Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Γάμος για ομόφυλα ζευγάρια δεν θα υπάρξει ποτε.Γαμος έχουμε ξαναπεί ότι σημαίνει κάτι συγκεκριμένο και συνάπτεται μόνο μεταξύ άνδρα και γυναίκας.Ειναι υπερβολικά απλο.

Πολιτικός? Τότε γιατί υπάρχει σε άλλες χώρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά θα μπορούσε να εξετάσει κ την ουσία της υπόθεσης αλλά αυτό απαιτεί Ανώτατο Δικαστήριο με αρχίδια.Οπότε έμεινε στα κλασικά.Δεν ξέρω,δεν είδα, βγάλτε τα πέρα οι πολιτικοί. [...]Απλά ακύρωσε τους ήδη τελεσμένους μιας κ δεν υπάρχει ανάλογη νομοθεσία ακόμα στην Ελλάδα μετατέθοντας την ανάληψη της επίλυσης του ζητήματος από την νομοθετική εξουσία.

Δεν προβλεπεται το Ανωτατο Δικαστηριο να εξεταζει την ουσια υποθεσεων, ουτε να νομοθετει  κατα παραβαση του Συνταγματος. Θες νομιμα δικαιωματα χωρις ο ιδιος να σεβεσαι την εννομη ταξη

Αυτό εξαρτάται άμεσα από τις πολιτικές εξελίξεις πχ αν ξαναβγεί ο ΣΥΡΙΖΑ υποθέτω σε 3 χρόνια από σήμερα θα έχει λήξει,αν βγεί η ΝΔ πάει πιο μακριά.

 

You know what to do then, don’t you?

(Σε τι εισαι διατεθειμενος να υποβαλλεις τους συμπολιτες σου για να παρεις αυτο που θελεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελε ο Άρειος Πάγος θα μπορούσε να ακυρώσει τον νόμο που εξαιρεί μια κατηγορία πολιτών από το νόμιμο δικαίωμα στον γάμο... Αυτό φαντάζομαι λέει ο τόξο φίλε mtsalla και όχι την καταπάτηση οποιοδήποτε νόμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελε ο Άρειος Πάγος θα μπορούσε να ακυρώσει τον νόμο που εξαιρεί μια κατηγορία πολιτών από το νόμιμο δικαίωμα στον γάμο... Αυτό φαντάζομαι λέει ο τόξο φίλε mtsalla και όχι την καταπάτηση οποιοδήποτε νόμου...

Δες καλυτερα τι λεει

 

Καλά θα μπορούσε να εξετάσει κ την ουσία της υπόθεσης αλλά αυτό απαιτεί Ανώτατο Δικαστήριο με αρχίδια.Οπότε έμεινε στα κλασικά.Δεν ξέρω,δεν είδα, βγάλτε τα πέρα οι πολιτικοί.

 

Κλαιν χτύπημα είναι.

 

Δεν απαγόρευσε τους γάμους ομόφυλων ζευγαριών.Κάτι τέτοιο όντως θα ήταν χτύπημα.Απλά ακύρωσε τους ήδη τελεσμένους μιας κ δεν υπάρχει ανάλογη νομοθεσία ακόμα στην Ελλάδα μετατέθοντας την ανάληψη της επίλυσης του ζητήματος από την νομοθετική εξουσία.

 

Χοντρικά το πολύ σε μια δεκαετία από σήμερα και η Ελλάδα θα έχει πολιτικό γάμο για ομόφυλα ζευγάρια αν διαβάζω σωστά τα πράγματα. Βάζω την δεκαετία ως το ανώτατο όριο σε περίπτωση πχ που η Ελλάδα έχει ΓΤΠΚ Κυβερνήσεις που θα φοβούνται να το αγγίξουν εντελώς παρά τις παγκόσμιες εξελίξεις. Ρεαλιστικά θα μπορούσε να γίνει κ πολύ νωρίτερα , σε βάθος 3-5 χρόνων από σήμερα.Αυτό εξαρτάται άμεσα από τις πολιτικές εξελίξεις πχ αν ξαναβγεί ο ΣΥΡΙΖΑ υποθέτω σε 3 χρόνια από σήμερα θα έχει λήξει,αν βγεί η ΝΔ πάει πιο μακριά.

Και πως το λεει

 

Θα υπάρξει.

 

Yπό την αίρεση οτι θα ζεις τα επόμενα 3-10 χρόνια θα το δεις και συ στην Ελλάδα να συμβαίνει. No biggie

Και πες μου αν θες αυτην την νοοτροπια (του "επαναστατικου" δικαιου, των "τετελεσμενων") να γινει mainstream. Εγω οχι. Θυμασαι που με ρωτησες ποια δικαιωματα μου καταπατωνται? Τωρα ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια μικρή διαφορά την οποία μάλλον δεν την αντιλαμβανόμαστε ανάμεσα σε εμάς και τον τόξο... Αυτός είναι παντρεμένος και με παιδί... Αυτός το θεωρεί αυτονόητο γιατί το ζει και το στερείται όταν έρχεται εδώ... Εγώ που ζω εδώ εύχομαι και προσπαθώ να το ζήσω...

Εσύ ας πούμε έχεις "μάθει" στο οχτάωρο, αν πήγαινες σε μια χώρα που δεν ισχύει πως θα εξέφραζες την αδικία????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια μικρή διαφορά την οποία μάλλον δεν την αντιλαμβανόμαστε ανάμεσα σε εμάς και τον τόξο... Αυτός είναι παντρεμένος και με παιδί... Αυτός το θεωρεί αυτονόητο γιατί το ζει και το στερείται όταν έρχεται εδώ... Εγώ που ζω εδώ εύχομαι και προσπαθώ να το ζήσω...

Εσύ ας πούμε έχεις "μάθει" στο οχτάωρο, αν πήγαινες σε μια χώρα που δεν ισχύει πως θα εξέφραζες την αδικία????

Δεν θα πηγαινα αν με ενοχλουσε. Αν θες να το ζησεις, να το ζησεις. Αν ομως για να το ζησεις πρεπει να παντρευτω εγω με το ζορι τον comandante τοτε να λειπει (πιστευω καταλαβαινομαστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πηγαινα αν με ενοχλουσε. Αν θες να το ζησεις, να το ζησεις. Αν ομως για να το ζησεις πρεπει να παντρευτω εγω με το ζορι τον comandante τοτε να λειπει (πιστευω καταλαβαινομαστε).

Δεν θυμάμαι εποχή που ο Έλληνας να μην έχει παντρευτεί κάποιον comandante... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι εποχή που ο Έλληνας να μην έχει παντρευτεί κάποιον comandante... ;)

Γι' αυτο φτασαμε εδω, απο του "πατερουληδες" του Εθνους και αυτους που τους επιβαλλουν. Πρεπει να μπει ενα τελος, ειμαστε ενηλικοι, ειναι 2017 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Σε τι εισαι διατεθειμενος να υποβαλλεις τους συμπολιτες σου για να παρεις αυτο που θελεις...)

 

Δε νομίζω να είμαι εκείνος που θα τους υποβάλλω σε κάτι. Θέμα ουσιαστικής ισότητας είναι ο πολιτικός γάμος κ για ομόφυλα ζευγάρια. Απλά θα ακολουθήσει κ στην Ελλάδα την πεπατημένη που υπάρχει διεθνώς. Τώρα τι σόου θα παίξει στη Βουλή όταν με το καλό θα φτάσει να ψηφιστεί μένει να το δούμε.Η ευχή μου απλά είναι να μην διαρκέσει πολύ ο αναμενόμενος δυστυχώς εξευτελισμός των LGBT πολιτών μέσα στο Κοινοβούλιο όσο συζητήται το θέμα του πολιτικού γάμου.

 

Οτι θα νικήσουμε κ θα περάσει κ στην Ελλάδα eventually ο πολιτικός γάμος για τα ομόφυλα ζευγάρια είναι σαφές.Με τι κόστος θα γίνει κυρίως για τους LGBT συμπολίτες μας είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είμαι εκείνος που θα τους υποβάλλω σε κάτι. Θέμα ουσιαστικής ισότητας είναι ο πολιτικός γάμος κ για ομόφυλα ζευγάρια. Απλά θα ακολουθήσει κ στην Ελλάδα την πεπατημένη που υπάρχει διεθνώς. Τώρα τι σόου θα παίξει στη Βουλή όταν με το καλό θα φτάσει να ψηφιστεί μένει να το δούμε.Η ευχή μου απλά είναι να μην διαρκέσει πολύ ο αναμενόμενος δυστυχώς εξευτελισμός των LGBT πολιτών μέσα στο Κοινοβούλιο όσο συζητήται το θέμα του πολιτικού γάμου.

 

Οτι θα νικήσουμε κ θα περάσει κ στην Ελλάδα eventually ο πολιτικός γάμος για τα ομόφυλα ζευγάρια είναι σαφές.Με τι κόστος θα γίνει κυρίως για τους LGBT συμπολίτες μας είναι το θέμα.

Ο ίδιος τζερτζελες όπως και με το σύμφωνο, λογικα, θα γίνει... μην σου πω, πως και κάποιοι θα είναι πιο μαζεμένοι μετά τις αγωγές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι κόστος θα γίνει κυρίως για τους LGBT συμπολίτες μας είναι το θέμα.

 Το οποιο ειναι και το μονο που σε νοιαζει. Τι κουστουμι κοβει ο LGBT approved "πατερουλης" στους συνανθρωπους σου και αν τους καταστρεφει την ζωη ειναι αδιαφορο για εσενα. Εσυ εισαι το θυμα, μονο εσυ, αλλιως θα πρεπει να μεγαλωσεις και να αντιμετωπισεις τους αλλους με τον ιδιο τροπο που ζητας απο αυτους να αντιμετωπισουν εσενα, πραγμα που δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποιο ειναι και το μονο που σε νοιαζει. Τι κουστουμι κοβει ο LGBT approved "πατερουλης" στους συνανθρωπους σου και αν τους καταστρεφει την ζωη ειναι αδιαφορο σε εσενα. Εσυ εισαι το θυμα, μονο εσυ, αλλιως θα πρεπει να μεγαλωσεις και να αντιμετωπισεις τους αλλους με τον ιδιο τροπο που ζητας απο αυτους να αντιμετωπισουν εσενα, πραγμα που δεν γινεται.

Πάντως είναι λίγο χαζο, να κατηγορείς μια κοινοτητα για την πολιτική επιλογή ενός ολόκληρου λαου... και μου φαίνεται ακόμα χειρότερα να φαντάζεσαι, πιθανές επιλογές από το μέλλον, προδικάζοντας αποτελέσματα και πρακτικες...

 

Δεν λέω ότι το κάνεις ως προς την κοινότητα... Αλλά και ατομικά να το δεις... το ίδιο δεν ισχύει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι λίγο χαζο, να κατηγορείς μια κοινοτητα για την πολιτική επιλογή ενός ολόκληρου λαου... και μου φαίνεται ακόμα χειρότερα να φαντάζεσαι, πιθανές επιλογές από το μέλλον, προδικάζοντας αποτελέσματα και πρακτικες...

 

Δεν λέω ότι το κάνεις ως προς την κοινότητα... Αλλά και ατομικά να το δεις... το ίδιο δεν ισχύει???

Ο καθενας βαζει το λιθαρακι του. Αν εγω για να μπω στο δημοσιο ψηφισω καποιον που σε υποβιβαζει λογω του σεξουαλικου σου προσανατολισμου πως θα σου φαινοτανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας βαζει το λιθαρακι του. Αν εγω για να μπω στο δημοσιο ψηφισω καποιον που σε υποβιβαζει λογω του σεξουαλικου σου προσανατολισμου πως θα σου φαινοτανε?

Ξερεις τωρα τι γίνεται... μιλάς με πραγματικό παράδειγμα... και αναρωτιέμαι το έκανες επίτηδες ή δεν το έχεις καταλάβει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα το ζησα και αυτο το γελοιο κατ εμε, σε υπηρεσια δημοσια ο αλλος να φωνασκει και να κανει την τρελλη επειδη συμφωνα με την νομοθεσια δεν εχει δικαιωμα στην κηδεμονια του παιδιου ( γκει που εκανε  μωρο με γυναικα και μετα αποφασισε να ζησει την ζωη του) λυπαμαι αλλα βλεποντας τετοιες σκηνες κατ εμε δεν αξιζουν το ιδιο δικαιωμα με μια μητερα ,θεωρω οτι κατ αρχας εχει θρασος οταν καταστρεψε την ζωη μιας γυναικας και κατα αλλο λογο οτι ειναι ο εγωισμος που τον κανει να ζητει κηδεμονια ενω καλλιστα εχει δικαιωμα 2 φορες την βδομαδα να βλεπει το παιδι του....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...