Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Οι παπάδες στο Άγιον Όρος που είναι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι; Γιατι η εκκλησία τους ανοίγει τις αγκάλες της και δεν το βλέπει ως "σαρκικο πάθος"; Είναι κάτι το πιο ξεχωριστό από ότι οι υπόλοιποι που ζουν εκτός μοναστηριού ας πούμε;

 

 

"Τα εν οίκω μη εν δήμω".

 

Μας το έλεγαν και στο στρατό! :P

Αὐτό πού ἀκριβῶς τὀ βρήκες;;;;;;

Πόσες φορές ἔχεις ἐπισκεφτεῖ τό Ἄγιον Ὄρος;;

Περιμένω ἀπάντηση μέ πιστήρια, σέ ποιά μονή πήγες καί γιά πόσο καιρό, καθῶς ἔχω ἀρκετούς γνωστούς νά τό διασταυρώσουμε.

 

Μην τρελαίνεσαι. Δεν έχει να κάνει με το άγιος όρος γενικότερα και την κατάσταση που επικρατεί εκεί ούτε προφανώς και με όλους τους μοναχούς που βρίσκονται εκεί.

 

Εκτός αν νομίζουμε ακόμη το 2017 πως δεν υπάρχουν ιερείς ομοφυλόφιλοι και θεραπεύονται με τη ...δύναμη του Θεού! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι από τη στιγμή που ο μοναχός θεωρητικά απέχει από το σεξ, την εκκλησία δεν την αφορά αν ο τύπος γουστάρει γυναίκες, άντρες ή κατσίκες. Από τη στιγμή που η πράξη (υποτίθεται ότι) δεν τελείται, δεν τους νοιάζει τι παρτενέρ θα είχε αν την τελούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τα εν οίκω μη εν δήμω".

 

Μας το έλεγαν και στο στρατό! :P

 

Μην τρελαίνεσαι. Δεν έχει να κάνει με το άγιος όρος γενικότερα και την κατάσταση που επικρατεί εκεί ούτε προφανώς και με όλους τους μοναχούς που βρίσκονται εκεί.

 

Εκτός αν νομίζουμε ακόμη το 2017 πως δεν υπάρχουν ιερείς ομοφυλόφιλοι και θεραπεύονται με τη ...δύναμη του Θεού! 

Ὄοοοοοχι, ὄλα καί ὄλα, ὄχι ὄπου μᾶς βολεύει νά λέμε ὁ,τί μᾶς κατέβει.

Ἄν ἐσένα σέ συκοφαντούσαν δέν θά τό ἔπαιρνες ἐλαφριά τῆ καρδία.

Περιμένω ἀπάντηση στήν προαναφερθείσα δήλωση.Συγκεκριμένα πράγματα γιά τήν παραπληροφόρηση τοῦ καθενός.

Ἄλλιῶς δέν μιλάμε ἀλλά κλάν@@με πού λένε καί στά μέρη μού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ὄοοοοοχι, ὄλα καί ὄλα, ὄχι ὄπου μᾶς βολεύει νά λέμε ὁ,τί μᾶς κατέβει.

Περιμένω ἀπάντηση στήν προαναφερθείσα δήλωση.Συγκεκριμένα πράγματα γιά τήν παραπληροφόρηση τοῦ καθενός.

 

Άρα ας πούμε για να ικανοποιηθείς θα ήθελες να βάλει κάποιος ονόματα μοναχών που είναι ομοφυλόφιλοι? Και αποδείξεις όπως τι? Φωτογραφίες και βίντεο?  :ph34r:

 

Άνθρωποι είναι όλοι... Ο στρουθοκαμηλισμός είναι το θέμα μας εδώ και όχι το αν συμβαίνει ή όχι! :)

 

Καταλαβαίνω επίσης απόλυτα πως η εκκλησία σύμφωνα με τις αντιλήψεις της κλπ, δεν θα μπορούσε ποτέ να παραδεχτεί κάτι τέτοιο. Αυτό όμως δεν λέει και τίποτα για όσους το βλέπουμε κάπως πιο ρεαλιστικά και ανθρώπινα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ας πούμε για να ικανοποιηθείς θα ήθελες να βάλει κάποιος ονόματα μοναχών που είναι ομοφυλόφιλοι? Και αποδείξεις όπως τι? Φωτογραφίες και βίντεο?  :ph34r:

 

Άνθρωποι είναι όλοι... Ο στρουθοκαμηλισμός είναι το θέμα μας εδώ και όχι το αν συμβαίνει ή όχι! :)

 

Καταλαβαίνω επίσης απόλυτα πως η εκκλησία σύμφωνα με τις αντιλήψεις της κλπ, δεν θα μπορούσε ποτέ να παραδεχτεί κάτι τέτοιο. Αυτό όμως δεν λέει και τίποτα για όσους το βλέπουμε κάπως πιο ρεαλιστικά και ανθρώπινα... 

Τό θέμα μᾶς εἶναι ότι ὁ φίλος ἀνέφερε κάτι αὐθαίρετο.

Ἐσένα μπορεῖ νά μήν σέ νοιάζει, δικό σού θέμα.

Ἐγώ πάλι σέ μία συζήτηση θέλω νά μήν μιλάω στόν ἀέρα ὄπως κάνουν καί οἱ πολιτικάντιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ὄοοοοοχι, ὄλα καί ὄλα, ὄχι ὄπου μᾶς βολεύει νά λέμε ὁ,τί μᾶς κατέβει.

Ἄν ἐσένα σέ συκοφαντούσαν δέν θά τό ἔπαιρνες ἐλαφριά τῆ καρδία.

Περιμένω ἀπάντηση στήν προαναφερθείσα δήλωση.Συγκεκριμένα πράγματα γιά τήν παραπληροφόρηση τοῦ καθενός.

Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σου, πραγματικά.

 

Πρέπει να είμαι μοναχός για να καταλάβω ότι γίνεται το ελα να πάμε να δεις εκεί μέσα; (πρόσεξε δεν μιλάω για όλους, για ένα ποσοστό μοναχών μιλάω)

 

Πριν κάποια χρόνια είχαν βουηξει όλα τα ελληνικά κανάλια με τα ροζ σκάνδαλα στην μονή εκεί, εσυ που ήσουν; Ζούσες εκεί μέσα και παρέλειψες να ακούσεις;

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς προσβλητικό να είναι ένας μοναχός gay or something ρε παιδι μου, είναι κάτι κακό;

Εγώ επισήμανα απλά τον ρόλο που η εκκλησία διαχειρίζεται τέτοια φαινόμενα.

 

Αν πιστεύεις ότι εν έτη 2017 δεν υπάρχουν μοναχοί ομοφυλόφιλοι που "εξασκούν" την σαρκική επαφή με το ίδιο φύλο, τότε νομίζω ότι ζούμε σε διαφορετικούς πλανήτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τό θέμα μᾶς εἶναι ότι ὁ φίλος ἀνέφερε κάτι αὐθαίρετο.

Ἐσένα μπορεῖ νά μήν σέ νοιάζει, δικό σού θέμα.

Ἐγώ πάλι σέ μία συζήτηση θέλω νά μήν μιλάω στόν ἀέρα ὄπως κάνουν καί οἱ πολιτικάντιδες.

 

Ναι και ρωτάω ξανά: Τι θα ήθελες να σου πει ακριβώς για να πειστείς? Ονόματα? Διευθύνσεις? 

 

Πόσους μοναχούς, ιερείς κλπ έχουμε στην Ελλάδα? Στατιστικώς, ένα 10% (περίπου) θα είναι ομοφυλόφιλοι όπως συμβαίνει και στον υπόλοιπο κόσμο γενικότερα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να σε κάνει έξαλλο μια τέτοια διαπίστωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ίδιο λόγο που γίνονται κάποιοι έξαλλοι όταν ακούν από άλλους ότι τα παιδιά ομόφυλων γονέων θα μεγαλώσουν με προβλήματα;

 

Τι θέλουν, φωτογραφίες; Βίντεο; Ονόματα; Διευθύνσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τήν ἄπάντηση τήν πήρα.

Ὀ ἄνθρωπος δέν ἔχει πάει ποτέ ἀλλά ὡστόσο ὑποστηρίζει ότι γνωρίζει τί γίνεται.

 

Άρα το ότι δεν έχει πάει, σημαίνει πως δεν γίνεται? 

Για τον ίδιο λόγο που γίνονται κάποιοι έξαλλοι όταν ακούν από άλλους ότι τα παιδιά ομόφυλων γονέων θα μεγαλώσουν με προβλήματα;

 

Τι θέλουν, φωτογραφίες; Βίντεο; Ονόματα; Διευθύνσεις;

 

Γενικώς δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι έξαλλος για θέματα που αφορούν άλλους και δεν επηρεάζουν τη ζωή σου. 

Τα προβλήματα ξεκινούν όταν προσπαθείς να ορίσεις εσύ τη ζωή τους...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το ότι δεν έχει πάει, σημαίνει πως δεν γίνεται?

Νομίζω ότι ο φίλος ζει στον δικό του κόσμο και τα βλέπει όλα με την δική του ξεχωριστή ματιά. Υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο φίλος ζει στον δικό του κόσμο και τα βλέπει όλα με την δική του ξεχωριστή ματιά. Υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι.

Μιλᾶς γιά κάτι πού δέν γνωρίζεις ἀλλά δέν πειράζει, ὁ καθένας μπορεῖ νά διαβάσει τόν διάλογο καί να βγάλει συμπέρασμα γιά τό ποιός βλέπει τά πράγματα μέ τήν δική τού ματιά.

Τελικά ἔχεις πάει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...