Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@unforgiven ήταν ένα σύνθημα όπως πέρσι ήταν το  παιδεία... δηλ πέρσυ έκαναν αποκλεισμό σε όσους ήταν αγράμματοι?

@phanispal παραβλέπεις τον όρο ορατότητα... πάντα υπήρχαμε μα πάντα κρυβόμαστε... τώρα και από γενιά σε γενιά το κόμπλεξ φεύγει και γι'αυτό έχουμε περισσότερη ορατότητα... τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο φίλε μου...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα ας βάλουν και δύο άντρες σε AAA+ τίτλο να σκάνε γλωσσόφιλα, να μαθαίνουν τα παιδιά από νωρίς έτσι;

Εγώ sorry αλλά δεν το θεωρώ «αναγκαίο», στον κινηματογράφο ας κάνουν ό,τι θέλουν.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, phanispal said:

Άρα ας βάλουν και δύο άντρες σε AAA+ τίτλο να σκάνε γλωσσόφιλα, να μαθαίνουν τα παιδιά από νωρίς έτσι;

Εγώ sorry αλλά δεν το θεωρώ «αναγκαίο», στον κινηματογράφο ας κάνουν ό,τι θέλουν.

Άρα αν υπάρχει ο "κίνδυνος" να παρασυρθεί κάποιος από μια τέτοια εικόνα, πάει να πει πως η σεξουαλικότητα είναι κάτι σχετικό που δεν προσδιορίζεται άμεσα από το φύλο? Ισχύει δηλαδή κάτι του στυλ "μην δείχνετε και πολλές τέτοιες εικόνες για να μην ξυπνήσει μέσα μας κανένα ...απωθημένο"? Η σεξουαλικότητα δηλαδή είναι κάτι μου μαθαίνεται καθώς μεγαλώνουμε?

Και επίσης με 2 γυναίκες που θα σκάνε γλωσσόφιλα, οι str8 άντρες θα "φτιαχτούν" ενώ αν το δει μια γυναίκα μπορεί να κάνει trigger μέσα της η λεσβία? 😛

Δεν το λέω ειρωνικά, απλά κάποιες σκέψεις κάνω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billdanos είπε

Το ότι πάτε μερικοί και ξαναγράφεστε στο insomnia, για να πείτε αυτά που από το άλλο σας προφίλ ...ντρεπόσασταν, είναι η απόδειξη της υποκρισίας που επικρατεί παντού! :) 

Τι; Σοβαρά έχεις δει κάτι τέτοιο;

Πριν από χρόνια είχα και εγώ την άποψη "να κάνουν ότι θέλουν στο κρεβάτι τους" πλέον σήμερα πιστεύω ότι καλώς κάνουν αυτήν την γιορτή καθε χρόνο για να καταλάβουν και οι τελευταίοι ότι πρέπει να χαλαρώσουν. Φυσικά οι ακραίοι που πάνε γυμνοι και προβάλουν τα ΜΜΕ κάνουν αρκετους να λένε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι όλοι έτσι, πχ περίπτωση jason-αντιγονη.

Από την άλλη είναι πολύ εύκολο στην προσπάθεια να δείξεις ότι είσαι πολύ προχωρημένος να το πας στην άλλη μεριά. Θεωρώ ότι δεν είναι ομοφοβία η χρήση εκφράσεων που πλέον δεν σημαίνουν τίποτα υποτιμητικό για τους ομοφιλοφιλους. Πχ μπορεί να πω σε έναν φίλο "μου έκανε πουστια" εννοώντας ότι με ξεγέλασε, μπορώ να πω ένα ανέκδοτο για τους ποντιος, φυσικά δεν εννοώ ότι οι Πόντιοι είναι χαζοί.

Κάπου πρέπει να μπει ένα οριο στην πολιτική ορθότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, orck said:

Τι; Σοβαρά έχεις δει κάτι τέτοιο;

Πριν από χρόνια είχα και εγώ την άποψη "να κάνουν ότι θέλουν στο κρεβάτι τους" πλέον σήμερα πιστεύω ότι καλώς κάνουν αυτήν την γιορτή καθε χρόνο για να καταλάβουν και οι τελευταίοι ότι πρέπει να χαλαρώσουν. Φυσικά οι ακραίοι που πάνε γυμνοι και προβάλουν τα ΜΜΕ κάνουν αρκετους να λένε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι όλοι έτσι, πχ περίπτωση jason-αντιγονη.

Από την άλλη είναι πολύ εύκολο στην προσπάθεια να δείξεις ότι είσαι πολύ προχωρημένος να το πας στην άλλη μεριά. Θεωρώ ότι δεν είναι ομοφοβία η χρήση εκφράσεων που πλέον δεν σημαίνουν τίποτα υποτιμητικό για τους ομοφιλοφιλους. Πχ μπορεί να πω σε έναν φίλο "μου έκανε πουστια" εννοώντας ότι με ξεγέλασε, μπορώ να πω ένα ανέκδοτο για τους ποντιος, φυσικά δεν εννοώ ότι οι Πόντιοι είναι χαζοί.

Κάπου πρέπει να μπει ένα οριο στην πολιτική ορθότητα.

Εγώ το βλέπω εντελώς απλά. Το να ασχοληθώ με τι κάνουν 2 άτομα του ιδιου φύλου στο κρεβάτι τους, είναι το ίδιο με το να ασχοληθώ και με ένα άλλο οποιοδήποτε ζευγάρι. Να αρχίσω δηλαδή να σας ρωτάω έναν έναν να μου πείτε λεπτομέρειες για τη σεξουαλική σας ζωή, τα κόλπα που σας κάνει η σύζυγος στο κρεβάτι, διάφορες "ανατομικές" λεπτομέρειες, κλπ κλπ... 

Άρα προσπαθώ να μην κάνω τους άλλους να αισθανθούν περίεργα και να νιώσουν εξίσου άβολα με εμένα (αν κάποιος αντίστοιχα άρχιζε να ασχολείται με πράγματα που αφορούν την προσωπική μου ζωή ή το σπίτι μου). 

Το αισθητικό κομμάτι είπαμε πως είναι σχετικό και δεν είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να συμφωνούμε με όσα γίνονται γύρω μας. Αυτό όμως είναι διαφορετικό από το να απαιτούμε να μη γίνονται για να μην τα βλέπουμε! 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό όμως είναι διαφορετικό από το να απαιτούμε να μη γίνονται για να μην τα βλέπουμε! 

Όπως είναι διαφορετικό και το να απαιτούν κάποιοι να αποδέχονται όλοι αυτές τις εικόνες, υπό το πρίσμα των ίσων δικαιωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, phanispal είπε

Άρα ας βάλουν και δύο άντρες σε AAA+ τίτλο να σκάνε γλωσσόφιλα, να μαθαίνουν τα παιδιά από νωρίς έτσι;

Εγώ sorry αλλά δεν το θεωρώ «αναγκαίο», στον κινηματογράφο ας κάνουν ό,τι θέλουν.

Αν ένα game μπορεί να δικαιολογήσει το γλωσσόφιλο μεταξύ δύο ατόμων... Δεν θα με ενοχλήσει και βασικά δεν θα με νοιάξει  αν είναι str8, gay, lesbian...

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Όπως είναι διαφορετικό και το να απαιτούν κάποιοι να αποδέχονται όλοι αυτές τις εικόνες, υπό το πρίσμα των ίσων δικαιωμάτων.

Πάντα έχεις την επιλογή για το τι θα δεις... κανένας δεν σου την επέβαλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη φοβαστε.. πίο συντομα απ'οτι πιστευετε.. ολοι πακετο..

 

ξερετε τι σημαινει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ? αποφασιζει ο λαος . ρωτηστε τον λαο.. αλλα εκει δε σας παιρνει.. ξερετε οτι θα φατε Χ οποτε λοιδορειτε και τον απλο λαο (λεγωντας τον ανετοιμο - χαζο - ομοφοβικο και δε ξερω γω τι αλλο κοσμητικο σας ερχεται )  αυτος ειναι ο φασισμος σας

 

μη φοβαστε εχουμε πεσει σε εναν οχετο τα τελευταια 20 χρονια. σφαλιαρες απο παντου σε χωρα οικονομια  κοινωνια πολιτισμο οικογενεια υγεια. σαπιλα σε ολα τα επιπεδα.. γυριζει ο τροχος αποδεδειγμενα απο την ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, nipoa said:

ξερετε τι σημαινει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ? αποφασιζει ο λαος . ρωτηστε τον λαο.. αλλα εκει δε σας παιρνει.. ξερετε οτι θα φατε Χ οποτε λοιδορειτε και τον απλο λαο

Τι να αποφασίσει ο λαός? Βασικά δικαιώματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν ένα game μπορεί να δικαιολογήσει το γλωσσόφιλο μεταξύ δύο ατόμων... Δεν θα με ενοχλήσει και βασικά δεν θα με νοιάξει  αν είναι str8, gay, lesbian... 

Ώπα. Αν εσύ με τον (μελλοντικό) άντρα σου θέλετε να προβάλλετε τέτοιες εικόνες στο υιοθετημένο παιδί σας, είναι δικαίωμά σας. Ή μάλλον, θα είναι με τη λογική ότι θα έχουν ψηφιστεί τα απαραίτητα νομοσχέδια.

Τα straight παιδιά των straight γονιών όμως, γιατί να μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία;

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάντα έχεις την επιλογή για το τι θα δεις... κανένας δεν σου την επέβαλε...

Δε θέλεις δηλαδή να επιβάλλεις σε όλους να αποδέχονται αυτές τις εικόνες (π.χ. Jason-Αντιγόνι) και να τις θεωρούν φυσιολογικές, με τη λογική ότι θα έπρεπε να έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν;

Δε θέλεις να θεωρείται αυτονόητο ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να βάφεται/ντύνεται/στολίζεται όσο εξτρεμιστικά θέλει και μπορεί, με τη λογική ότι έχει ίσα δικαιώματα με όλους, και μάλιστα να μην πετάγεται κανείς στο δρόμο να τους χλευάσει για τις στυλιστικές επιλογές τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι δημοκρατία να ψηφίζουμε για να αποφασίσουμε εάν θα ζήσεις εσύ η εγώ επειδή έχεις μεγάλη μύτη ή εγω μεγαλα αυτιά. Τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν χωράνε κουβέντα. Ισχύουν για όλους.

 

Δυσκολεύομαι να καταλαβω εάν είναι τρολαρισματα κάποιες απαντήσεις η είναι πραγματικές απόψεις.

Πχ τα straight παιδιά των straight γονιών εάν θα δουν το γκέι φιλί, να ψηφίσουμε για τα δικαιώματα ανθρώπων....

Επεξ/σία από orck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ώπα. Αν εσύ με τον (μελλοντικό) άντρα σου θέλετε να προβάλλετε τέτοιες εικόνες στο υιοθετημένο παιδί σας, είναι δικαίωμά σας. Ή μάλλον, θα είναι με τη λογική ότι θα έχουν ψηφιστεί τα απαραίτητα νομοσχέδια.

Τα straight παιδιά των straight γονιών όμως, γιατί να μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία;

Δε θέλεις δηλαδή να επιβάλλεις σε όλους να αποδέχονται αυτές τις εικόνες (π.χ. Jason-Αντιγόνι) και να τις θεωρούν φυσιολογικές, με τη λογική ότι θα έπρεπε να έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν;

 

Παραθέτω μόνο και μόνο για να απαντήσω όχι σε σένα, απλά πιάστηκα από το ποστ.

Σωστά τα λες. Απ' ότι αντιλαμβάνομαι, οι επιδιώξεις κάποιων είναι παραπάνω από το να διεκδικήσουν δικαιώματα. Με την προβολή ξανά και ξανά, εικόνων στα άκρα, ίσως πιστεύουν ότι κάποια στιγμή θα γίνουν πλειοψηφία και θα αποκτήσουν τον έλεγχο. Τίποτα διαφορετικό δηλαδή από αυτό που κάνουν μειοψηφίες, όπως οι μουσουλμάνοι στην Ευρώπη κλπ. Υπομονή και θα γίνουμε (γίνετε) πολλοί λοιπόν.

Η φύση λοιπόν έχει προνοήσει και το βασικό της δόγμα είναι η συνέχιση της ζωής. Όπως ένα λιοντάρι πάντα θα πιάνει θηράματα, άσχετα αν κάποιες μειοψηφίες ελαφιών θα γλιτώνουν, έτσι και τα φύλα των ανθρώπων θα είναι πολλά, σύμφωνα με κάποιους, αλλά αυτά που δίνουν τη ζωή θα είναι πάντα δύο. Δε λέω ότι η ομοφυλοφιλία είναι αφύσικη. Δέχομαι ότι κάποιος μπορεί να ανήκει σε κάποιο φύλο, να έχει τα δικαιώματα του κλπ. Δε μπορώ με τίποτα να δεχτώ όμως την αλλαγή των ηθικών κανόνων, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι δέχονται καταπίεση. Όπως δε γουστάρουμε τα γλωσσόφιλα μεταξύ ζευγαριών μπροστά σε μικρά παιδιά, έτσι δε γουστάρουμε τα γλωσσόφιλα και των ομοφυλόφιλων μπροστά σε παιδιά. Δε θα το αλλάξουμε τώρα, επειδή κάποιοι θέλουν να προωθήσουν ατζέντες.

Το θέμα μάλλον έληξε για μένα, ανακυκλώνουμε τα ίδια συνεχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, orck είπε

Ρε συ μην κολλάς στους βαρεμενους που έχουν ανάγκη προσοχής. Τέτοιες εικόνες βρίσκουν σαν επιχείρημα όσοι αντιπαθούν τους γκέι. Έχω γνωστούς και πραγματικά δεν δαγκώνουν. Ούτε κολλάει...

Το ξανάπαμε πιο πάνω ότι υπάρχουν κι εκείνοι όπως ο AtiX που τύπους σαν αυτό στη φωτογραφία τους θεωρούν ακραίους.

Το θέμα όμως είναι, αυτό δεν είναι που φωνάζουν στην τελική; Το δικαίωμα του καθενός να στολιστεί όπως γουστάρει;

Άσε που μου περνάει απ' το μυαλό ότι κάτι τέτοιους δεν τους γουστάρουν γιατί βλέπουν ότι πιο πολύ κακό κάνουν στην κοινότητα, παρά καλό. Κάτι σαν τον Τσουκαλά για τον Ολυμπιακό δηλαδή.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ώπα. Αν εσύ με τον (μελλοντικό) άντρα σου θέλετε να προβάλλετε τέτοιες εικόνες στο υιοθετημένο παιδί σας, είναι δικαίωμά σας. Ή μάλλον, θα είναι με τη λογική ότι θα έχουν ψηφιστεί τα απαραίτητα νομοσχέδια.

Τα straight παιδιά των straight γονιών όμως, γιατί να μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία;

Δε θέλεις δηλαδή να επιβάλλεις σε όλους να αποδέχονται αυτές τις εικόνες (π.χ. Jason-Αντιγόνι) και να τις θεωρούν φυσιολογικές, με τη λογική ότι θα έπρεπε να έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν;

Δε θέλεις να θεωρείται αυτονόητο ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να βάφεται/ντύνεται/στολίζεται όσο εξτρεμιστικά θέλει και μπορεί, με τη λογική ότι έχει ίσα δικαιώματα με όλους, και μάλιστα να μην πετάγεται κανείς στο δρόμο να τους χλευάσει για τις στυλιστικές επιλογές τους;

Κάτσε γιατί θα τρελαθώ...

Δεν σε ενοχλεί ότι το παιδί σου θα παίζει ένα παιχνίδι με βία και σκοτωμούς, αλλά σε ενοχλεί αν δύο άντρες φιλιούνται...

Δεν σε ενοχλεί το παιδί σου να βλέπει Pol, GoL κλπ κλπ κλπ... Αλλά σε ενοχλεί αν θα δει έναν gay στην τηλεόραση...

Αυτό θέλεις να μας πεις????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι μαν. ενοχλουμαστε απο αυτο ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ.

απαντηση δε δινεις ομως οποτε μαλλον εσυ ενοχλεισαι οπως σε συμφερει και σε βολευει

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...