήμαρχο ή Βουλευτή που τον θεωρώ ικανότερο από άλλους για τη θέση αυτή ,άλλο να  καθίσω σε μία παρέα όπου θα είναι ουδέτερος και μόνος του και άλλο να τον δεχτώ σε στενό κύκλο σαν ομόφυλο ζευγάρι.Εκεί είπα ότι είναι δύσκολο και σχεδόν αδύνατο να γίνουν δεκτά τέτοια ζευγάρια και ειδικά ανδρών.Και εδώ όταν έχουν δύναμη δημοσιότητα έχουν τα φώτα πάνω τους πολλοί κατά τη γνώμη μου προσποιούνται ότι τους αποδέχονται.Όταν όμως φύγουν τα φώτα από πάνω τους συνήθως βρίσκονται στην απομόνωση και μακριά από αυτούς που μέχρι χθες τους αποδέχονταν ή κατά τη γνώμη μου προσποιούνταν ότι τους αποδέχονταν.

Τέλος πάντων την άποψή μου εκφράζω όπως την βλέπω εγώ.Μπορεί να είναι λάθος αλλά εγώ έτσι το βλέπω.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μα σε αυτό συμφώνησα και εγώ.Και εδώ έχουμε ομοφυλόφιλους σε αιρετές θέσεις βουλευτών , δημάρχων κ.λ.π. .Άλλο όμως να ψηφίσω τον χ ομοφυλόφιλο για δήμαρχο ή Βουλευτή που τον θεωρώ ικανότερο από άλλους για τη θέση αυτή ,άλλο να  καθίσω σε μία παρέα όπου θα είναι ουδέτερος και μόνος του και άλλο να τον δεχτώ σε στενό κύκλο σαν ομόφυλο ζευγάρι.Εκεί είπα ότι είναι δύσκολο και σχεδόν αδύνατο να γίνουν δεκτά τέτοια ζευγάρια και ειδικά ανδρών.Και εδώ όταν έχουν δύναμη δημοσιότητα έχουν τα φώτα πάνω τους πολλοί κατά τη γνώμη μου προσποιούνται ότι τους αποδέχονται.Όταν όμως φύγουν τα φώτα από πάνω τους συνήθως βρίσκονται στην απομόνωση και μακριά από αυτούς που μέχρι χθες τους αποδέχονταν ή κατά τη γνώμη μου προσποιούνταν ότι τους αποδέχονταν.

Τέλος πάντων την άποψή μου εκφράζω όπως την βλέπω εγώ.Μπορεί να είναι λάθος αλλά εγώ έτσι το βλέπω.:)

Με τον σύντροφο μου είμαστε σχεδόν 12 χρόνια μαζί και έχουμε πάει και θα πάμε σε άπειρες κοινωνικές εκδηλώσεις μαζί ως ζευγάρι... Ουσιαστικό πρόβλημα δεν έχει δημιουργηθεί ούτε στο σόι μου, ούτε στο σόι του, πόσο μάλλον στις παρέες μας... ξέρεις γιατί? Γιατί ήμαστε ένα φυσιολογικό ζευγάρι που απλά αποτελείτε από δυο άντρες... Τώρα αν μετά το μόνο που τους νοιάζει είναι αν εγώ είμαι από πάνω ή από κάτω, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ... 😊

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AtiX είπε

@Cro-Magnon Θα συμφωνήσω αλλά έχω μια δυο αντιρρήσεις... 
πρώτον το ότι η εννοιολογική ριζά της λέξης οικογενής είναι διαφορετική και στην ουσία αναφερότανε στους δούλους, καμία σχέση δεν είχε με πατέρα, μητέρα, παιδιά...
δεύτερον το ότι εγώ καταλαβαίνω την χρήση της λέξης φυσιολογικό μέσα σε εισαγωγικά, κάποιοι άλλοι όμως όχι, και αυτομάτως θα θεωρήσουν μη φυσιολογικό ότι δεν κάνει η πλειοψηφία...
και τρίτων, αν ακόμα και σε μια λέξη όπως η παραπάνω δεν υπάρχει η αυτονόητη συνεννόηση, πως ζητάς να αναφέρομαι με διαφορετικές λέξεις για τον άντρα μου ή την οικογένεια μου? Φερετζέ και στις λέξεις???

@papous1 Σε βρίσκω απαισιόδοξο... Η ελληνική κοινωνία, αν και συντηρητική, έχει κάνει αρκετά βήματα ως προς την αποδοχή μας... κατά πάσα πιθανότητα το μπερδεύεις με το κουτσομπολιό, μια συνήθεια που ακόμα δεν την έχουμε αποτινάξει από πάνω μας, και νομίζεις ότι όταν κάτι το κουτσομπολεύεις πάει να πει ότι και είσαι και αντίθετος... Τώρα σε ότι αφορά όλον αυτό τον αρνητισμό με το "ποτέ δεν θα"... Αν το πάμε λίγο πιο έξω από την δική μας γειτονιά... βλέπουμε πρωθυπουργούς να είναι gay, μάλιστα ένας είναι και παντρεμένος με τον σύντροφο του, βλέπουμε εκατοντάδες χιλιάδες προτάσεις γάμου από ομόφυλα άτομα σε δημόσιους χώρους, όπως και ομόφυλες οικογένειες να δημιουργούνται και να εντάσσονται χωρίς κανένα πρόβλημα μέσα στην κοινωνία... Άρα τι ποτέ δεν θα...

@Anorymous Φίλε μου... χωρίς να το ξέρεις μόλις είπες ότι δεν σέβεσαι και έμενα και τον τόξο...

Ο τόξο είναι άλλη φάση μία κατηγορία μόνος τού, εσένα δεν σε ξέρω απλά αν σε συναντούσα το πιο πιθανό ήταν να μην κάναμε παρέα φυσικά αν με κέρδιζες με την προσωπικότητα σού αυτό θα άλλαζε και μπορεί καί νά σου ζηταγα συγνώμη που σε παρεξήγησα στήν αρχή απλά έτσι πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ, δεν αναφερόμουνα στον έξω κόσμο άλλα εδώ μέσα... μιας και τόσο ο τόξο όσο και εγώ έχουμε ως φώτο προφίλ το ουράνιο τόξο... :)

έξω δεν κυκλοφορώ με το ουράνιο τόξο στο κούτελο, ούτε φωνάζω είμαι gay καλήμερα σας... είμαι gay τι κάνετε??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...