Προς το περιεχόμενο

WD red 3tb (WD30EFRX) σε linux


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το δίσκο

και όπως βλέπετε στη σελίδα του e-shop γράφει:

Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν μπορεί να προετοιμαστεί με το GPT σύστημα κατάτμησης και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μηχανήματα με windows XP.

 

 Υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω σε σύστημα που θέλω να το κάνω dual boot , linux και παράθυρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "δεν μπορει να προετοιμαστει με gpt" με μπερδευει λιγο. Θα επρεπε να λεει οτι δεν μπορει να γινει με mbr, επειδη το mbr υποστηριζει μεχρι 2tb. Εφοσον θα κανεις dual boot με windows 7 ή νεοτερα και λινουξ, τον κανεις gpt με το gparted πχ, και την εγκατασταση του καθε λειτουργικου κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περιορισμός των 2TB και το MBR αφορά νομίζω μόνο boot partitions. Σε εξωτερικό πχ 4tb με ntfs σε ένα partion (non bootable με data) δεν έχω κανένα πρόβλημα απο linux/windows 7.Τώρα το παραπάνω δεν δουλεύει με windows 10 γιατι πλέον τα win 10 θέλουν gpt για οτιδήποτε άνω των 2tb.Τώρα οιπαλαιότερες εκδόσεις win (πχ win xp) δεν υποστηρίζουν κάν gpt.Αν θες να παίξεις με mbr θα μπορούσες να κάνεις partions (primary για win πχ 1.5tb) logic-extended ή primary με linux (1.5tb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να τον κάνω κύριο δίσκο (bootable) και για τα δύο λειτουργικά. W10 και κάποια διανομή λίνουξ (πιθανότατα mint xfce).

Εμπειρία με εγκατάσταση σε 10άρια δεν έχω μέχρι τώρα.

 

Τι κάνω ;; Τον αγοράζω ή όχι ;

Αν πήγαινα σε 2tb θα με περιόριζε λίγο η χωρητικότητα. Δύο σκληροί των 2tb , χωριστός για κάθε λειτουργικό ,

θα ανέβαζε το κόστος. Η διαφορά του 2tb από τον 3tb από την αλλη είναι 20 ευρώ (αστεία και αξίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να τον κάνω κύριο δίσκο (bootable) και για τα δύο λειτουργικά. W10 και κάποια διανομή λίνουξ (πιθανότατα mint xfce).

Εμπειρία με εγκατάσταση σε 10άρια δεν έχω μέχρι τώρα.

 

Τι κάνω ;; Τον αγοράζω ή όχι ;

Αν πήγαινα σε 2tb θα με περιόριζε λίγο η χωρητικότητα. Δύο σκληροί των 2tb , χωριστός για κάθε λειτουργικό ,

θα ανέβαζε το κόστος. Η διαφορά του 2tb από τον 3tb από την αλλη είναι 20 ευρώ (αστεία και αξίζει).

Κάποια χαζομάρα του e-shop θα είναι. Ίσως εννοούσε ότι _πρέπει_ να χρησιμοποιήσεις GPT και από λάθος μπήκε το δεν. Αν κοιτάξεις τους άλλους EFRX και γενικά τους > 2TB δίσκους, σε κανέναν άλλον δεν έχει τέτοια προσοχή.

 

Από εκεί και πέρα, ίσως κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι οι red είναι 5400 και υπό συνθήκες ανεβάζουν σε 7200. Εγώ προσωπικά τις φοβάμαι αυτές τις τεχνολογίες της WD γιατί μου έμειναν στο χέρι και red και green (ξαφνικά και χωρίς να δείξουν κανένα σημάδι μέχρι τότε, τον ήπιε το firmware τους και χάθηκαν από το bios). Αυτό βέβαια δεν λέει κάτι αφενός γιατί ήταν παλιά και το firmware θα έχει περάσει γενιές από τότε, αφετέρου γιατί τόσος κόσμος τους έχει αγοράσει και δεν του έχουν βγάλει πρόβλημα. Απλά στο λέω εγκυκλοπαιδικά.

Νομίζω πως η μόνη διαφορά τους με τους άλλους της WD είναι ότι έχουν επιτρέψει στο firmware τους να πειράζεις το TLER και έτσι τους λανσάρουν για NAS/RAID/κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι πως με GPT θα παίζει όπως έχει προαναφερθεί, κάποιο τυπογραφικό ή κάποιο λάθος πρέπει να έχει γίνει. για το ότι ο δίσκος δεν υποστηρίζει GPT. Απλά απ΄ότι καταλαβαίνω θες να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο δίσκο για 2 διαφορετικά λειτουργικά (windows 10 -- linux) , άρα θα κάνεις partitions (τουλάχιστον 2), συνεπώς και με MBR θα μπορούσες να παίξεις σε διάφορες εκδοχές (1.5tb partition for windows, 1.5tb for linux, ή 1τb windows, 1tb linux και 1tb common storage etc).  Ένα boot partition ανά δίσκο μπορείς να έχεις ουτωσί άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μερικά σχόλια, α) υπάρχουν και εναλλακτικές προτάσεις αντι του wd red, β) καλύτερα να πάρεις SSD για τα λειτουργικά και να τα κάνεις dual boot, και να πάρεις τέτοιο δίσκο για αποθήκευση data γ) προσοχή με τα 3TB, και εγώ 3TB έχω πάρει αλλά γενικά απο ότι έχω διαβάσει είναι οι πιο εύκολοι να χαλάσουν, τα 4TB είναι πιο ασφαλής αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μερικά σχόλια, α) υπάρχουν και εναλλακτικές προτάσεις αντι του wd red, β) καλύτερα να πάρεις SSD για τα λειτουργικά και να τα κάνεις dual boot, και να πάρεις τέτοιο δίσκο για αποθήκευση data γ) προσοχή με τα 3TB, και εγώ 3TB έχω πάρει αλλά γενικά απο ότι έχω διαβάσει είναι οι πιο εύκολοι να χαλάσουν, τα 4TB είναι πιο ασφαλής αγορά.

Ποια εναλλακτική έχεις κατά νου, εκτός από το wd red ;;; ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ .

 

Ssd μικρούς δεν σκοπεύω να αγοράσω ξανά. Με ενοχλεί να βλέπω στο μηχανημα χωρητικότητα κάτω από 960gb (960gb ssd παίζει αυτή τη στιγμή ο ocz στα 270 ευρώ), αισθάνομαι ότι γυρίζω 15 χρόνια πίσω. Και το μηχάνημα δεν είναι το κύριο pc μου , έτσι κι αλλιώς, για την ώρα δεν έχει ούτε κάρτα γραφικών. 

 

Για hdd , ειλικρινά δεν ξέρω τι να πάρω αυτή τη στιγμή. Η εμπειρία μου από το 2010 , σε 2 δωδεκάδες hdd , είναι 5 seagate που έχουν από 70% υγεία  (ο ένας) μέχρι 30% οι 3 και 5% ο χειρότερος, ενώ οι υπόλοιποι, όλοι wd , έχουν όλοι 100% υγεία. 

Για τους blue wd όμως , γράφουν όλοι ότι ειναι άθλιοι . Ενώ για red γενικώς γράφονται καλούτσικες κριτικές. Για ανώτερους πάμε σε 130 ευρώ για 2tb black ή enterprise και σε 185 ευρώ για 4tb black. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εναλλακτική έχεις κατά νου, εκτός από το wd red ;;; ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ .

 

Ssd μικρούς δεν σκοπεύω να αγοράσω ξανά. Με ενοχλεί να βλέπω στο μηχανημα χωρητικότητα κάτω από 960gb (960gb ssd παίζει αυτή τη στιγμή ο ocz στα 270 ευρώ), αισθάνομαι ότι γυρίζω 15 χρόνια πίσω. Και το μηχάνημα δεν είναι το κύριο pc μου , έτσι κι αλλιώς, για την ώρα δεν έχει ούτε κάρτα γραφικών. 

 

Για hdd , ειλικρινά δεν ξέρω τι να πάρω αυτή τη στιγμή. Η εμπειρία μου από το 2010 , σε 2 δωδεκάδες hdd , είναι 5 seagate που έχουν από 70% υγεία  (ο ένας) μέχρι 30% οι 3 και 5% ο χειρότερος, ενώ οι υπόλοιποι, όλοι wd , έχουν όλοι 100% υγεία. 

Για τους blue wd όμως , γράφουν όλοι ότι ειναι άθλιοι . Ενώ για red γενικώς γράφονται καλούτσικες κριτικές. Για ανώτερους πάμε σε 130 ευρώ για 2tb black ή enterprise και σε 185 ευρώ για 4tb black. 

 

Εγώ πάντως δίσκο για NAS πήρα επειδή έχω στημένο έτσι το σύστημα. SSD για λειτουργικά, NAS δίσκο για τις ταινίες μου. Δεν θα έβαζα τόσο αργό δίσκο για λειτουργικό.

 

Η αλήθεια είναι οτι βάστηκα να μιλήσω, έχω να τα παρακολουθήσω κανα χρόνο. Αντίστοιχος του WD RED είναι ο Seagate NAS και ο Seagate IronWolf. Δεν ξέρω κατα πόσο συγκρίνονται με τους τωρινούς WD όμως. Πάντως ο δικός μου Seagate NAS (με τα 120 ευρώ), όπως πάντα δεν έχει κανένα πρόβλημα (έχω πάνω απο 20 seagate τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχει χαλάσει ποτε κανένας).

 

Οι επιδόσεις του καινούριου Seagate πάντως φαίνονται εδώ:

http://hdd.userbenchmark.com/Compare/Seagate-IronWolf-3TB-2016-vs-WD-Red-3TB-2012/3905vs1386

 

Προσωπικά νομίζω ότι κοιτάς λάθος σειρά δίσκων. Θα πρέπει να δεις blue / black και τους αντίστοιχους απο άλλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (έχω πάνω απο 20 seagate τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχει χαλάσει ποτε κανένας).

Οι 20ετίας ήταν όλοι σκυλιά, δεν το συζητάμε. Κάτι 4gb του 1997 μπορεί να παίζουν ακόμη όλοι αν τους ξεθάψουμε.

Με δίσκους της τελευταίας 5ετίας, είσαι εντάξει με seagate ;;

 

Έχουν καλύτερη τιμή , ο 3tb κάνει 90 ευρώ , χώμα τιμή , αλλά εδώ αναφέρουν περιστατικά doa .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν καλύτερη τιμή , ο 3tb κάνει 90 ευρώ , χώμα τιμή , αλλά εδώ αναφέρουν περιστατικά doa .

Και στο skroutz βρίζουν κάμποσοι και ειδικά για τον 3TB όπως ανέφερε και ο Lucid. Τι επικίνδυνο να έχει άραγε ένας 3TB που δεν το έχει ένας 4TB ? Η seagate δυστυχώς είναι ψιλο-λαχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 20ετίας ήταν όλοι σκυλιά, δεν το συζητάμε. Κάτι 4gb του 1997 μπορεί να παίζουν ακόμη όλοι αν τους ξεθάψουμε.

Με δίσκους της τελευταίας 5ετίας, είσαι εντάξει με seagate ;;

 

Έχουν καλύτερη τιμή , ο 3tb κάνει 90 ευρώ , χώμα τιμή , αλλά εδώ αναφέρουν περιστατικά doa .

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Την τελευταία 5ετία μπορει να έχω πάρει μόνο τον Seagate NAS αλλά δουλεύει μια χαρά. Και λιγο πιο πριν ειχα εναν εξωτερικό seagate που τον έκανα εσωτερικό και δουλεύει ακόμα στο PC μου πάνω απο 5 χρόνια χωρις κανένα πρόβλημα.

 

Στο λινκ που ποσταρεις τα περισσότερα είναι θετικά reviews. Τα αρνητικά σχόλια στο skroutz βλέπω είναι για το πρώτο μοντέλο το άμαζον έχει το 8ο μοντέλο.

 

Εδώ μπορείς να δεις και μερικά πρόφατα στατιστικά απο δίσκους που χρησιμοποιούνται σε cloud: https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-failure-stats-q2-2017/

 

Τα 90 ευρώ πάντως νομίζω είναι μια χαρά, οι τιμές πέρυσι για τέτοιους δίσκους ήταν 30 ευρώ παραπάνω. (φαίνεται και απο την εξέλιξη τιμής στο skroutz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...