Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Οι προβλέψεις των κρατικών δαπανών βγαίνουν με στατιστικά όχι με ξεχωριστές περιπτώσεις ή μεμονωμένα άτομα.. στατιστικά τα περισσότερα παντρεμένα ζευγάρια θα τεκνοποιήσουν και έτσι οι κρατικοί οικονομολόγοι μπορούν να βγάλουν ένα forecast με τα δεδομένα της elstat  και να δημιουργήσουν κοινωνική και γενικότερη πολιτική.

 

2) Τα άτεκνα ζευγάρια δεν θέλουν να είναι άτεκνα συνήθως δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν για λόγους υγείας (και ειναι προσβλητικό σε αυτά τα άτομα αυτό που είπες)  τέλος είναι τέλειοι canditates για να υιοθετήσουν ένα ορφανό μωρό και άρα πάλι χρησιμεύουν στην κοινωνία. (επίσης δημιουργούν και ένα σορό άλα παράπλευρα έσοδα πχ πληρώνοντας εξετάσεις κτλ μπας και βρεθεί τρόπος να τεκνοποιήσουν ) 

 

σε κάποια απο αυτά μάλιστα μόνο το ένα μέλος έχει κάποιο θέμα και όταν συμβαίνει αυτό το άλλο τεκνοποιεί (πχ αν ειναι η γυναίκα γόνιμη πάνε σε τράπεζα σπέρματος = ΦΠΑ για το κράτος + νέο μέλος, άν ειναι ο άντρας δωρίζει το σπέρμα του για τεχνική γονιμοποίηση σε ανάδοχη μητέρα + έσοδα για έναν πολίτη του κράτους -την ανάδοχη μητέρα- + απόγονος )

 

 

1) Στον οποίο (προυπολογισμό) τα μικρότερα ποσοστά τεκνοποίησης οδηγούν σε μείωση εξόδων για την εκπαίδευση και την περίθαλψη αρά και σε μείωση των κρατικών δαπανών και συνεπώς και στην απόκτηση πλεονασμάτων κτλ.

Από την άλλη ο ίδιος αυτοαναιρείσαι αναφέροντας (σωστά) ότι η στατιστική δεν παίρνει υπόψιν μεμονωμένα άτομα και γενικά τη μειοψηφία, στην οποία ανήκουν και τα ομόφυλα άτομα που θέλουν να συνάψουν γάμο. Βασικά τα ομόφυλα άτομα που θέλουν να παντρευτούν είναι πολύ πολύ μικρότερα (ποσοστίαια) από τα στρέιτ άτομα που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν (βασικά περίπου το 10% των γυναικών στις γόνιμες ηλικίες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, δεν γνωρίζω ποσοστά για άνδρες). Άρα δεν επηρεάζουν οποιαδήποτε στατιστική μελέτη, αντιθέτως τα στρέιτ μη γόνιμα άτομα θα μπορούσαν να επηρέασουν κάποια.

 

2) Και τα ομόφυλα ζευγάρια μπορούν να γίνουν ανάδοχοι γονείς ή να υιοθετήσουν, οπότε το αποτέλεσμα και το κέρδος ως προς το κοινωνικό σύνολο (το οποίο φαίνεται να σε απασχολεί δεόντως) είναι ακριβώς το ίδιο. Και τα ομόφυλα επίσης ζευγάρια μπορούν να δωρίσουν το γεννητικό τους υλικό και να κάνουν εξωσωματική (και όχι τεχνική) γονιμοποίηση ή να κάνουν παιδί μέσω παρένθετης μητέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά διαβάζω πολύ καλά... δεν έχω θέμα με τον γάμο και ούτε τον θεωρώ ξεπερασμένο ή αναχρονιστικό... τους ανθρώπους που είναι κολλημένοι με θρησκευτικές παρωπίδες έχω πρόβλημα, γιατί μου δημιουργούν προβλήματα στην καθημερινότητα μου... όταν βγεις από το καβούκι της ιερής σου αλήθειας και δεις τι παίζετε στον κόσμο έλα να μιλήσουμε...

 

Το bold σου είναι όλα τα λεφτά και τώρα καταλαβαίνω το πως αντιλαμβάνεσαι την κοινωνία μας... μπράβο σου!!!!

 

 

όχι δεν είμαι προκατειλημμένος... απλά νόμιζα ότι μερικά πράγματα είναι γνωστά.... :-D

Όταν το έγραφα είχα την υποψία ότι θα εστίαζες εκεί και πάλι δεν θα καταλάβαινες όπως και έγινε.

Ακριβώς κάτω από το bold γράφω και άλλα ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνεύσεις αλλά εσύ επαναλαμβανόμενα επιλέγεις να απομονώνεις αποσπάσματα και να τους δίνεις την δική σου ερμηνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το έγραφα είχα την υποψία ότι θα εστίαζες εκεί και πάλι δεν θα καταλάβαινες όπως και έγινε.

Ακριβώς κάτω από το bold γράφω και άλλα ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνεύσεις αλλά εσύ επαναλαμβανόμενα επιλέγεις να απομονώνεις αποσπάσματα και να τους δίνεις την δική σου ερμηνεία.

Τουλάχιστον μου επιτρέπεις να διεκδικώ το δικαίωμα μου στον γάμο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσοι δεν είστε ικανοί να συζητήσετε ανθρώπινα και πολιτισμένα, να μην μπείτε καν στον κόπο να γράψετε εδώ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μου επιτρέπεις να διεκδικώ το δικαίωμα μου στον γάμο...

Προσωπικά δέν σού ἐπιτρέπω οὔτε σού ἀπαγορεύω τίποτα, δἐν εἶμαι γιατρός.

Ἀπλά ἡ διαπίστωση μού εἶναι ὅταν κανείς ποστάρει ἐδώ μέσα κάτι ἀντίθετο μέ αὐτό πού περίμενουν κάποιοι, ἀμέσως θίγονται, καί καταργεῖται ἡ συζήτηση καί τά ἐπιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στον οποίο (προυπολογισμό) τα μικρότερα ποσοστά τεκνοποίησης οδηγούν σε μείωση εξόδων για την εκπαίδευση και την περίθαλψη αρά και σε μείωση των κρατικών δαπανών και συνεπώς και στην απόκτηση πλεονασμάτων κτλ.

Από την άλλη ο ίδιος αυτοαναιρείσαι αναφέροντας (σωστά) ότι η στατιστική δεν παίρνει υπόψιν μεμονωμένα άτομα και γενικά τη μειοψηφία, στην οποία ανήκουν και τα ομόφυλα άτομα που θέλουν να συνάψουν γάμο. Βασικά τα ομόφυλα άτομα που θέλουν να παντρευτούν είναι πολύ πολύ μικρότερα (ποσοστίαια) από τα στρέιτ άτομα που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν (βασικά περίπου το 10% των γυναικών στις γόνιμες ηλικίες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, δεν γνωρίζω ποσοστά για άνδρες). Άρα δεν επηρεάζουν οποιαδήποτε στατιστική μελέτη, αντιθέτως τα στρέιτ μη γόνιμα άτομα θα μπορούσαν να επηρέασουν κάποια.

 

2) Και τα ομόφυλα ζευγάρια μπορούν να γίνουν ανάδοχοι γονείς ή να υιοθετήσουν, οπότε το αποτέλεσμα και το κέρδος ως προς το κοινωνικό σύνολο (το οποίο φαίνεται να σε απασχολεί δεόντως) είναι ακριβώς το ίδιο. Και τα ομόφυλα επίσης ζευγάρια μπορούν να δωρίσουν το γεννητικό τους υλικό και να κάνουν εξωσωματική (και όχι τεχνική) γονιμοποίηση ή να κάνουν παιδί μέσω παρένθετης μητέρας.

 

Τα μικρά ποσοστά γεννητικότητας οδηγούν σε μείωση μελλοντικών φορολογούμενων και είναι βόμβα για ολόκληρο το σύστημα κοινωνικής ασφάλισης. Μην πετάμε κοτσάνες. Για αυτό προφανώς δεν φταίνε οι gay αλλά χίλια δυο άλλα όπως η αύξηση των διαζυγίων, η μεγαλύτερη μέση ηλικία γάμου, το υπερβολικό ντάντεμα των παιδιών, η έλλειψη επιδομάτων κλπ. Οι γυναίκες επίσης δεν έχουν πια το δικαίωμα να δουλέψουν αλλά είναι υποχρεωμένες για να τα βγάλουν πέρα. Ακόμα και να θέλει μια γυναίκα να γίνει housewife πρακτικά δεν μπορεί.

 

Γεννητικότητα 1.3 = Μείωση πληθυσμού κατά 35% ανά γενιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δέν σού ἐπιτρέπω οὔτε σού ἀπαγορεύω τίποτα, δἐν εἶμαι νομικός.

Ἀπλά ἡ διαπίστωση μού εἶναι ὅταν κανείς ποστάρει ἐδώ μέσα κάτι ἀντίθετο μέ αὐτό πού περίμενουν κάποιοι, ἀμέσως θίγονται, καί καταργεῖται ἡ συζήτηση καί τά ἐπιχειρήματα.

Συγγνώμη για την διόρθωση του γραπτού σου... αλλά δεν άντεξα :)

 

Τώρα στα υπόλοιπα... έχεις μια γνώμη που είναι σεβαστή... Έχω μια γνώμη που φαντάζομαι είναι σεβαστή επίσης... σέβομαι τα οποιαδήποτε επιχειρήματα βασίζονται σε μια κοινή λογική... δηλ το ίδιο πράγμα θα πει και ένας Άγγλος, ένας Μεξικανός, ένας Ιάπωνας ή ένας Σομαλός...

 

Αν εσύ, στον τρόπο σκέψεις σου, δεν μπορείς να βάλεις τις ανάγκες ενός ανθρώπου πάνω από οποιοδήποτε πιστεύω καλύτερα να σταματήσουμε την συζήτηση εδώ...

θα βρίσκεις τοίχο, θα βρίσκω τοίχο...

 

ΥΓ: Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τις αντιδράσεις μου όταν σε δεκάδες χώρες και εκατομμύρια πολίτες ζουν αυτό που εδώ, εγώ στερούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου χάθηκα στην μετάφραση μεταξύ της πολιτικής πίεσης από μια μειωνοτητα για την ιδιαίτερη μεταχείρισή της από την εκάστοτε πολιτικη ηγεσία και το ρουσφέτι που γίνεται από έναν δημόσιο λειτουργό προς έναν πελάτη πολίτη...

Ελπίζω για σένα να μην είναι κανένα απο τα δύο και να μην τσοουβαλιαζεις, άτομα που διεκδικούν αυτονόητα δικαιώματα, νομίζοντας ότι τους κάνουν ρουσφέτια...

ο συριζα παει να κανει οτι πηγε να κανει και η hillary στο αμερικα παει σιγα σιγα και υπουλα να παρει οτι μειωνοτητα υπαρχει με το μερος της και να βγαινει ετσι στην εξουσια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τις αντιδράσεις μου όταν σε δεκάδες χώρες και εκατομμύρια πολίτες ζουν αυτό που εδώ, εγώ στερούμε...

 

Κι εγώ θέλω να ζω σε ένα κράτος που θα μου παρέχει εκείνο δουλειά, υγεία, παιδεία κ.λπ., όλα της προκοπής, όπως οι Σκανδιναβικές χώρες.

 

Τι θα μου πρότεινες να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μου επιτρέπεις να διεκδικώ το δικαίωμα μου στον γάμο...

και στην υιοθεσία? το δικαίωμα του παιδιού να έχει και μητέρα και πατέρα? επίσης ο γάμος έχει μια συγκεκριμένη λειτουργία, την δημιουργία οικογένειας και την τεκνοποίηση πράγματα που μια κοινωνία χρειάζεται γιαυτό και ο γάμος έχει κάποια προνόμια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας γράψεις τα οφείλει που έχει ένα ζευγάρι από τον θρησκευτικό γάμο??? Δεν είναι ανάγκη να είναι κείμενο κάντο λίστα...

Eαν ειναι Χριστιανοι Ορθοδοξοι, πιστοι, οχι στα χαρτια αλλα στην πραγματικοτητα, εχουν ωφελος απο τον Θεο.Πιστευουν στην ευλογια αυτου, μεσω των ευχων και τις πιστεως προς Αυτον.Ξερεις ποσες ευχες διαβαζονται στο μυστηριο του Γαμου.Οσοι ξερουν και προσευχονται καθ΄ολη την διαρκεια του μυστηριου καταλαβαινουν.Γιατι  πρεπει να  προσευχονται οι καλεσμενοι για το ζευγαρι και να συμμετεχουν στο μυστηριο και οχι να χαζολογανε στο προαυλιο, να κουτσομπολευουν και να καπνιζουν.

  Οσοι τωρα δεν πιστευουν,  το κανουν εθιμοτυπικα, για του γονεις τους, για τον κοσμο, για χιλιους δυο λογους εκτος απο τον θεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eαν ειναι Χριστιανοι Ορθοδοξοι, πιστοι, οχι στα χαρτια αλλα στην πραγματικοτητα, εχουν ωφελος απο τον Θεο.Πιστευουν στην ευλογια αυτου, μεσω των ευχων και τις πιστεως προς Αυτον.Ξερεις ποσες ευχες διαβαζονται στο μυστηριο του Γαμου.Οσοι ξερουν και προσευχονται καθ΄ολη την διαρκεια του μυστηριου καταλαβαινουν.Γιατι  πρεπει να  προσευχονται οι καλεσμενοι για το ζευγαρι και να συμμετεχουν στο μυστηριο και οχι να χαζολογανε στο προαυλιο, να κουτσομπολευουν και να καπνιζουν.

  Οσοι τωρα δεν πιστευουν,  το κανουν εθιμοτυπικα, για του γονεις τους, για τον κοσμο, για χιλιους δυο λογους εκτος απο τον θεο.

 

Άρα αν έχουμε 2 άντρες ή 2 γυναίκες που είναι οι πιστοί που περιγράφεις, γιατί ο Θεός να μη θέλει την ...προσευχή και αφοσίωσή τους? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν έχουμε 2 άντρες ή 2 γυναίκες που είναι οι πιστοί που περιγράφεις, γιατί ο Θεός να μη θέλει την ...προσευχή και αφοσίωσή τους? :P

η εκκλησία δεν είναι ότι δεν θέλει τους απλά  θεωρεί την ομοφυλοφιλία ως ένα πάθος που πρέπει να αντιμετωπισει ο άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εκκλησία δεν είναι ότι δεν θέλει τους απλά θεωρεί την ομοφυλοφιλία ως ένα πάθος που πρέπει να αντιμετωπισει ο άνθρωπος.

Οι παπάδες στο Άγιον Όρος που είναι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι; Γιατι η εκκλησία τους ανοίγει τις αγκάλες της και δεν το βλέπει ως "σαρκικο πάθος"; Είναι κάτι το πιο ξεχωριστό από ότι οι υπόλοιποι που ζουν εκτός μοναστηριού ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παπάδες στο Άγιον Όρος που είναι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι; Γιατι η εκκλησία τους ανοίγει τις αγκάλες της και δεν το βλέπει ως "σαρκικο πάθος"; Είναι κάτι το πιο ξεχωριστό από ότι οι υπόλοιποι που ζουν εκτός μοναστηριού ας πούμε;

Αὐτό πού ἀκριβῶς τό βρήκες;;;;;;

Πόσες φορές ἔχεις ἐπισκεφτεῖ τό Ἄγιον Ὄρος;;Ἐπίσης στό Ἄγιον Ὄρος δέν κατοικούν παπάδες ἀλλά μοναχοί ἔκ τῶν ὁποίων κάποιοι εἶναι καί ἱερείς.

Περιμένω ἀπάντηση μέ πιστήρια, σέ ποιά μονή πήγες καί γιά πόσο καιρό, καθῶς ἔχω ἀρκετούς γνωστούς νά τό διασταυρώσουμε.

Περιμένω λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...