Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Όταν όμως με την άποψή μου επηρεάζω κόσμο και ο κόσμος σιγά σιγά την υϊοθετεί και στο τέλος ψηφίζει με βάση αυτής μόνο και μόνο για να αποκτήσουν κι οι άλλοι αυτά τα δικαιώματα?

Μην σκέφτεσαι μόνο την περίπτωση LGBT, αλλά και παλιότερες περίπτωσεις παγκοσμίως που είχαν σχέση με ίσα δικαιώματα...

Το ίδιο λέμε. Αν μια άποψη δεν είναι ικανή να κερδίσει τις καρδιές των ανθρώπων υπερισχύοντας των εναλλακτικών, 2 επιλογές υπάρχουν:

α) Να μην τις κερδίσει (τουλάχιστον για την ώρα).

β) Να επιβληθεί (η ιδέα) καταπιεστικά.

Και οι θρησκόληπτοι του 70 και οι μεταμοντέρνοι θρησκόληπτοι του τώρα ακολουθούν το β) γιατί η πίστη τους τους λέει "για το καλό της κοινωνίας".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το θέμα έιναι ότι αυτοί που αντιδρούν αντιδρούν για κάτι το οποίο δεν έπρεπε καν να τους ρωτάμε. 

Είναι σαν να έχουν λόγο οι γείτονες το που θα βάλω ένα έπιπλο στο σπίτι μου. Δεν τους επηρεάζει τη ζωή (ούτε την τσέπη),  άρα δεν τους πέφτει λόγος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το θέμα έιναι ότι αυτοί που αντιδρούν αντιδρούν για κάτι το οποίο δεν έπρεπε καν να τους ρωτάμε. 

Είναι σαν να έχουν λόγο οι γείτονες το που θα βάλω ένα έπιπλο στο σπίτι μου. Δεν τους επηρεάζει τη ζωή (ούτε την τσέπη),  άρα δεν τους πέφτει λόγος.

Σε γενικές γραμμές, σωστά το λες. Αυτό εμπίπτει στο α) που έλεγα πιο πάνω, δεν νομίζω ότι αποκλίνουμε σε αυτό το σημείο καθόλου.

Στο παράδειγμά σου, το β) θα ήταν:

"Τιιιιιιιι, δεν σου αρέσουν τα Luis XIV τραπεζάκια; Είσαι Γαλλοφοβικός, Αυτοκρατορικοφοβικός, ου ου ου ου ου 666666 <insert photo μεταμοντέρνης Ελένης Λουκά με μπλε μαλί>" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο φετινό Athens Pride επανερχόμαστε στα βασικά: στη θηλυκότητα. Όχι ως (αυθαίρετη) συνέπεια της βιολογίας, αλλά όπως βιώνεται, μαθαίνεται, ορίζεται, προβάλλεται, γιορτάζεται, αγαπιέται, λατρεύεται, εξιδανικεύεται, βιάζεται, καταδικάζεται και δολοφονείται κάθε μέρα σε μια βαθιά μισογύνικη κοινωνία.

Η ταύτιση με τη θηλυκότητα είναι απειλητική και επικίνδυνη ταυτόχρονα, επανάσταση και συμβιβασμός. Κάνουμε ό,τι μπορούμε για να την ελέγξουμε, γιατί φοβόμαστε ότι μπορεί να στραφεί και εναντίον μας.

Η θηλυκότητα μας ορίζει άσχετα με το φύλο. Είναι παρούσα σε κάθε έκφραση φύλου, σε κάθε σκέψη, κίνηση, ματιά, που έχουμε καταπιέσει, και που έχουμε σκεφτεί ότι θα έπρεπε να καταπιέσουμε.

Στο φετινό Athens Pride γιορτάζουμε όλες τις θηλυκότητες, αυτές που επιλέξαμε και αυτές που αρνηθήκαμε.

Κάθε θηλυκότητα που αγκαλιάσαμε και κάθε θηλυκότητα που προσπαθήσαμε να ξεφορτωθούμε: Παρούσα.

Κάθε θηλυκότητα που πρώτα μας φορτώθηκε ως κοινωνική σύμβαση πριν τη φέρουμε στα μέτρα μας με τους όρους μας: Παρούσα.

Κάθε θηλυκότητα που καταπιέστηκε και κάθε θηλυκότητα που καταπιέσαμε: Παρούσα.

Κάθε θηλυκότητα που κρύβουμε και κάθε θηλυκότητα που εκφράζουμε: Παρούσα.

Πού λέει για ίσα δικαιώματα ακριβώς; Γιατί εγώ διαβάζω ένα διχαστικό και ρατσιστικό οχετό. Ίσα δικαιώματα; Προφανώς. Αγώνας για να μην συμπεριφέρεται ο κάθε πίθηκος όπως θέλει επειδή "αυτός είναι πούστης"; Ναι. Όπως και ναι σε ένα σωρό άλλα πράγματα για τα οποία παλεύει η κοινότητα. Το παραπάνω κείμενο δεν παλεύει για τίποτα απ' αυτά, απλώς σπρώχνει μια ξεκάθαρα διχαστική και φασιστική ατζέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου αντικατέστησέ την λέξη θηλυκότητα με μια άλλη λέξη, μια λέξη που να σου αρέσει...

αν σου φανεί ρατσιστικό, έχεις δίκιο...

αν σου φανεί γελοίο κάπου πρέπει να ξανασκεφτείς τι έγραψες...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε ρε τους ανθρωπους να εκφραστουν οπως γουσταρουν,επειδη ο random δεν εχω προβλημα με τους γκευ αλλα,ψαχνεται να τους βγαλει κουσουρια,θα ζησουν αυτοι διαφορετικα απο αυτο που τους εκφραζει?

 

Το θεμα των γκευ-λεσβιων-τρανς δεν αφορα κανεναν και δεν ενοχλει την ζωη κανενος,οι μονοι που ενοχλουνται ειναι αυτοι που εχουν προβλημα μαζι τους.

 

Δεν σαρεσει το γκευ pride?Τοτε δεν ασχολεισαι και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Shadows είπε

Αφηστε ρε τους ανθρωπους να εκφραστουν οπως γουσταρουν,επειδη ο random δεν εχω προβλημα με τους γκευ αλλα,ψαχνεται να τους βγαλει κουσουρια,θα ζησουν αυτοι διαφορετικα απο αυτο που τους εκφραζει?

Το θεμα των γκευ-λεσβιων-τρανς δεν αφορα κανεναν και δεν ενοχλει την ζωη κανενος,οι μονοι που ενοχλουνται ειναι αυτοι που εχουν προβλημα μαζι τους.

Δεν σαρεσει το γκευ pride?Τοτε δεν ασχολεισαι και τελος.

 

Δε σου αρέσουν οι ναζί; Δεν ασχολείσαι και τέλος.

(και επειδή το βλέπω να έρχεται, όχι, προφανώς δεν παραλληλίζω το pride με τους ναζί)

 

45 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φιλε μου αντικατέστησέ την λέξη θηλυκότητα με μια άλλη λέξη, μια λέξη που να σου αρέσει...

αν σου φανεί ρατσιστικό, έχεις δίκιο...

αν σου φανεί γελοίο κάπου πρέπει να ξανασκεφτείς τι έγραψες...

Συγγνώμη ρε συ, όταν λένε "αυθαίρετη συνέπεια της βιολογίας" πώς θες να μου φανεί; Εσύ δηλαδή άμα διάβαζες το παραπάνω κείμενο χωρίς τίτλο, πού θα σκεφτόσουν ότι ανήκει; Σε μια συγκέντρωση που λέει ότι παλεύει για τα ίσα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και την εξάλειψη της βίας απέναντί τους ή σε συγκέντρωση SJW που απεχθάνονται όποιον έχει πιπί ανάμεσα στα πόδια του; Όταν βγάζεις στην απέξω το 50% των ανθρώπων που σε στηρίζουν ή θα μπορούσαν να σε στηρίζουν τότε δεν παλεύεις για δικαιώματα, σπρώχνεις ατζέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Δε σου αρέσουν οι ναζί; Δεν ασχολείσαι και τέλος.

(και επειδή το βλέπω να έρχεται, όχι, προφανώς δεν παραλληλίζω το pride με τους ναζί)

Συγγνώμη ρε συ, όταν λένε "αυθαίρετη συνέπεια της βιολογίας" πώς θες να μου φανεί; Εσύ δηλαδή άμα διάβαζες το παραπάνω κείμενο χωρίς τίτλο, πού θα σκεφτόσουν ότι ανήκει; Σε μια συγκέντρωση που λέει ότι παλεύει για τα ίσα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και την εξάλειψη της βίας απέναντί τους ή σε συγκέντρωση SJW που απεχθάνονται όποιον έχει πιπί ανάμεσα στα πόδια του; Όταν βγάζεις στην απέξω το 50% των ανθρώπων που σε στηρίζουν ή θα μπορούσαν να σε στηρίζουν τότε δεν παλεύεις για δικαιώματα, σπρώχνεις ατζέντα.

Φιλε μου στην έκφραση έχει ένα ΟΧΙ μπροστά αν το πρόσεξες...

 

ΥΓ: Ρε Απόλλωνα κλπ κλπ κλπ πάλι εδώ μέσα είσαι????

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΓΕνικοτερα δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας, δημοκρατια εχουμε ο καθενας εφοσον σεβεται τους νομους μπορει να ενεργει και να εκφραζεται οπως νομιζει. Ποσο μαλλον να δωσει λογαριασμο τι κανει στο κρεβατι του. Ειμαι επισης υπερ των γαμων, εχω μια αμφιβολια για την υιοθεσια (υπο την εννοια οτι δεν εχω ολα τα δεδομενα για να κρινω και κατ εμε κατι τετοιο θα επρεπε να το κανουν επιστημονες και οχι τυχαρπαστοι πολιτικοι).

Αλλα ρε φιλε Sjw, political correcteness, lgtb, ultra feminists κτλ κτλ εχουν αρχισει και κουραζουν υπερβολικα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Φιλε μου στην έκφραση έχει ένα ΟΧΙ μπροστά αν το πρόσεξες...

Ναι, το πρόσεξα. Αλλά το όχι δεν πάει στο "αυθαίρετη" αλλά στο συνέπεια. Δηλαδή έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, η θηλυκότητα είναι κάτι που ο καθένας διαλέγει κατά το δοκούν και όποτε "νιώσει" το αλλάζει. Η βιολογία της θηλυκότητας είναι δηλαδή "αυθαίρετη", είναι ένα κατασκεύασμα και δεν έχει πραγματικό νόημα.

Πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα που ειλικρινά νιώθουν και ταυτίζονται με το αντίθετο φύλο από αυτό που είναι βιολογικά. Με αυτά τα άτομα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και υποστηρίζω κάθε νομοθεσία που κάνει τη ζωή τους πιο εύκολη. Θα υποστήριζα την πρόσφατη απόφαση που μπορεί ο καθένας να αλλάζει φύλο αν στη διαδικασία της αλλαγής συμμετείχε κάποιος ειδικός (φαντάζομαι ψυχολόγος αλλά ίσως και άλλες ειδικότητες) και αν δε γινόταν να αλλάξει. Νομίζω (και να μου πεις αν κάνω λάθος) ότι όποιος πραγματικά νιώθει το αντίθετο φύλο δεν αλλάζει απόφαση κάθε μήνα αλλά νιώθει έτσι όλη του τη ζωή, οπότε όταν αποφασίσει να κάνει την αλλαγή είναι τελείως σίγουρος γι' αυτή του την επιλογή.

Την παραπάνω κατάσταση όμως σφετερίζεται κάθε καρυδιάς καρύδι που ευτελίζουν και ξεφτιλίζουν το πραγματικό αυτό πρόβλημα. Γιατί δε μπορώ να πάρω σοβαρά έναν άνθρωπο που δηλώνει κάθε 5 ώρες κι ένα διαφορετικό από τα εκατοντάδες ευφάνταστα καινούρια "κοινωνικά φύλα" επειδή "έτσι νιώθει". Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια στιγμή αυτό το "μην αχολείστε", πρέπει να σταματήσει.

Όταν είσαι μέλος μίας κοινωνίας,ομάδας ή οτιδήποτε άλλο που εμπεριέχει την έννοια "κοινό", επιβάλλεται να ασχοληθείς.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Κάποια στιγμή αυτό το "μην αχολείστε", πρέπει να σταματήσει.

Όταν είσαι μέλος μίας κοινωνίας,ομάδας ή οτιδήποτε άλλο που εμπεριέχει την έννοια "κοινό", επιβάλλεται να ασχοληθείς.

Επιβάλλεται να ασχοληθείς με τι;
Με το τι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του και τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Adanos είπε

Προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν αστερίσκοι. Και δεν έχουν να κάνουν όλα με τα δικαιώματα. Δικαιώματα μπορεί να έχει και ένας βαρυποινίτης. Αλλά σίγουρα δεν έχει όλα όσα έχει ένας μη-εγκληματίας. Δικαίωμα μου επίσης είναι να μην κάνω π.χ εμβόλια, αλλά θα αντιμετωπίσω πρόβλημα (λογικό). Ξέρω πως αυτά τα "επιχειρήματα" δεν θα σε καλύψουν ως προς τα δικαιώματα των LGYDTS. Αλλά κατάλαβες το point μου.

Το άσπρο-μαύρο το είπα για το θέμα των απόψεων. Η φάση είναι πλέον ή θα υποστηρίζεις την LGBTG κοινότητα ή θα είσαι ομοφυλοφοβικός. Κάτι ενδιάμεσο δεν μπορεί να υπάρξει σε απόψεις; Δεν συμφωνώ σε αυτό που λες ότι ή θα συμφωνείς ή όχι. Πιστεύω πως ΕΔΩ μπαίνουν οι αστερίσκοι. Εμένα π.χ. δεν ξέρω αν η υιοθεσία από ομοφυλόφιλους είναι κάτι θετικό ή αρνητικό. Πως εγώ να έχω μια άποψη "μαύρο" ή μια άποψη "άσπρο" εφόσον ΔΕΝ ξέρω αν συμφωνώ ή όχι; Μπορεί απλά να με αφήνει αδιάφορο. Να μια απόχρωση του γκρι.

Όσον αφορά τον θηλυπρεπή άντρα που λες: Ο καθένας έχει το δικό του όριο. Εμένα μπορεί να μην με ενοχλεί τόσο, έναν άλλον μπορεί να τον καραφλιάζει η θέα. Και απ' την στιγμή που κάτι γίνεται δημόσια και δίπλα μου, πιστεύω πως με αφορά, έστω και στο ελάχιστο. Και δεν έχει να κάνει με κάποιον που είναι "μειονότητα", αλλά γενικά.

Άλλο κρίνω, άλλο κατακρίνω.

 

Αν και λίγο άτοπο το παράδειγμα που δίνεις με τον βαρυποινίτη... ουσιαστικά μου αποδεικνύεις ότι και αυτοί έχουν δικαιώματα, αφού έχασαν μόνο αυτά που προβλέπει ο νόμος... με λίγα λόγια και για να βάλω μέσα και το δεύτερο παράδειγμα, έκαναν μια επιλογή και λούζονται τις συνέπειες της πράξης τους... Εγώ δεν έκανα καμία επιλογή... δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα: Ωωωω τι ωραία μέρα που είναι σήμερα, δεν ερωτεύομαι τον Αντώνη αντί την Τούλα...

Και πάμε στο βασικό και ουσιαστικό πράγμα της υπόθεσης... Εσύ έχεις την επιλογή να υποστηρίζεις ή να καταδικάζεις την LGBT+ κοινότητα... Από δική σου επιλογή κάθεσαι δίπλα μας ή απέναντι μας... άρα, ναι το πράγμα είναι άσπρο – μαύρο... γιατί είναι διαφορετικό να κρίνεις κάποιον που είναι δίπλα σου από κάποιον που είναι απέναντι σου... ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

 

3 ώρες πριν, Kercyn είπε

Ναι, το πρόσεξα. Αλλά το όχι δεν πάει στο "αυθαίρετη" αλλά στο συνέπεια. Δηλαδή έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, η θηλυκότητα είναι κάτι που ο καθένας διαλέγει κατά το δοκούν και όποτε "νιώσει" το αλλάζει. Η βιολογία της θηλυκότητας είναι δηλαδή "αυθαίρετη", είναι ένα κατασκεύασμα και δεν έχει πραγματικό νόημα.

Πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα που ειλικρινά νιώθουν και ταυτίζονται με το αντίθετο φύλο από αυτό που είναι βιολογικά. Με αυτά τα άτομα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και υποστηρίζω κάθε νομοθεσία που κάνει τη ζωή τους πιο εύκολη. Θα υποστήριζα την πρόσφατη απόφαση που μπορεί ο καθένας να αλλάζει φύλο αν στη διαδικασία της αλλαγής συμμετείχε κάποιος ειδικός (φαντάζομαι ψυχολόγος αλλά ίσως και άλλες ειδικότητες) και αν δε γινόταν να αλλάξει. Νομίζω (και να μου πεις αν κάνω λάθος) ότι όποιος πραγματικά νιώθει το αντίθετο φύλο δεν αλλάζει απόφαση κάθε μήνα αλλά νιώθει έτσι όλη του τη ζωή, οπότε όταν αποφασίσει να κάνει την αλλαγή είναι τελείως σίγουρος γι' αυτή του την επιλογή.

Την παραπάνω κατάσταση όμως σφετερίζεται κάθε καρυδιάς καρύδι που ευτελίζουν και ξεφτιλίζουν το πραγματικό αυτό πρόβλημα. Γιατί δε μπορώ να πάρω σοβαρά έναν άνθρωπο που δηλώνει κάθε 5 ώρες κι ένα διαφορετικό από τα εκατοντάδες ευφάνταστα καινούρια "κοινωνικά φύλα" επειδή "έτσι νιώθει". Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Φίλε μου τα έχουμε ξανά πει... Να είναι υπερβολικό όλο αυτό με τα, δεν ξέρω και εγώ πόσα εκατοντάδες, κοινωνικά φύλα έχουν ανακοινωθεί... όπως όμως είπα και παλιότερα, πιστεύω ότι μετά από τόση καταπίεση είναι λογικό το ξέσπασμα και η υπερβολή... όταν θα φύγει και αυτή η “μόδα” θα δεις πως θα επανέλθουμε στα ίσια μας...

Πάντως φέτος δεν είχε καμία σχέση με αυτό που “μετέφρασες” από το κείμενο... Όπως πέρσι ήταν η παιδεία... έτσι φέτος είναι η θηλυκότητα... προσοχή η θηλυκότητα και όχι ο φεμινισμός...

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Κάποια στιγμή αυτό το "μην αχολείστε", πρέπει να σταματήσει.

Όταν είσαι μέλος μίας κοινωνίας,ομάδας ή οτιδήποτε άλλο που εμπεριέχει την έννοια "κοινό", επιβάλλεται να ασχοληθείς.

Αφού επιβάλλεται να ασχοληθείς ως ενεργό μέλος της κοινωνίας μας... για πες μου τι σχέση έχει ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός με, ας πούμε, τον γάμο...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

έκαναν μια επιλογή και λούζονται τις συνέπειες της πράξης τους... Εγώ δεν έκανα καμία επιλογή... δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα: Ωωωω τι ωραία μέρα που είναι σήμερα, δεν ερωτεύομαι τον Αντώνη αντί την Τούλα...

Όχι, δεν είναι τόσο απλά όσο θες να τα παρουσιάσεις. Ούτε εκείνοι ξύπνησαν μια μέρα ενώ η ζωή τους τα είχε όλα στο πιάτο και άρχισαν τις ληστείες και τις δολοφονίες. Είναι πολυδιάστατο

Προφανώς και είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα και δε μπορούν να συγκριθούν, αλλά μην τα παρουσιάζουμε και όπως μας βολεύει.

2 ώρες πριν, l337 είπε

Επιβάλλεται να ασχοληθείς με τι;
Με το τι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του και τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχει;

Νομίζω είμαστε ξεκάθαροι στο ότι δε μας απασχολεί τι θα κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του. Κι εγώ που δεν έλκομαι από άντρες και μ' αρέσουν (μέχρι στιγμής, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει) μόνο οι γυναίκες, δεν ξέρεις τι γούστα βγάζω στο κρεβάτι. Αυτό όμως είναι άσχετο.

Εδώ μιλάμε για άλλα, πιο σοβαρά ζητήματα. Βλέπεις για παράδειγμα την παρακάτω απάντηση του AtiX:

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Φίλε μου τα έχουμε ξανά πει... Να είναι υπερβολικό όλο αυτό με τα, δεν ξέρω και εγώ πόσα εκατοντάδες, κοινωνικά φύλα έχουν ανακοινωθεί... όπως όμως είπα και παλιότερα, πιστεύω ότι μετά από τόση καταπίεση είναι λογικό το ξέσπασμα και η υπερβολή... όταν θα φύγει και αυτή η “μόδα” θα δεις πως θα επανέλθουμε στα ίσια μας...

 

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αφού επιβάλλεται να ασχοληθείς ως ενεργό μέλος της κοινωνίας μας... για πες μου τι σχέση έχει ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός με, ας πούμε, τον γάμο...

Σε αυτό πάντως που λέει ο Lanike71 δεν έχει και πολύ άδικο. Συνυπάρχουμε σε μια κοινωνία, και από τη στιγμή που κάποιος που εκφράζει ανοιχτά ότι είναι αντίθετος σε όλο αυτό, αλλά δεν προσπαθεί να επιβάλλει τη δική του άποψη, δε βλέπω πού έγκειται το πρόβλημα, αν όλο αυτό γίνεται πολιτισμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@phanispal δεν ήθελα να τα παρουσιάσω τόσο απλά... γνωρίζω ότι υπάρχουν εξωτερικοί αλλά και εσωτερικοί παράγοντες που σε οδηγούν στο να παρανομίσεις... πάντα όμως θα έχεις την επιλογή στο να το πράξεις ή όχι... γι'αυτό και η δικαιοσύνη έχει ξεχωρίσει τα εγκλήματα ανάλογα με την σοβαρότητα τους αλλά και την αντίστοιχη τιμωρία ... 

Στην δικιά μας περίπτωση δεν υπάρχει επιλογή εκτός και αν θεωρείς ως επιλογή ή την αποχή ή να "γίνω" str8 για τους τύπους... Έτσι φτάνουμε στο οξύμωρο να τιμωρούμαστε με στέρηση βασικών ατομικών δικαιωμάτων για κάτι που δεν είναι επιλογή μας, δεν επηρεάζει τον κοινωνικό ιστό και δεν παραβιάζουμε κανένα νόμο και καμία λογική... 

Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα μας δεν είναι η ανταλλαγή απόψεων... αλλά η πρόθεση που έρχονται μερικοί σε αυτήν την συζήτηση...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...