Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, δεν έχω και πολύ άδικο σε αυτά που γράφω. Κάποιοι μεταφράζουν τα γραφόμενα κάποιου κατά το δοκούν. Στην περίπτωση, όχι τόσο επειδή έχουν συμφέροντα, αλλά επειδή η προκατάλειψη έχει γίνει ένα με το δέρμα.

"Ασχολούμαι", θα μπορούσε να σημαίνει ότι υποστηρίζω δράσεις που στηρίζουν ομάδες που καταπιέζονται. Στα μάτια μου το pride μπορεί να μη δείχνει και τόσο όμορφο που το βλέπουν κάποιοι. Θεωρώ ότι το pride, είναι και ευθύνη της κοινωνίας που ζω. Μία υγιής κοινωνία, δε θα κατέληγε σε κανένα pride. Δε θα υπήρχε λόγος για pride. Ξαναλέω, εν μέρει δικαιολογώ κάποιες συμπεριφορές και προσπαθώ να βρεθώ στη θέση τους.

Δυστυχώς όμως έχουμε χιλιόμετρα να διανύσουμε ακόμα. Και αυτό φαίνεται στις παραπάνω απαντήσεις-ερωτήσεις : " Τι σε νοιάζει τι κάνω στο κρεβάτι μου; " Φίλε, ποτέ δε μίλησε κανένας για το κρεβάτι σου.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Lanike71 φίλε μου φαντάζομαι πως γνωρίζεις ότι η διάκριση γίνετε καθαρά και μόνο για τον σεξουαλικό προσανατολισμό, άρα το κρεβάτι, των LGBT+ ατόμων... Εκεί είναι η πηγή για όλη αυτή την αδικία απέναντι σε αυτή την κοινωνική ομάδα...

Αν εσύ δεν κάνεις αυτή την διάκριση μπράβο σου και μαγκιά σου...

Αλλά όταν με μισόλογα και διφορούμενα post ουσιαστικά δεν λες κάτι... μην νευριάζεις αν κάποιος σε παρεξηγήσει...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ότι πάτε μερικοί και ξαναγράφεστε στο insomnia, για να πείτε αυτά που από το άλλο σας προφίλ ...ντρεπόσασταν, είναι η απόδειξη της υποκρισίας που επικρατεί παντού! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Το ότι πάτε μερικοί και ξαναγράφεστε στο insomnia, για να πείτε αυτά που από το άλλο σας προφίλ ...ντρεπόσασταν, είναι η απόδειξη της υποκρισίας που επικρατεί παντού! :) 

Ή απλώς δεν θέλουν να "ταμπελιαστούν" κτλ όπως γίνεται πλέον συνέχεια εφόσον μπορεί να έχουν αντίθετη άποψη or w/e. Γι'αυτό και δεν βλέπεις likes κτλ μπουρδίτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, jmirko15 said:

Ή απλώς δεν θέλουν να "ταμπελιαστούν" κτλ όπως γίνεται πλέον συνέχεια εφόσον μπορεί να έχουν αντίθετη άποψη or w/e. Γι'αυτό και δεν βλέπεις likes κτλ μπουρδίτσες.

Πρέπει να καταλάβεις πως δεν «ταμπελιάζεται» κανεις όταν αναλύει τις απόψεις του χωρίς να προσβάλει τους άλλους. Όταν όμως δεν μπορεί να γράψει και να δικαιολογήσει με φυσιολογικές λέξεις τις σκέψεις του και επιλέγει να προσβάλει ή να προκαλέσει τους άλλους, καταλήγουμε στα γνωστά καραγκιοζιλίκια. 

:) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Πρέπει να καταλάβεις πως δεν «ταμπελιάζεται» κανεις όταν αναλύει τις απόψεις του χωρίς να προσβάλει τους άλλους. Όταν όμως δεν μπορεί να γράψει και να δικαιολογήσει με φυσιολογικές λέξεις τις σκέψεις του και επιλέγει να προσβάλει ή να προκαλέσει τους άλλους, καταλήγουμε στα γνωστά καραγκιοζιλίκια. 

:) 

Σε έναν ιδανικό κόσμο ναι ισχύει αυτό. Αλλά εφόσον πλέον όλοι προσβάλλονται με τα πάντα.. Τέσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, billdanos said:

Το ότι πάτε μερικοί και ξαναγράφεστε στο insomnia, για να πείτε αυτά που από το άλλο σας προφίλ ...ντρεπόσασταν, είναι η απόδειξη της υποκρισίας που επικρατεί παντού! :) 

Είσαι τέρας αυτοσυγκράτησης με την επιλογή της λέξης "ντρεπόσασταν". :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι, με αφορμή και με το gameplay reveal trailer του The Last of Us και τη σκηνή στο χορό;

Φαντάζομαι δεχόμαστε όλοι ότι καλώς ή κακώς με τις λεσβίες υπάρχει κατά πολύ μεγαλύτερη ανεκτικότητα στην κοινωνία, απ' ότι με τους ομοφυλόφιλους άντρες.

Από εκεί και πέρα, υποθετικά μιλώντας, αν αντί για δύο λεσβίες είχε δύο gay άντρες, δε θα ήταν προκλητική κίνηση; Θα υπήρχε άλλος λόγος, πέρα από την καταφανέστατη απόπειρα προπαγάνδας, που φαντάζομαι ότι για πολλούς είναι απολύτως θεμιτή;

Είναι προφανές ότι είμαστε κοντά στο να φτάσουμε και σε αυτό το σημείο, αλλά είναι σωστό; Νταξ η τηλεόραση έχει ξεφύγει ούτως ή άλλως απ' όλες τις απόψεις, αλλά είναι ανάγκη να εισχωρήσει και στο gaming;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου, αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στα όρια της ορατότητας και της προπαγάνδας?

Ρωταω γιατί μπορώ και εγώ να αναφέρω ως προπαγάνδα την κακή εικόνα των gay στην τηλεόραση των 80s & 90s αλλά και σήμερα τύπου σεφερλή...

Οπότε πάμε να δούμε πότε μια εικόνα υποστηρίζει την ορατότητα και πότε κάνει προπαγάνδα καλή αλλά και κακή...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε περί «κακής» προπαγάνδας, δεν τίθεται θέμα. Οποιαδήποτε εσκεμμένη μορφή χλευασμού θεωρείται κατακριτέα.

Anyway, το ερώτημά μου παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ, αφού όλοι λένε...

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους gay. Και δεν το λέω από την άποψη "ας κάνουν στο κρεβάτι τους ό,τι θέλουν, δεν με απασχολεί". Αλλά δεν το θεωρώ, όχι απλά κατακριτέο, αλλά ούτε καν άξιο σχολιασμού, να περπατάνε πιασμένοι χέρι χέρι, να είναι αγκαλιά, να παντρεύονται, να... να... να...

Όσο αφορά το parade, δεν ξέρω και εγώ τι θα έκανα, αν κινδύνευα να γίνω αντικείμενο χλευασμού, αν με έδερναν, αν με έκραζαν, αν με έδιωχναν από τη δουλειά, αν δεν με έκαναν παρέα, αν με έδιωχναν οι γονείς μου από το σπίτι για τις σεξουαλικές μου προτιμήσεις. Φαντάζομαι έναν αντίστροφο κόσμο: Στον οποίο οι άνδρες επιτρέπεται να αρέσουν μόνο σε άντρες, οι γυναίκες μόνο σε γυναίκες. Και εμένα να μου αρέσουν τα θηλυκά. Και να πρέπει να φλερτάρω με άντρα, να κάνω σεξ με άντρα, να παντρεύομαι με άντρα για να μην υποστώ την κατακραυγή της κοιννωνίας. Και φρικάρω.
Δεν είμαι στη θέση τους, οπότε δεν ξέρω άμεσα τι τραβάνε, και δεν μπορώ να κρίνω. Στον αντίστροφο κόσμο που λέγαμε, αν είχα μια μέρα ολοδική μου, το πιθανότερο είναι να φιλούσα και να χούφτωνα όλες τις γυναίκες που έβλεπα μπροστά μου.

Μερικά πράγματα όμως είναι εκτός της αισθητικής μου. Πχ ο τρόπος που εμφανίζεται το Τζέισον-Αντιγόνη. Τον βρίσκω ενοχλητικό. Όπως βρίσκω τους γυμνασμένους, λαδωμένους, κατάμαυρους τύπους που παίζουν ρακέτες στην παραλία με τα μικροσκοπικά τους μαγιώ. Η τις φουσκωμένες με σιλικόνη, με χείλη λες και τα έχει τσιμπήσει σφίγγα, με μάτια κλειστά από το τράβηγμα και με πεταγμένα ζυγωματικά που κάνουν duckface. Αλλά απλά ενοχλούμαι. Ανεξάρτητα από σεξουαλικές προτιμήσεις. Αυτοί όμως δεν χαρακτηρίζουν όλους τους άντρες, όλες τις γυναίκες ή όλους τους gay/trans κτλ

Μια απορία, προς τους γνωρίζοντες:

Γιατί το σύνθημα στο φετινό parade ήταν "Παρούσα"; Γιατί μόνο στο θηλυκό;
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Συμφωνούμε περί «κακής» προπαγάνδας, δεν τίθεται θέμα. Οποιαδήποτε εσκεμμένη μορφή χλευασμού θεωρείται κατακριτέα.

Anyway, το ερώτημά μου παραμένει.

Και πάλι όμως δεν εξηγείς τι θεωρείς προπαγάνδα... θεωρείται προπαγάνδα ας πούμε η απεικόνιση ενός gay χαρακτήρα σε ένα game; και γιατί να είναι προπαγάνδα και όχι ορατότητα για τους gay gamers ώστε να ταυτιστούν περισσότερο με τον χαρακτήρα? 

@unforgiven ήταν γιατί κάποιοι δεν αποδέχονται στα trans άτομα, κατηγορούν τις λεσβίες και κοροϊδεύουν τους gay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

@unforgiven ήταν γιατί κάποιοι δεν αποδέχονται στα trans άτομα, κατηγορούν τις λεσβίες και κοροϊδεύουν τους gay...

 

Γνωρίζω όμως πως πολλοί gay άνδρες δεν θέλουν να τους απευθύνονται στο θηλυκό γένος. Για να μην αναφέρω πως η προσφώνησή τους ως γυναίκες χρησιμοποιείται ως προσβολή και μείωση.
Υποθέτω, πως όπως κάποιοι gay άνδρες θέλουν να τους αποκαλούν ως θηλυκά, ίσως κάποιες gay γυναίκες θέλουν να τις αποκαλούν ως αρσενικά.
Όλοι αυτοί δεν αποκλείονται, λόγω και μόνο του συνθήματος "παρούσα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να κρυβόμαστε όσο θέλουμε πίσω απ' το δάχτυλό μας τόσο οι μεν, όσο και οι δε.

Η πραγματικότητα όμως είναι μία, όποια κι αν είναι αυτή. Μπορεί να είναι ότι ισχύουν και τα δύο ταυτόχρονα ας πούμε, οι δημιουργοί το ξέρουν.

Εμένα δε μου φαίνεται απίθανο αυτό που λες περί ταύτισης. Εσένα σου φαίνεται απίθανο αυτό που λέω εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...