Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

lol

 

Toν μπαγασα τον Ivan ομως , νομιζεις οτι στην αρχη θα σκασει μυτη ο Βινσεντ Πραις η ο Κριστοφερ Λη και μετα οτι την αφηγηση οτι θα δεις ταινια του Χιτσκοκ  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αμήχανη στιγμή που συγκρίνουμε σεξουαλικό προσανατολισμό με νεοπλασματική ασθένεια. 

Καθόλου ἀμήχανη.

Ἔξαρτάται ἀπό τό τί ἀναγνωρίζεις ὥς ἀσθένεια.

Καί ἕνας ἄνθρωπος μπορεῖ νά ἔχει γονίδιο δολοφόνου, αὐτό εἷναι ἄλλος ἕνας <<προσανατολισμός>> γιά νά μιλήσω μέ τούς ἵδιους ὄρους.

Τί εἶναι αὐτό πού τόν κάνει ἀσθενή;;Διότι εἷναι ἀσθενής.

Ἡ ἐρώτηση εἶναι ρητορική πρός σκέψη καί περισυλλογή.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ,η συνεχης υπερπροβολη των gay βλαφτει την κοινη γνωμη,προσωπικα ειμαι κατα της οποιας υοθετησης παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια ,θεωρω οτι η ψυχολογια του παιδιου βλαπτεται ανεπανορθωτα ,οσο ευαισθητο σημειο ειναι για καποιους το δικαιωμα τους να χουν παιδι τοσο ευαισθητο σημειο ειναι το δικαιωμα καθε παιδιου να μην δεκτει οποιο ρατσισμο και bullying υπαρχει απο την οποια κοινωνια , και οποιος ισχυριζεται οτι το παιδι ενος ομοφυλου ζευγαριου δεν θα εχει ρατσισμο κλπ εθελοτυφλει και ειναι εγωιστης....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για μενα ,η συνεχης υπερπροβολη των gay βλαφτει την κοινη γνωμη,προσωπικα ειμαι κατα της οποιας υοθετησης παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια ,θεωρω οτι η ψυχολογια του παιδιου βλαπτεται ανεπανορθωτα ,οσο ευαισθητο σημειο ειναι για καποιους το δικαιωμα τους να χουν παιδι τοσο ευαισθητο σημειο ειναι το δικαιωμα καθε παιδιου να μην δεκτει οποιο ρατσισμο και bullying υπαρχει απο την οποια κοινωνια , και οποιος ισχυριζεται οτι το παιδι ενος ομοφυλου ζευγαριου δεν θα εχει ρατσισμο κλπ εθελοτυφλει και ειναι εγωιστης....

Τα παιδιά που θα την πέσουν άσχημα σε ένα άλλο παιδακι, είναι παιδιά αποτυχημένων γονιών που δεν ασχολήθηκαν ποτέ όσο θα έπρεπε με την ανατροφή τους.

 

Το αν η ψυχολογία αυτών των παιδιών επηρεαστεί αρνητικά, περιμένω να το ακούσω από έναν ψυχολόγο και όχι από τον οποιοδήποτε (ο οποίος φυσικά μπορεί να πιστεύει ο,τι θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ισχύει κιόλας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου ἀμήχανη.

Ἔξαρτάται ἀπό τό τί ἀναγνωρίζεις ὥς ἀσθένεια.

Καί ἕνας ἄνθρωπος μπορεῖ νά ἔχει γονίδιο δολοφόνου, αὐτό εἷναι ἄλλος ἕνας <<προσανατολισμός>> γιά νά μιλήσω μέ τούς ἵδιους ὄρους.

Τί εἶναι αὐτό πού τόν κάνει ἀσθενή;;Διότι εἷναι ἀσθενής.

Ἡ ἐρώτηση εἶναι ρητορική πρός σκέψη καί περισυλλογή.

 

Δεν είναι καθόλου ρητορική η ερώτηση στο πλαίσιο του συγκεκριμένου προβληματισμού, διότι οι αρμόδιοι έχουν ήδη αποφανθεί΄στο τι ακριβώς είναι ασθένεια και τι όχι. Θες να μου πεις δηλαδή πως ένας γκέι έχει την ίδια επιρροή στο συνάνθρωπο του και στην κοινωνία με έναν δολοφόνο; Πως ακριβώς κινδυνεύεις εσύ από τον γκέι στη δίπλα πολυκατοικία;

 

για μενα ,η συνεχης υπερπροβολη των gay βλαφτει την κοινη γνωμη,προσωπικα ειμαι κατα της οποιας υοθετησης παιδιου απο ομοφυλα ζευγαρια ,θεωρω οτι η ψυχολογια του παιδιου βλαπτεται ανεπανορθωτα ,οσο ευαισθητο σημειο ειναι για καποιους το δικαιωμα τους να χουν παιδι τοσο ευαισθητο σημειο ειναι το δικαιωμα καθε παιδιου να μην δεκτει οποιο ρατσισμο και bullying υπαρχει απο την οποια κοινωνια , και οποιος ισχυριζεται οτι το παιδι ενος ομοφυλου ζευγαριου δεν θα εχει ρατσισμο κλπ εθελοτυφλει και ειναι εγωιστης....

 

Για το αν η ψυχολογία των παιδιών βλάπτεται έχουμε ήδη τις πρώτες μελέτες, αλλά εγώ θα σταθώ σε αυτό που λες για την κοινωνία. Με το οποίο εν μέρει συμφωνώ. Διαφωνώ όμως στον τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος. Δηλαδή αντί να γίνει μια προσπάθεια να αλλάξει η κοινωνία (μιλάω αρχικά για το θέμα ρατσισμού και bullying προς το παιδί, και αργότερα για την περιθωριοποίηση και τις διακρίσεις των γκέι) ας τα αφήσουμε τα πράγματα όπως έχουν αφού ο κυρ Μπάμπης και η κυρά Τούλα με τα παιδιά τους θα τους κοροϊδεύουν;

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Όχι για το συγκεκριμένο θέμα, γενικά. Έχεις μια πιθανή δράση, παλιότερα το σύμφωνο συμβίωσης και τον γάμο, στην προκειμένη την υιοθεσία. Επειδή κομμάτι της κοινωνίας (και συνήθως όταν μιλάμε για παιδιά είναι το πιο σκατόψυχο κομμάτι) θα βγάλει το άχτι του σε αυτά ως αντίδραση, ας αγνοήσουμε την αντίδραση και ας «κατηγορήσουμε» τη δράση;

 

Στο κάτω κάτω και τα παιδιά χωρισμένων γονιών πέφτουν θύματα bullying, παλαιότερα και τα υιοθετημένα, αλλά ποτέ δεν τέθηκε τόσο μεγάλο θέμα από την κοινωνία. Γιατί άραγε; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχεις μια πιθανή δράση, παλιότερα το σύμφωνο συμβίωσης και τον γάμο, στην προκειμένη την υιοθεσία. Επειδή κομμάτι της κοινωνίας (και συνήθως όταν μιλάμε για παιδιά είναι το πιο σκατόψυχο κομμάτι) θα βγάλει το άχτι του σε αυτά ως αντίδραση, ας αγνοήσουμε την αντίδραση και ας «κατηγορήσουμε» τη δράση;

Η αποτυχια προγενεστερων "δρασεων" του "προοδευτικου" χωρου σε βασικους τομεις (οικονομικο, δικαιϊκο, δημογραφικο, μεταναστευτικο) εχει δημιουργησει τετοια κοπωση στην κοινωνια που πλεον αντιδρα ανακλαστικα εναντιον οποιαδηποτε αλλαγης. Δοκιμαζονται τα ορια της οταν αλλο ενα ζητημα τιθεται σε ακαταλληλη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά που θα την πέσουν άσχημα σε ένα άλλο παιδακι, είναι παιδιά αποτυχημένων γονιών που δεν ασχολήθηκαν ποτέ όσο θα έπρεπε με την ανατροφή τους.

 

Το αν η ψυχολογία αυτών των παιδιών επηρεαστεί αρνητικά, περιμένω να το ακούσω από έναν ψυχολόγο και όχι από τον οποιοδήποτε (ο οποίος φυσικά μπορεί να πιστεύει ο,τι θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ισχύει κιόλας).

o οποιος εκανε τοσο κλινικη ψυχολογια οσο και παιδαγωγικη ψυχολογια στο πανεπιστημιο , απο κλινικη ψυχιατρο (πανεπιστημιο ιωαννινων  )  και η οποια αποψη αρκετων ψυχολογων τυγχαινει να συμπιπτει με την δικη μου τα υπολοιπα ευπεπτα τα αφηνω στην εγωπαθη αποψη των wanabbe πατερων/μητερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά που θα την πέσουν άσχημα σε ένα άλλο παιδακι, είναι παιδιά αποτυχημένων γονιών που δεν ασχολήθηκαν ποτέ όσο θα έπρεπε με την ανατροφή τους.

Ο καταμερισμος ευθυνων απο εσενα δεν θα βοηθησει ιδιαιτερα το παιδακι

Το αν η ψυχολογία αυτών των παιδιών επηρεαστεί αρνητικά, περιμένω να το ακούσω από έναν ψυχολόγο και όχι από τον οποιοδήποτε

Θα ειναι η γνωμη του δεσμευτικη οποια και αν ειναι? Rule by judges, by psychologists etc? Και αν αποφανθει οτι το παιδι επηρεαζεται αρνητικα ο τοξοβολος θα ξεχασει τα παντα και θα παει σπιτι του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o οποιος εκανε τοσο κλινικη ψυχολογια οσο και παιδαγωγικη ψυχολογια στο πανεπιστημιο , απο κλινικη ψυχιατρο (πανεπιστημιο ιωαννινων ) και η οποια αποψη αρκετων ψυχολογων τυγχαινει να συμπιπτει με την δικη μου τα υπολοιπα ευπεπτα τα αφηνω στην εγωπαθη αποψη των wanabbe πατερων/μητερων...

Το οποίο μου κάνει εντύπωση από έναν άνθρωπο που κατέχει τις γνώσεις να είναι τόσο απροκατάληπτος...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο μου κάνει εντύπωση από έναν άνθρωπο που κατέχει τις γνώσεις να είναι τόσο απροκατάληπτος...

Θα γινεις fan μου εσυ στο τελος, θα το δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καταμερισμος ευθυνων απο εσενα δεν θα βοηθησει ιδιαιτερα το παιδακι

Τότε γιατί έχουν ευθύνη οι gay γονείς?

 

Θα γινεις fan μου εσυ στο τελος, θα το δεις

Έτσι είναι οι ανταλλαγή απόψεων... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ἔξαρτάται ἀπό τό τί ἀναγνωρίζεις ὥς ἀσθένεια.

Υπαρχει συγκεκριμενος ορισμος ιατρικα για το τι ειναι ασθενεια και τι οχι. Διασταλτικη ερμηνεια δεν συνισταται (Taliban controlled territory)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...