Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

που θα βρει συνδυασμο gay-ουγκ-εματιμοι

Ό,τι να ναι.

 

Σοβαρά ρωτάω, όποιος θέλει ας απαντήσει επί της ουσίας, οι υπόλοιποι μην ασχολείστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όλοι οι γκέι που έχω δει στη ζωή μου είχαν αυτό το κλασσικό θυληπρεπές--γυναικωτό στυλ (άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο).  Υπάρχουν άραγε στην Ελλάδα αρρενωποί γκέι;;  

 

 

 

Η πλειοψηφία των ανδρών με ομόφυλες έλξεις αφορά μέσους καθημερινούς άνδρες κ αυτό δεν είναι country specific. Τουλάχιστον γι' αυτό μας πληροφορεί το εμπειρικό meta analysis διεθνώς.

 

Αν δεν κατάλαβες τι είπα απλά άραξε με τις  αγχώδεις νευρωτικές ανασφάλειες  κ κάνε κάτι με τις πηγές του ψαξίματος σου. Ξέρω γω αν τόσο δύσκολο σου φαίνεται να βρεις σύντροφο στα 24 σου προσπάθησε online ή σε κάποιο LGBT μαγαζί. Οι άλλες οι παπάτζες που λες είναι στερεότυπα κάποιου που δεν έχει καλή αντίληψη. Επειδή το παραδέχεσαι οτι είσαι νέοπας στο ψάξιμο όμως, άρχισε να γίνεσαι πιο proactive και θα βρεις μιλούνια άνδρες πάνω κάτω όπως τους θες για να καλοπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλος, είσαι ο τέταρτος που παρεξηγείται χωρίς λόγο και επιτίθεται πάλι χωρίς λόγο.

Όπως βλέπεις κανένα κόλλημα δεν έχω, είπα από το πρώτο μήνυμα ξεκάθαρα ότι δεν είχα ποτέ εμπειρία με άντρα και ότι θέλω να μου πείτε γνώμες. Τώρα γιατί προσβληθήκατε τόσο με το μήνυμα δεν μπορώ να καταλάβω.

Είπα συγκεκριμένα ότι όλοι οι γκέι που έχω δει στη ζωή μου είχαν θηλυπρεπή χαρακτηριστικά (είτε στη φωνή, είτε στο περπάτημα, ειτε στην κίνηση των χεριών, είτε στις αντιδράσεις, είτε στον τρόπο που μιλούσαν κ.ά.). Δεν τους υποτιμώ ούτε τους προσβάλλω με αυτή την παρατήρηση.

Μετά αναρωτήθηκα γιατί δεν βλέπει κανείς αρρενωπούς γκέι (μπορεί να υπάρχουν πολλοί αλλά εγώ να μην το παίρνω χαμπάρι).

Τώρα για lgbt μαγαζιά που λες, δεν έχω πάει ποτέ. Έχω δει μόνο κάποιες φωτογραφίες στο fb από τέτοια μαγαζιά σε Αθήνα κ Πάτρα. Στις περισσότερες φωτογραφίες είχε άντρες ντυμένους γυναικεία, ή αν όχι γυναικεία με θυληπρεπές στυλ και γυναίκες με αντρικά κουρέματα και πουκάμισα.  Οκ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς τους ανθρώπους, είμαι υπέρ της προσωπικής ελευθερίας ΑΛΛΑ σε καμία περίπτωση περίπτωση δεν μου φαίνεται αυτό ερωτικό και με τίποτα δεν είναι αυτό που ψάχνω, με τίποτα όμως.
Η περίπτωση μου, αν και σπάνια, είναι απλή.  Είμαι ο κλασσικός νεαρός άντρας που θα δεις το μεσημέρι σ' ένα γυμναστήριο να κάνει βάρη. Φαινομενικά δεν διαφέρω από τους συνομηλίκους μου. Η διαφορά είναι η εξής: Ο συνοήλικός μου θέλει να @#$# την Ιωάννα Τούνη, εγώ θέλω να @#$#@ το παιδί που κάνει βάρη στο διπλανό πάγκο. Αυτό είναι όλο.
Κατα τ' άλλα ούτε προκατειλημμένος είμαι ούτε θέλω να προσβάλω κανέναν ούτε τίποτα από αυτά που με κατηγορείτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνοήλικός μου θέλει να @#$# την Ιωάννα Τούνη, εγώ θέλω να @#$#@ το παιδί που κάνει βάρη στο διπλανό πάγκο.

 

Και μετά λέτε "δεν είμαστε ανώμαλοι"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση μου, αν και σπάνια.

 

Δεν είσαι σπάνια περίπτωση ούτε παρεξηγήθηκα. 

 

Ψάξου καλύτερα κ ξεκόλα από τα στερεότυπα γιατί η εσωτερικευμένη ομοφοβία δεν αστειεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είσαι σπάνια περίπτωση ούτε παρεξηγήθηκα. 

 

Ψάξου καλύτερα κ ξεκόλα από τα στερεότυπα γιατί η εσωτερικευμένη ομοφοβία δεν αστειεύεται.

 

...ἡ έσωτερικευμένη ὁμοφοβία δέν ἀστειεύεται...

Τί ἄλλο θά ἀκούσω ἐδώ μέσα.

Επεξ/σία από Hlapatsas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρέιτ Ιρλανδοί παντρεύτηκαν για να γλιτώσουν το φόρο κληρονομιάς

 

http://www.protothema.gr/world/article/744186/streit-irlandoi-padreutikan-gia-na-glitosoun-to-foro-klironomias/

 

 Τους 2 άνδρες συνδεει βαθιά φιλία εδώ κ 30 χρόνια κ το έκαναν προκειμένου να γλυτώσουν φόρο ύψους 50.000 ευρώ. Στη τελετή γάμου τους μίλησαν για τη φιλία τους ανα τα χρόνια ενώ απέτισαν φόρο τιμής στους αγώνες της LGBT+ κοινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρέιτ Ιρλανδοί παντρεύτηκαν για να γλιτώσουν το φόρο κληρονομιάς

 

http://www.protothema.gr/world/article/744186/streit-irlandoi-padreutikan-gia-na-glitosoun-to-foro-klironomias/

 

 Τους 2 άνδρες συνδεει βαθιά φιλία εδώ κ 30 χρόνια κ το έκαναν προκειμένου να γλυτώσουν φόρο ύψους 50.000 ευρώ. Στη τελετή γάμου τους μίλησαν για τη φιλία τους ανα τα χρόνια ενώ απέτισαν φόρο τιμής στους αγώνες της LGBT+ κοινότητας.

Τώρα αυτό το ποσταρες για καλό? Εγώ μόνο ως κακό το βλέπω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τώρα αυτό το ποσταρες για καλό? Εγώ μόνο ως κακό το βλέπω.....

Τι διαφορά θα είχε (ως απώλεια εσόδων) αν πχ παντρευόντουσαν ένας άντρας και μια γυναίκα που ήταν χρόνια φίλοι?

 

Μην μου πεις ότι ένας άντρας δεν έχει ποτέ πραγματική φίλη μια γυναίκα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά θα είχε (ως απώλεια εσόδων) αν πχ παντρευόντουσαν ένας άντρας και μια γυναίκα που ήταν χρόνια φίλοι?Μην μου πεις ότι ένας άντρας δεν έχει ποτέ πραγματική φίλη μια γυναίκα... :P

Τι σε κάνει να νομίζεις ότι εάν παντρεύονταν 2 φίλοι αντίθετου φίλου για αυτο τον λόγο θα το υποστηρίζα?

 

Η φιλία είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα

 

Αλλά ενας απτους λόγους που διαφωνώ με τον ομοφυλόφιλο γάμο είναι ακριβώς αυτό δίδεται φοροαπαλλαγές σε ομόφυλα ζευγάρια γιατί? Τι κερδίζει η κοινωνία από έναν τέτοιο γάμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι σε κάνει να νομίζεις ότι εάν παντρεύονταν 2 φίλοι αντίθετου φίλου για αυτο τον λόγο θα το υποστηρίζα?

Τπτ, όπως και τπτ για το αντίθετο μιας και δεν σε ξέρω, εξάλλου δεν έγραψα ότι θα υποστήριζες αυτό, απλά ρώτησα τι διαφορά θα είχε...

 

Αυτό έγινε θέμα επειδή ήταν 2 άντρες, αν ήταν αντρόγυνο που το έκανε για τον ίδιο λόγο δεν θα το έπαιρνε κανείς χαμπάρι μιας και δεν θα χρειαζόταν να "δικαιολογηθούν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ, όπως και τπτ για το αντίθετο μιας και δεν σε ξέρω.Αυτό έγινε θέμα επειδή ήταν 2 άντρες, αν ήταν αντρόγυνο που το έκανε για τον ίδιο λόγο δεν θα το έπαιρνε κανείς χαμπάρι ούτε θα χρειαζόταν να "δικαιολογηθούν"...

Έγινε θέμα γτ το δήλωσαν μόνοι τους. Και τέτοια περιστατικά βλάπτουν την lbtq κοινότητα κατά την γνώμη μου γιατί δείχνει ότι είναι έτοιμη να υποστηρίξει οτιδήποτε φαίνεται να συμβαδίζει με την ατζέντα της ανεξάρτητα απτά κίνητρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...