Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποτυχια προγενεστερων "δρασεων" του "προοδευτικου" χωρου σε βασικους τομεις (οικονομικο, δικαιϊκο, δημογραφικο, μεταναστευτικο) εχει δημιουργησει τετοια κοπωση στην κοινωνια που πλεον αντιδρα ανακλαστικα εναντιον οποιαδηποτε αλλαγης. Δοκιμαζονται τα ορια της οταν αλλο ενα ζητημα τιθεται σε ακαταλληλη στιγμη

 

Το παραθέτω σε συνδυασμό με αυτό:

 

Ο καταμερισμος ευθυνων απο εσενα δεν θα βοηθησει ιδιαιτερα το παιδακι

Εννοείται πως όχι. Δεν θα βοηθήσει κανέναν, βασικά. Το θέμα είναι αυτό που είπα και πριν: Ναι μεν αναγνωρίζουμε ένα πρόβλημα (be it bullying, διακρίσεις, προκατάληψη, περιθωριοποίηση, ρατσισμός κ.ο.κ.), αποδίδουμε τις όποιες ευθύνες αλλά δεν αρκεί αυτό. Εκτός από το ποιός φταίει για ένα πρόβλημα, πρέπει να δούμε την αιτία του και πως μπορούμε να το διορθώσουμε. Και εδώ ακριβώς μάλλον κολλάει και το πρώτο quote σου, σε πολλές περιπτώσεις κάποιοι αρκούνται στο «κράξιμο» και επί της ουσίας, πέρα βρέχει (καμία νύξη προς τον bill ή κάποιον άλλον εδώ, γενικότερα μιλάω). Μάλλον λόγω ευκολίας ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε γιατί έχουν ευθύνη οι gay γονείς?

Γιατι υπαρχουν αντικειμενικες συνεπειες στις πραξεις ολων μας, που ειναι περα απο το καλο και το κακο

  κοινωνια που πλεον αντιδρα ανακλαστικα εναντιον οποιαδηποτε αλλαγης. Δοκιμαζονται τα ορια  οταν αλλο ενα ζητημα τιθεται σε ακαταλληλη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι ακαταλληλη στιγμη ? Υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες ? Ποιες ? Να ερθουν οι επενδυτες ? Να αλλαξει η κυβερνηση ?  :-D

 

Ποτε θα ειναι η καταλληλη στιγμη περιπου ? Οταν δωσει το οκ ο Νταισεμπλουμ ?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι ακαταλληλη στιγμη ? Υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες ? Ποιες ? Να ερθουν οι επενδυτες ? Να αλλαξει η κυβερνηση ? :-D

 

Ποτε θα ειναι η καταλληλη στιγμη περιπου ? Οταν δωσει το οκ ο Νταισεμπλουμ ? :-D

Καταλαβαίνω το σκεπτικό του mtsalla που έχει ως σκοπό την όσο ευκολότερη και μεγαλύτερη αποδοχή από την κοινωνία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το παραθέτω σε συνδυασμό με αυτό:

 

Εννοείται πως όχι. Δεν θα βοηθήσει κανέναν, βασικά. Το θέμα είναι αυτό που είπα και πριν: Ναι μεν αναγνωρίζουμε ένα πρόβλημα (be it bullying, διακρίσεις, προκατάληψη, περιθωριοποίηση, ρατσισμός κ.ο.κ.), αποδίδουμε τις όποιες ευθύνες αλλά δεν αρκεί αυτό. Εκτός από το ποιός φταίει για ένα πρόβλημα, πρέπει να δούμε την αιτία του και πως μπορούμε να το διορθώσουμε. Και εδώ ακριβώς μάλλον κολλάει και το πρώτο quote σου, σε πολλές περιπτώσεις κάποιοι αρκούνται στο «κράξιμο» και επί της ουσίας, πέρα βρέχει (καμία νύξη προς τον bill ή κάποιον άλλον εδώ, γενικότερα μιλάω). Μάλλον λόγω ευκολίας ;)

 

 

Ειναι ενα θεμα ειδικου χειρισμου που χρειαζεται τις σωστες συνθηκες για να προωθηθει στην κοινωνια, αλλιως θα το "καψεις" και θα παει ενα βημα εμπρος και δυο πισω. Το παιδακι θα αντιμετωπισει "ταγαρια" που μετα βιας θα εβγαζε ακρη ενας ενηλικας, και κανενα ευχολογιο δεν μπορει να το αλλαξει αυτο. Η αλλαγη ξεκιναει με την αποδοχη της πραγματικοτητας

Γιατι ειναι ακαταλληλη στιγμη ? Υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες ? Ποιες ? Να ερθουν οι επενδυτες ? Να αλλαξει η κυβερνηση ?  :-D

 

Ποτε θα ειναι η καταλληλη στιγμη περιπου ? Οταν δωσει το οκ ο Νταισεμπλουμ ?  :-D

Μετα το 2004 οι συνθηκες ηταν πολυ καλυτερες για οικονομικες και κοινωνικες αλλαγες. Η χωρα ομως απλα συνεχαρη τον εαυτο της και επεσε για υπνο

Τί εἶναι αὐτό πού τόν κάνει ἀσθενή;;Διότι εἷναι ἀσθενής.

https://en.wikipedia.org/wiki/Circular_reasoning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι για την μη αποδοχή της lbtq κοινότητας από την κοινωνία την μεγαλύτερη ευθύνη έχει η ίδια η lbtq κοινότητα καθώς δεν έχω δει καμιά προσπάθεια εκ μέρους της να βάλει μπροστά  αξιόλογα και σοβαρά μέλη της και να διεκδικήσει αυτά που θέλει πολιτισμένα χωρίς να προκαλεί, αντίθετα βλέπουμε το pride (για μένα λάθος ακόμη και  το name), έχουμε μια τεράστια ελαστικότητα στο τι είναι φυσιολογικό και τι όχι , lbtq+200 άλλα γράμματα με το tumblr να λέει ότι υπάρχουν 360 περίπου φύλα ( μέχρι και transracial και transage έχω δει ) συν το ότι στην Αμερική και τον Καναδά έχει γίνει μεγάλο θέμα το θέμα των pronoun και των safe space.

 

Επίσης πιστεύω ότι πολύς κόσμος βλέπει με κακό μάτι το όλο lbtq γιατί πολλά άτομα της κοινότητας βάζουν πάνω από όλα το ΄΄gayliki΄΄  και μετά τα υπόλοιπα  δηλαδή βλέπουμε μια υπερπροβολη του σεξουαλικού προσανατολισμου  σε κάθε σχεδόν πτυχή της κοινωνικής ζωής  και γενικά το να είσαι lbtq παρουσιάζετε από μερικούς ως κατόρθωμα και  ο μόνος θετικός τρόπος ζωής .

(Και τι εννοώ για να μην παρεξηγηθουμε . Αν θυμάμαι καλά ο  Atix είναι gay και δουλεύει σε νοσοκομείο. μας ενδιαφέρει το οτι είναι gay?σημαίνει το ότι είναι gay οτι είναι κακός γιατρός ή ότι είναι κάλος μόνο και μόνο για το τι κάνει στο κρεβάτι του? ΦΥΣΙΚΆ  και ΌΧΙ αυτό που νοιάζει είναι αν είναι κάλος γιατρός άσχετα απτό τι κάνει με την προσωπική του ζωή )     

 

 

Και αν συνδυάσουμε όλα τα παραπάνω με μια συνεχώς αυξανόμενη αδιαλλαξία και απροθυμία των Lbtq να συζητήσουν με όποιον διαφωνεί  μαζί τους , προτιμώντας τακτικές ΄΄shaming΄΄ και αρνητικού χαρακτηρισμου του προσώπου που διαφωνεί μαζί τους (πχ ομοφοβικος, τρανσφοβικος, φασιστας κτλπ)  (πχ μου έχει τύχει να πω ότι υπάρχουν 2 φύλα και με είπαν κατευθείαν φασίστα ) τότε δένει το γλυκό και έχεις τους ΄΄απεναντι΄΄ να  βλέπουν την lbtq κοινότητα με καχυποψία..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εξετάζω αν έχεις άδικο ή όχι (σε πολλά δεν έχεις, θα εξηγήσω μετά), αλλά το κόλλημα μου εμένα είναι άλλο: για κάθε έναν γκέι ή έστω swj που προκαλεί με οποιονδήποτε τρόπο, υπάρχουν άλλοι πενήντα που μπορεί να μην ασχολούνται καν, ή έστω να διεκδικούν το όποιο δίκιο τους χωρίς υπερβολές, χωρίς φανφάρες, χωρίς προκλήσεις.

 

Γιατί εγώ (ή εσύ, ή η κοινωνία γενικά) να επικεντρώνομαι στον ένα, και όχι σε όλους τους υπόλοιπους; Γιατί να κρίνω τους πολλούς από τη συμπεριφορά των λίγων; ;)

 

Περί προβολής, ο μέσος γκέι βασικά χέστηκε για αυτή. Ή έστω δεν νομίζω να νοιάζεται περισσότερο από οποιονδήποτε στρέιτ που ντάξει, είναι λίγο ψωνάρα και τη γουστάρει. Επειδή όμως η προβολή για τα μίντια είναι έσοδα, κλικ, και views, μια χαρά εκμεταλλεύονται αυτούς τους λίγους που τη γουστάρουν. Κάτι όμως που πάλι δεν μπορεί να αποτελέσει αφορμή για να χαρακτηριστεί ολόκληρη η κοινότητα, έτσι;

 

Θα διαφωνήσω μόνο με αυτό:

 

 

Και τι εννοώ για να μην παρεξηγηθουμε . Αν θυμάμαι καλά ο  Atix είναι gay και δουλεύει σε νοσοκομείο. μας ενδιαφέρει το οτι είναι gay?σημαίνει το ότι είναι gay οτι είναι κακός γιατρός ή ότι είναι κάλος μόνο και μόνο για το τι κάνει στο κρεβάτι του? ΦΥΣΙΚΆ  και ΌΧΙ αυτό που νοιάζει είναι αν είναι κάλος γιατρός άσχετα απτό τι κάνει με την προσωπική του ζωή

Δυστυχώς, ναι, υπάρχουν. Και δεν είναι θέμα του επαγγέλματος. Υπάρχουν άνθρωποι που κρίνουν όχι απλά τη δουλειά, αλλά ολόκληρη τη ζωή κάποιου -απλά και μόνο- επειδή είναι γκέι. Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι για την μη αποδοχή της lbtq κοινότητας από την κοινωνία την μεγαλύτερη ευθύνη έχει η ίδια η lbtq κοινότητα καθώς δεν έχω δει καμιά προσπάθεια εκ μέρους της να βάλει μπροστά  αξιόλογα και σοβαρά μέλη της και να διεκδικήσει αυτά που θέλει πολιτισμένα χωρίς να προκαλεί, αντίθετα βλέπουμε το pride (για μένα λάθος ακόμη και  το name), έχουμε μια τεράστια ελαστικότητα στο τι είναι φυσιολογικό και τι όχι , lbtq+200 άλλα γράμματα με το tumblr να λέει ότι υπάρχουν 360 περίπου φύλα ( μέχρι και transracial και transage έχω δει ) συν το ότι στην Αμερική και τον Καναδά έχει γίνει μεγάλο θέμα το θέμα των pronoun και των safe space.

 

Επίσης πιστεύω ότι πολύς κόσμος βλέπει με κακό μάτι το όλο lbtq γιατί πολλά άτομα της κοινότητας βάζουν πάνω από όλα το ΄΄gayliki΄΄  και μετά τα υπόλοιπα  δηλαδή βλέπουμε μια υπερπροβολη του σεξουαλικού προσανατολισμου  σε κάθε σχεδόν πτυχή της κοινωνικής ζωής  και γενικά το να είσαι lbtq παρουσιάζετε από μερικούς ως κατόρθωμα και  ο μόνος θετικός τρόπος ζωής .

(Και τι εννοώ για να μην παρεξηγηθουμε . Αν θυμάμαι καλά ο  Atix είναι gay και δουλεύει σε νοσοκομείο. μας ενδιαφέρει το οτι είναι gay?σημαίνει το ότι είναι gay οτι είναι κακός γιατρός ή ότι είναι κάλος μόνο και μόνο για το τι κάνει στο κρεβάτι του? ΦΥΣΙΚΆ  και ΌΧΙ αυτό που νοιάζει είναι αν είναι κάλος γιατρός άσχετα απτό τι κάνει με την προσωπική του ζωή )     

 

 

Και αν συνδυάσουμε όλα τα παραπάνω με μια συνεχώς αυξανόμενη αδιαλλαξία και απροθυμία των Lbtq να συζητήσουν με όποιον διαφωνεί  μαζί τους , προτιμώντας τακτικές ΄΄shaming΄΄ και αρνητικού χαρακτηρισμου του προσώπου που διαφωνεί μαζί τους (πχ ομοφοβικος, τρανσφοβικος, φασιστας κτλπ)  (πχ μου έχει τύχει να πω ότι υπάρχουν 2 φύλα και με είπαν κατευθείαν φασίστα ) τότε δένει το γλυκό και έχεις τους ΄΄απεναντι΄΄ να  βλέπουν την lbtq κοινότητα με καχυποψία..

Μιλώντας προσωπικά και σε γενικές γραμμές με βρίσκεις σύμφωνο... Το πρόβλημα ξεκινάει από απόψεις που ξεπερνάνε το όριο της προσβολής ή είναι του τύπου "πάμε να δουλέψουμε τις αδελφές"... Υπάρχουν άτομα που το κάνουν επανειλημμένα... Ελπίζω μετά από τόσο καιρό να έχεις καταλάβει με ποιους μιλάω σοβαρά, με ποιους κρατάω μια πισινή και με ποιους όχι...

 

ΥΓ1: Μην κολλάτε σε ορισμένους ακραίους τύπους που προσπαθούν να κερδίσουν αναγνωσιμότητα κλπ κλπ... Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι άνθρωποι που δεν ταυτίζονται με αυτούς... Όπως όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι έτσι και τα LGBT άτομα δεν είναι ίδια...

 

ΥΓ2: Όχι δεν δουλεύω σε νοσοκομείο... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω τι με απασχολεί.

Είμαι 24 χρονών. Μου αρέσουν οι άντρες αλλά ποτέ δεν είχα ομοφυλοφιλική εμπειρία. Θέλω να δοκιμάσω με άντρα σαν ενεργητικός. Ποιο είναι το θέμα τώρα.  Το στυλ μου είναι εντελώς straight (δεν πάει δλδ το μυαλό κάποιου σε κάτι άλλο). Επιπλέον μου αρέσουν οι άντρες που έχουν αυτό το στυλ το straight δηλαδή δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου οι θηλυπρεπείς άντρες. (Όχι ότι τους υποτιμώ ή ότι είμαι κολλημένος απλώς δεν με ελκύουν  με την καμία).

Πώς θα βρω τώρα κάποιον για ερωτικό σύντροφο (έστω one night stand);;  Όλοι οι γκέι που έχω δει στη ζωή μου είχαν αυτό το κλασσικό θυληπρεπές--γυναικωτό στυλ (άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο).  Υπάρχουν άραγε στην Ελλάδα αρρενωποί γκέι;;  Στις αμερικάνικες τσόντες υπάρχουν άπειροι masculine gay men. Στην Ελλάδα τι συμβαίνει;; Υπάρχουν τέτοιοι;; Αν ναι, πού θα τους βρω;;  Το ότι το στυλ μου είναι εντελώς straight ίσως λειτουργεί αποτρεπτικά στο να μου την πέσει κάποιος αλλά έτσι είναι το στυλ μου, έτσι νιώθω και δεν θέλω να το αλλάξω.

Για πείτε γνώμες:

Υπάρχουν στην Ελλάδα masculine gay?  Αν ναι, πού?
Κάποιος που είναι φαινομενικά αρρενωπός θα κάτσει να του τον δώσω?

Όπως είπα και στην αρχή είμαι άσχετος επί του θέματος, οπότε περιμένω τις γνώμες σας.

Επιπλέον επειδή ξέρω ότι η περίπτωσή μου είναι πολύ σπάνια (δηλαδή κάποιος masculine guy να θέλει να πηδήξει άλλους masculine guys ή και μεγαλύτερους σε ηλικία) ρωτήστε με να διευκρίνισω, αν θέλετε κάτι.

(Ίσως είμαι σε λάθος thread αλλάδεν ήξερα που αλλού να το γράψω).
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AtiX  Σοβαρά τώρα, δεν κατάλαβα γιατί παρεξηγήθηκες με το μήνυμα μου.

 

Επίσης μην αρχίσετε μεταξύ σας αντιπαράθεση τώρα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει μια άποψη γι' αυτό που ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AtiX Σοβαρά τώρα, δεν κατάλαβα γιατί παρεξηγήθηκες με το μήνυμα μου.

 

Επίσης μην αρχίσετε μεταξύ σας αντιπαράθεση τώρα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει μια άποψη γι' αυτό που ρωτάω.

Με μια απλή αναζήτηση στο internet και στο play store βρίσκεις αμέσως και μαγαζιά και εφαρμογές ιδανικές για σ'ένα...

 

ΥΓ: Η πρώτη μου απάντηση δεν ήταν ειρωνική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...