Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν κατατεθεί στο παρελθόν εδώ διάφορες απόψεις, π.χ. περί υιοθεσίας, με επιχειρήματα και χωρίς να είναι προκλητικές. Όχι από όλους, έστω από κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, AtiX said:

Για εξέφρασε μια άποψη μη προκλητική στο να μην έχω ίσα δικαιώματα με εσένα...

Είπα κάπου ότι η άποψη που μπορεί να έχω, είναι κατά των ίσων δικαιωμάτων; Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Βλέπετε παντού εχθρούς. Μια άλλη απάντηση είναι αυτή του phanispal:

15 minutes ago, phanispal said:

Έχουν κατατεθεί στο παρελθόν εδώ διάφορες απόψεις, π.χ. περί υιοθεσίας, με επιχειρήματα και χωρίς να είναι προκλητικές. Όχι από όλους, έστω από κάποιους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έχουν κατατεθεί στο παρελθόν εδώ διάφορες απόψεις, π.χ. περί υιοθεσίας, με επιχειρήματα και χωρίς να είναι προκλητικές. Όχι από όλους, έστω από κάποιους.

Συμφωνώ... αν βρεις αυτά τα posts, θα δεις ότι δεν χαρακτηρίζονται ως ομοφοβικά...

11 λεπτά πριν, Adanos είπε

Είπα κάπου ότι η άποψη που μπορεί να έχω, είναι κατά των ίσων δικαιωμάτων; Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Βλέπετε παντού εχθρούς. Μια άλλη απάντηση είναι αυτή του phanispal:

Οπότε συμφωνείς ως προς τον πολιτικό γάμο και την υιοθεσία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ... αν βρεις αυτά τα posts, θα δεις ότι δεν χαρακτηρίζονται ως ομοφοβικά...

Δεν μιλάμε μόνο για εδώ.

Χθες είδα σε μια σελίδα στο FB με συγκεκριμένη ιδεολογία (που έχει πολλούς υποστηρικτές απ' την LGTB+ κοινότητα) που είπε ότι δεν συμφωνεί με την προβολή της συγκεκριμένης ιδεολογίας με αυτόν τον τρόπο και πως ενοχλείται. Ούτε είπε ότι είναι κατά των δικαιωμάτων ή του Pride. Απλά ότι δεν συμφωνεί να συγχέονται αυτά τα δυο κατ' αυτόν τον τρόπο.

Όπως ήταν αναμενόμενο ένας κακός χαμός από κάτω. Σχόλια υπέρ της σελίδας όπως και σχόλια κατά της σελίδας. Στάθηκα σε ένα σχόλιο (Α) που λέει "Θα μας εξηγήσετε τον λόγο που σας ενοχλεί" όπου απαντάει ένας (Β) από κάτω: Απλά τους ενοχλεί. Εσένα τι σε νοιάζει; Προχώρα την ζωή σου και άσε τον άλλον να έχει διαφορετική άποψη.

Το τι ύφος είχε ο Α απέναντι στον Β μετά απ' αυτό το παθητικό σχόλιο, είναι προφανέστατα αντίδραση και θόλωση. Χωρίς λόγο. Ή τουλάχιστον στα δικά μου μάτια χωρίς λόγο. Τώρα εσένα μπορεί να σε πείραζε, αλλά αντικειμενικά δεν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος.

17 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε συμφωνείς ως προς τον πολιτικό γάμο και την υιοθεσία???

Στο πρώτο ναι, στο δεύτερο όχι ακόμα. Ή τουλάχιστον δεν ξέρω αν συμφωνώ ή όχι. Δεν θα βγω όμως και στους δρόμους αν γίνει.

Επεξ/σία από Adanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου... αν δεις πόσα και τι posts έχουν σβηστεί τις τελευταίες μέρες θα καταλάβεις ότι είναι δύσκολο να ισορροπήσει μια κουβέντα που πρέπει να έχει μόνο άσπρο και μαύρο... 

Χρόνο τώρα να γράψω τι εννοώ δεν έχω γιατί είμαι στην δουλειά... αν είναι τα λέμε το απόγευμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Φιλε μου... αν δεις πόσα και τι posts έχουν σβηστεί τις τελευταίες μέρες θα καταλάβεις ότι είναι δύσκολο να ισορροπήσει μια κουβέντα που πρέπει να έχει μόνο άσπρο και μαύρο... 

Χρόνο τώρα να γράψω τι εννοώ δεν έχω γιατί είμαι στην δουλειά... αν είναι τα λέμε το απόγευμα... 

Και το ερώτημα είναι: Γιατί να υπάρχει άσπρο μαύρο και όχι και άλλες αποχρώσεις;

Καλή συνέχεια και καλό σχόλασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι σοβαρές συζητήσεις για το θέμα (προφανώς μέσα σε αυτές είναι και οι διαφωνίες), απαιτούν ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ... Όταν γράφετε μόνο και μόνο για να δείξετε την ενόχλησή σας ή για να προκαλέσετε τους άλλους, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν δημοσιευμένα αυτά τα μηνύματα.

Όπως έχω πει συνεχίζω να το λέω: Αν δεν είστε ικανοί ή δεν θέλετε να συζητήσετε για ένα τέτοιο θέμα, δεν υπάρχει λόγος να διαβάζετε και να συμμετέχετε στο συγκεκριμένο topic. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κακό" με τους SLGBTQQIA είναι πως μπερδεύουν την ενόχληση κάποιου στο μη αισθητικό (αυτό που θεωρεί ο καθένας μη αισθητικό) με αντίδραση απέναντι στα ανθρώπινα δικαιώματα του κάθε ενός.

Είναι δικαίωμα του κάθε ενός να βγει στον δρόμο να διαδηλώσει για ό,τι θέλει και όπως θέλει. Είναι δικαίωμα του κάθε ενός να κριτικάρει ή να χλευάσει τις επιλογές του άλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, firewalker said:

...Είναι δικαίωμα του κάθε ενός να κριτικάρει ή να χλευάσει τις επιλογές του άλλου.

Όπως δικαίωμα είναι αυτός ο χλευασμός να μη γίνεται ανεκτός σε μια συζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, firewalker said:

Ναι, εννοείται αυτό.

Σκέψου απλά τι είδους συζήτηση θα γίνει αν υιοθετήσουν όλοι αυτόν τον χλευασμό που περιγράφεις... Εξάλλου το "ζήσαμε" ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το θέμα για εμένα είναι το αν και πότε η κριτική γίνεται χλευασμός και κατά συνέπεια προσβολή ;) 

Εκτός αυτού εννοείται πως, όπως λέει ο firewalker, έχουμε δικαίωμα να κριτικάρουμε τον οποιονδήποτε για τον τρόπο που εκφράζεται ή διαδηλώνει. Θα ήμουν υποκριτής αν έλεγα πως δεν το έχω κάνει και εγώ (λανθασμένα ή μη, δεν μπορώ να το εξετάσω ο ίδιος). Το πρόβλημα όμως είναι πότε αυτή η κριτική γίνεται αφορμή ή αιτία για τσουβάλιασμα (δεν αναφέρομαι σε εσένα fire, γενικά). Δεν είναι λογικό δηλαδή κάποιος με βάση την -υποκειμενικά- πιο «ακραία», «προσβλητική» ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο εικόνα, να τσουβαλιάζει το σύνολο μιας κοινότητας εκατομμυρίων ατόμων. Πεντακάθαρο confirmation bias και σίγουρα οι περισσότεροι που σκέφτονται έτσι αντιδρούν όχι μόνο απέναντι στις πράξεις του ενός, αλλά και στα δικαιώματα των πολλών. Γιατί πιστεύουν πως όλοι είναι το ίδιο ξέρω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Adanos είπε

Και το ερώτημα είναι: Γιατί να υπάρχει άσπρο μαύρο και όχι και άλλες αποχρώσεις;

Καλή συνέχεια και καλό σχόλασμα.

Φίλε μου σε ότι αφορά τα δικαιώματα, δεν πρέπει να υπάρχουν αστερίσκοι... ή όλοι μας είμαστε ίσοι, ή όχι... δεν γίνετε να υπάρχουν διακρίσεις σε μια κοινωνική ομάδα επειδή ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι διαφορετικός... άρα εδώ υπάρχει μόνο άσπρο - μαύρο, ή συμφωνείς ότι όλοι μας θα έχουμε ίσα δικαιώματα ή όχι!

Στο θέμα γούστου και εδώ υπάρχει άσπρο - μαύρο... δεν γίνετε να λες πχ δεν έχω πρόβλημα με τους gay, αλλά με ενοχλούν οι έντονα θηλυπρεπείς άντρες... Στο λέω, γιατί πρώτον πιο είναι το όριο σε κάτι τέτοιο? Και δεύτερον τι σχέση έχει με το θέμα των ίσων δικαιωμάτων? Διάκριση στην διάκριση με βάση το προσωπικό γούστο και μάλιστα σε κάτι που δεν θα έπρεπε καν να σε αφορά? Πως λέγετε ο άνθρωπος που κάνει διακρίσεις?

Όπως πάντοτε λέω... δικαίωμα μου (σου, του) να γουστάρω ότι θέλω... δικαίωμα σου (μου, του) να εκφράζεις τις απόψεις σου όπως θέλεις... αλλά δεν δίνετε σε κανέναν το δικαίωμα να κρίνει,να χλευάζει και να τσουβαλιάζει πίσω από μια φώτο, ένα στιγμιότυπο ή ένα κόμπλεξ που έχει, μια κοινωνική ομάδα για να την ξευτελίσει......

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...