Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LAXXXXXXXXXHU αποστολή μέσω Cainiao (ενώ κανονικά ο seller έλεγε ότι έρχεται από Ισπανία) μόλις έβγαλε "Received by local delivery company" και έβγαλε την ECSC. Στο parcelsapp κάνει track μόνο με Cainiao, και δεν μου βγάζει κάποια άλλη εταιρία.

Γνωρίζουμε με τι έρχεται και πού μπορεί να βρίσκεται; Στα ΕΛΤΑ πάντως γράφει "Ιστορικό μη διαθέσιμο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dimitris8895 είπε

LAXXXXXXXXXHU αποστολή μέσω Cainiao (ενώ κανονικά ο seller έλεγε ότι έρχεται από Ισπανία) μόλις έβγαλε "Received by local delivery company" και έβγαλε την ECSC. Στο parcelsapp κάνει track μόνο με Cainiao, και δεν μου βγάζει κάποια άλλη εταιρία.

Γνωρίζουμε με τι έρχεται και πού μπορεί να βρίσκεται; Στα ΕΛΤΑ πάντως γράφει "Ιστορικό μη διαθέσιμο".

Με τα ΕΛΤΑ. Θα φανεί στην επόμενη ενημέρωση. Δες την φώτο που έβαλα σαν παράδειγμα.

Όσο για την αποστολη από Ισπανία γράφω στην σελίδα 424 https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907

"Από Ευρωπαϊκές χώρες δεν μας νοιάζει ο τρόπος αποστολής, επιλέγουμε ότι μας συμφέρει, μιας και δεν πρόκειται να περάσει τελωνείο. Καλά ειναι πριν κάνουμε την παραγγελία να στείλουμε ένα μήνυμα στον πωλητή και να ρωτήσουμε αν μπορεί να στείλει από την τάδε χώρα".

Σχεδόν σε κάθε σελίδα το αναφέρω και το ξανά αναφέρω αλλά δυστυχώς εγώ τα λέω εγώ τα ακούω...

LA-HU 2.1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Με τα ΕΛΤΑ. Θα φανεί στην επόμενη ενημέρωση. Δες την φώτο που έβαλα σαν παράδειγμα.

Όσο για την αποστολη από Ισπανία γράφω στην σελίδα 424 https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907

"Από Ευρωπαϊκές χώρες δεν μας νοιάζει ο τρόπος αποστολής, επιλέγουμε ότι μας συμφέρει, μιας και δεν πρόκειται να περάσει τελωνείο. Καλά ειναι πριν κάνουμε την παραγγελία να στείλουμε ένα μήνυμα στον πωλητή και να ρωτήσουμε αν μπορεί να στείλει από την τάδε χώρα".

Σχεδόν σε κάθε σελίδα το αναφέρω και το ξανά αναφέρω αλλά δυστυχώς εγώ τα λέω εγώ τα ακούω...

LA-HU 2.1.jpg

Ευχαριστώ πολύ! Τελείως καινούριος με το aliexpress, δεν είχα ιδέα!

 

Θα έχω υπόψιν το post για την επόμενη παραγγελία, να σαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Δείτε το λίγο αυτό.Μηπως με την συγχώνευση,αλλάξουν κάποια πράγματα,όσοι παίρνουν από εξωτερικό με ΕΛΤΑ .

https://techmaniacs.gr/telos-epochis-gia-ta-elta-courier/

Δεν θα αλλάξει τίποτα, δεν μπορεί να μην υπάρχει επιστολική αποστολή, είναι 2 τελείως διαφορετικές υπηρεσίες.

Μπορείς να δεις πχ DHL και Deutsche Post.

Το αποτέλεσμα της συγχώνευσης θα φέρει απλά απολύσεις και λιγότερα κατάστημα ίσως και ανάγκη για λιγότερα φορτηγά / αυτοκίνητα. 

Αν δεν αλλάξει η μπανανία και του ΕΛΤΑ και του ΕΛΤΑ courier (γιατί ακόμα και τα franchise νομίζουν ότι είναι δημόσιοι υπάλληλοι πλέον), δεν θα καλυτερεύσει κάτι θα συνεχίσει να πηγαίνει χειρότερα. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Billator είπε

Δεν θα αλλάξει τίποτα, δεν μπορεί να μην υπάρχει επιστολική αποστολή, είναι 2 τελείως διαφορετικές υπηρεσίες.

Μπορείς να δεις πχ DHL και Deutsche Post.

Το αποτέλεσμα της συγχώνευσης θα φέρει απλά απολύσεις και λιγότερα κατάστημα ίσως και ανάγκη για λιγότερα φορτηγά / αυτοκίνητα. 

Αν δεν αλλάξει η μπανανία και του ΕΛΤΑ και του ΕΛΤΑ courier (γιατί ακόμα και τα franchise νομίζουν ότι είναι δημόσιοι υπάλληλοι πλέον), δεν θα καλυτερεύσει κάτι θα συνεχίσει να πηγαίνει χειρότερα. 

και εγω εχω μεγάλη περιέργεια να δω τι θα γίνει με αυτό, δηλαδή αν ψωνίσουμε με ali sever shipping και απο μπαταρίες που τα στέλνουν με δικιά τους μέθοδο πόσο χρόνο θα κάνει να έρθει και αν βελτιωθεί η οχι σε σχέση με τα ελτά που κάνουν 2 μηνες σχεδόν στην περιοχή μου ενώ φτάνει στην Ελλάδα σε 20 μέρες το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου κολλημένο δέμα(σελ 497) ακόμα δεν έχει έρθει. Μίλησα με Dpd μου είπαν δεν έχουν λάβει, η cainiao μου είπε να μιλήσω με πωλητή, ο πωλητής μου είπε να περιμένω τις 80 μέρες του ali.

Έχω στείλει και στο mail της Speedy αλλά 5 μέρες περιμένω απάντηση κι από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω... Αγορές 3 πραγμάτων σύνολο στα 9,98 ευρώ με Choice (μικρά πράγματα, όχι ογκώδες δέμα), έρχεται με ΕΛΤΑ απλό δεματάκι (δηλαδή το αφήνει στην πολυκατοικία), με ΕΛΤΑ συστημένο (χαρτάκι και παραλαμβάνω από εγώ από ΕΛΤΑ) ή με ACS;

Προτιμούσα ACS, βεβαίως, γιατί δουλεύω πρωινά και είναι από ζόρικο έως αδύνατο να παραλάβω από ΕΛΤΑ. Αν χρειάζεται να αυξήσω λίγο το ποσό για να έρθει με ACS, πείτε μου, για να πάρω και τίποτα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω... Αγορές 3 πραγμάτων σύνολο στα 9,98 ευρώ με Choice (μικρά πράγματα, όχι ογκώδες δέμα), έρχεται με ΕΛΤΑ απλό δεματάκι (δηλαδή το αφήνει στην πολυκατοικία), με ΕΛΤΑ συστημένο (χαρτάκι και παραλαμβάνω από εγώ από ΕΛΤΑ) ή με ACS;

Προτιμούσα ACS, βεβαίως, γιατί δουλεύω πρωινά και είναι από ζόρικο έως αδύνατο να παραλάβω από ΕΛΤΑ. Αν χρειάζεται να αυξήσω λίγο το ποσό για να έρθει με ACS, πείτε μου, για να πάρω και τίποτα ακόμα...

Όσα Choice έχω παραγγείλει μου έχουν έρθει με Acs, μένω στην Δυτική Αθήνα, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για όλη την Ελλάδα. Αν βάλεις παραγγελία 10€ θα σου δώσει και δωρεάν μεταφορικά. 

Επεξ/σία από radiotv
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, radiotv είπε

Όσα Choice έχω παραγγείλει μου έχουν έρθει με Acs, μένω στην Δυτική Αθήνα, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για όλη την Ελλάδα.

Ωραία, ευχαριστώ. Ναι σωστά, ίσως παίζει ρόλο και η περιοχή, εκτός Αθήνας είμαι εγώ.

47 λεπτά πριν, radiotv είπε

Αν βάλεις παραγγελία 10€ θα σου δώσει και δωρεάν μεταφορικά. 

Ναι ξέρω, έβαλα πάνω από 10, απλά είχε ένα μικρό extra discount και λέει σαν τελικό ποσό 9,98.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω... Αγορές 3 πραγμάτων σύνολο στα 9,98 ευρώ με Choice (μικρά πράγματα, όχι ογκώδες δέμα), έρχεται με ΕΛΤΑ απλό δεματάκι (δηλαδή το αφήνει στην πολυκατοικία), με ΕΛΤΑ συστημένο (χαρτάκι και παραλαμβάνω από εγώ από ΕΛΤΑ) ή με ACS;

Προτιμούσα ACS, βεβαίως, γιατί δουλεύω πρωινά και είναι από ζόρικο έως αδύνατο να παραλάβω από ΕΛΤΑ. Αν χρειάζεται να αυξήσω λίγο το ποσό για να έρθει με ACS, πείτε μου, για να πάρω και τίποτα ακόμα...

Καλησπέρα, Αν το tracking number που θα πάρεις θα ειναι 10ψηφιο της μορφής 76******** θα έρθει με την ACS. Αν θα ειναι LA********HU θα έρθει με τα ΕΛΤΑ συστημένο.

Δεν νομίζω να ειναι απλή αποστολη. Όλα τα Choice ειναι συστημένα, απλώς πάνω από τα 10€ αφαιρούνται τα μεταφορικά.  Αυτά που ειναι απλή αποστολη παίρνουν tracking number UA********HU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, άρχισε πάλι το αλι να πηγαίνει τα ζωα μου αργά η σε εμένα έτυχε? 3 δέματα choice πριν μια εβδομάδα στάλθηκαν και ακόμα κολλημένα στην κίνα ειναι,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitrisd87 είπε

Καλημέρα, άρχισε πάλι το αλι να πηγαίνει τα ζωα μου αργά η σε εμένα έτυχε? 3 δέματα choice πριν μια εβδομάδα στάλθηκαν και ακόμα κολλημένα στην κίνα ειναι,

Καλησπέρα, Μάλλον έτυχε. 2 παραγγελίες που εκανα τελευταία μια 6 προϊόντα με Choice στις 4/9/24 και μια ένα προϊόν με Aliexpress standard shipping στις 2/9/24 και οι 2 εχθές έφυγαν από Βουλγαρία για την ACS. Λογικά μεχρι το Σαββατο θα τις έχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα, Μάλλον έτυχε. 2 παραγγελίες που εκανα τελευταία μια 6 προϊόντα με Choice στις 4/9/24 και μια ένα προϊόν με Aliexpress standard shipping στις 2/9/24 και οι 2 εχθές έφυγαν από Βουλγαρία για την ACS. Λογικά μεχρι το Σαββατο θα τις έχω.

Τι αξίας αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...