Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πολλές φορές ένα δικαστικό αποτέλεσμα κατά  την την άποψη κάποιων μπορεί να μην  συμβαδίζει με το γράμμα του Νόμου αλλά ο δικαστής λαμβάνει υπόψη του πολλά πράγματα κατά την έκδοση της απόφασης την οποία όλοι οφείλουμε να σεβόμαστε άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε  μαζί της..

Εγώ λέω άντε και δικαζόταν ο Αμβρόσιος.Άντε και έτρωγε μία ποινή 6 ή 8 μηνών π.χ.Άντε και δεν έκανε έφεση που θα έκανε.Το θέμα μας είναι αυτή η ποινή θα ικανοποιούσε το σύνολο της κοινωνίας η οποία θα ένοιωθε ανακούφιση ότι καταδικάστηκε ένας  συκοφάντης;; Όχι βέβαια γιατί ανεπίσημα η πλειοψηφία τουλάχιστον στην Ελλάδα καλώς ή κακώς δεν αποδέχεται την ομοφυλοφιλία σαν ισότιμο μέλος της.

Στα μάτια τους θα ήταν ένας ήρωας που καταδικάστηκε, καλώς σύμφωνα με το Νόμο, αλλά δεν πρόδωσε αυτά που λέει η πίστη του.Γιατί η πίστη του καλώς ή κακώς θα πω και πάλι δεν αποδέχεται την ομοφυλοφιλία.

Άρα γνώμη μου η κοινότητα των ομοφυλόφιλων πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να προσπαθεί να πείσει την πλειοψηφία να την αποδεχθεί σαν ισότιμο μέλος της (που δεν αμφισβητώ ότι είναι) παρά να προσπαθεί να καταδικάσει ένας ιερωμένο γνωστό για τις ακραίες απόψεις του στο θέμα αυτό,δίκαιες ή άδικες  που νομίζω ότι δεν θα τις άλλαζε μία καταδικαστική απόφαση. Επιμένοντας σε κάποιες απόψεις η κοινότητα με κάνει να πιστεύω ότι δεν την ενδιαφέρει η αποδοχή της αλλά η εκδίκηση  κάποιου που την συκοφάντησε.

Και να κλείσω αναρωτιέμαι μήπως μερικές  φορές ,ενδεχομένως και παράτυπα, κάποιοι δικαστές βγάζοντας  μία απόφαση λαμβάνουν υπόψη και την επιθυμία της πλειοψηφίας , η οποία μπορεί να μην  είναι επίσημα καταγεγραμμένη αλλά αυτοί πιστεύουν ότι συμβαδίζει με την απόφασή τους;;;

Μπορεί να εχεις δίκιο, αλλά περί πίστεως εμένα στο σχολείο μου έμαθαν ότι ο Χριστός είπε αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν. 

Όλα τα υπόλοιπα τα είπαν άνθρωποι όπως τους συνέφερε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

περί πίστεως εμένα στο σχολείο μου έμαθαν ότι ο Χριστός είπε αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν.

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί να μην είναι αμφίδρομο το από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, phanispal said:

μίλησα για το δικαίωμα να εκφέρουμε οποιαδήποτε άποψη.

Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο το "δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη" με το "να δεχόμαστε όλες τις απόψεις" που έγραψες πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

(Αναρωτιεμαι) γιατι ομως καποιοι εδωσαν ελπιδες σε αυτους τους ανθρωπους για οτιδηποτε διαφορετικο στην αποφαση??
Θα στοιχηματιζα -εαν ειχα!- χαλαρα ενα εκατομυριο, οτι απο+κλειεται να υπαρξει ετερη αποφαση απο αθωωση Αμβροσιου!!
:shifty:
Βεβαιως. οπως ειχε πρωτοπαρατηρησει ο Αρκας στον Ισοβιτη (νομιζω):
..οι δικηγοροι ειναι για να δινουν ελπιδες, αλλιως θα εκλειναν το μαγαζι...!

Ρομαντικοι?
Προσπάθησαν να αντιστρέψουν στην κοινή γνώμη ακριβώς την εικόνα που περιγράφεις,οτι δηλ δεν θα τιμωρηθει με τίποτα,ώστε να το κάνουν πιο ευκολο σε εναν μη χέστη δικαστή να καταδικάσει?
Δεν ξέρω.
Κ εγώ ενα 10% έδινα για καταδίκη,αλλα κ μόνο που τον πηγαν σε δίκη,θεωρω οτι ειναι ένα βήμα μπροστά.
Μέχρι χθες,ακόμα και αυτό μας φαινόταν αδιανόητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δε μίλησα για εφαρμογή, μίλησα για το δικαίωμα να εκφέρουμε οποιαδήποτε άποψη.

Πάντα θα υπάρχει μια λεπτή γραμμή από την θεωρεία στην πράξη... και δυστυχώς ο τράγος την ξεπέρασε ως θέση, ως πρόσωπο και ως εκπρόσωπος από το πιστεύω στο επιβάλω και απειλώ...

Μπορούμε να λήξουμε τις επί χάρτου διενέξεις...? Αν θέλετε ανοίγουμε άλλο thread που να συζητάμε τα όρια της εκκλησιάς και του κράτους...

4 λεπτά πριν, suffocater είπε

Ρομαντικοι?
Προσπάθησαν να αντιστρέψουν στην κοινή γνώμη ακριβώς την εικόνα που περιγράφεις,οτι δηλ δεν θα τιμωρηθει με τίποτα,ώστε να το κάνουν πιο ευκολο σε εναν μη χέστη δικαστή να καταδικάσει?
Δεν ξέρω.
Κ εγώ ενα 10% έδινα για καταδίκη,αλλα κ μόνο που τον πηγαν σε δίκη,θεωρω οτι ειναι ένα βήμα μπροστά.
Μέχρι χθες,ακόμα και αυτό μας φαινόταν αδιανόητο.

Θα συμφωνήσω... είναι ήττα και μόνο που πήγε σε δίκη... μεγάλο βήμα ακόμα και αυτό!

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Πάντα θα υπάρχει μια λεπτή γραμμή από την θεωρεία στην πράξη... και δυστυχώς ο τράγος την ξεπέρασε ως θέση, ως πρόσωπο και ως εκπρόσωπος από το πιστεύω στο επιβάλω και απειλώ...

Μπορούμε να λήξουμε τις επί χάρτου διενέξεις...? Αν θέλετε ανοίγουμε άλλο thread που να συζητάμε τα όρια της εκκλησιάς και του κράτους...

Θα συμφωνήσω... είναι ήττα και μόνο που πήγε σε δίκη... μεγάλο βήμα ακόμα και αυτό!

ανοίγουμε άλλο thread που να συζητάμε τα όρια της εκκλησιάς και του κράτους

Ναι. Ξεκίνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

ανοίγουμε άλλο thread που να συζητάμε τα όρια της εκκλησιάς και του κράτους

Ναι. Ξεκίνα το.

Έχω υποσχεθεί στον @billdanos να είμαι καλό παιδί και να μην προκαλώ... :P

Όχι τίποτα άλλο εδώ μέσα δεν υπάρχει καν μετάφραση ή παρερμηνεία για τις άνωθεν εντολές... ;)

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, ajaxmonkey4hire said:

ανοίγουμε άλλο thread που να συζητάμε τα όρια της εκκλησιάς και του κράτους

Ναι. Ξεκίνα το.

Δε νομίζω...

  • Like 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...