Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

???

στο άρθρο που έδωσες έχει παραπομπή σε ένα κείμενο του ιδίου πολύ πιο λεπτομερή  https://www.academia.edu/27945228/%CE%97_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BF_%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο άρθρο που έδωσες έχει παραπομπή σε ένα κείμενο του ιδίου πολύ πιο λεπτομερή https://www.academia.edu/27945228/%CE%97_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BF_%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9

Ναι βρε το ξέρω... για πες την γνώμη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιμοποιείται ο γάμος των ομοφυλόφιλων στην Αυστρία

 

http://www.skai.gr/news/lifestyle/article/361754/nomimopoieitai-o-gamos-ton-omofulofilon-stin-austria/

 

Σημερινή απόφαση του Ανώτατου Δικαστηρίου της Αυστρίας.

 

Έπεσε λοιπόν και η Αυστρία 


Με τη σημερινή απόφαση πάμε στις 25 χώρες διεθνώς σύνολο που έχουν ή θα περάσουν στο κοντινό μέλλον το γάμο για ομόφυλα ζευγάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά το αρθο μόνο και μόνο που λέει ότι ο όρος υιοθεσία είναι σεξιστικός και χρησιμοποιεί  παιδοθεσια είναι τραγικό.

 

Τραγικό είναι και ότι το αναφέρει ως δικαίωμα. Προσφορά, εθελοντισμός ναι, προνόμιο των οικονομικά ευκατάστατων ναι, αλλά από που κι ως που δικαίωμα. BTW πολύ συγκινητική ιστορία. Ταξίδεψαν σε μια τριτοκοσμική χώρα, εντόπισαν μια οικονομικά εξαθλιωμένη γυναίκα, της πρόσφεραν την σωτηρία και η γυναίκα συμφώνησε να υποστεί την διαδικασία της κύησης και της γέννας. Μα να διακρίνουμε κάτι κακό σε όλο αυτό? Μήπως ανθρώπινη εκμετάλλευση? Φυσικά και όχι αφού στο τέλος το gay ζευγάρι νιώθει ευτυχισμένο και πιο ολοκληρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό είναι και ότι το αναφέρει ως δικαίωμα. Προσφορά, εθελοντισμός ναι, προνόμιο των οικονομικά ευκατάστατων ναι, αλλά από που κι ως που δικαίωμα. BTW πολύ συγκινητική ιστορία. Ταξίδεψαν σε μια τριτοκοσμική χώρα, εντόπισαν μια οικονομικά εξαθλιωμένη γυναίκα, της πρόσφεραν την σωτηρία και η γυναίκα συμφώνησε να υποστεί την διαδικασία της κύησης και της γέννας. Μα να διακρίνουμε κάτι κακό σε όλο αυτό? Μήπως ανθρώπινη εκμετάλλευση? Φυσικά και όχι αφού στο τέλος το gay ζευγάρι νιώθει ευτυχισμένο και πιο ολοκληρωμένο.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... +1000 Για το αυτονόητο!!!!

 

ΥΓ: Αλήθεια ποσό πάει το μαλλί στους οίκους ανοχής? Στα μπαράκια με τους εξωτικούς χορούς? Υποκρισία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... +1000 Για το αυτονόητο!!!!

 

ΥΓ: Αλήθεια ποσό πάει το μαλλί στους οίκους ανοχής? Στα μπαράκια με τους εξωτικούς χορούς? Υποκρισία...

όμως το να πάει κάποιος σε οίκους ανοχής ή μπαράκια με εξωτικούς χορούς δεν θεωρείται ούτε δικαίωμα ούτε ως κάτι το σωστό 

 

 

ps για το άρθρο συγνώμη άλλα δεν έχω  τον απαραίτητο χρόνο(θέλω να το διαβάσω πιο λεπτομερώς)  αυτή τη στιγμή, επιφυλάσσομαι να απαντήσω το σκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... +1000 Για το αυτονόητο!!!!

 

ΥΓ: Αλήθεια ποσό πάει το μαλλί στους οίκους ανοχής? Στα μπαράκια με τους εξωτικούς χορούς? Υποκρισία...

 

Και είμαι κωλομπαράς επειδή :unsure: ...βοήθα με λίγο. Σχολίασα συγκεκριμένα, την ιστορία στο άρθρο που παρέθεσες και δεν λέει κάτι για οίκους ανοχής για να αναφερθώ, θετικά αφού είμαι κωλομπαράς, σε αυτό.

 

Eάν δεν κάνω λάθος, θέλει να αναδείξει το πρόβλημα με την γραφειοκρατεία που υπομένουν οι LGBT στη χώρα. Περιγράφει μια ιστορία όπου ξεπροβάλλει ένα σοβαρότερο ζήτημα καταπάτησης ελευθεριών, αυτό της ανθρώπινης εκμετάλλευσης και πιο συγκεκριμένα της εκμετάλλευσης της γυναίκας (φλέγων ζήτημα των "L"GBT). Το κάνει γαργάρα και εστιάζει στην γραφειοκρατία αφού για τον αρθρογράφο έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα. Υποκρισία? Συμφωνώ +10000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Περιγράφει μια ιστορία όπου ξεπροβάλλει ένα σοβαρότερο ζήτημα καταπάτησης ελευθεριών,  

 

 

 

παίρνω πάτημα

δεν τίθεται ζήτημα περί ελευθεριών αλλά επιλογών

τα άτομα αυτά επιλέγουν να μην κάνουν παιδί,υιοθετούν μια συμπεριφορά που είναι αντίθετη στην αναπαραγωγή

διαλέγουν να μην κάνουν παιδιά.

 

και μετά κλαίγονται

το ότι οι υποστηριχτές κλείνουν τα μάτια στο εμπόριο ανθρώπων που ανοίγεται δε με εκπλήσει

όπως δε με εκπλήσσει το ότι δε βλέπουν το ότι στερούν το δικαίωμα στην ελευθερία λόγου σε όσους διαφωνούν με τα βίτσια τους

και δεν αντιλαμβάνονται τις συνέπειες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παίρνω πάτημα

δεν τίθεται ζήτημα περί ελευθεριών αλλά επιλογών

τα άτομα αυτά επιλέγουν να μην κάνουν παιδί,υιοθετούν μια συμπεριφορά που είναι αντίθετη στην αναπαραγωγή

διαλέγουν να μην κάνουν παιδιά.

 

και μετά κλαίγονται

το ότι οι υποστηριχτές κλείνουν τα μάτια στο εμπόριο ανθρώπων που ανοίγεται δε με εκπλήσει

όπως δε με εκπλήσσει το ότι δε βλέπουν το ότι στερούν το δικαίωμα στην ελευθερία λόγου σε όσους διαφωνούν με τα βίτσια τους

και δεν αντιλαμβάνονται τις συνέπειες

 

Αναφέρεσαι φαντάζομαι στο εμπόριο που κάνουν ορισμένοι str8 γονείς πουλώντας τα παιδιά τους σε άλλα εύπορα ζευγάρια (str8 κυρίως)?  :ph34r:

 

Και προφανώς εννοώ πως το "εμπόριο" αυτό γινόταν και γίνεται ανέκαθεν... Δεν έχει να κάνει με τη σύνθεση του κάθε ζευγαριού! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι φαντάζομαι στο εμπόριο που κάνουν ορισμένοι str8 γονείς πουλώντας τα παιδιά τους σε άλλα εύπορα ζευγάρια (str8 κυρίως)?  :ph34r:

 

 

εσύ  δεν είσαι που κάναμε την συζήτηση σε αυτό το νήμα και όταν σε ρώτησα,που βρίσκεται η διαφορά μεταξύ ενός γκει άντρα και ενός άντρα που αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα

είπες άσε να απαντήσει κανένας άλλος και δε συζητάς άλλο μαζί μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εσύ  δεν είσαι που κάναμε την συζήτηση σε αυτό το νήμα και όταν σε ρώτησα,που βρίσκεται η διαφορά μεταξύ ενός γκει άντρα και ενός άντρα που αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα

είπες άσε να απαντήσει κανένας άλλος και δε συζητάς άλλο μαζί μου?

 

Ωχ συγγνώμη! Ξέχασα πως ήσουν εσύ...  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ  δεν είσαι που κάναμε την συζήτηση σε αυτό το νήμα και όταν σε ρώτησα,που βρίσκεται η διαφορά μεταξύ ενός γκει άντρα και ενός άντρα που αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα

post-444272-0-37548100-1512657742_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είμαι κωλομπαράς επειδή :unsure: ...βοήθα με λίγο. Σχολίασα συγκεκριμένα, την ιστορία στο άρθρο που παρέθεσες και δεν λέει κάτι για οίκους ανοχής για να αναφερθώ, θετικά αφού είμαι κωλομπαράς, σε αυτό.

 

Eάν δεν κάνω λάθος, θέλει να αναδείξει το πρόβλημα με την γραφειοκρατεία που υπομένουν οι LGBT στη χώρα. Περιγράφει μια ιστορία όπου ξεπροβάλλει ένα σοβαρότερο ζήτημα καταπάτησης ελευθεριών, αυτό της ανθρώπινης εκμετάλλευσης και πιο συγκεκριμένα της εκμετάλλευσης της γυναίκας (φλέγων ζήτημα των "L"GBT). Το κάνει γαργάρα και εστιάζει στην γραφειοκρατία αφού για τον αρθρογράφο έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα. Υποκρισία? Συμφωνώ +10000.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που από όλο το άρθρο κρατάς αυτό που νομίζεις ότι θα αποδείξει τι? Ότι δεν έχουν δικαίωμα τα LGBT+ άτομα στον γάμο και στην υιοθεσία? Έχεις καταλάβει τι ονομάζεις γραφειοκρατία? Ποιο είναι το σοβαρότερο ζήτημα καταπάτησης ελευθεριών? Η ανεύρεση παρένθετης μητέρας? Είναι φαινόμενο μόνο των gay/lesbian ζευγαριών ή υπάρχουν και στους str8? Αυτό είναι υποκρισία... να δικαιολογείς κάποιους και ταυτόχρονα να πληρώνεις για 5 λεπτά μια πόρνη... Μου μάθατε και την εκμετάλλευση της γυναίκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...