Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικο για δημιουργια Shares


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως ο controller πανω στον οποιο συνδεονται οι σκληροι θελει καποια συγκεκριμενη μεταχειρηση για να παιξει σε λινουξ, πχ να φορτωσεις κατι επιπλεον? Ποσταρε αν θες ολο το lspci του να το ψαξω. Για το τι ειναι το lspci και πολλα αλλα λεω εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To googlara γιατι δεν ειμαι τωρα στο PC, σε 2 μερες θα μαι παλι μπροστα μπας και βρουμε κατι και γυρισω ετοιμος

 

Αλλος χρηστης δινει το εξης με το ιδιος μηχανημα

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS880 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Hewlett-Packard Company Device 9602
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode] (rev 40)
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS880M [Mobility Radeon HD 4200 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82571EB Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
02:00.1 Ethernet controller: Intel Corporation 82571EB Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
03:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5723 Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)

Αν κατι αλλαξει θα ναι καμμια απο τα 2 PCI slot που να χει μοναδικο και ξεχωρο υλικο, το υπολοιπο στησιμο ειναι ετοιμο καλουπι για το HP N40L

 

Απο δω το βρηκα

 

https://www.clearos.com/clearfoundation/social/community/problem-clear-6-3-hp-microserver-n40l-nic-nc360t-dual-port

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω κάτι, σκέφτεσαι λίγο λάθος το θέμα raid, για εμένα δες το λίγο πάλι, βάλε ένα raid να έχεις έναν βαθμό redundancy δεν ξέρεις ποτέ, άνθρωποι είμαστε...πες πχ ότι έχεις κάτι και στο laptop και στο NAS που φτιάχνεις, και σου παθαίνει κάτι το laptop (πχ).

και μετά από λίγο καιρό, ενώ έχεις πάρει νέο Laptop αλλά δεν έχεις τον χρόνο ή χώρο να ξαναπεράσεις όλα αυτά που είχες μέσα στο παλιό, χτυπάει ένας δίσκος. Επειδή μου έχουν συμβεί τέτοια και την έχω γλιτώσει θα έλεγα να το ξαναδείς.

Από εκεί και πέρα κάνεις όσα share θες με ότι όνομα θες, ανεξάρτητα το που θα αποθηκεύονται και αν είναι raid ή όχι (έτσι κι αλλιώς, το linux όλα σαν επιμέρους αρχεία και φακέλους τα βλέπει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξυπνησα μια μερα και το προβλημα εφτιαξε και τωρα βλεπουε ολους τους δισκους ταυτοχρονα χωρις να πρεπει να λειτουργω εναν την φορα

Απο κει και περα τωρα, μια διευκρινηση θελω για τα samba shares. Εχω φορμαρει και τους 4 δισκους ως ext4. Κανε share τον καθενα ολο το directory και ενεργοποιω το αντιστοιχω samba share. Επειδη ηθελα σε ενα δισκο να αλλαξω το share name απενεργοποιησα το smb share και διεγραψα το shared folder (χωρις τα contents) και ορισα νεο

Τωρα ομως το νεο share μου δεν περιεχει τα αρχεια και τους φακελους που ειχα πριν μεσα. Τι εκανα λαθος και τι πρεπει να κανω τωρα

 

EDIT-ADD:

------------

Καταλαβα τελικα το εξης πως οταν κανεις share ολοκληρο το δισκο στην ουσια δημιουργει φακελο στο root με ονομα αντιστοιχο με το share name και στο μοιραζει. Δε μοιραζει κυριολεκτικα ολοκληρο το root. Οποτε επανεφερα και το παλιο share του ιδιου δισκου και μετεφερα το αρχεια απο το παλιο στο καινουριο share.

Επισης κατι αλλο οσον αφορα τις δικτυακες μεταφορες. Ενω ο δισκος ειναι ο ιδιος και στην ουσια μεταφερει απο φακελο σε φακελο, θα επρεπε η μεταφορα να ειναι ακαριαια. Βλεπω ομως οτι καθυστερει. Οποτε λογικα οτνα πω μετεφερε απο το sharename//folder1 στο sharename//folder2 στην ουσια παιρνει τα αρχεια απο κει τα περναει προσωρινα στον υπολογιστη που το ζηταει αυτο και ξανα πισω στον αλλο φακελο, ο οποιος βρισκοταν εξαρχης στον ιδιο δισκο? Η κατι εχω παρεξηγησω στο τροπο λειτουργιας η απο οτι φαινεται η διαδικασια κανει ασκοπες κινησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις mount ενα partition καπου, πχ εδω σε μενα που εχω το /dev/sdb1 στο /mnt/public, κανω share το /mnt/public και οχι ολο το /mnt ή το /, γιατι τοτε θα ειχα σοβαροτατο προβλημα με τα permissions ολων των αρχειων που υπαρχουν αλλου στο /, πχ στο /etc.

Επισης, το ονομα του share μπορε να ειναι ανεξαρτητο του ονοματος του φακελου, πχ το share στο στο /mnt/public θα μπορουσα να το εχω πει mitsos, δηλαδη αντι να εχω κατι τετοιο στο smb.conf

 

[public]
path = /mnt/public

να εχω κατι τετοιο

 

[mitsos]
path = /mnt/public

Παλι θα μοιραζε τα ιδια αρχεια αλλα το share θα λεγοταν mitsos.

 

Για το αλλο με τη μεταφορα δεν ξερω. Θα το κοιταξω στο δικο μου και θα σου πω αν εχω την ιδια συμπεριφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μεχρι στιγμης παει πολυ καλα το θεμα και δειχνει να με εχει βολεψει απο την αρχη της λειτουργιας του. Σκεφτομαι λιγο να το επεκτεινω και κοιταζω καποιες πιθανες προοπτικες

 

Εχω ενα sharkoon 5-bay με usb3, και στο HP NAS μου εχω usb3 controller. Αν φορμαρω 5 δισκους με ext4 μπορω με usb3 connection να μοιραζω αυτους τους προσθετους δισκους σαν δικτυακ share σωστα? Αξιζι ετσι κατα τη γνωμη σου

 

https://en.sharkoon.com/product/1689/11353#desc

 

Η να παρω μια server card και με sff και ενα server rack να προσθεσω δισκους ετσι? Πιο ακριβο και μπελαλιδικο σιγουρα, ενεργειακα δε ξερω καταναλωση αλλα σιγουρα καλυτερες επιδοσεις οπου και αμα χρειαστουνε.

 

Ενω με το υπαρχον θα μοιραζονται 5 δισκη ενα usb3 connection, σε περιπτωση που θα γινεται ταυτοχρονη μεταφορα απο περισσοτερο απο εναν δισκο

 

Επισης προσθετω ενα Gigabit Router Access Point διπλα στο NAS Που εχει ενα usb3 connection. Θα αξιζει να προσθεσω εκει το sjarkoon Μηπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον οι δισκοι αναγνωριστουν σαν 5 διαφορετικοι απο το συστημα, ναι, μπορεις να τους φορμαρεις σε οτι θες και να τους μοιρασεις οπως θες. Επισης, μιας και βλεπω οτι το sharkoon εχει και esata, μηπως να το συνδεσεις ετσι με το σερβερ? Υπαρχουν καλωδια απο esata σε sata αν δεν εχει esata ο σερβερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω σε OMV πως εμφανιζονται οι εξωτερικοι αλλα στα windows ναι σαν ξεχωριστους τους εμφανιζει χωρις να πρεπει να κανεις καποιο RAID (JBOD) στο Sharkoon. Γιατι esata (3GBPS) αφου η usb3 (5GBPS) ειναι πιο γρηγορη

 

Εξαλου δεν εχου και sata ελευθερη ουτε μπορω να συριμωξω αλλη καρτα εκει μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η SMB υποστηριξη ειναι αργη σε android που θελω να εχω προσβαση ξερεις πως μπορω μεσω OMV να στησω Ftp server και να μεταδιδω απο εκει τα Samba shares

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το omv εχει σαν προεγκατεστημενο ftp σερβερ τον proftp και εχει οτι χρειαζεται για να τον ρυθμισεις μεσα στο web interface του. Ειναι το ftp κατω απο το μενου services στα αριστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου το χανω. Εκανα enable το service, εκανα add το samba share, apply και αποθηκευση, κατεβασα εναν ftp client για android κανω new connection lanip:21 και με credentials αυτα που εμπαινε πριν στο samba, αλλα δε βλεπει κανενα φακελο οταν συνδεεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εοανεκκινηση παλι τιποτεα. Εγω κατι θα κανω λαθος. Active/passive mode anonymous login η credentials. Μηπως ολα αυτα παιζουν ρολο και δεν ειναι απλα ενας διακοπτης

 

Εσυ το χεις δοκιμασει και σου δουλεψε

 

Login details ειναξ σιγουρα αυτα που βαζεις και για τα samba shares;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα πριν αρκετα χρονια (~2013) δικο μου ftp σερβερ αλλα τον ειχα σε vsftpd (αλλη εφαρμογη για ftp σερβερ). Τοτε δεν ηξερα το omv και η συνταξη του configuration του proftpd μου φαινοταν, και μου φαινεται, δυσκολη.

Αν βαλεις anonymous login θα μπορεις να συνδεεσαι στον ftp σερβερ χωρις ονομα χρηστη και κωδικο, οπως συνδεεσαι σε πολλους ftp στο ιντερνετ για να κατεβασεις κατι που φιλοξενουν. Αν βαλεις credentials, θα ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο, τα οποια προφανως ειναι ανεξαρτητα απο της samba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...