Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε εμπειρία στο περίπου για δέματα  LA***HU που το tracking λέει ότι παραδόθηκε στο local delivery company, πόσες μέρες κάνει να έρθει; Εννοεί ότι παρέλαβαν τα ΕΛΤΑ; Δεν βγάζει κάτι στο tracking τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Έχετε εμπειρία στο περίπου για δέματα  LA***HU που το tracking λέει ότι παραδόθηκε στο local delivery company, πόσες μέρες κάνει να έρθει; Εννοεί ότι παρέλαβαν τα ΕΛΤΑ; Δεν βγάζει κάτι στο tracking τους.

Έφτασε στα ΕΛΤΑ αλλά δεν το σκαναρισαν ακόμα γιαυτό και δεν φαινεται. Δες φώτο κάτω περίπου σε τι φάση βρίσκεσαι. Λίγο παλιό αλλά οι χρόνοι στο περίπου το ίδιο ειναι. image.jpeg.da6b7788511ce9f36f816fff54de8186.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassar είπε

Είδη που είναι choice και η αποστολή είναι shipped by AliExpress ενώνονται σε μια με αυτά που είναι shipped by global sellers, η έρχονται ξεχωριστές αποστολές; 

Ξεχωριστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Έφτασε στα ΕΛΤΑ αλλά δεν το σκαναρισαν ακόμα γιαυτό και δεν φαινεται. Δες φώτο κάτω περίπου σε τι φάση βρίσκεσαι. Λίγο παλιό αλλά οι χρόνοι στο περίπου το ίδιο ειναι. image.jpeg.da6b7788511ce9f36f816fff54de8186.jpeg

Σωραίος φίλε Σάκη.  Άρα έχω καμία βδομαδουλα ακόμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2024 στις 9:10 ΜΜ, specre είπε

Σε 2 αγορές, η μία καθαρά choice με 4 προιόντα έχει δώσει και στα 4, tracking number της μορφής LP00xxxxxxxxxxxx διαφορετικό στο καθένα. Στη 2η με δύο προιόντα choice, έχουν σταλεί με το ίδιο tracking number της μορφής LA0xxxxxxxxxHU και ένα που δεν ήταν choice (διάλεξα το Aliexpress Saver Shipping) και δώσανε tracking number της μορφής UCxxxxxxxxxHU. Το περίεργο είναι ότι στο parcelsapp.com μου τα βγάζει όλα με την https://www.ecsc-logistics.com/ ως Delivery Company. Για να δούμε.

Έχω παραλάβει όλα τα δέματα εκτός από το untracked UCxxxxxxxxxHU. Έχω κάνει αργότερα και άλλες παραγγελίες και μου έχουν έρθει με ΕΛΤΑ και με ACS. Ένα πρωινό πέρασα από την ΜΔ (από περιέργεια να ρωτήσω) και μια κοπέλα εκεί μου είπε ότι δεν το έχουν σκανάρει ακόμα από Αθήνα.

Βάζω και τις αντίστοιχες εικόνες για να ευθυμήσουμε :lol::

uchu-elta.jpg.ac16c172c68f89c99848f9c20a42e397.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, θελω να αγορασω αυτο https://www.aliexpress.com/item/1005007234860385.html?spm=a2g0o.cart.0.0.36ff38dajUXt1E&mp=1 εχει 660 οταν παη ταμειο λεει 510 και εχει να πληρωσω τελωνειο. Τη κοστος θα παει το τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

καλησπερα, θελω να αγορασω αυτο https://www.aliexpress.com/item/1005007234860385.html?spm=a2g0o.cart.0.0.36ff38dajUXt1E&mp=1 εχει 660 οταν παη ταμειο λεει 510 και εχει να πληρωσω τελωνειο. Τη κοστος θα παει το τελωνειο?

Καλησπέρα, στην σελίδα 424 γράφω-

Για δέματα αξίας πάνω από τα 186€

Όταν θέλουμε να πάρουμε ένα προϊόν που κοστίζει πάνω από τα 186€ αυτό που θέλουμε ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι θα πληρώσουμε τα λιγότερα και έχει τιμοκατάλογο.

Με βάση αυτά που ξέρουμε όταν η αξία ξεπερναει τα 186€ τα δέματα με τρόπο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping", "Cainiao Heavy Parcel Line", Cainiao Standard For Special Goods" και "China Post Air Parcel" έρχονται με τα ΕΛΤΑ.

Επειδή στο Aliexpress ο Φ.Π.Α ειναι μέσα στη τιμή, όταν πατήσουμε "checkout" θα δούμε "price adjustment" εκεί το Aliexpress αφαιρεί τον Φ.Π.Α από την τελική τιμή.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε από το Aliexpress), έξοδα εκτελωνισμού ανάλογα με την αξία του δέματος (βλέπε τιμοκατάλογο) και δασμοί, που πάνε ανάλογα με την δασμολογική κατάταξη του είδους. Τα πιο πολλά προϊόντα έχουν 3,5% δασμοί, άλλα ειναι ατελώς. Μπορούμε να δούμε πόσο % δασμοί έχει ένα προϊόν εδώ  https://www.aade.gr/dl_assets/customs/CELEX_32019R1776_EL_TXT.pdf

Ένα παράδειγμα. Αν πάρουμε κάτι που έχει αξία 200€ στο checkout το Aliexpress θα μας αφαιρέσει τον Φ.Π.Α και η τιμή θα πάει στα 161,29€. Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε) που ειναι 38,70€, 20€ τέλη εκτελωνισμού και δασμοί, αν ειναι 3,5% θα πληρώσουμε 5,64€. Με αυτά στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε σύνολο 64,34€.

Στο Aliexpress πληρώσαμε 161,29€ και στα ΕΛΤΑ 64,34€, σύνολο 225,63€ δλδ με τα ΕΛΤΑ κάτι που κόστισε 200€ μας βγήκε 225,63€.

Αν έρθει με ιδιωτικό courier θα πληρώσουμε σύνολο πάνω από τα 300€.

Και μη ξεχνάμε πάντα τραβάμε βίντεο το unboxing. Αν κάτι έρθει χαλασμένο, σπασμένο, κάτι λείπει η δεν ειναι αυτό παραγγείλαμε, να είμαστε καλυμμένοι.   Και αν ειναι κάτι ηλεκτρονικό και θέλει ρεύμα να έχουμε δίπλα μας ρεύμα η μπαταρίες να το δοκιμάσουμε ενώ τραβάμε βίντεο. Αν κάτι από τα παραπάνω συμβεί και έχουμε αποδείξεις (βιντεο) το Aliexpress θα ειναι μαζί μας και θα μας αποζημιώσει.

 

Άρα απ' ότι φαινεται τα 510€ ειναι αφού αφαιρέθηκε ο Φ.Π.Α. Τρόπος αποστολής ειναι Aliexpress Standard Shipping που αν δεν άλλαξε κάτι (δεν το νομίζω) θα έρθει με τα ΕΛΤΑ.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις τον Φ.Π.Α. που αφαιρέθηκε δλδ 150€ + 25€ τέλη εκτελωνισμού και μάλλον 3,5% δασμοί δλδ 17,85€. Σύνολο 193€ περίπου.

Επισης δες γιατι αυτό το διάστημα μεχρι τις 18/9/24 έχει Fall Savings κουπόνια. Στα χρήματα που κάνει το προϊόν που θέλεις να πάρεις έχει κουπόνι -30€ με Code: 09FS30  Θα το δεις στην αρχική σελίδα.

Μείον το κουπόνι θα σου βγει και το προϊόν πιο φτηνό και θα πληρωσεις λίγο λιγότερα στην Ελλαδα.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

Σε ευχαριστω πολυ!

Να σαι καλά. Έκανα edit δες για το κουπόνι.

@nikpar00 Επισης δεν ξέρω αν το είδες στην περιγραφή (Description) γράφει **Almost new**

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2024 στις 12:10 ΜΜ, dimitrisd87 είπε

Καλημέρα, άρχισε πάλι το αλι να πηγαίνει τα ζωα μου αργά η σε εμένα έτυχε? 3 δέματα choice πριν μια εβδομάδα στάλθηκαν και ακόμα κολλημένα στην κίνα ειναι,

Στις 10/9/2024 στις 4:28 ΜΜ, sakisgri είπε

Καλησπέρα, Μάλλον έτυχε. 2 παραγγελίες που εκανα τελευταία μια 6 προϊόντα με Choice στις 4/9/24 και μια ένα προϊόν με Aliexpress standard shipping στις 2/9/24 και οι 2 εχθές έφυγαν από Βουλγαρία για την ACS. Λογικά μεχρι το Σαββατο θα τις έχω.

Παρέλαβα το ένα σήμερα έκανε μόλις 7 μέρες !!! Το άλλο σήμερα το παρέλαβε η ACS.

acs-choice 3.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς τι είναι το ecsc logistics στην Ελλάδα γιατί έχω μια παραγγελία από AliExpress και μου δίνει αυτό το email να επικοινωνήσω. Ανοίκει στην acs αυτή η εταιρία η σε κάποια άλλη γιατί δε μπορώ να βρω κάποιο στοιχείο και δε ξέρω που να επικοινωνήσω για την παραγγελία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sakisgri είπε

Παρέλαβα το ένα σήμερα έκανε μόλις 7 μέρες !!! Το άλλο σήμερα το παρέλαβε η ACS.

acs-choice 3.JPG

τυχερός εισαι, εμένα το ενα προχώρησε αρκετά τα αλλα 2 ειναι ακομα εδώ.. 7 μέρες πάντως δεν μου έχει κάνει ακόμα το ρεκόρ μου ηταν και αυτό 1-2 φορές 9 μερες

Screenshot 2024-09-12 224358.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...