Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αυτό ναι, με τη βοήθεια των νόμων.

Αυτό σαφώς πιο δύσκολο μιας και δε μπορείς να επιβάλεις και να υποδείξεις τον τρόπο σκέψης του άλλου. Μόνο η διαφήμιση μπορεί να το καταφέρει.

Σίγουρα δεν μπορείς να επιβάλεις κάτι σε κάποιον... δεν θα σε έκανε καλύτερο από αυτό που κατηγορείς...

Αυτό όμως δεν παύει να προσπαθείς να αποδεικνύεις το λάθος... ας πούμε κάποτε στην Ελλάδα αντιδρούσαν αν έβλεπαν μια γυναίκα με παντελόνι, τώρα όχι...

οποτε δεν χρειάζεται διαφήμιση, αν κατάλαβα τον τρόπο σκέψης σου... αλλα ορατότητα, ορατότητα απο τον τρόπο που ζω εγώ, ορατοτητα απο τα pride, ορατότητα σε κάθε και με κάθε μορφή κοινωνικής ύπαρξης... ακόμα και εδώ μέσα, στο αγαπημένο μας insomnia...  

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, phanispal είπε

Μακάρι. Και η αλήθεια είναι ότι έτσι φαίνεται να έχει πάει το πράγμα μέχρι στιγμής.

Μπα, μάλλον ξαναγυρνάει. Όταν η μάζα δέχεται πιέσεις, ψάχνει κάπου να εκτονωθεί και να πιέσει άλλους. Και δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με γκέι, αλλά με όλες τις ομάδες που είναι μειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΣΡ: Υπό περιορισμούς η προβολή του φετινού τηλεοπτικού σποτ του Athens Pride

Αναφορά σε κείμενο

Έπειτα από το αίτημα που κατατέθηκε από το Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Αθήνας – Athens Pride στο Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης, με αριθμό πρωτοκόλλου 3010/24-05-2018, για την προβολή του τηλεοπτικού και ραδιοφωνικού μας σποτ ως κοινωνικού μηνύματος, πληροφορηθήκαμε με μεγάλη μας χαρά ότι εγκρίθηκε. Για τις επόμενες 9 ημέρες το μήνυμά μας θα μεταδίδεται από όλους τους ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς εθνικής εμβέλειας σε όλη τη χώρα.

Πηγή: athenspride.eu

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, AtiX said:

ΕΣΡ: Υπό περιορισμούς η προβολή του φετινού τηλεοπτικού σποτ του Athens Pride

Πηγή: athenspride.eu

Δεν μου αρέσει το φετινό σύνθημα. Γενικώς η οργανωτική επιτροπή έχει πέσει λίγο στα μάτια μου μετά και τα διάφορα επεισόδια των τελευταίων ετών. Και οι συμμετοχές άλλων οργανώσεων είναι σχετικά πιο περιορισμένες από παλιότερα. Σαφώς αυτό δεν ακυρώνει την όλη δράση αλλά όταν υπάρχουν προβλήματα οργανωτικής φύσεως, αυτό φαίνεται και προς τα έξω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχουν "χαθεί" λίγο. Αυτό που μου βγάζει εμένα ο κάθε "μονομάχος" του SLGBTQI είναι πως δεν μάχονται για τα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά για το δικαίωμα του καθενός να προκαλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

athenspride.eu

Για να μην έχετε αμφιβολία ποιος χρηματοδοτεί, προωθεί κλπ θέματα της ατζέντας του. Χωρίς να το αξιολογώ (Και πάλι) θετικά ή αρνητικά. Τα δεδομένα πρέπει να είναι και αυτά όμως ... ορατά - #παρούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Δεν είμαι περήφανος που είμαι gay! Dont be an idiot!

Είμαι περήφανος γιατί τόλμησα, γιατί πάλεψα για να μπορώ να το δηλώνω. Είμαι περήφανος που εγώ και όλοι όσοι/ες δεν είναι 100% ετεροφυλόφιλοι και cis gender κάναμε αγώνα να βγούμε από τις ντουλάπες που μία αδιάφορη, απαίδευτη και επιθετική κοινωνία μας είχε καταχωνιάσει για αιώνες και εκεί ήθελε να μας κρατήσει για να μη σκανδαλίζεται.

Είμαι περήφανος που πολέμησα ένα σαθρό εγκληματικό σύστημα που μας είχε για το καθετί αποδιοπομπαίους τράγους και καριταρούρες...για να μας καταδικάζει και να γελάει μαζί μας.

Είμαι περήφανος που πολέμησα και ακόμη πολεμάω τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις. Είμαι περήφανος που δίνω κάθε μέρα μάχη να τα ανατρέψω και να ανοίξω λίγο παραπάνω το μυαλό όσων αγαπώ αλλά και του κάθε αγνώστου.

Είμαι περήφανος για όσους/ες φυλακίστηκαν, λιντσαρίστηκαν, λοιδορήθηκαν, βίωσαν τον ακραίο εκφοβισμό και τη βία σε κάθε της μορφή πριν από εμένα, γιατί ΕΤΥΧΕ να μη γεννηθούν 100% ετεροφυλόφιλοι, γιατί ΕΤΥΧΕ να μη γεννηθούν cis άντρες και γυναίκες.

Είμαι περήφανος που τόλμησα και τολμώ να είμαι αυτό που νιώθω και να εκφράζω το είναι μου και τα εσώψυχα μου ακόμη και εάν γελάσεις με τις έγνοιες και τις ανασφάλειες μου. Είμαι περήφανος γιατί δε σου λέω ψέματα, δε σε κοροϊδεύω. Είμαι περήφανος που (έστω και λίγο) με αγαπάς γι' αυτό που είμαι και όχι γι' αυτό που θα ήθελες (κάποτε) να ήμουν.

Όχι, δεν είμαι περήφανος που είμαι ΛΟΑΤ+. 
Είμαι περήφανος που βρήκα το θάρρος να στο πω και επιτέλους, να σταθώ δίπλα σου.

Πηγή.

Επεξ/σία από akpe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί με την όλοι φάση ποιός νοιάζεται για το ότι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι τού φτάνει να είναι σωστός σάν άνθρωπός.

Προσωπικά δηλαδή ένα γκέι πού μου φέρετε οκ θα τον σεβαστώ απόλυτα αν όμως είναι μαλακας σαν άνθρωπος θά τόν γράψω κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναμονή της πλήρους έκθεσης της ILGA για το 2018 η Ελλάδα φέτος ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στη 14η θέση σε σύνολο 49 χωρών αναφορικά με τα LGBT+ δικαιώματα.

Πρόκειται για το καλύτερο πλασάρισμα που είχε ποτέ η Ελλάδα στην ιστορία καθιστώντας την τη πιο προηγμένη χώρα στα LGBT+ ζητήματα σε όλα τα Βαλκάνια και τη ΝΑ Ευρώπη ξεπερνώντας χώρες όπως την Ισλανδία,Ιρλανδία,Λουξεμβούργο,Ελβετία κοκ

 

https://www.thepressproject.gr/article/128976/Oi-kaluteres-kai-oi-xeiroteres-xores-gia-LOATKI-atoma-stin-Europi

 

Quote

O νέος πολύχρωμος χάρτης της Ευρώπης για το 2018, που αποτυπώνει που βρίσκεται κάθε χώρα της Ευρώπης σε σχέση με ΛΟΑΤΚΙ δικαιώματα, κυκλοφόρησε απ’ την ILGA-Europe. Η χώρα μας για πρώτη φορά βρίσκεται στη 14η θέση, ενώ η Μάλτα εξακολουθεί να εμφανίζεται στο νούμερο ένα για την πρόνοια της στην ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα.

 

 

https://www.rainbow-europe.org/#8636/0/0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 
Με λίγα λόγια όποιο ομόφυλο ζευγάρι (αποτελούμενο από πολίτη Ε.Ε και πολίτη τρίτης χώρας) έχει συνάψει γάμο σε χώρα της Ε.Ε (εκτός της χώρας καταγωγής του πολίτη της Ε.Ε) έχει δικαίωμα ελεύθερης διαμονής μαζί οπουδήποτε στην Ε.Ε
 
 
Quote

 

 

ΔΕΕ: Ο όρος «σύζυγος» για την ελεύθερη διαμονή των πολιτών της Ένωσης και των μελών της οικογένειάς τους περιλαμβάνει και τους συζύγους του ιδίου φύλου

 

 

http://www.immigration.gr/2018/06/blog-post_30.html

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τα LGBT+ δικαιώματα. Το δικαίωμα μας να εκφράζουμε μια διαφορετική άποψη, μη προκλητική, γιατί ευθύς αμέσως μας κάνει ομοφυλοφοβικούς και ρατσιστές;

Γενικά παρατηρώ μια επιθετικότητα και έναν "φόβο" έκφρασης μην τυχόν και θιχτεί η εκάστοτε μειονότητα(;).

 

Το όλο νόημα είναι να υπάρχει ισότητα και όχι αντιστροφή των ρόλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...