Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει μείνει αναπάντητο το ερώτημα :

 

πού βρίσκεται η διαφορά μεταξύ ένας ομοφυλόφιλου άντρα από κάποιον  που παρουσιάζεται ως γυναίκα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή μπορεί να κατάλαβα λάθος, τι ακριβώς εννοούσες με το «Τα δικά μου ατομικά δικαιώματα καταπατούνται...»;

 

Ποια είναι αυτά τα ατομικά δικαιώματα που θεωρείς πως έχεις τα οποία καταπατούνται;

Από νομική άποψη...

Γάμος μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών και όχι μόνο το σύμφωνο συμβίωσης...

Από κοινού υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια...

Τεκνοθεσία παιδιού του άλλου συντρόφου σε ομόφυλα ζευγάρια...

Δυνατότητα αιμοδοσίας χωρίς να κρύψω ότι είμαι ομοφυλόφιλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και ξαναρωτάω: αφού μέχρι στιγμής δεν προβλέπονται νομικά αυτά τα δικαιώματα για σένα. Πώς ακριβώς καταπατούνται;

 

Θα μπορούσες να μιλήσεις για καταπάτηση αν όντως είχαν νομοθετηθεί αλλά δεν εφαρμόζονταν.

 

Τώρα απλά δεν τα έχεις. Θέλεις να τα αποκτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε μου λίγο την τελευταία σου πρόταση

Τα δικαιωματα σου ειναι αποδεκτα στο βαθμο που αποδεχεσαι αυτα των αλλων, αυτο ειναι το litmus test για ενα ανθρωπο που αφηνει πισω του την εφηβεια. Σε περιπτωση που θεωρεις οτι τα δικα μου δεν παραβιαζονται, απλα σκεψου τι ψηφιζεις και τι σημαινει αυτο για τη δικη μου ζωη (και εκκαθαριστικο). Αν νομιζεις οτι δεν ειναι το ιδιο σημαντικο τοτε φερεσαι οπως ακριβως κατηγορεις τους αλλους οτι κανουν απεναντι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από νομική άποψη...

Γάμος μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών και όχι μόνο το σύμφωνο συμβίωσης...

Από κοινού υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια...

Τεκνοθεσία παιδιού του άλλου συντρόφου σε ομόφυλα ζευγάρια...

Δυνατότητα αιμοδοσίας χωρίς να κρύψω ότι είμαι ομοφυλόφιλος...

οταν λες γαμο φανταζομαι εννοεις πολιτικο ετσι?

το θεμα υοθεσιας και τεκνοθεσιας φανταζομαι ειναι ας πουμε μερος του ιδιου ζητηματος  καθως και αυτο μια μορφη υοθεσιας ειναι

αυτο με την αιμοδοσια μηπως μπορεις να μας πεις τι ισχυει γτ πραγματικα δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μείνει αναπάντητο το ερώτημα :

 

πού βρίσκεται η διαφορά μεταξύ ένας ομοφυλόφιλου άντρα από κάποιον  που παρουσιάζεται ως γυναίκα ?

Στο 20 η πιεση

post-444272-0-39103100-1511098254_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και ξαναρωτάω: αφού μέχρι στιγμής δεν προβλέπονται νομικά αυτά τα δικαιώματα για σένα. Πώς ακριβώς καταπατούνται;

 

Θα μπορούσες να μιλήσεις για καταπάτηση αν όντως είχαν νομοθετηθεί αλλά δεν εφαρμόζονταν.

 

Τώρα απλά δεν τα έχεις. Θέλεις να τα αποκτήσεις.

Όταν ένας νόμος στερεί ένα ατομικό δικαίωμα από το ίδιο το άτομο... δεν είναι καταπάτηση?

 

Τα δικαιωματα σου ειναι αποδεκτα στο βαθμο που αποδεχεσαι αυτα των αλλων, αυτο ειναι το litmus test για ενα ανθρωπο που αφηνει πισω του την εφηβεια. Σε περιπτωση που θεωρεις οτι τα δικα μου δεν παραβιαζονται, απλα σκεψου τι ψηφιζεις και τι σημαινει αυτο για τη δικη μου ζωη (και εκκαθαριστικο). Αν νομιζεις οτι δεν ειναι το ιδιο σημαντικο τοτε φερεσαι οπως ακριβως κατηγορεις τους αλλους οτι κανουν απεναντι σου.

Συμφωνούμε, αλλά για πες ποια δικά “σου” δικαιώματα καταπατούνται από αυτά που διεκδικώ?

 

οταν λες γαμο φανταζομαι εννοεις πολιτικο ετσι?

το θεμα υοθεσιας και τεκνοθεσιας φανταζομαι ειναι ας πουμε μερος του ιδιου ζητηματος  καθως και αυτο μια μορφη υοθεσιας ειναι

αυτο με την αιμοδοσια μηπως μπορεις να μας πεις τι ισχυει γτ πραγματικα δεν ξερω.

Ναι μιλάμε πάντα για πολιτικό γάμο και την ισονομία απέναντι στο θρησκευτικό... Ενώ το θέμα της υιοθεσίας και τεκνοθεσίας έρχεται από το θέμα “γάμος” με τις γνωστές εξαιρέσεις βάση σεξουαλικού προσανατολισμού... Τέλος αν πας να δώσεις αίμα στο έντυπο που συμπληρώνεις αναφέρεται ρητά ότι δεν πρέπει να έχεις σεξουαλική επαφή με άνδρα από το 1974, αν θυμάμαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου τι ψηφιζεις και τι σημαινει αυτο για τη δικη μου ζωη (και εκκαθαριστικο).

Μεχρι εδω μπορω χωρις να γινει το post αμιγως πολιτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά

πες μας τώρα

πού βρίσκεται η διαφορά μεταξύ ένας ομοφυλόφιλου άντρα από κάποιον  που παρουσιάζεται ως γυναίκα ?

Αχ βρε μάτια μου γιατί κάνεις δύσκολη την ζωούλα σου αλλά και την δική μας... Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ένα gay από ένα trans άτομο... δεν σου φταίμε οι υπόλοιποι... Αναρωτιέμαι, ώρες – ώρες, για τα bi άτομα τι φαντάζεσαι...

 

ΥΓ: troll???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...