Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάπως έτσι κάποιοι την διεκδίκηση στο αυτονόητο την ονομάζουν ντόρο...

 

Έχοντας στο μυαλό τους επιλεγμένες εικόνες από κάποιο pride, την κλασική αδελφή από τις ταινίες του 80, ψώνια τηλεπερσόνες παρακμιακών καναλιών και τον Γιάννη από τους απαράδεκτους... Φοβούνται το "διαφορετικό" και ανακαλύπτουν μια κοινωνία που αντιδρά γιατί έτσι τους είπε, ο παππάς της ενορίας με κρυφή απειλή την κόλαση, ο πατριδοκάπηλος πολιτικός που εκμεταλλεύεται την περηφάνια του λάου μας, τα δελτία ειδήσεων που δεν έχουν διαφημίσεις και κάνουν γαργάρα την ουσία αλλά το τι πουλάει, ακόμα και τα διάφορα σοβαρά, κατά τα άλλα, sites ειδήσεων που πέντε άτομα με 15 διαφορετικές ταυτότητες κάνουν τζερτζελέ μπας και διατηρήσουν την επισκεψιμότητα πάνω από το πεντάλεπτο...

 

Εντέλει το μόνο που έχει σημασία δεν είναι τι ζεις, ούτε καν τι νομίζεις ότι ζεις... το μόνο που έχει σημασία πάνω απ' όλα είναι να μην χάσεις την βόλεψη σου, μην φορτώσεις το μυαλό σου με αλλωνών τα προβλήματα, αρκετά δεν έχεις? Πόσο, μα πόσο φυσιολογικό φαίνεται σε ορισμένους το “οι αδελφές έχουν αυτοσκοπό τον ντόρο και την αυτοπροβολή;” Πως μπορείς να αντικρούσεις κάποιον που τσουβαλιάζει μια κοινωνική ομάδα πίσω από ψώνια?

 

Σε μια κοινωνία που χτυπιέται καθημερινά από εικόνες και πληροφορίες άκριτα, πόσο εύκολο είναι να δεις την ουσία?

 

Εντέλει το θέμα δεν είναι τι θέλει η κοινωνία... αλλά τι θέλει η κοινωνία που εγώ επιλέγω να βλέπω και αναγνωρίζω...

Τίποτα ἀπό ὄλα αὐτά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το όριο της σκέψης είναι η αντίληψη... Αν δεν αντιλαμβάνεσαι τον συνάνθρωπο σου ως μονάδα μοναδική, θα πέφτεις πάντα στην λούπα του εγώ... Θα ψάχνεις πάντα μια ρωγμή για να τον υποβιβάσεις... ένα προσωπικό πιστεύω, λογού χάρη, είναι αρκετό για να αποδείξεις το δίκιο που έχεις... Μόνο που στο παρόν θέμα δεν μιλάμε για ομάδες, είδη μουσικής, χόμπι... θέατρο ή κινηματογράφο... Εδώ μιλάμε για απλά και σημαντικά δικαιώματα. Δικαιώματα αναγνωρισμένα από παγκόσμιους οργανισμούς και όχι τα δικά "μου" θέλω.

Αν πραγματικά πιστεύεται ότι δεν υπάρχουν διακρίσεις ως προς τους νόμους ή την κοινωνία για τα LGBT+ άτομα και ότι το παρόν thread είναι άνευ ουσίας μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε ελεύθερα...

ΥΓ: Όρεξη για κουβέντα υπάρχει, αλλά πραγματικά να μιλήσουμε για την ουσία και όχι για το κάθε ψώνιο που έτυχε να είναι L, G, B, T ή +... είναι ατελέσφορο γιατί ψώνια υπάρχουν παντού και δεν βλέπω κανέναν να θέλει να τους αφαιρέσει δικαιώματα ή να κατηγορεί την κοινωνική υποομάδα που ανήκουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι κάποιοι την διεκδίκηση στο αυτονόητο την ονομάζουν ντόρο...

 

η αληθεια ειναι οτι θελουν να προκαλεσουν αρκετοι που ανηκουν σε αυτη την κοινοτητα πχ το τζεισον αντιγονη που πηγε περσι στην πανια ή ο βαγιανατος που μας το παιζει ακτιβιστης για τους γκει αλλα μια χαρα κατεβηκε υποψηφιος σε κομμα που συνεργαζεται με τον Τζήμερο.

 

και οπως ειπε και ο σιμαρδανης τον οποιο παω με χιλια και σαν ηθοποιο και σαν ηθοποιό "Δε νιώθω περήφανος που είμαι gay, ούτε εσύ πρέπει να νιώθεις περήφανος που είσαι straight.Να είσαι περήφανος επειδή είσαι τίμιος, καλός άνθρωπος, ή καλός πατέρας"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι θελουν να προκαλεσουν αρκετοι που ανηκουν σε αυτη την κοινοτητα πχ το τζεισον αντιγονη που πηγε περσι στην πανια ή ο βαγιανατος που μας το παιζει ακτιβιστης για τους γκει αλλα μια χαρα κατεβηκε υποψηφιος σε κομμα που συνεργαζεται με τον Τζήμερο.

 

και οπως ειπε και ο σιμαρδανης τον οποιο παω με χιλια και σαν ηθοποιο και σαν ηθοποιό "Δε νιώθω περήφανος που είμαι gay, ούτε εσύ πρέπει να νιώθεις περήφανος που είσαι straight.Να είσαι περήφανος επειδή είσαι τίμιος, καλός άνθρωπος, ή καλός πατέρας"

Και όμως φίλε μου, από τα λόγια του Σιμαρδάνη οι περισσότεροι μείνανε στο “Δε νιώθω περήφανος που είμαι gay” γιατί αυτό τους συνέφερε...

 

Για τα άτομα που αναφέρεις δες το υγ μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως φίλε μου, από τα λόγια του Σιμαρδάνη οι περισσότεροι μείνανε στο “Δε νιώθω περήφανος που είμαι gay” γιατί αυτό τους συνέφερε...

 

Για τα άτομα που αναφέρεις δες το υγ μου...

 

παντα θα υπαρχουν ανθρωποι κρατανε αυτο που τους συμφερει.

σχετικα με το υγ δεν ξερω τι παιζει και γιατι το κανουν εμενα παντως μερικες φορες μου βγαζουν αντιπαθια και δυστηχως μπερδευομαι και αντι να κατηγορησω αυτους σαν χαρακτηρες κατηγορω την ιδιοτητα τους που ειναι μεγα λαθος .

 

ευτυχώς κραταει λιγο γιατι θα πεσω θα καποια συνεντευξη του σιμαρδανη , της μινας ορφανου, η του εκπληκτικού κυριου τσιμισκη χοφμαν καΙ πολλων αλλων αξιολωγων και θα ερθω στα ισα μου.

 

BTW προσφατα επεσα κατα τυχη σε αυτο το βιντεο και συγκλονιστικα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι θελουν να προκαλεσουν αρκετοι που ανηκουν σε αυτη την κοινοτητα πχ το τζεισον αντιγονη που πηγε περσι στην πανια ή ο βαγιανατος που μας το παιζει ακτιβιστης για τους γκει αλλα μια χαρα κατεβηκε υποψηφιος σε κομμα που συνεργαζεται με τον Τζήμερο.

 

και οπως ειπε και ο σιμαρδανης τον οποιο παω με χιλια και σαν ηθοποιο και σαν ηθοποιό "Δε νιώθω περήφανος που είμαι gay, ούτε εσύ πρέπει να νιώθεις περήφανος που είσαι straight.Να είσαι περήφανος επειδή είσαι τίμιος, καλός άνθρωπος, ή καλός πατέρας"

 

Είχα απαντήσει κάποτε στις παπάτζες του Σιμαρδάνη

 

http://www.insomnia.gr/topic/547627-to-thread-των-lgbt-λοατ-δικαιωμάτων/?p=54936303

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη δίνει παντως που μου τη πέφτουν γκέι και όχι γυναίκες.

Το κάνουν διακριτικά πάντως, έχουν το τρόπο τους.

 

L9Vu4Zo.png

 

Για τους gay είσαι 5-7/10, για τις γυναίκες κάτω από την βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ο τυπος ειναι ακραιο παραδειγμα αυτος λεει ξεκαθαρα οτι θελει να ελενχει τι κανεις σπιτι σου.

 

Ps αθτο για το φουρνο που λεει ποια ειναι η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βλέπω ότι όσο περισσότερο εγωιστής είναι ένα άτομο τόσο πιο πολύ gay είναι :P Νομίζω δεν είναι τυχαία η απονομή του ουσιαστικού πο#$@τιά όταν αναφερόμαστε όχι σε κάποιον γυναικωτό αλλά σε κάποιον που κάνει μια εντελώς ιδιοτελή πράξη αδιαφορώντας για τους άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρουσα παρατήρηση

εγώ από την άλλη κατέληξα στο εξής συμπέρασμα

 

η λέξη gay θα ξαναλάξει σημασία

κάποτε σήμαινε χαρούμενος,μετά ομοφυλόφιλος,τώρα ακτιβιστής δικαιωμάτων και το βλέπω να έρχεται ..

κακός πούστις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...