Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικο για δημιουργια Shares


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχας σε ευχαριστω φιλε μου για ολη τη συνεχομενη βοηθεια. Δε φαινεται να τα καταφερνω με ftp, θα δοκιμασω αλλες εναλλακτικες.

 

Εν τω μεταξυ ψαχνω κατι για wake-on-lan, και remote shutdown

 

Εχεις δοκιμασει καποιο απο αυτα τα Plugin

 

https://forum.openmediavault.org/index.php/Thread/4230-Wake-on-LAN-does-not-work/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το wake on lan, ασχετως λειτουργικου, πρεπει να σιγουρευτεις οτι η καρτα το υποστηριζει. Στο λινουξ μπορεις να το δεις με το ethtool, πχ απο το δικο μου

# ethtool eth0
...
Supports Wake-on: pumbg
Wake-on: g
...

Σε ενδιαφερει εκει να λεει g που ειναι το magic packet. Και φυσικα να το εχεις και ενεργο απο το bios.

 

Για remote shutdown, μπορεις απλα να συνδεεσαι στο web ui του omv απομακρυσμενα, δηλαδη να εχεις το αναλογο port forwarding στο ρουτερ, και να το κανεις απο εκει.

 

---edit

Η αλλη λυση για remote shutdown (βασικα για remote προσβαση για οτι θες στο συστημα) ειναι να στησεις τον ssh σερβερ του να δεχεται και logins απο root, εφοσον δεν εχεις απλο χρηστη, και να συνδεεσαι σε αυτο με καποια εφαρμογη για ssh, πχ putty. Παλι θα χρειαστεις port forwarding βεβαια.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τα καταφερα με το FTP, εφταιγε ο client τελικα στο Android.

 

Ελπιζω τα shares μου να μην ειναι Online, τα θελω μονο για το τοπικο μου δικτυο. Δλδ περα απο lanip:21 ελπιζω να μη μπορει καποιος με wanip:21 να τα δει

 

Επισης ξερεις ποια η διαφορα αναμεσα σε active και Passive connection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανεις forward την πορτα 21 ή καποια αλλη πορτα στην 21 του omv, δεν θα ειναι ορατος ο ftp σερβερ εξω απο το τοπικο δικτυο σου. Δεν ξερω την διαφορα μεταξυ active και passive.

Για τα smb shares τι εβαλες στο android? Εγω κανω τις (ελαχιστες) μεταφορες στο κινητο μεσω smb με αυτον το file manager

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alphainventor.filemanager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να επεμβω στο /etc/fstab για να αλλαξω τις προτεραιοτητες και να μποοταρω απο το στικακι. Οταν μπαινω απο Putty και γραφω sudo /etc/fstab δε μου το αναγνωριζει σαν εντολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το fstab δεν οριζει την σειρα εκκινησης, οριζει μονο το που θα γινεται mount το καθε partition. Τα οσα ειναι μεσα εκει δηλαδη δεν εχουν καποια σειρα του τυπου 1ο, 2ο, 3ο κλπ, ασχετως αν ειναι γραμμενα στην 1η/2η/3η/οποιαδηποτε γραμμη. Αν θες να εκκινησεις απο το στικακι, ψαξε στο bios σου και βαλτο πρωτο στη σειρα εκκινησης,

Για να επεξεργαστεις το fstab θες εναν text editor, οποτε η εντολη που λες ειναι κανονικα

nano /etc/fstab

εφοσον το openmediavault σου εχει εγκατεστημενο το nano και εφοσον εισαι logged in σαν root. Επισης, το ιδιο το fstab πρεπει να τελειωνει με μια ΚΕΝΗ γραμμη, ειναι περιορισμος του αρχειου για να δουλεψει σωστα.

 

Επεξ/σία από jim_p
Ο νεος κ@λοrte του φορουμ μου πηδαει τα code tags και βαζει ενα ">" στην αρχη του κειμενου που εγραψα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κενη γραμμη εννοεις space? Οκ αυτο δε το ξερα. Εγω εγραφα gedit /etc/fstab που ειδα σε ενα βιντεο? Υπαρχει καποιος τροπος να δω απο κονσολα τι εχω εγκατεστημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κενη γραμμη οπως εδω. Εγραψα mitsos 3 φορες και απο κατω μια κενη γραμμη που την εκανα πατωντας σκετο enter.

mitsos
mitsos
mitsos
	 

Και το gedit /etc/fstab ειναι σωστο, αλλα πρεπει να εχεις εγκατεστημενο το gedit και το gedit απαιτει γραφικο περιβαλλον για να παιξει, αλλιως δεν. Βασικα εινια ο text editor του gnome.

 

Για να δεις τι πακετα εχεις εγκατεστημενα, δινεις ενα 

dpkg --get-selections
Επεξ/σία από jim_p
Εχω βγαλει καρκινο με τον κωλοeditor! ΨΟΦΟΣ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δωσεις

>nano /etc/fstab

και πατησεις enter θα εκτελεσει την εντολη που του λες, δηλαδη να ανοιξει το fstab στο nano. Μετα, οπου θα πατας enter, θα κανιε νεα γραμμη γιατι... γιατι ετσι γινεται απο ανεκαθεν σε ολους τους text editors. Οταν τελειωσεις με την επεξεργασια, πατας ctrl+o για να το αποθηκευσεις και ctrl+x για να βγεις. επειδη αυτες ειναι οι keyboard shortcuts του nano για αποθηκευση και εξοδο. Και μετα σε γυριζει το prompt (root@mitsos:~#) για να γραψεις την επομενη εντολη που θες, πχ date για να δεις την ημερομηνια και την ωρα.

Μεχρι να φτιαχτει ο αναπηρος text editor του insomnia. οτι βλεπεις σε code tags να εχει ενα ">" μπροστα, το γραφεις χωρις αυτο. Βαριεμαι να γραφω και να καθομαι να τα διορθωνω μετα για την κεθε κουλαμαρα που ειχαν την εμπνευση να βαλουν οι mods του insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εκφρασει και εγω την δυσανασχετηση μου για την νεα αναβαθμιση

Εν παση περιπτωση, το ανοιγει κομπλε με νανο, σιγουρα δε πρεπει να γραψω εκει μεσα οτι θελω το στικακι να ειναι bootable partition? Επειδη καποιος μου ειπε να κανω dd if source of target και μετα να πειραξω το fstab για να μεταφερω την εγκατασταση στο στικακι που ηθελα. Το προσπαθησα ομως και απετυχε. Ο σατα σκληρος ειναι 140gb και το δισκακι 16gb. Παροτι used ειναι μονο 1.5gb εχω την εντυπωση οτι η εντολη πηγε να αγραψει και τα κενα sectors και εκανε ποση ωρα και το διεκοψα. Μολις εβαλα το στικακι σε parition manager να το διαβασψ ελεγε size 16gb, free 0 used 89gb...

Τεσπα λεω να δοκιμασω τωρα clonezilla αν δε βρω καποια πιο ευκολη μεθοδο. Πολυ με χει παιδεψει αυτη η μεταφορα και θελω να τελειωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fstab ειναι ΜΟΝΟ για να κανει mount τα partitions των σκληρων που εχεις πανω στο pc σου. Δεν κανει κατι bootable, δεν οριζει με κανεναν τροπο τη σειρα εκκινησης τους. Μπορεις να βαλεις και το στικακι σου στο fstab, αλλα δεν ενδεικνυται για κατι τετοιο επειδη

α) λογικα, δεν θα εχεις το στικακι μονιμα συνδεδεμενο πανω στο pc, οποτε αν το βαλεις στο fstab, το συστημα θα προσπαθει σε καθε εκκινηση να το βρει και να το κανει mount και οταν δεν θα το βρισκει θα γκρινιαζει

β) το udev μπορει να το βρει οταν συνδεθει και κανει mount ακομα και με δικαιωματα απλου χρηστη

γ) (τραβηγμενο) αν εχεις παραπανω απο 1 σκληρους στο συστημα, μπορει να μπλεξει τη σειρα τους, πχ να αναγνωριστει το στικακι σαν sdb και ο σκληρος που εχεις σαν sdb να αναγνωριστει σαν sdc και να γινει ΤΟ μπερδεμα με τα mount points.

Για το dd.

Το dd δημιουργει ενα image ΟΛΟΥ του partition που θα ορισεις σαν source, ασχετως με το ποσο χωρο εχει αυτο πιασμενο. Πχ αν σε ενα partition 100gb εχεις μια εικονα του 1mb, το dd θα σου δημιουργησει ενα αντιγραφο των 100gb. Αυτη ειναι η δουλεια του, το byte per byte copy. Γιαυτο εκανε οση ωρα εκανε και εβγαλε νουμερα που δεν εχουν λογικη (χρησιμοποιημενος χωρος 89gb σε μεσο που ειναι 16gb).

Αν θες να παρεις backup την εγκατασταση σου σε ενα στικακι, υπαρχουν ενα σωρο εργαλεια σαν το clonezilla, αναλογα παντα με το τι θες να παρεις backup, σε τι και με ποιον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/20/2017 στις 4:50 ΜΜ, jim_p είπε

Για το wake on lan, ασχετως λειτουργικου, πρεπει να σιγουρευτεις οτι η καρτα το υποστηριζει. Στο λινουξ μπορεις να το δεις με το ethtool, πχ απο το δικο μου


# ethtool eth0
...
Supports Wake-on: pumbg
Wake-on: g
...

Σε ενδιαφερει εκει να λεει g που ειναι το magic packet. Και φυσικα να το εχεις και ενεργο απο το bios.

Για remote shutdown, μπορεις απλα να συνδεεσαι στο web ui του omv απομακρυσμενα, δηλαδη να εχεις το αναλογο port forwarding στο ρουτερ, και να το κανεις απο εκει.

---edit

Η αλλη λυση για remote shutdown (βασικα για remote προσβαση για οτι θες στο συστημα) ειναι να στησεις τον ssh σερβερ του να δεχεται και logins απο root, εφοσον δεν εχεις απλο χρηστη, και να συνδεεσαι σε αυτο με καποια εφαρμογη για ssh, πχ putty. Παλι θα χρειαστεις port forwarding βεβαια.

Επανερχομαι λιγο σε αυτο.

 

Εμενα λεει και στα 2 g, οχι Pumbg οπως σε σενα δηλαδη λειτουργει?

Αναφορά σε κείμενο

Supports Wake-on: g
Wake-on: g

 

Πως ξυπνας λοιπον το κομπιουτερ? Αν παω να κανω access σε καποιο shared folder θα τον ξυπνησει

Για shutdown θελω κατι απλο, οχι να τρεχω clients και Login. Οπως ειμαι αραχτος στο κρεββατι να εχω την πιο γρηγορη συντομευση για να κλεινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jim_p είπε

Το fstab ειναι ΜΟΝΟ για να κανει mount τα partitions των σκληρων που εχεις πανω στο pc σου. Δεν κανει κατι bootable, δεν οριζει με κανεναν τροπο τη σειρα εκκινησης τους. Μπορεις να βαλεις και το στικακι σου στο fstab, αλλα δεν ενδεικνυται για κατι τετοιο επειδη

α) λογικα, δεν θα εχεις το στικακι μονιμα συνδεδεμενο πανω στο pc, οποτε αν το βαλεις στο fstab, το συστημα θα προσπαθει σε καθε εκκινηση να το βρει και να το κανει mount και οταν δεν θα το βρισκει θα γκρινιαζει

β) το udev μπορει να το βρει οταν συνδεθει και κανει mount ακομα και με δικαιωματα απλου χρηστη

γ) (τραβηγμενο) αν εχεις παραπανω απο 1 σκληρους στο συστημα, μπορει να μπλεξει τη σειρα τους, πχ να αναγνωριστει το στικακι σαν sdb και ο σκληρος που εχεις σαν sdb να αναγνωριστει σαν sdc και να γινει ΤΟ μπερδεμα με τα mount points.

Για το dd.

Το dd δημιουργει ενα image ΟΛΟΥ του partition που θα ορισεις σαν source, ασχετως με το ποσο χωρο εχει αυτο πιασμενο. Πχ αν σε ενα partition 100gb εχεις μια εικονα του 1mb, το dd θα σου δημιουργησει ενα αντιγραφο των 100gb. Αυτη ειναι η δουλεια του, το byte per byte copy. Γιαυτο εκανε οση ωρα εκανε και εβγαλε νουμερα που δεν εχουν λογικη (χρησιμοποιημενος χωρος 89gb σε μεσο που ειναι 16gb).

Αν θες να παρεις backup την εγκατασταση σου σε ενα στικακι, υπαρχουν ενα σωρο εργαλεια σαν το clonezilla, αναλογα παντα με το τι θες να παρεις backup, σε τι και με ποιον τροπο.

Σε μπερδεψα μαλλον γιατι ρωταω πολλα και διαφορα. το στικακι θα το εχω μονιμα πανω γιατι θελω να εχω εκει εγκατεστημενο το λειτουργικο (μεταφορα omv Που  ρωταγα σε προηγμουνεο ποστ). Εν παση περιπτωση για να μη μπλεκω με clonezilla dd, fstab κτλ, εβγαλα τον δισκο τελειως που ειχα πριν εγκατεστημενο το Omv, και εγκαταστησα ξανα το λειτουργικο στο στικακι, και εκατσα και ξαναρυθμισα τα shares και τα παντα απο την αρχη. Οποτε τελος ευτυχως παει αυτο. Τωρα φορτωνω OMV απο το usb stick. Γιατι το εκανα αυτο? Επειδη χρειαζομουν το sata καλωδιο για μια ακομα θεση σκληρου..

 

Το θεμα ειναι οτι εβαλα ενα σκληρο τον οποιο θα τον βαζω-βγαζω, και εγινε αυτο που ελεγες με το στικακι. Οταν ξεκιναει αμα δεν τον βρισκει καθυστερει το fsck και τρωω εναμιση λεπτο καθυστερησει. Πως μπορω να γραψω στο fstab να μην τον τεσταρει και να τελιωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...