Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,σκέφτομαι να αγοράσω αυτό από aliexpress, θέμα με τελωνεία δεν θα υπάρξουν απλά λέει ότι το 3λιτρο για το οποίο ενδιαφέρομαι ζυγίζει 3,5kg.Σε αυτή την περίπτωση θα υπάρξουν κάποιες έξτρα χρεώσεις λόγο βάρους??

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, c.f.w είπε

Γειά σας,σκέφτομαι να αγοράσω αυτό από aliexpress, θέμα με τελωνεία δεν θα υπάρξουν απλά λέει ότι το 3λιτρο για το οποίο ενδιαφέρομαι ζυγίζει 3,5kg.Σε αυτή την περίπτωση θα υπάρξουν κάποιες έξτρα χρεώσεις λόγο βάρους??

Ευχαριστώ!

Γεια σου, Ότι πληρωσεις στο Aliexpress τπτ παραπάνω.

3 ώρες πριν, nebuchadnessar είπε

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ μην έχει κάποιος κάποια ιδέα. Περιμένω αποστολή (παραγγελία 18 Ιουλίου με Aliexpress standard shipping, τελευταία ενημέρωση από parcelsapp, Package arrived at facility of the local delivery company στις 29 Ιουλίου.

Η ΑCS δεν την εντοπίζει και η dpd έχει μόνο Shipment data received  από τις 19 Ιουλίου .

Δε μου ξανά αργήσει παραγγελία από ali τόσο. Παρόμοια παραγγέλια που έγινε μια εβδομάδα πριν από αυτή που προανέφερα έχει έρθει εδώ και 2μιση εβδομάδες.

Καλησπερα. Ετυχε στο παρελθον αν δεν κανα λαθος 2 φορες καποια δεματα να κολλησουν στη φαση που εισαι εσυ, καποια στιγμη ξεκολλησαν και ηρθαν. Δεν μπορεις να κανεις κατι απλως περιμενεις.

Εφόσον δεν φαινεται στην ACS αν θέλεις στείλε εμαιλ στην speedy και ρώτα (η speedy το παραδίδει στην ACS)

https://www.speedy.bg/en/contact-us

Αν δεν κάνω λάθος εδώ στέλνεις: For claims related to international shipments: [email protected]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλησπερα. Ετυχε στο παρελθον αν δεν κανα λαθος 2 φορες καποια δεματα να κολλησουν στη φαση που εισαι εσυ, καποια στιγμη ξεκολλησαν και ηρθαν. Δεν μπορεις να κανεις κατι απλως περιμενεις.

Εφόσον δεν φαινεται στην ACS αν θέλεις στείλε εμαιλ στην speedy και ρώτα (η speedy το παραδίδει στην ACS)

https://www.speedy.bg/en/contact-us

Αν δεν κάνω λάθος εδώ στέλνεις: For claims related to international shipments: [email protected]

Ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή απάντηση. Έστειλα ήδη mail. Αλλά αφού σας έχεις συμβεί πάλι, και κάποια στιγμή ξεκόλλησανε, δεν αγχώνομαι.

Θα ενημερώσω όταν έχω κάποιο νέο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά... Αγόρασα από το aliexpress ανταλλακτικά για την M9 ρομποτική σκούπα της proscenic. Και καλά αυτά τα bundle, με σακούλες, βούρτσες κλπ.

Τα μισά όμως ήταν γτπ και δεν ταίριαζαν στη σκούπα, αν εξαιρέσεις τα φίλτρα και το sidebrush (αυτό με τα 3 ποδαράκια)

Έκανα refund claim από τα 20€ που πλήρωσα να μου επιστραφούν τουλάχιστον τα 10. (και λιγότερα να μου έδιναν με σύμφερε αντικειμενικά σαν αγορά και πάλι βέβαια)

το aliexpress μου λέει ή σου δίνω 4€ ή κάνε επιστροφή (με έξοδα πωλητή) και πάρτα όλα πίσω...

Το ερώτημά μου λοιπόν είναι τι παίζει εν έτει 2024 με τις επιστροφές στο ali? Δε μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη το να τα επιστρέψω γιατί θεωρητικά πρέπει να συννενοηθώ σε προσωπικό επίπεδο μέσω τσατ με τον πωλητή εγώ (τρεχα γυρευε), συν ότι αρχικά πληρώνω εγω τα έξοδα αποστολής και υποτίθεται ότι αυτός μου τα πληρώνει μετά...

οπότε είπα πάρε τα 4€ πίσω και άστο... 

 

αλλα ρε παιδιά σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις λέω εν τέλει με τον ερχομό του temu και το free return πόσο εύκολα εμένα το aliexpress θα μου είναι χρήσιμο μόνο για 100% μπιχλιμπίδια όπως θήκες ή τζαμάκια για το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόμοιος προβληματισμός με τα ανωτέρω.

Αγορά 77 €, ο πωλητής έστειλε άλλα από αυτά που είχα αγοράσει (από τον ίδιο) με προηγούμενες παραγγελίες μου. Μιλώ μαζί του, άκρη δεν βρίσκω. Ανοίγω dispute και φτάνει το θέμα ή λαμβάνω 12 ευρώ ή επιστρέφω πίσω τα προϊόντα με έξοδα του πωλητή. Για να επιστραφούν πίσω στην Κίνα τα προϊόντα κοστίζουν 50 ευρώ (ταχυδρομείο με tracking). Αναζητώ πληροφορίες στο ιντερνετ. Διαπιστώνω ότι ΔΕΝ πρέπει να στείλεις πίσω τα προϊόντα διότι δεν θα πάρεις τα έξοδα. Ο πωλητής θα σου δώσει πίσω ό,τι έχεις καταβάλει για αγορά, αλλά για τα έξοδα θα κάνει τον...κινέζο. Θα μιλήσεις 1, 2 4, 20 φορές με τον αλή και θα σου δώσει (και αν) ένα κουπόνι για 10-15 δολλάρια. Τρέχα γύρευε. Μια λύση είναι μιλήσεις με την τράπεζα για να ακυρώσεις τη συναλλαγή. Ο αλή-της μετά θα σου διαγράψει τον λογαριασμό (στα ....α@@@@@@ μας). Άλλη λύση να κρατήσεις τα προϊόντα και...να μην ξαναγοράσεις από τον Αλή.

 

ΥΓ κάμποσες σελίδες πιο πίσω ένα μέλος έλεγε ότι δεν εχεις καμία μα καμία ασφάλεια με αγορές από τον Αλή. Δυστυχώς, το διαπίστωσα και γω

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω ένα μεγαλούτσικο δέμα αξίας 70€ με αποστολή από Τσεχία όπου έχει δύο διαθέσιμες μεθόδους αποστολής, DHL_CZ ή UPS_CZ_EU, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, George! είπε

Αν πάρω ένα μεγαλούτσικο δέμα αξίας 70€ με αποστολή από Τσεχία όπου έχει δύο διαθέσιμες μεθόδους αποστολής, DHL_CZ ή UPS_CZ_EU, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τελωνείο;

Οχι, σε καμία περίπτωση. Από Ευρωπαϊκή χώρα σε Ευρωπαϊκή δεν υπάρχει τελωνειο. Είτε πάρεις κάτι από μια πόλη στην Ελλαδα είτε από μια πόλη άλλης Ευρωπαϊκής χώρας το ίδιο ειναι.

Μονο στείλε ένα μήνυμα στον πωλητή και ρώτα αν το προϊόν ειναι διαθέσιμο από Τσεχία. Πολύ σπάνια αλλά καμια φορά δεν έχουν stock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisgri είπε

Οχι, σε καμία περίπτωση. Από Ευρωπαϊκή χώρα σε Ευρωπαϊκή δεν υπάρχει τελωνειο. Είτε πάρεις κάτι από μια πόλη στην Ελλαδα είτε από μια πόλη άλλης Ευρωπαϊκής χώρας το ίδιο ειναι.

Μονο στείλε ένα μήνυμα στον πωλητή και ρώτα αν το προϊόν ειναι διαθέσιμο από Τσεχία. Πολύ σπάνια αλλά καμια φορά δεν έχουν stock.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! 

Επειδή δεν έχω το χρονικό περιθώριο να τον περιμένω λόγω κάποιων κουπονιών που λήγουν σε λίγες ώρες, δεν αρκεί το shipping from Czech Republic που φαίνεται στο screenshot;

Screenshot_20240826-030715.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George! είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! 

Επειδή δεν έχω το χρονικό περιθώριο να τον περιμένω λόγω κάποιων κουπονιών που λήγουν σε λίγες ώρες, δεν αρκεί το shipping from Czech Republic που φαίνεται στο screenshot;

Screenshot_20240826-030715.png

Τπτ να σαι καλά.

Ναι αρκεί, προχώρα στην παραγγελία.

Κατά 99% θα υπάρχει από Τσεχία. Αν δεν υπάρχει το πολύ πολύ θα το στείλει από Κίνα, πάλι δεν περνάει τελωνειο απλώς θα κάνει λίγες μέρες παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sakisgri είπε

Τπτ να σαι καλά.

Ναι αρκεί, προχώρα στην παραγγελία.

Κατά 99% θα υπάρχει από Τσεχία. Αν δεν υπάρχει το πολύ πολύ θα το στείλει από Κίνα, πάλι δεν περνάει τελωνειο απλώς θα κάνει λίγες μέρες παραπάνω.

Ωραία, κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις. Ποια από τις δύο courier να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George! είπε

Ωραία, κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις. Ποια από τις δύο courier να προτιμήσω;

Έχω πάρει με και τις 2 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μάλλον θα πήγαινα με την DHL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....κ οι δύο αξιόπιστες είναι. Η dhl στην Ελλάδα έχει/κάνει δικό της delivery σε αρκετές πόλεις κ συνεργάζεται με elta, δεν γνωρίζω πως γίνεται η διαλογή (στην ίδια περιοχή κάποια πακέτα μου έχουν έρθει με διανομή dhl κ κάποια με elta courier - ενώ κ στις δύο περιπτώσεις έχουν ξεκινήσει με dhl international). H ups συνεργάζεται με Γενική Ταχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα περιμένει στο Μ. Δ. Δάφνης των ΕΛΤΑ για 10 μέρες. Δε βγαίνει για διανομή. Να υποθέσω έλλειψη ταχυδρομων; Δε μπορώ να το παραλάβω από μένα. Μ. Δ. και το ξέρω. Τι κάνουμε τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, kitharas said:

Δέμα περιμένει στο Μ. Δ. Δάφνης των ΕΛΤΑ για 10 μέρες. Δε βγαίνει για διανομή. Να υποθέσω έλλειψη ταχυδρομων; Δε μπορώ να το παραλάβω από μένα. Μ. Δ. και το ξέρω. Τι κάνουμε τώρα; 

Προσπάθησε μήπως σε εξυπηρετήσουν, εμένα στα Χανιά παλαιότερα με είχαν εξυπηρετήσει αρκετές φορές στη Μοναδα Διαλογής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omokas είπε

Προσπάθησε μήπως σε εξυπηρετήσουν, εμένα στα Χανιά παλαιότερα με είχαν εξυπηρετήσει αρκετές φορές στη Μοναδα Διαλογής 

Ευχαριστώ. Με εξυπηρέτησαν άμεσα όπως είπες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...