Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, nipoa είπε

μιλαω πολυ ξεκαθαρα και οπως βλεπεις δεν κανω χαρακτηρισμους οπως εσυ.

ξεκαθαρα μπηκες σε gay mode και επειδη δεν εχεις πως να απαντησεις σε αυτα που ρωταω, αρχιζεις τις προσωπικες επιθεσεις ωστε να χαλασεις την συζητηση . εγω ειπα οτι ειχα να πω καθηστε εδω με τις αλλες και θαψτε τωρα, ο φασισμος παντα ετσι λειτουργουσε εισαι ενα γραναζι του

Δεν πας καλά... που και ποτε σε χαρακτήρισα??? Εγώ έχω την μύγα ή Εν τέλη την έχεις εσύ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το τυχόν ορφανό παιδί που θα υιοθετηθεί από μια μη συμβατική οικογένεια, δεν προστατεύεται  από πουθενά από τις συνέπειες που θα έχει το να μην μεγαλώσει με το πρότυπο πατέρα και μητέρας.. αν η φύση ήθελε να κάνει παιδιά ένα γκέι ζευγάρι θα είχε προνοήσει για αυτό, άρα από τη στιγμή που δεν προνόησε το να μιλάμε για οικογένεια απλά δεν στέκει με όποια ψευδοεπιστήμη ή ίδεολογία  και αν χρυσωθεί το χάπι 

Έχεις μερικά σφάλματα στον συλλογισμό σου, πρώτον ότι υπάρχουν οποιεσδήποτε συνέπειες αν δεν υπάρχει το πρότυπο πατέρας-μητέρα, δεύτερον ότι η φύση αν δεχτούμε ότι προνοεί για πράγματα έχει προνοήσει ένα 4-5% του πληθυσμού να είναι ομοφυλόφιλοι, και τρίτον ότι θεωρείς ότι ένα γκέι ζευγάρι δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Υπάρχουν ξέρεις άπειρες οικογένειες όπου τα παιδιά δε μεγαλώνουν με τους 2 βιολογικούς γονείς τους, δεν είναι ούτε καινούργιο, ούτε περίεργο, ούτε περιορίζεται σε ομόφυλα ζευγάρια.

 

Επεξ/σία από mezger
no point...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mezger είπε

Έχεις μερικά σφάλματα στον συλλογισμό σου, πρώτον ότι υπάρχουν οποιεσδήποτε συνέπειες αν δεν υπάρχει το πρότυπο πατέρας-μητέρα, δεύτερον ότι η φύση αν δεχτούμε ότι προνοεί για πράγματα έχει προνοήσει ένα 4-5% του πληθυσμού να είναι ομοφυλόφιλοι, και τρίτον ότι θεωρείς ότι ένα γκέι ζευγάρι δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Υπάρχουν ξέρεις άπειρες οικογένειες όπου τα παιδιά δε μεγαλώνουν με τους 2 βιολογικούς γονείς τους, δεν είναι ούτε καινούργιο, ούτε περίεργο, ούτε περιορίζεται σε ομόφυλα ζευγάρια.

 

το ότι υπάρχει ένα 4-5% του πληθυσμού δεν σημαίνει ότι αναπαράγεται κιόλας, κανονικά δεν μπορεί στις περισσότερες των περιπτώσεων, ασχέτως των επιλογών που μπορεί να υπάρχουν 

 

επίσης το ότι υπάρχουν οικογένειες χωρίς τους βιολογικούς γονείς (χωρισμένοι, μονογονεϊκές.. και ας μην μιλάμε για gay) δεν είναι κάτι καινούριο, αλλά δεν είναι ούτε φυσιολογικό και στην πραγματικότητα είναι περίεργο.. είναι  κάτι που συμβαίνει γιατί η κοινωνία έχει διαμορφωθεί όπως έχει διαμορφωθεί, όχι πάντα προς το καλύτερο 

 

έχουμε φτάσει σε μια φάση όπου ο θεσμός της οικογένειας θεωρείται κάτι δευτερεύον ή παρακατιανό (πρέπει να ασχολείσαι με άλλα πράγματα τώρα όπως καριέρα και να αγοράζεις μεγάλη τηλεόραση.. ) , από την άλλη καιγόμαστε για το δικαίωμα  των gay/lgbt να κάνουν οικογένεια....

αυτές οι δύο απόψεις δεν συνάδουν βεβαίως παρόλο που τις πιστεύουν συνήθως τα ίδια "προοδευτικά" άτομα, τα οποία είναι απλά θύματα του σανού της πολιτικής ορθότητας

 

το ότι κάποιος δεν είναι straight είναι δικαίωμά του, το να ζει με τον άνθρωπο που θέλει όπως θέλει είναι επίσης δικαίωμά του (είμαι φοβερά υπέρ του σύμφωνου συμβίωσης)

από κει και πέρα το να θέλει να εξισώνεται σε πράγματα που κανονικά δεν το αφορούν με τους υπόλοιπους είναι απλά παραλογισμός, δεν μπορεί μια σεξουαλική προτίμηση να έχει απαιτήσεις που να τις βαφτίζει δικαιώματα πέρα από αυτή του την προτίμηση, ή ακόμα χειρότερα αν μιλάμε για μια ιατρική κατάσταση (πχ τρανς όπου ναι μεν είναι άσχημο να είσαι γυναίκα γεννημένη άντρας και κάτι πρέπει να γίνει για αυτό, αλλά όχι να γυρίζει ο υπόλοιπος κόσμος γύρω από αυτό ) 

 

το τι τελικά θα γίνει στην πράξη και στη νομοθεσία, δεν αναιρεί το τι είναι πραγματικό.. υπάρχουν 2 φύλα, υπάρχουν άντρες και γυναίκες και η οικογένεια αποτελείται από έναν άντρα και μια γυναίκα

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το ότι υπάρχει ένα 4-5% του πληθυσμού δεν σημαίνει ότι αναπαράγεται κιόλας, κανονικά δεν μπορεί στις περισσότερες των περιπτώσεων, ασχέτως των επιλογών που μπορεί να υπάρχουν 

επίσης το ότι υπάρχουν οικογένειες χωρίς τους βιολογικούς γονείς (χωρισμένοι, μονογονεϊκές.. και ας μην μιλάμε για gay) δεν είναι κάτι καινούριο, αλλά δεν είναι ούτε φυσιολογικό και στην πραγματικότητα είναι περίεργο.. είναι  κάτι που συμβαίνει γιατί η κοινωνία έχει διαμορφωθεί έτσι, όχι πάντα προς το καλύτερο 

Οι μονογονεικές είναι λίγο ειδική παρίπτωση, και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει περίπτωση να έχουν μειονέκτημα τα παιδιά.

Έλεγα κυρίως για περιπτώσης υιοθεσίας, κύηση με παρένθετη μητέρα ή δότη σπέρματος, χηρεία και μετά γάμος κλπ, περιπτώσεις που μεγαλώνει το παιδί με δύο γονείς αλλά δεν είναι οι φυσικοί του. Πράγμα που δεν είναι σε καμιά περίπτωση φαινόμενο της σύγχρονης κοινωνίας.

Το οποιοδήποτε ομόφυλο ζευγάρι, αν τουλάχιστον ένας δεν έχει αναπαραγωγικό πρόβλημα, μπορεί να έχει παιδιά που θα έχουν φυσικό γονέα τον έναν από τους δύο, αλλά θα έχει γονείς και τους δύο. Αυτό δεν είναι κάτι θεωρητικό, συμβαίνει τώρα και δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα γιαυτό. 

Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτά τα παιδιά, αν ας πούμε πεθάνει ο φυσικός γονέας τι θεωρείς πιο φυσιολογικό, να συνεχίσει το παιδί να ζει με τον άλλο γονέα στο σπίτι του ή να πάει να μείνει με παππούδες/γιαγιάδες/αδελφές που μπορεί να μην τους έχει γνωρίσει ποτέ του? Εκει χρειάζεται η υιοθεσία. 

Το αν είναι θεμιτό να υιοθετούν εξαρχής ομόφυλα ζευγάρια παιδιά τρίτων, ορφανά, κλπ, να το συζητήσουμε, συμφωνώ ότι δεν είναι τόσο απλό γιατί υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια που πρέπει να πληρούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν παραδέχτηκα κάτι, πρώτα συμφώνησα μαζί σου και μετά σου απηύθυνα ερώτηση στην οποία δεν απάντησες.

Σόρρυ βρε φίλε μου... νόμιζα ότι απάντησες στο ερώτημα μου... 😁

ΥΓ: Προσωπικα πιστεύω ότι η τηλεόραση και γενικότερα τα multimedia δεν μπορεί να σε κάνει έναν ανθρωπο που δεν είσαι...

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

αυτό το λογικό άλμα πώς ακριβώς γίνεται και συνδέονται τα παιχνίδια βίας με το πρότυπο του πατέρα και της μητέρας; 

επίσης στα παιχνίδια βίας υπάρχει ξεκάθαρος νόμος και περιορισμοί ηλικίας, αν κάποιος γονιός αφήνει το παιδί του να παίζει τέτοια παραμελεί το παιδί του και για αυτό φαντάζομαι υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο

το τυχόν ορφανό παιδί που θα υιοθετηθεί από μια μη συμβατική οικογένεια, δεν προστατεύεται  από πουθενά από τις συνέπειες που θα έχει το να μην μεγαλώσει με το πρότυπο πατέρα και μητέρας.. αν η φύση ήθελε να κάνει παιδιά ένα γκέι ζευγάρι θα είχε προνοήσει για αυτό, άρα από τη στιγμή που δεν προνόησε το να μιλάμε για οικογένεια απλά δεν στέκει με όποια ψευδοεπιστήμη ή ίδεολογία  και αν χρυσωθεί το χάπι 

Μιλάς για δικό μου λογικό άλμα και δε βλέπεις το δικό σου που απο ένα gay ζευγάρι σε ένα video game πετάγεσαι σε πρότυπα αρσενικού και θυλικού... Αλήθεια εγώ σε τι αναφέρθηκε, κατάλαβες???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, nipoa said:

δε μπορουμε να βγουμε να κανουμε το γκαυ ζευγαρι επειδη ειμαι STRAIGHT και δεν εχω κατι κοινο μαζι σου να συζητησω. θα ειναι μια στημενη εξοδος καθοδηγησης συνηδησης , ουτε βλεπω νοημα να ζητησω συγγνωμη οταν δεν εχω αδικο καπου. εκτος αν εσυ δημοκρατικα αποφασισες οτι εχω

Δεν είναι υποχρεωτικό να συζητήσετε για sex...

Εσύ όταν συναντάς ένα νέο άτομο σε μια παρέα, κάθεσαι και συζητάς μαζί του για το πως κάνεις sex με τη γκόμενά σου? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είναι υποχρεωτικό να συζητήσετε για sex...

Εσύ όταν συναντάς ένα νέο άτομο σε μια παρέα, κάθεσαι και συζητάς μαζί του για το πως κάνεις sex με τη γκόμενά σου? 😛

Κάτσε γιατί τώρα το πήρα είδηση... Ο τύπος νομίζει ότι θέλω να βγω ρομαντικό ραντεβουδάκι μαζί του??? Μήπως νομίζει ότι του την πέφτω κιόλας???

Ώ ρε ήττα που έφαγα... 

Κατά τ'άλλα κάνουμε διάλογο και ανταλλάσουμε απόψεις πάνω στα ίσα δικαιώματα των LGBT+ ατόμων...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, AtiX said:

Κάτσε γιατί τώρα το πήρα είδηση... Ο τύπος νομίζει ότι θέλω να βγω ρομαντικό ραντεβουδάκι μαζί του??? Μήπως νομίζει ότι του την πέφτω κιόλας???

Ώρα ήττα που έφαγα....

Προφανώς το έγραψα μεταξύ σοβαρού και αστείου μόνο και μόνο για να καταλάβω γιατί ας πούμε δεν θα είχατε τίποτα να πείτε. Ποιό θα ήταν δηλαδή το θέμα συζήτησης? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλο ενα παραδειγμα διαστρεβλωσης λεγομενων απο προοδευτικους

 

οχι μπιλντανο δεν ειναι υποχρςωτικο να μιλησουμε για σεξ το ξερω, αλλα το θεμα της συζητησς θα πηγαινε σε στοχευμενη προκατασκευασμενη προπαγανδα εκ μερους του και στην τελικη δε με ενδιαφερει να βγω μαζι με τον συγκεκριμενο γιατι ειναι προφανως απο τα "κολλημενα" ατομα - αποψη μου παντα - μην σας προσβαλω κιολας και θιχτητε

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, nipoa said:

αλλο ενα παραδειγμα διαστρεβλωσης λεγομενων απο προοδευτικους

οχι μπιλντανο δεν ειναι υποχρςωτικο να μιλησουμε για σεξ το ξερω, αλλα το θεμα της συζητησς θα πηγαινε σε στοχευμενη προκατασκευασμενη προπαγανδα εκ μερους του και στην τελικη δε με ενδιαφερει να βγω μαζι με τον συγκεκριμενο γιατι ειναι προφανως απο τα "κολλημενα" ατομα - αποψη μου παντα - μην σας προσβαλω κιολας και θιχτητε

Αυτός είναι και ο λόγος για όλες τις "διαμάχες" εδώ μέσα αλλά και πιο έξω γενικότερα: τα λανθασμένα συμπεράσματα που βγάζουμε για τους άλλους. Που μερικές φορές είναι σαν το ανέκδοτο με τη γυάλα και το χρυσόψαρο... Οπότε αν διαφωνήσω με τις δικές σου απόψεις, αυτόματα εντάσσομαι στην ομάδα "των άλλων"! 

Anyway, ξαναλέω πως οι προσωπικές επιθέσεις (σαν αυτές που ήδη αφαιρέθηκαν) δεν έχουν θέση εδώ μέσα. Κατά τα άλλα σαφώς και μπορούμε να διαφωνούμε μεταξύ  μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς το έγραψα μεταξύ σοβαρού και αστείου μόνο και μόνο για να καταλάβω γιατί ας πούμε δεν θα είχατε τίποτα να πείτε. Ποιό θα ήταν δηλαδή το θέμα συζήτησης? 😛

Μα το θέμα μου δεν ειναι να συζητήσω κάτι με τον συγκεκριμένο... Αλλά να του δείξω τι ωραία που περνάμε εμείς οι gay, χωρίς προκατάληψη, διάκριση, χλευασμό, απειλές κλπ κλπ κλπ... σε απλα καθημερινά γεγονότα, έτσι  γιατί επέλεξα στην καφετέρια να κρατήσω το χέρι του συντρόφου μου...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2018 στις 2:15 ΜΜ, logistoulis είπε

το ότι υπάρχει ένα 4-5% του πληθυσμού δεν σημαίνει ότι αναπαράγεται κιόλας, κανονικά δεν μπορεί στις περισσότερες των περιπτώσεων, ασχέτως των επιλογών που μπορεί να υπάρχουν 

Το ποσοστό φίλε μου δεν είναι 4-5%... οι ανοιχτά ομοφυλόφιλοι άνδρες είναι πλέον κοντά στο 15% και μέσα σε αυτό δεν συμπεριλαμβάνονται τα trans άτομα, οι αμφιφυλόφιλοι και οι κρυφές... Όσο για την αναπαραγωγή... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί???? Τόσες κρυφές με οικογένεια και παιδιά υπάρχουν ή νομίζεις ότι μόνο οι άσφαιροι κάνουν coming out...

Στις 13/6/2018 στις 2:15 ΜΜ, logistoulis είπε

επίσης το ότι υπάρχουν οικογένειες χωρίς τους βιολογικούς γονείς (χωρισμένοι, μονογονεϊκές.. και ας μην μιλάμε για gay) δεν είναι κάτι καινούριο, αλλά δεν είναι ούτε φυσιολογικό και στην πραγματικότητα είναι περίεργο.. είναι  κάτι που συμβαίνει γιατί η κοινωνία έχει διαμορφωθεί όπως έχει διαμορφωθεί, όχι πάντα προς το καλύτερο 

έχουμε φτάσει σε μια φάση όπου ο θεσμός της οικογένειας θεωρείται κάτι δευτερεύον ή παρακατιανό (πρέπει να ασχολείσαι με άλλα πράγματα τώρα όπως καριέρα και να αγοράζεις μεγάλη τηλεόραση.. ) , από την άλλη καιγόμαστε για το δικαίωμα  των gay/lgbt να κάνουν οικογένεια....

Και μόνο που πετάς το φυσιολογικό μαζί με τον θεσμό της οικογένειας, με κάνει να πιστεύω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τι είναι η οικογένεια... Οικογένεια δεν είναι ένας άνδρας, μια γυναικά και μερικά παιδιά... αυτό είναι αναπαραγωγή!!! Οικογένεια είναι μια ανθρώπινη δημιουργία που σκοπός της είναι να καλύψει την ανάγκη για ασφάλεια και συντροφιά, όχι μόνο για αναπαραγωγή, αλλά και για ψυχική, και για νοητική αλλά και για συναισθηματική ολοκλήρωση...

Αλλά ακόμα και αν εσύ και εγώ κατεβάσουμε τις καλύτερες ιδέες με τα καλύτερα επιχειρήματα, δεν παύει να είναι προσωπικές απόψεις, σεβαστές ελπίζω και από τις δυο πλευρές... οι επιστήμονες και όλες οι μελέτες των τελευταίων δεκαετιών, έχουν αποδείξει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα σε μια ετερόφυλη, μια μονογονεϊκή ή μια ομόφυλη οικογένεια...

Στις 13/6/2018 στις 2:15 ΜΜ, logistoulis είπε

από κει και πέρα το να θέλει να εξισώνεται σε πράγματα που κανονικά δεν το αφορούν με τους υπόλοιπους είναι απλά παραλογισμός, δεν μπορεί μια σεξουαλική προτίμηση να έχει απαιτήσεις που να τις βαφτίζει δικαιώματα πέρα από αυτή του την προτίμηση, ή ακόμα χειρότερα αν μιλάμε για μια ιατρική κατάσταση (πχ τρανς όπου ναι μεν είναι άσχημο να είσαι γυναίκα γεννημένη άντρας και κάτι πρέπει να γίνει για αυτό, αλλά όχι να γυρίζει ο υπόλοιπος κόσμος γύρω από αυτό ) 

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά το ότι είσαι str8 είναι και αυτό ένας σεξουαλικός προσανατολισμός (η όπως γράφεις και εσύ λανθασμένα προτίμηση) μαζί με την ομοφυλοφιλία και την αμφιφυλοφιλία... οπότε με πια δικαιολογία εγώ δεν έχω δικαιώματα όπως τα δικά σου? Επειδή είστε πιο πολλοί? Ζήτημα αν οι καθαροί str8 να ξεπερνάτε το 50%...

Στις 13/6/2018 στις 2:15 ΜΜ, logistoulis είπε

το τι τελικά θα γίνει στην πράξη και στη νομοθεσία, δεν αναιρεί το τι είναι πραγματικό.. υπάρχουν 2 φύλα, υπάρχουν άντρες και γυναίκες και η οικογένεια αποτελείται από έναν άντρα και μια γυναίκα

Συμφωνώ 1000% ότι τα φύλα είναι δυο, άντε τρία μιας και δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τα intersex άτομα... εδώ όμως δεν κάνουμε ανατομία... δεν βγάζουμε νόμους σύμφωνα με ανατομικούς και φυσικούς κανόνες... ήμαστε έλλογα άτομα και όπως πάλι αναφέρεις η οικογένεια δεν είναι μόνο ένα αρσενικό, ένα θηλυκό και μερικοί απόγονοι... αυτό είναι αναπαραγωγή και είναι γεμάτο το ζωικό βασίλειο από αυτήν... από οικογένειες δεν είναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ποσοστά όσο πάνε και ανεβαίνουν δηλαδή

 

Επειδή όμως όπως ειπες είμαστε έλλογα όντα άσε το ζωικό βασίλειο στην άκρη, στο ζωικό βασίλειο ο αδύναμος απλά πεθαίνει δεν έχει νόμους να τον προστατεύουν. Και η οικογένεια είναι πολύ βασικό χαρακτηριστικό του πολιτισμού, εκτός αν ζηλεύεις κάτι φυλές μες στη ζούγκλα ή τους ουρακοτάγκος

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Τα ποσοστά όσο πάνε και ανεβαίνουν δηλαδή

Ναι αν σκεφτείς ότι αρκετός κόσμος πλέον δεν το θεωρεί ντροπή και δεν φοβάται το λιντσάρισμα...

26 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Επειδή όμως όπως ειπες είμαστε έλλογα όντα άσε το ζωικό βασίλειο στην άκρη, στο ζωικό βασίλειο ο αδύναμος απλά πεθαίνει δεν έχει νόμους να τον προστατεύουν. Και η οικογένεια είναι πολύ βασικό χαρακτηριστικό του πολιτισμού, εκτός αν ζηλεύεις κάτι φυλές μες στη ζούγκλα ή τους ουρακοτάγκος

Κοίτα... δεν μπορώ να επαναλαβαίνομαι και μάλιστα για κάτι που δεν έχω γράψει... αν εσύ κατάλαβες ότι ζηλεύω φυλές και ουρακοτάγκους, δεν μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρος...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...