Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικο για δημιουργια Shares


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα 0 στο 6ο πεδιο στη γραμμη του fstab οπως και επισης εχει και το Nofail στη 4 γραμμη, αλλα δεν ελυσε το προβλημα μου

http://man7.org/linux/man-pages/man5/fstab.5.html

Εν τελει εσβησα τελειως τη γραμμη για αυτο το δισκο, αλλα τωρα οταν τον βαζω στο συστημα και παω να κανω mount μου λεει οτι δε βρισκει εγγραφη στο fstab

-Πως επαναφερω το record για τον δισκο στο fstab ωστε να μπορω να τον ξανακανω Mount, και επειτα πως απενεργοποιω τελειως απο το fsck καθε φορα που ξεκιναει το συστημα ωστε να μην λεει οτι δεν το βρισκει (εφοσον ειναι προσθαφαιρουμενος στην ουσια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαλτον καπως ετσι

>/dev/sdXY    /mnt/whatever               ext4    defaults,noauto       0       1

Το noauto ειναι για να μην τον κανει mount στην εκκινηση και οταν τρεχει το mount -a, αλλα να γινεται mount μονο με το χερι, πχ με

>mount /dev/sdXY

Δεν χρειαζεται να βαζεις το mountpoint και το filesystem γιατι τα βλεπει στο fstab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ απλα ενημερωνω πως οτι δισκο εχω βαλει αυτοματως το OMV μου προθετει και τα εξης

 

defaults,nofail,user_xattr,noexec,usrjquota=aquota.user,grοup,jqfmt=vfsv0,ac1

Χρειαζομαι κατι απο τα προηγουμενα επιπροσθετως η κραταω μονο τα

defaults,noauto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, οτι γραφει μετα το defaults σε καθε περιπτωση ειναι επιπλεον παραμετροι που δεν περιλαμβανονται στο defaults. Οτιδηποτε ειναι μετα απο αυτο ειναι ειτε εξτρα, πχ το noexec που ειναι για να ΜΗΝ μπορουν να εκτελεσουν διαφορα binaries απο αυτο το partition,  ειτε κατι που αναιρει την παραμετρο του defaults, πχ το noauto αναιρει το auto που περιλαμβανεται στο defaults.

Δεν ξερω τι ειναι ολα αυτα που βαζει το omv, αλλα φανταζομαι τα λεει στην man page που παρεθεσες νωριτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθεσα τη γραμμη με το δισκο και το noauto και τωρα μου βγαζει αυτο οταν παω για mount μεσω web ui

Screenshot_2018-01-09-17-26-37.png.404211528cc99b7c4fa95f22803eddb1.png

Πως μπορω να το προσπερασω. Το ξερω οτι εχει badblocks και θα παρει πολυ ωρα αν θελει να κανω φουλ σκαν γιατι ειναι 2tb ο δισκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Επανερχομαι μετα απο  αρκετο διαστημα.

Μεχρι στιγμης το λειτουργω με 4 εσωτερικους δισκους. Πως μπορω να αλλαξω καποιον/ους απο αυτους χωρις να χτυπαει στην αρχη?

Πρεπει να κανω Unmount Και να επεξεργαστω το fstab?

Οι δισκοι που χω τωρα ηταν κατι παλιοι 300αρηδες, και θελω να βαλω μεγαλυτερους γιατι γεμιζουν γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...