Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Το να έχεις σύντροφο της ίδιας φυλής...:D

Δεν έκανα χαβαλέ που ρώτησα. Φιλολογικά και μόνο, ως φράση, ακούστηκε ξένο στα αυτιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δεν έκανα χαβαλέ που ρώτησα. Φιλολογικά και μόνο, ως φράση, ακούστηκε ξένο στα αυτιά μου.

 

Εμένα ξένη μου ακούγεται και η λέξη "ομοφοβικός" που χρησιμοποιείται ευρέως. Αλλά δεν έχω ψάξει ποια είναι η σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φύλο...

Φυλή...

Ακούγονται ίδια δεν σημαίνουν και το ίδιο...

Κρίμα... 

Στα σημαντικά τώρα... 17 Μαΐου είναι η παγκόσμια ημέρα κατά της ομοφοβίας...

Ένα ενδιαφέρον άρθρο, για όποιον θέλει, είναι το παρακάτω άρθρο...

Η φυλετική μας απροσδιοριστία

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Εμένα ξένη μου ακούγεται και η λέξη "ομοφοβικός" που χρησιμοποιείται ευρέως. Αλλά δεν έχω ψάξει ποια είναι η σωστή.

Μπορείς να χρησιμοποιείς το  <<φιλοχουντικός>> που περιλαμβάνει την ομοφοβία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά έπρεπε να μας απασχολούσε η εξίσωση με προηγμένα κράτη σε μισθούς δουλειά παιδεία υγεία..... και μετά αν θα δώσουν παιδιά σε ομόφυλο ζευγάρια ή πάνε στη eurovision γκει χοντρές αλλοδαποί μεταγραφομενοι... 

Αλλά αυτά είναι τζάμπα τα άλλα κοστίζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο έχουμε ξανά πει... τα χεράκια πάνω στο τραπέζι και δίπλα από το πληκτρολόγιο... δεν είναι ούτε PoL... ούτε GoL... πόσο μάλλον Phub...

ΥΓ: τα παιδάκια στην αφρική πεινάνε ακόμα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αρχικά έπρεπε να μας απασχολούσε η εξίσωση με προηγμένα κράτη σε μισθούς δουλειά παιδεία υγεία..... και μετά αν θα δώσουν παιδιά σε ομόφυλο ζευγάρια ή πάνε στη eurovision γκει χοντρές αλλοδαποί μεταγραφομενοι... 

Αλλά αυτά είναι τζάμπα τα άλλα κοστίζουν 

Ο πεινασμένος δεν αντιδρά, δεν το κατάλαβες ακόμα; Και όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα, γενικά μιλάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στην Ελλάδα πρώτα εγκρίνουμε νομικά την ανάδοχη παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια, αλλά δεν έχουμε εγκρίνει νομικά ακόμα τον γάμο ομόφυλων ζευγαριών. Πάντα ανάποδα τα κάνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Δηλαδή στην Ελλάδα πρώτα εγκρίνουμε νομικά την ανάδοχη παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια, αλλά δεν έχουμε εγκρίνει νομικά ακόμα τον γάμο ομόφυλων ζευγαριών. Πάντα ανάποδα τα κάνουμε. 

Φίλε μου, η αναδοχή δεν έχει ως προϋπόθεση τον γάμο... Η υιοθεσία την έχει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, adi32 said:

Αρχικά έπρεπε να μας απασχολούσε η εξίσωση με προηγμένα κράτη σε μισθούς δουλειά παιδεία υγεία..... και μετά αν θα δώσουν παιδιά σε ομόφυλο ζευγάρια ή πάνε στη eurovision γκει χοντρές αλλοδαποί μεταγραφομενοι... 

Αλλά αυτά είναι τζάμπα τα άλλα κοστίζουν 

Ναι γιατί αν κάνουμε το ένα, δεν μπορει να γίνει το άλλο...

Επίσης περίμενε την εξίσωση μισθών κτλπ όταν η πλειοψηφία των πολιτών της χώρας μας νομίζει ότι απλά γίνεται με "ένα νόμο"/ρύθμιση...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δούμε τι νέα υπάρχουν και σήμερα...

Αναφορά σε κείμενο

Εκδήλωση για τις διακρίσεις κατά των ΛΟΑΤΚΙ στην Ελλάδα και την Ευρώπη διοργανώνει το γραφείο τύπου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα την Πέμπτη, 17 Μαΐου διεθνή Ημέρα κατά της Ομοφοβίας.

Πηγή: www.efsyn.gr

αλλά και: 

Αναφορά σε κείμενο

Το Pride διοργανώνεται για 14η διαδοχική χρονιά στην Αθήνα και είναι η δεύτερη φορά που η παρέλαση θα διεξαχθεί στην Πλατεία Συντάγματος. Το σύνθημα «Παρούσα» αφορά τη θηλυκότητα όχι ως συνέπεια της βιολογίας, αλλά όπως βιώνεται κάθε μέρα σε κάθε έκφανση της καθημερινότητας. 

Πηγή: www.lifo.gr

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, AtiX said:

Εξαιρετικο βιντεο, και απο πλευρας μηνυματων αλλα και οσον αφορα την αισθητικη. Ειδικα στο σημειο που σχολιαζει τις μαναδες που στρέφουν αλλου τα κεφαλια των παιδιων τους απο φοβο μην 'μολυνθουν' τα ματια και το μυαλο τους στο θεαμα ενος πραγματος που ξεφευγει απο την νορμα. Το παιδι δεν ζει σε bubble, ζει κι αυτο στην σημερινη κοινωνια, και χρεος του γονιου ειναι να απαντα στις ερωτησεις του, να μην τις αποφευγει επειδη μπορει να του ακουγονται πχ πιο περιεργες.  Imo παντα.

 

Ps, παντα θα αγαπώ την σκωτσεζικη προφορα.

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...