Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/9/2024 στις 11:06 ΜΜ, sakisgri είπε

Καλησπέρα, στην σελίδα 424 γράφω-

Για δέματα αξίας πάνω από τα 186€

Όταν θέλουμε να πάρουμε ένα προϊόν που κοστίζει πάνω από τα 186€ αυτό που θέλουμε ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι θα πληρώσουμε τα λιγότερα και έχει τιμοκατάλογο.

Με βάση αυτά που ξέρουμε όταν η αξία ξεπερναει τα 186€ τα δέματα με τρόπο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping", "Cainiao Heavy Parcel Line", Cainiao Standard For Special Goods" και "China Post Air Parcel" έρχονται με τα ΕΛΤΑ.

Επειδή στο Aliexpress ο Φ.Π.Α ειναι μέσα στη τιμή, όταν πατήσουμε "checkout" θα δούμε "price adjustment" εκεί το Aliexpress αφαιρεί τον Φ.Π.Α από την τελική τιμή.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε από το Aliexpress), έξοδα εκτελωνισμού ανάλογα με την αξία του δέματος (βλέπε τιμοκατάλογο) και δασμοί, που πάνε ανάλογα με την δασμολογική κατάταξη του είδους. Τα πιο πολλά προϊόντα έχουν 3,5% δασμοί, άλλα ειναι ατελώς. Μπορούμε να δούμε πόσο % δασμοί έχει ένα προϊόν εδώ  https://www.aade.gr/dl_assets/customs/CELEX_32019R1776_EL_TXT.pdf

Ένα παράδειγμα. Αν πάρουμε κάτι που έχει αξία 200€ στο checkout το Aliexpress θα μας αφαιρέσει τον Φ.Π.Α και η τιμή θα πάει στα 161,29€. Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε) που ειναι 38,70€, 20€ τέλη εκτελωνισμού και δασμοί, αν ειναι 3,5% θα πληρώσουμε 5,64€. Με αυτά στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε σύνολο 64,34€.

Στο Aliexpress πληρώσαμε 161,29€ και στα ΕΛΤΑ 64,34€, σύνολο 225,63€ δλδ με τα ΕΛΤΑ κάτι που κόστισε 200€ μας βγήκε 225,63€.

Αν έρθει με ιδιωτικό courier θα πληρώσουμε σύνολο πάνω από τα 300€.

Και μη ξεχνάμε πάντα τραβάμε βίντεο το unboxing. Αν κάτι έρθει χαλασμένο, σπασμένο, κάτι λείπει η δεν ειναι αυτό παραγγείλαμε, να είμαστε καλυμμένοι.   Και αν ειναι κάτι ηλεκτρονικό και θέλει ρεύμα να έχουμε δίπλα μας ρεύμα η μπαταρίες να το δοκιμάσουμε ενώ τραβάμε βίντεο. Αν κάτι από τα παραπάνω συμβεί και έχουμε αποδείξεις (βιντεο) το Aliexpress θα ειναι μαζί μας και θα μας αποζημιώσει.

 

Άρα απ' ότι φαινεται τα 510€ ειναι αφού αφαιρέθηκε ο Φ.Π.Α. Τρόπος αποστολής ειναι Aliexpress Standard Shipping που αν δεν άλλαξε κάτι (δεν το νομίζω) θα έρθει με τα ΕΛΤΑ.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις τον Φ.Π.Α. που αφαιρέθηκε δλδ 150€ + 25€ τέλη εκτελωνισμού και μάλλον 3,5% δασμοί δλδ 17,85€. Σύνολο 193€ περίπου.

Επισης δες γιατι αυτό το διάστημα μεχρι τις 18/9/24 έχει Fall Savings κουπόνια. Στα χρήματα που κάνει το προϊόν που θέλεις να πάρεις έχει κουπόνι -30€ με Code: 09FS30  Θα το δεις στην αρχική σελίδα.

Μείον το κουπόνι θα σου βγει και το προϊόν πιο φτηνό και θα πληρωσεις λίγο λιγότερα στην Ελλαδα.

Πολύ κατανοητό,

ο λόγος που αν πληρώσουμε πάνω από 186 θα γίνει το price adjustment και θα πληρωθεί μετά ο ΦΠΑ + Τελωνείο + Δασμοί είναι διότι η τιμή του αντικειμένου είναι πάνω από 150 σωστά; 

(150+24% = 186)

Αν η συνολική τιμή είναι π.χ. 170 και λέει price includes vat υπάρχει κάποια περίπτωση να πληρώσουμε μετά μόνο τελωνειο και δασμούς; (λογικά όχι έτσι; γιατί η τιμή < 150)

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, TassosT είπε

Πολύ κατανοητό,

ο λόγος που αν πληρώσουμε πάνω από 186 θα γίνει το price adjustment και θα πληρωθεί μετά ο ΦΠΑ + Τελωνείο + Δασμοί είναι διότι η τιμή του αντικειμένου είναι πάνω από 150 σωστά; 

(150+24% = 186)

Σωστά. Απλώς στο Aliexpress η αρχική τιμή ειναι Vat Included (με Φ.Π.Α.) γιαυτό και λέμε 186€

15 λεπτά πριν, TassosT είπε

Αν η συνολική τιμή είναι π.χ. 170 και λέει price includes vat υπάρχει κάποια περίπτωση να πληρώσουμε μετά μόνο τελωνειο και δασμούς; (λογικά όχι έτσι; γιατί η τιμή < 150)

Ευχαριστώ 

Οχι. Όποτε γράφει Vat Included στο checkout και όχι price adjustment δεν περνάει τελωνειο, βέβαια με ασφαλή τρόποι αποστολής και όχι courier όπως αναφέρω εδώ. https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907

Επίσης όπως αναφέρω πάνω πάνω το όριο αφορά μόνο τη τιμή του προϊόντος και όχι με τα μεταφορικά.

Παράδειγμα αν βρεις κάτι π.χ. αξίας 180€ Vat Included και έχει άλλα π.χ. 100€ μεταφορικά πάλι θα ειναι με Vat στο checkout και δεν περνάει τελωνειο και ας ειναι η συνολική τιμή 280€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κείμενο που έχεις γράψει είναι σαφέστατο κι ευχαριστούμε. Λες..

Ποτέ δεν επιλέγουμε να μας το φέρουν ιδιωτικές εταιρίες courier τύπου dhl, fedex, ups κτλ. πάντα θα περάσει τελωνείο και ας έχουμε πληρώσει τον φπα.

Η ACS δε συγκαταλέγεται σε αυτές εφόσον έχουμε επιλέξει π.χ.Aliexpeess Standard Shipping σωστά; Δηλαδή με price inludes vat και Standard Shipping δεν πληρώνουμε τίποτε άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, TassosT είπε

Το κείμενο που έχεις γράψει είναι σαφέστατο κι ευχαριστούμε. Λες..

Ποτέ δεν επιλέγουμε να μας το φέρουν ιδιωτικές εταιρίες courier τύπου dhl, fedex, ups κτλ. πάντα θα περάσει τελωνείο και ας έχουμε πληρώσει τον φπα.

Η ACS δε συγκαταλέγεται σε αυτές εφόσον έχουμε επιλέξει π.χ.Aliexpeess Standard Shipping σωστά; Δηλαδή με price inludes vat και Standard Shipping δεν πληρώνουμε τίποτε άλλο. 

Σωστά.

Εννοείται δεν ειναι safe με τις courier που αναλαμβάνουν την μεταφορά από την Κίνα για Ελλαδα όπως αυτές που αναφέρω ως παράδειγμα.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Σωστά.

Εννοείται δεν ειναι safe με τις courier που αναλαμβάνουν την μεταφορά από την Κίνα για Ελλαδα όπως αυτές που αναφέρω ως παράδειγμα.

το ζήτημα είναι ότι πολλοι πωλητές για λόγους χ ψ ενώ εσύ έχεις επιλέξει μεθοδο ασφαλή,σε αλλάζουν αυτοί μέθοδο.Εχει τυχει κάποιος ανέφερε εδώ ,ότι του το στειλαν ,με κουριερ,και περασε τελωνειο.κάτι πρέπει να κάνει το aliexpress με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

το ζήτημα είναι ότι πολλοι πωλητές για λόγους χ ψ ενώ εσύ έχεις επιλέξει μεθοδο ασφαλή,σε αλλάζουν αυτοί μέθοδο.Εχει τυχει κάποιος ανέφερε εδώ ,ότι του το στειλαν ,με κουριερ,και περασε τελωνειο.κάτι πρέπει να κάνει το aliexpress με αυτούς.

Πάρα πολύ σπάνια να συμβεί αλλά ναι έχει συμβεί. Προσωπικά έχω πάρει πάνω από 150 δέματα και δεν μου έτυχε.

Απ' ότι έχω καταλάβει συμβαίνει με προϊόντα που ενώ τα πιο πολλά καταστήματα το στέλνουν μόνο με courier για κάποιο λόγο (μάλλον βάρος, ξεπερναει τα 2 κιλά). Υπάρχει και αυτό το ένα κατάστημα που στέλνει με Aliexpress standard shipping μάλλον από λάθος δήλωση βάρος του προϊόντος, αν δεν κάνω λάθος σε αυτή την περίπτωση θα το στείλει με courier.

Αν λοιπόν αντιληφθούμε τέτοια περίπτωση μπορούμε να ρωτήσουμε τον πωλητή πριν την αγορά για σιγουριά.

Μετά αν υπάρχει σε Choice ειναι 100% θα έρθει με Aliexpress τρόπο αποστολής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας εχω μπλέξει με αυτους τους αναξιόπιστους του aliexpress. Αν εχετε και σεις καποια  κακή εμπειρία και το αντιμετωπίσατε  σας παρακαλώ ενημερώστε με. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Γεια σας εχω μπλέξει με αυτους τους αναξιόπιστους του aliexpress. Αν εχετε και σεις καποια  κακή εμπειρία και το αντιμετωπίσατε  σας παρακαλώ ενημερώστε με. Ευχαριστω.

Δεν θα μπορέσει κανένας να σε βοηθήσει γιατί πολύ απλά δεν μας λες τι πρόβλημα έχεις :P Οπότε ξεκίνα από εκεί.. 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι παρέλαβα πριν 4 ημερες αυτή την μικρη κονσολα ήχου εικόνα).

https://tinyurl.com/43w798rb

Συνοδευονταν και απο ενα τροφοδοτικο οπως βλεπετε,παω να το δοκιμάσω βαζω το μετασχηματιστη στην πριζα και δεν λειτουργει ειναι μαλλον καμενο.

Το παρακάμπτω λέω θα βρώ ένα αλλο,πραγματι  συνδέω  ενα αλλο ανοιγει η κονσολα,παω να δοκιμασω δυναμικο μικρόφωνο και πατάω το πληκτρο που λεει ενισχυει 22db. Τίποτα καμια ενίσχυση και φυσικά το μικροφωνο ίσια που ακουγεται σαν να ειναι εισοδος line in.

Ανοίγω διαφωνία μαζι τους μου υπόσχονται σε 48 ώρες θα μου απαντήσουν,τίποτα,ξανακάνω επικοινωνία με εκπρόσωπο του καταστήματος πώλησης και  περιμένω, τελικα σήμερα το πρωι μου απαντούν ότι:

Πρέπει να τραβήξω ένα video με αναλυτική την παρουσίαση του προβλήματος και να επιστρέψω την κονσολα με δικα μου έξοδα.Δηλαδη έκανε 45 ευρώ η αγορά και μαθαινω ότι η επιστροφή στο Χονγκ Κονγκ κοστίζει σχεδον 60 ευρώ για να μου επιστρέψουν το αρχικο ποσο των 45 ευρώ.

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Ευχαριστω.

Με τραπεζικο που μίλησα μου είπε αφου την πληρωμη έκανα με visa να ζητήσω απο την Τράπεζα να μην τους καταβάλουν τα χρήματα και να μου τα επιστρέψει η Τράπεζα,δεν ξερω αν ισχύει αυτό.

ΑΛΙ ΚΟΝΣΟΛΑ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Γεια και πάλι παρέλαβα πριν 4 ημερες αυτή την μικρη κονσολα ήχου εικόνα).

https://tinyurl.com/43w798rb

Συνοδευονταν και απο ενα τροφοδοτικο οπως βλεπετε,παω να το δοκιμάσω βαζω το μετασχηματιστη στην πριζα και δεν λειτουργει ειναι μαλλον καμενο.

Το παρακάμπτω λέω θα βρώ ένα αλλο,πραγματι  συνδέω  ενα αλλο ανοιγει η κονσολα,παω να δοκιμασω δυναμικο μικρόφωνο και πατάω το πληκτρο που λεει ενισχυει 22db. Τίποτα καμια ενίσχυση και φυσικά το μικροφωνο ίσια που ακουγεται σαν να ειναι εισοδος line in.

Ανοίγω διαφωνία μαζι τους μου υπόσχονται σε 48 ώρες θα μου απαντήσουν,τίποτα,ξανακάνω επικοινωνία με εκπρόσωπο του καταστήματος πώλησης και  περιμένω, τελικα σήμερα το πρωι μου απαντούν ότι:

Πρέπει να τραβήξω ένα video με αναλυτική την παρουσίαση του προβλήματος και να επιστρέψω την κονσολα με δικα μου έξοδα.Δηλαδη έκανε 45 ευρώ η αγορά και μαθαινω ότι η επιστροφή στο Χονγκ Κονγκ κοστίζει σχεδον 60 ευρώ για να μου επιστρέψουν το αρχικο ποσο των 45 ευρώ.

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Ευχαριστω.

Με τραπεζικο που μίλησα μου είπε αφου την πληρωμη έκανα με visa να ζητήσω απο την Τράπεζα να μην τους καταβάλουν τα χρήματα και να μου τα επιστρέψει η Τράπεζα,δεν ξερω αν ισχύει αυτό.

ΑΛΙ ΚΟΝΣΟΛΑ.jpg

Μη μιλάς με το κατάστημα άνοιξε dispute και ανέβασε βίντεο να αποδεικνύει αυτά που λες. Κάτι που θα έπρεπε να κάνεις από την αρχή δλδ έπρεπε να τραβήξεις βίντεο το unboxing και να είχες δίπλα ρεύμα να το τροφοδοτήσεις ενώ τραβάς βίντεο.  Έτσι θα μπορούσες να διεκδικήσεις όλα τα χρήματα χωρίς καν να στείλεις το προϊόν πίσω.

Καντο τώρα αλλά δεν ξέρω το αποτέλεσμα γιατι μπορεί να θεωρηθεί πως το χάλασες εσύ ενώ αν το έκανες από την αρχή δεν θα υπήρχε αμφιβολία.

Το Aliexpress θα αποφασίσει αν θα το στείλεις πίσω η όχι και ποιος θα πληρωσεις τα έξοδα. Εσύ θα ζητησεις κάτι Ο πωλητής θα κάνει καποια πρόταση η την δέχεσαι η την αρνείσαι και περιμένεις να κάνει step in το Aliexpress που λογικά θα σου κάνει κάνα 2 προτάσεις, η δέχεσαι μια από τις 2 η κάνεις appeal (εφεση) και ανεβάζεις καινούργια στοιχεία για να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω.

Δες εδώ πως το είχα κάνει εγώ, ζήτησα τα 35 από τα 42 πίσω χωρίς να στείλω το προϊόν και τα πήρα, άλλοι έχουν ζητήσει το 100% και τα πήραν.

Edit: Επισης ποτέ δεν κλείνουμε το dispute ότι και να μας υποσχεθεί ο πωλητής, το πάμε μεχρι το τέλος. Ετσι και το κλείσεις το έχασες το παιχνίδι δεν ξανά ανοίγει.

 

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, monoxromos είπε

Γεια και πάλι παρέλαβα πριν 4 ημερες αυτή την μικρη κονσολα ήχου εικόνα).

https://tinyurl.com/43w798rb

Συνοδευονταν και απο ενα τροφοδοτικο οπως βλεπετε,παω να το δοκιμάσω βαζω το μετασχηματιστη στην πριζα και δεν λειτουργει ειναι μαλλον καμενο.

Το παρακάμπτω λέω θα βρώ ένα αλλο,πραγματι  συνδέω  ενα αλλο ανοιγει η κονσολα,παω να δοκιμασω δυναμικο μικρόφωνο και πατάω το πληκτρο που λεει ενισχυει 22db. Τίποτα καμια ενίσχυση και φυσικά το μικροφωνο ίσια που ακουγεται σαν να ειναι εισοδος line in.

Το τροφοδοτικό που σύνδεσες έχει τα βολτ και αμπέρ που απαιτούνται για την συσκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι κανονικα γράφει 220 volt

Και κάτι ακόμη σας παρακαλώ, πως να παρακάμψω τον πωλητη και να απευθυνθώ άμεσα στο Aliexpress;

Δεν έχω Μαιλ ή κάτι άλλο,βρίσκω μόνο επιλογή μήνυμα στον πωλητή.

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Ναι κανονικα γράφει 220 volt

Και κάτι ακόμη σας παρακαλώ, πως να παρακάμψω τον πωλητη και να απευθυνθώ άμεσα στο Aliexpress;

Δεν έχω Μαιλ ή κάτι άλλο,βρίσκω μόνο επιλογή μήνυμα στον πωλητή.

Μέσα από το Aliexpress πήγαινε στις παραγγελίες σου και πάτα επάνω στο προϊόν και μετά πάτα εκεί που γράφει "Returns/refunds" και προχωράς την διαδικασία αμφισβήτησης.

54 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Ναι κανονικα γράφει 220 volt

Δεν εννοώ τα 220v. Είναι το τροφοδοτικό 5v και τουλάχιστον 1A ? Όπως γράφει στην είσοδο του ρεύματος.

4 ώρες πριν, monoxromos είπε

Γεια και πάλι παρέλαβα πριν 4 ημερες αυτή την μικρη κονσολα ήχου εικόνα).

https://tinyurl.com/43w798rb

Συνοδευονταν και απο ενα τροφοδοτικο οπως βλεπετε,παω να το δοκιμάσω βαζω το μετασχηματιστη στην πριζα και δεν λειτουργει ειναι μαλλον καμενο.

Το παρακάμπτω λέω θα βρώ ένα αλλο,πραγματι  συνδέω  ενα αλλο ανοιγει η κονσολα,παω να δοκιμασω δυναμικο μικρόφωνο και πατάω το πληκτρο που λεει ενισχυει 22db. Τίποτα καμια ενίσχυση και φυσικά το μικροφωνο ίσια που ακουγεται σαν να ειναι εισοδος line in.

Πέρα από αυτό δεν είμαι ειδικός αλλά στα Specification: γραφει: -Built-in +48V phantom power for condenser microphones

Και στις φώτο βλέπω αυτά που δείχνω με το βέλος. Μήπως λοιπόν πρέπει πρώτον το μικρόφωνο να ειναι condenser και να ειναι πατημένο το PAD + 48v για να υπάρχει ενίσχυση?

mic.JPG

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, πυκνωτικο μικροφωνο δεν δοκίμασα αλλά δεν το θέλω γιατι το home studio εχει εξωτερικους ήχους και αντανακλάσει και μόνο ένα καλό δυναμικό μικρόφωνο τους απορρίπτει. 

Θα δοιμάσω έτσι απο περιέργεια και θα ενημερώσω ευχαριστω.

Λοιπόν δοκίμασα πυκνωτικο ναι μεν έχει ισχυρότερη είσοδο  γιατί ακριβώς είναι πυκνωτικό αλλά και εδώ το πλήκτρο 22db είναι ανενεργό,λες και είναι διακοσμητικο δεν κάνει τίποτα!

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, monoxromos είπε

Καλησπερα, πυκνωτικο μικροφωνο δεν δοκίμασα αλλά δεν το θέλω γιατι το home studio εχει εξωτερικους ήχους και αντανακλάσει και μόνο ένα καλό δυναμικό μικρόφωνο τους απορρίπτει. 

Θα δοιμάσω έτσι απο περιέργεια και θα ενημερώσω ευχαριστω.

Λοιπόν δοκίμασα πυκνωτικο ναι μεν έχει ισχυρότερη είσοδο  γιατί ακριβώς είναι πυκνωτικό αλλά και εδώ το πλήκτρο 22db είναι ανενεργό,λες και είναι διακοσμητικο δεν κάνει τίποτα!

Δεν ξέρω από αυτά αλλά με λίγο ψάξιμο νομίζω κάπου τα μπερδεύεις. Το pad 22 db  δεν ειναι για ενίσχυση αλλά για την παραμόρφωση. Αν δεν κάνω λάθος κάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιμένεις. Επισης το HPF 80 Hz ειναι φίλτρο.

Τελικά μπορεί και να μη έχει τπτ η συσκευή και να δουλεύει κανονικότατα. Εκτός από το τροφοδοτικό που ήρθε καμένο όπως έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...