Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πρωτη παραγραφο δεν την καταλαβα.

 

O γκει παπας δεν ανηκει στην LGBT κοινοτητα; Προφανως απο την αλλη δεν ανηκει στην ιεροσυνη και ουτε την εκφραζει, αφου δεν ειναι πραγματικος Χριστιανος, οποτε το ολο θεμα ειναι λιγο ατοπο. Ισα ισα η LGBT κοινοτητα ελεγχεται για τη συμπεριφορα ενος μελους της και οχι το αντιθετο.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει LGBT κοινότητα...

 

Το ότι ένας παπάς (ή πολιτικός, ή αστυνομικός, ή αρχιτέκτονας, ή παγωτατζής κλπ κλπ) είναι gay, δεν σημαίνει ότι ταυτόχρονα ανήκει και στην κοινότητα που εκφράζετε μέσα στην κοινωνία... Το να κρύβει την σεξουαλική του ταυτότητα σαν να είναι κάτι αισχρό για την κοινωνία, το να μην διεκδικεί τα αυτονόητα ατομικά του δικαιώματα και να μην αντιδρά όταν άτομα με τον ίδιο σεξουαλικό προσανατολισμό με τον ίδιο, ζουν σωματική και ψυχολογική κακοποίηση... δεν τον κάνει μέρος αυτής της κοινότητας αφού από μόνος του την απορρίπτει!

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι πως πλέκεις την ιεροσύνη με το αν είναι ο άλλος ομοφυλόφιλος, αφού στην ιεροσύνη ουσιαστικά δεν υπάρχει σεξουαλική υπόσταση... κανένας Άγιος δεν αναγνωριστικέ ή απορρίφθηκε λόγω τον σεξουαλικών του προτιμήσεων! Άλλα είναι τα “κριτήρια” και μου κάνει εντύπωση που δεν τα ξέρεις... Το ίδιο, βέβαια, ισχύει και για το χριστιανός... Αν θέλεις να το πάμε και πιο επίγεια, είναι σαν να λες ότι ένας αστυνομικός δεν θα είναι καλός επειδή είναι gay ή μια δασκάλα που είναι λεσβία ή ένας πολιτικός που είναι bi...

 

Αλήθεια... ξέρεις πόσα άτομα ανήκουν στην LGBT κοινότητα και είναι str8???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Αν θέλεις να το πάμε και πιο επίγεια, είναι σαν να λες ότι ένας αστυνομικός δεν θα είναι καλός επειδή είναι gay ή μια δασκάλα που είναι λεσβία ή ένας πολιτικός που είναι bi...

 

 

Πολύ σωστά , αρκεί το πουλί του ή το αιδοίο της να μην κουμαντάρει την κοινωνική τους συμπεριφορά, είτε είναι gay, είτε str8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά , αρκεί το πουλί του ή το αιδοίο της να μην κουμαντάρει την κοινωνική τους συμπεριφορά, είτε είναι gay, είτε str8.

Αυτό εννοείτε φίλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

children-group.jpg

 

Μπορείς να μου πεις ποια από τα παραπάνω παιδιά είναι, ας πούμε, μονογονεϊκής οικογένειας ή υιοθετημένα?

Εκτός και αν όλο σου το point βασίζετε μόνο στο πατέρας – μητέρα, οπότε και δεν έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση...

Αυτη η φωτο δειχνει μονο τα παιδια εξωτερικα τα οποια μαλιστα, λογω οτι ειναι στημενη, τα εχουν αναγκασει να φορεσουν το καλο τους χαμογελο. Αυτο που δεν δειχνει η φωτο ειναι τα αισθηματα και πως νιωθουν μεσα τους τα παιδια.

 

Πολλες φορες το χαμογελο είναι προσποιητο για να κρυψει καποιος τις φοβιες, τις ανησυχίες, τα προβληματα του, τα συναισθηματα του.

 

Μπορεις ομως και εσυ να μας πεις πιο απο ολα αυτα τα παιδια νιωθει μεσα του φοβο, αγχος, θυμο, οργη ή οποιοδηποτε αλλο συναισθημα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν μπορώ να απαντήσω, αν και η εύκολη απάντηση θα ήταν όλα...

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω όμως είναι πως μερικοί βγάζουν τόσο εύκολα το συμπέρασμα ότι παιδιά που μεγάλωσαν σε μια μονογονεϊκή η μια οικογένεια από ομόφυλα ζευγάρια δεν μπορούν να μεγαλώσουν σωστά και να είναι ευτυχισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ συνθετο το θεμα και δεν μπορει να απαντηθει με 2-3γραμες σε ενα φορουμ. Απαιτουνται γνωσεις παιδοψυχολογιας για να απαντηθουν ζητητηματα σχετικα με τις επιπτωσεις που μπορουν να υπαρχουν στο ψυχισμο του παιδιου.

Αυτο που προεχει ειναι η ψυχολογικη υγεια του παιδιου και οχι η ικανοποιηση ενος καπριτσιου καπιου/ας που θελει να αναθρεψει ενα παιδι.

Επισης χρήζει μελετης και η τυχον συγχιση που που μπορει να προκληθει στο ψυχισμο του παιδιου. Επισης καθε ατομο εχει διαφορετικο ψυχισμο και αντιλαμβανεται και αντιδρα διαφορετικα ακομη και στα ιδια ερεθισματα.

Επισης και να επιτρεποταν η υιοθεσία δεν θεωρω οτι ολα τα γκευ ζευγαρια ειναι ικανα και οτι μπορουν να αναθρεψουν ορθα ενα παιδι αν απο το ζευγαρι δινονται συγγεχημενα μυνηματα με αποτελεσμα να επιρεαστει αρνητικα ο ψυχισμός του.

 

Ολη η κοινοτητητα σας αναφερεται στο μπουλινγ που δεχεται και δεν διαφωνω σε αυτο. Ομως εγω σκεφτομενος το παιδι αναρωτιεμαι για πιο λογο ενα παιδι να υπαρχει πιθανοτητα να υποστει και αυτο μπουλινγ γιατι κάποιοι αποφασησαν χωρις την γνωμη του να αναθεσουν την ανατροφη σε γκει ζευγαρι. Ενα γονιος που αισθανεται και πραγματικα γονιος δεν θελει σε καμμια περιπτωση τα προβληματα που αντιμετωπισε να αντιμετωπισει και το παιδι του.

Επισης ισως και και στο παιδι αυτο να δημιουργει το αισθημα του της εγκαταληψης του για δευτερη φορα καθως επιλεχθηκε ενα γκευ ζευγαρι και οχι ενα ζευγαρι με εναν πατερα και μια μητερσ οπως εγινε και σε αλλα παιδια. Σιγουρα δεχομαι οτι το παιδι αυτο μπορει να δεχθει αγαπη και να αισθανεται οτι καποιος νοιαζεται για αυτο περισσότερο απο οτι δεχεται σε ενα ιδρυμα αλλα υπαρχουν ομως και τα αλλα επιχειρηματα για μια τετοια υιοθεσια οπου μπορουν να κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο

 

Στην κοινοτητα σας υπαρχουν και τοσα ατομα με τοση μπερδεμενη προσωπικοτητα που ειναι παντελως ακαταλληλα για γονεις. Οπως πχ το ατομο που ζητησε να αναγραφεται στη ταυτοτητα του και αρσενικο και θυληκο ονομα, οποιο ατομο ντυνεται με γυναικεία ρουχα και παραλληλα εχει οψη αντρικη με γενια και αντρικό κουρεμα. Ρωταω σε ποιο βαθμο ενα τετοια ατομο μπορεί να αναθρεψει ενα παιδι, οταν εχει τοσο μπερδεμενα και αμφιλεγομενα μυνηματα?

Το παιδι δεν ειναι κατοικιδιο που παμε και το διαλεγουμε απο ενα πετ σοπ γιατι μας αρεσει και θςλουμε να μας κραταει συντροφια και να μας γεμιζει το χρονο και το ειναι μας, αλλα ειναι ενας ανθρωπος που χρειάζεται αγαπη και στοργη για να μεγαλωσει με καποιες αξιες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ συνθετο το θεμα και δεν μπορει να απαντηθει με 2-3γραμες σε ενα φορουμ. Απαιτουνται γνωσεις παιδοψυχολογιας για να απαντηθουν ζητητηματα σχετικα με τις επιπτωσεις που μπορουν να υπαρχουν στο ψυχισμο του παιδιου.

Αυτο που προεχει ειναι η ψυχολογικη υγεια του παιδιου και οχι η ικανοποιηση ενος καπριτσιου καπιου/ας που θελει να αναθρεψει ενα παιδι.

Επισης χρήζει μελετης και η τυχον συγχιση που που μπορει να προκληθει στο ψυχισμο του παιδιου. Επισης καθε ατομο εχει διαφορετικο ψυχισμο και αντιλαμβανεται και αντιδρα διαφορετικα ακομη και στα ιδια ερεθισματα.

Επισης και να επιτρεποταν η υιοθεσία δεν θεωρω οτι ολα τα γκευ ζευγαρια ειναι ικανα και οτι μπορουν να αναθρεψουν ορθα ενα παιδι αν απο το ζευγαρι δινονται συγγεχημενα μυνηματα με αποτελεσμα να επιρεαστει αρνητικα ο ψυχισμός του.

 

Ολη η κοινοτητητα σας αναφερεται στο μπουλινγ που δεχεται και δεν διαφωνω σε αυτο. Ομως εγω σκεφτομενος το παιδι αναρωτιεμαι για πιο λογο ενα παιδι να υπαρχει πιθανοτητα να υποστει και αυτο μπουλινγ γιατι κάποιοι αποφασησαν χωρις την γνωμη του να αναθεσουν την ανατροφη σε γκει ζευγαρι. Ενα γονιος που αισθανεται και πραγματικα γονιος δεν θελει σε καμμια περιπτωση τα προβληματα που αντιμετωπισε να αντιμετωπισει και το παιδι του.

Επισης ισως και και στο παιδι αυτο να δημιουργει το αισθημα του της εγκαταληψης του για δευτερη φορα καθως επιλεχθηκε ενα γκευ ζευγαρι και οχι ενα ζευγαρι με εναν πατερα και μια μητερσ οπως εγινε και σε αλλα παιδια. Σιγουρα δεχομαι οτι το παιδι αυτο μπορει να δεχθει αγαπη και να αισθανεται οτι καποιος νοιαζεται για αυτο περισσότερο απο οτι δεχεται σε ενα ιδρυμα αλλα υπαρχουν ομως και τα αλλα επιχειρηματα για μια τετοια υιοθεσια οπου μπορουν να κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο

 

Στην κοινοτητα σας υπαρχουν και τοσα ατομα με τοση μπερδεμενη προσωπικοτητα που ειναι παντελως ακαταλληλα για γονεις. Οπως πχ το ατομο που ζητησε να αναγραφεται στη ταυτοτητα του και αρσενικο και θυληκο ονομα, οποιο ατομο ντυνεται με γυναικεία ρουχα και παραλληλα εχει οψη αντρικη με γενια και αντρικό κουρεμα. Ρωταω σε ποιο βαθμο ενα τετοια ατομο μπορεί να αναθρεψει ενα παιδι, οταν εχει τοσο μπερδεμενα και αμφιλεγομενα μυνηματα?

Το παιδι δεν ειναι κατοικιδιο που παμε και το διαλεγουμε απο ενα πετ σοπ γιατι μας αρεσει και θςλουμε να μας κραταει συντροφια και να μας γεμιζει το χρονο και το ειναι μας, αλλα ειναι ενας ανθρωπος που χρειάζεται αγαπη και στοργη για να μεγαλωσει με καποιες αξιες.

Πολύ ωραία όλα αυτά που γράφεις... αλλά σε παρακαλώ απάντησε μου σε μια πάρα πολύ απλή ερώτηση...

 

Εμένα, πως με κρίνεις ως γονέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ λέει ο το παλικάρι παραπάνω πολύ σωστά πράγματα για το πως μπορεί ένα γκει ατομο να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί και ο άλλος παραβλέπει τα πάντα και ρωτάει πως θα κριθεί ως γονιός.

Ο εγωιμος αυτών των ατόμων πραγματικά με ξεπερνάει. Και Γι αυτό πιστεύω η κοινωνία είναι τόσο αρνητική απέναντι τους. Όλοι μπορεί να λέμε μπράβο σε νέα νομοσχέδια για τους ομοφιλοφιλους αλλά δεν θα θέλαμε ένα γκει ζευγάρι για γείτονες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει ότι όποτε σας συμφέρει κρύβεστε πίσω από το σύνολο κι όποτε τα βρίσκετε σκούρα πετάτε μοναδικά παραδείγματα...

Αλήθεια έχεις αντιληφθεί ότι από την στιγμή που δεν μπορείς να κρίνεις ένα άτομο με βάση την σεξουαλική του ταυτότητα για το αν είναι καλός γονέας... τότε είναι άτοπο... άκυρο... λανθασμένο... να κρίνεις μια κοινωνική ομάδα με βάση το μοναδικό κοινό που έχει... Πιστεύω τώρα να κατάλαβες το νόημα της ερώτησης...

Όσο για τον εγωισμό που αναφέρεις... αλήθεια έχεις σκεφτεί τον ένα και μοναδικό λόγο που σου φαίνεται εγωιστικό όλο αυτό??? Τα δικά μου ατομικά δικαιώματα καταπατούνται... Αν και τώρα δεν καταλάβεις τις αντιδράσεις... τι να πω!

ΥΓ: Μελέτες και έρευνες έχουν γίνει για την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια... συνεχίζετε να μην τις παίρνετε καν υπόψιν... τους λόγους τους ξέρετε μόνο εσείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία όλα αυτά που γράφεις... αλλά σε παρακαλώ απάντησε μου σε μια πάρα πολύ απλή ερώτηση...

 

 

Εμένα, πως με κρίνεις ως γονέα???

Το ολο ζητημα ειναι γενικο και η απαραιτητη αλλαγη νομοθετησης θα ειναι γενικη και θα αφορα ολη την κοινοτητας σας οπως πως ζητας να κριθεις μονος σου?

Αναρωτιεσαι αν εισαι καταλληλος , δεν το ξερω, δεν ρωτας και δεν ενδιαφερεσαι ομως αν και το αλλο ατομο επιθυμει να ανατραφει απο εσενα.

Αν τοσο σε καιει να γινεις γονιος ειναι ευκολο, συναψε μια ετεροφυλοφιλη σχεση , κανε το παιδι και μετα μεγαλωσε το μονος.

 

Στο παιδι ομως θα πρεπει να υπαρχει ξεκαθαρη εικονα του ρολου σου στην ανατροφη του.

 

Και διαλογος με το αναπανταμε με ολιγολεκτες απαντησεις δεν γινεται.

 

Οποτε εγω σου επιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω γιατι θεωρεις οτι εισαι καταλληλος για γονιος? τι μπορεις να τους προσφερεις? πως μπορεις να το βοηθησεις να αντιμετωπισει το πιθανο μπουλινγκ που θα δεχτει? ποια εικονα και ποια αποψη θα του δωσεις για την οικογενεια? Με ποιο ρολο θα το μεγαλωσεις? Και πολλα αλλα ερωτηματα .

 

Αν απαντησεις; πιθανον να μπορω να απαντησω και εγω.

 

Και απαντατε στα ερωτηματα μην σηκωνεστε και φευγεται? Και σε αυτο το θεμα απαντησα καπου και εθεσα ερωτηματα αλλα απαντηση δεν πηρα.

 

Το να θετουμε ερωτηματα ειναι ευκολο το δυσκολο ειναι οι απαντησεις.

 

Και μην βαζεται συνεχεια μπροστα τα θελω σας σκεφτειτε και τα πως, τα γιατι και τα πρεπει.

 

Το να εκφερεις μονο τα θελω σημαινει ανωριμοτητα, ομως ενα μικρο παιδι που συνεχεια ζηταει απο τους γονεις το ενα και το αλλο χωρις να σκεφτεται αν μπορουν, αν πρεπει κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ λέει ο το παλικάρι παραπάνω πολύ σωστά πράγματα για το πως μπορεί ένα γκει ατομο να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί και ο άλλος παραβλέπει τα πάντα και ρωτάει πως θα κριθεί ως γονιός.

Ο εγωιμος αυτών των ατόμων πραγματικά με ξεπερνάει. Και Γι αυτό πιστεύω η κοινωνία είναι τόσο αρνητική απέναντι τους. Όλοι μπορεί να λέμε μπράβο σε νέα νομοσχέδια για τους ομοφιλοφιλους αλλά δεν θα θέλαμε ένα γκει ζευγάρι για γείτονες.

νομιζω οτι μεγαλο κομματι των ''αντιγκει'' διαφωνει ξεκαθαρα λογο του οτι σε οτιδιποτε και εαν γινει πρεπει να λεμε οτι ο αλλος ειναι γκει με λιγα λογια υπερβολικη προβολη και διαφημιση της σεξουαλικοτητας τους.

Το ολο ζητημα ειναι γενικο και η απαραιτητη αλλαγη νομοθετησης θα ειναι γενικη και θα αφορα ολη την κοινοτητας σας οπως πως ζητας να κριθεις μονος σου?

Αναρωτιεσαι αν εισαι καταλληλος , δεν το ξερω, δεν ρωτας και δεν ενδιαφερεσαι ομως αν και το αλλο ατομο επιθυμει να ανατραφει απο εσενα.

Αν τοσο σε καιει να γινεις γονιος ειναι ευκολο, συναψε μια ετεροφυλοφιλη σχεση , κανε το παιδι και μετα μεγαλωσε το μονος.

 

Στο παιδι ομως θα πρεπει να υπαρχει ξεκαθαρη εικονα του ρολου σου στην ανατροφη του.

 

Και διαλογος με το αναπανταμε με ολιγολεκτες απαντησεις δεν γινεται.

 

Οποτε εγω σου επιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω γιατι θεωρεις οτι εισαι καταλληλος για γονιος? τι μπορεις να τους προσφερεις? πως μπορεις να το βοηθησεις να αντιμετωπισει το πιθανο μπουλινγκ που θα δεχτει? ποια εικονα και ποια αποψη θα του δωσεις για την οικογενεια? Με ποιο ρολο θα το μεγαλωσεις? Και πολλα αλλα ερωτηματα .

 

Αν απαντησεις; πιθανον να μπορω να απαντησω και εγω.

 

Και απαντατε στα ερωτηματα μην σηκωνεστε και φευγεται? Και σε αυτο το θεμα απαντησα καπου και εθεσα ερωτηματα αλλα απαντηση δεν πηρα.

 

Το να θετουμε ερωτηματα ειναι ευκολο το δυσκολο ειναι οι απαντησεις.

 

Και μην βαζεται συνεχεια μπροστα τα θελω σας σκεφτειτε και τα πως, τα γιατι και τα πρεπει.

 

Το να εκφερεις μονο τα θελω σημαινει ανωριμοτητα, ομως ενα μικρο παιδι που συνεχεια ζηταει απο τους γονεις το ενα και το αλλο χωρις να σκεφτεται αν μπορουν, αν πρεπει κτλπ.

μην σκας οπως εχω πει και σε αλλη συζητηση ο atix το μονο που μπορει να σου δωσει ειναι ειρωνια και passive-agressive στυλακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον εγωισμό που αναφέρεις... αλήθεια έχεις σκεφτεί τον ένα και μοναδικό λόγο που σου φαίνεται εγωιστικό όλο αυτό??? Τα δικά μου ατομικά δικαιώματα καταπατούνται...

.

Καταπατηση δικαιωματων δεν προκυπτει μονον οταν σε αφορα, προσπαθησε να το καταλαβεις αυτο. Τα προβληματα που αντιμετωπιζεις δεν ειναι κυριως θεμα σεξουαλικων προτιμησεων, αλλα συναισθηματικης και πολιτικης ανωριμοτητας.

 

Ενα παραδειγμα http://www.iefimerid...n-i-sokaristiki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον εγωισμό που αναφέρεις... αλήθεια έχεις σκεφτεί τον ένα και μοναδικό λόγο που σου φαίνεται εγωιστικό όλο αυτό??? Τα δικά μου ατομικά δικαιώματα καταπατούνται... Αν και τώρα δεν καταλάβεις τις αντιδράσεις... τι να πω!

 

Μισό λεπτό, αν καταλαβαίνω καλά, μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχεις κάποια συγκεκριμένα δικαιώματα, αλλά θες ΝΑ έχεις, εξού και όλη αυτή η ιστορία με την ψήφιση νόμων.

 

Ναι ή ού;

 

Αν ναι, που ναι, πώς καταπατάται κάτι που δεν έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολο ζητημα ειναι γενικο και η απαραιτητη αλλαγη νομοθετησης θα ειναι γενικη και θα αφορα ολη την κοινοτητας σας οπως πως ζητας να κριθεις μονος σου?

Αναρωτιεσαι αν εισαι καταλληλος , δεν το ξερω, δεν ρωτας και δεν ενδιαφερεσαι ομως αν και το αλλο ατομο επιθυμει να ανατραφει απο εσενα.

Αν τοσο σε καιει να γινεις γονιος ειναι ευκολο, συναψε μια ετεροφυλοφιλη σχεση , κανε το παιδι και μετα μεγαλωσε το μονος.

 

Στο παιδι ομως θα πρεπει να υπαρχει ξεκαθαρη εικονα του ρολου σου στην ανατροφη του.

 

Και διαλογος με το αναπανταμε με ολιγολεκτες απαντησεις δεν γινεται.

 

Οποτε εγω σου επιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω γιατι θεωρεις οτι εισαι καταλληλος για γονιος? τι μπορεις να τους προσφερεις? πως μπορεις να το βοηθησεις να αντιμετωπισει το πιθανο μπουλινγκ που θα δεχτει? ποια εικονα και ποια αποψη θα του δωσεις για την οικογενεια? Με ποιο ρολο θα το μεγαλωσεις? Και πολλα αλλα ερωτηματα .

 

Αν απαντησεις; πιθανον να μπορω να απαντησω και εγω.

 

Και απαντατε στα ερωτηματα μην σηκωνεστε και φευγεται? Και σε αυτο το θεμα απαντησα καπου και εθεσα ερωτηματα αλλα απαντηση δεν πηρα.

 

Το να θετουμε ερωτηματα ειναι ευκολο το δυσκολο ειναι οι απαντησεις.

 

Και μην βαζεται συνεχεια μπροστα τα θελω σας σκεφτειτε και τα πως, τα γιατι και τα πρεπει.

 

Το να εκφερεις μονο τα θελω σημαινει ανωριμοτητα, ομως ενα μικρο παιδι που συνεχεια ζηταει απο τους γονεις το ενα και το αλλο χωρις να σκεφτεται αν μπορουν, αν πρεπει κτλπ.

Γενικά, απάντησα στο παραπάνω μου post... Πάμε όμως και στις δικές σου ερωτήσεις...

 

Το θέμα υιοθεσίας μπορει να λυθεί ακόμα και με το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο στο οποίο οποιοδήποτε str8 ζευγάρι μπορεί να υιοθετήσει... Υπάρχουν οι προϋποθέσεις και υπάρχουν και τα κατάλληλα άτομα που θα αποφασίσουν ποιος είναι ικανός και ποιος όχι για να γίνει γονέας... Ελπίζω να λύσαμε το θέμα καταλληλότητας ή μη των ατόμων που θέλουν να γίνουν γονείς μέσω υιοθεσίας...

 

Αλήθεια για απάντησε μου... εγώ έχω ένα παιδί, ο σύντροφος μου γιατί δεν μπορεί να έχει την κηδεμονία του παιδιού μέσω του συμφώνου???

 

Τώρα στο αν ένα παιδί “θέλει” να υιοθετηθεί από ένα ομόφυλο ζευγάρι... μου φαίνεται λίγο “ρηχός” ως προβληματισμός... και εξηγούμε... κανένα παιδί δεν ντρέπεται για τους γονείς του πραγματικά όπως και κανένα παιδί δεν εύχεται να είχε άλλους γονείς... Πάρε παράδειγμα ας πούμε στα υιοθετημένα παιδιά που αγαπάνε τους γονείς τους αλλά δεν θέλουν να έχουν καμία επαφή με τον φυσικό πατέρα ή την μητέρα τους. Το βασικότερο όμως σε όλη αυτή τη συζήτηση είναι να δούμε τι λένε οι έρευνες... αν θέλεις λινκ στο υπενθυμίζω, γιατί έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ μέσα...

 

Όσο για το αν είμαι κατάλληλος γονέας, θα μπορούσα πολύ εύκολα να σου πω ΝΑΙ! Έχω μεγαλώσει παιδί... και αυτά που εισπράττω από το ίδιο δεν μπορεί να μου τα στερήσει κανένας νόμος...

 

Αν ξέχασα να απαντήσω σε κάτι, θύμισε το μου...

 

Καταπατηση δικαιωματων δεν προκυπτει μονον οταν σε αφορα, προσπαθησε να το καταλαβεις αυτο. Τα προβληματα που αντιμετωπιζεις δεν ειναι κυριως θεμα σεξουαλικων προτιμησεων, αλλα συναισθηματικης και πολιτικης ανωριμοτητας.

 

Ενα παραδειγμα http://www.iefimerid...n-i-sokaristiki

Την είδηση την διάβασα και όντως δεν έχει καμία σχέση με επίθεση με LGBT χαρακτήρα...

Εξήγησε μου λίγο την τελευταία σου πρόταση... ίσως να έχουμε περισσότερα κοινά από ότι φαντάζομαι...

 

Μισό λεπτό, αν καταλαβαίνω καλά, μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχεις κάποια συγκεκριμένα δικαιώματα, αλλά θες ΝΑ έχεις, εξού και όλη αυτή η ιστορία με την ψήφιση νόμων.

 

Ναι ή ού;

 

Αν ναι, που ναι, πώς καταπατάται κάτι που δεν έχεις;

Εσύ από όλα αυτά, αυτό κατάλαβες??? Ότι δεν έχω συγκεκριμένα δικαιώματα και ότι τώρα τα ψάχνω???

 

ΥΓ: και καπως ετσι έγινα πάλι ο κλασικός atix που με ειρωνεία και passive-agressive στυλάκι απαντάει και συζητάει με όλους του forum  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπορεί να κατάλαβα λάθος, τι ακριβώς εννοούσες με το «Τα δικά μου ατομικά δικαιώματα καταπατούνται...»;

 

Ποια είναι αυτά τα ατομικά δικαιώματα που θεωρείς πως έχεις τα οποία καταπατούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...