Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με scanner


aserf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πεί τι μπορώ να κάνω για να αναγνωρίσουν τα Windows XP ένα scanner PRIMAX OneTouch 5300. Στην επίσημη ιστοσελίδα δεν υπάρχει driver για XP και ενώ κάπου αλλού διάβασα ότι ο driver των Windows 2000 δουλεύει αυτό δεν ισχύει. Το scanner το λειτουργούσα σε Windows 98 και το έχω αχρηστεύσει εδώ και 1 χρόνο μετά την εγκατάσταση των XP.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai usb etsi?driver gia xp den yparxei giati ta xp exoun theoritika enswmatomenous sxedon olous tous drivers (leme twra),an einai usb tha doulepsei kai as sou lene ta windows aplws oti einai scanner kai oxi sygekrimeno modelo,egw exw ena acer me xrisi paromoia me ti dikia sou kai se xp pou to evala plug&play egine i oli fasi kai mou to leei ws flatbedscanner_21 kai doulevei apsoga xwris xtra software kaneis capture apo windows katefthian kai tetoia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπαίνει στη θύρα του εκτυπωτή κάνε την εξής διαδικασία: πήγαινε Πίνακας ελέγχου->Σύστημα -> Υλικό -> Διαχείρηση συσκευών -> Θύρες Com & Ltp και κάνε δεξί κλικ πάνω στη θύρα εκτυπωτή και επίλεξε ιδιότητες. Από το μενού ρυθμίσεις θυρών τίκαρε το Ανίχνευση παλιού τύπου τοποθέτησης και άμεσης λειτουργίας. Εμένα έτσι μου εγκατέστησε ένα zip drive iomega χωρίς τίποτα άλλο! Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "legacy" με απλά λόγια, αναφέρεται σε μία συσκευή hardware ή σε κάποιο software (όπως για παράδειγμα οι drivers από hardware) η οποία συνήθως δεν κυκλοφορεί πια ή είναι ξεπερασμένη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wizard

Δυστυχώς παραμένει μη ανιχνεύσιμο. Έκανα ότι μου είπες και δεν είχε αποτέλεσμα.

Thanks anyway!!!:D

Αυτά τα XP είναι σκέτη καταστροφή. Τελικώς ίσως θα έπρεπε να ακολουθήσω τη συμβουλή του αδελφού μου και να επιστρέψω στα Windows 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραμένει μη ανιχνεύσιμο

???

Τι εννοείς μη ανιχνεύσιμο? Υποθέτω ότι καταλαβαίνει πως κάτι υπάρχει απλώς δε μπορεί να το εγκαταστήσει. Αλλιώς μήπως τα έχει παίξει αυτό ή το καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με ένα AGFA 1200 παράλληλο που είχα το ίδιο πρόβλημα το πούλησα (αφού βέβαια είχα "λιώσει" με τις ώρες να ψάχνω drivers και τρόπο για να το κάνω να δουλέψει σε XP) και ο φίλος που το αγόρασε τα κατάφερε... :shock: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To scanner δουλεύει μια χαρά. Το δοκίμασα σε άλλο υπολογιστή. Εκτός αυτού ο εκτυπωτής συνδέεται με το PC μέσω του scanner και λειτουργεί κανονικά.

Όταν λέω ότι δεν αντιλαμβάνεται την ύπαρξή του ο υπολογιστής το εννοώ. Είναι σαν να μην υπάρχει.

Μάλλον θα ακολουθήσω την επώδυνη λύση του StAkIS και θα αγοράσω καινούργιο. Κλασικό φαινόμενο υπερκαταναλωτισμού!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

paidia kalhmerospera.

gia na mhn anoiksw kainurgio topic,grafw se afto mias kai sxetiko me scanner einai:

 

ena karntasi mu exei ena SCANNER HP 4400

ti problhma antimetwpizei:

1)anoigei ton scanner kanonika-ola wraia mexri edw-

2)sarwnei thn fwtografia h oti bazei telos pantwn

3)epilegei me to mouse to kommati pou 8elei na scanarei-ola wraia mexri edw-

4)kanei thn epilogh se 17.000.000 xrwmata(ekei pou exei tis diafores epiloges..256 xrwmata,ocr,ktl tl)

5)paei meta na to sarwsei(ekei pou bgazei tis epiloges

*se fax

*se hp photo printing

*se word ktl ktl

6)epilegei to hp photo printing -logiko afou scanarei fwtografia-

E APO EKEI KAI PERA PAIDIA PERIMENEI....KAI PERIMENEI....TO TIPOTA!DEN GINETAI APOLYTWS TIPOTA...

 

den kserw an eimun arketa analytikos.elpizw pws nai gia na me boh8hsete.efxaristw ek twn proterwn 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...