Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει επιλογή αποστολης εκει; Γιατι εμενα δεν μου βγαζει επιλογες, μονο αποστολη με AliExpress βγαζει οταν πας ταμειο, και τι σημαίνει αυτο; Τρως τελωνείο; Μια παραγγελία που εκανα στην αρχη εβγαζε cainao και τωρα εχει τρακ Ουγγαρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, christos520 είπε

Υπάρχει επιλογή αποστολης εκει; Γιατι εμενα δεν μου βγαζει επιλογες, μονο αποστολη με AliExpress βγαζει οταν πας ταμειο, και τι σημαίνει αυτο; Τρως τελωνείο; Μια παραγγελία που εκανα στην αρχη εβγαζε cainao και τωρα εχει τρακ Ουγγαρίας.

Με Aliexpress τρόπο αποστολής δεν περνάει τελωνειο (εκτός από Aliexpress premium shipping). Και τα πιο πολλά πάνε Ουγγαρια και περνάνε εκεί τελωνειο πριν έρθουν Ελλαδα με καμία εξτρά χρέωση.

Δες και εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Τον τελευταιο καιρο πακετα απο αλι με acs τα στελνουν σε Smartpoint Locker της acs.Δεν χρειαζεται να κανεις εγγραφη, σου στελνει στο κινητο η acs εναν κωδικο και με τον κωδικο πας στην θυριδα, βαζεις τον κωδικο και ανοιγει το συρταρι να παρεις το πακετο σου.

Στο AliExpress δεν μου έχει τύχει ακόμη αλλά δύο παραγγελίες από το Banggood τους τελευταίους δύο μήνες τις πήγε η Acs σε locker 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα ετυχε στην τελευταια παραγγελια που εκανα τον Ιουνιο.Ειχα παρει τηλεφωνο την acs μου ειπαν οτι ειναι εντολη απο τα κεντρικα οτι ερχεται απο αλι θα πηγαινουν σε locker.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christos520 είπε

τωρα αυτο εδω τι λεει, ότι έχει φτάσει Ελλάδα και είναι προς παράδοση;

γιατι στα ελτα δεν το δείχνει πουθενά

Screenshot 2024-08-04 221705.png

Οχι, ειναι στο linehual office δλδ ειναι Ουγγαρια. Θέλει καμια βδομάδα ακόμα.

Μη δίνει πολύ βάση στο tracking μέσα από το Aliexpress γιατι λείπουν οι ενδιάμεσες χώρες που περνάνε τα δέματα δλδ Ουγγαρια και Βουλγαρία. Δες το καλύτερα εδώ https://parcelsapp.com/

Και αν θα το παραδώσει τα ΕΛΤΑ ειναι ανάλογα το tracking number που έχει πάρει το δέμα σου. Αν ειναι LA**********HU/LS******HU/UA**********HU η κάτι να μοιάζει με αυτά τοτε την παράδοση την κάνει τα ΕΛΤΑ.

Αν ειναι 10ψηφιο της μορφής 76******** τοτε θα σου το παραδώσει η ACS.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, christos520 είπε

τωρα αυτο εδω τι λεει, ότι έχει φτάσει Ελλάδα και είναι προς παράδοση;

γιατι στα ελτα δεν το δείχνει πουθενά

με τι μεθοδο αποστολης παρειγγειλες και με τι ηρθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2024 στις 1:19 ΜΜ, sakisgri είπε

Λογικά περίπου αυτά που έγραψε ο φίλος @Billator πιο πάνω να πληρωσεις άντε και με 3,5% δασμοί περίπου 100€.

Εκτός αν δήλωσε πιο χαμηλή τιμή ο πωλητής γιατι το κάνουν πολύ συχνά αυτό και πληρωσεις λιγότερα.

Όπως και να έχει όταν παραλαβεις με το καλο αν θες ενημέρωσε μας.

Και μη ξεχάσεις να τραβήξεις βίντεο το unboxing αν κάτι δεν θα ειναι όπως πρέπει να είσαι καλυμμένος.

Μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ για πραλαβή αλλά επειδη λείπω εκτός πόλης( το παρέλαβε η γυναίκα μου) θα το παραλάβω την Δευτέρα. Δεν είχε τίποτα για τελώνειο λέτε να το γλύτωσα ;Να πάρω στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ να ρωτήσω ή παίζω με την τύχη μου; Λογικά δεν θα με είχαν στείλει sms ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, baldurval είπε

Μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ για πραλαβή αλλά επειδη λείπω εκτός πόλης( το παρέλαβε η γυναίκα μου) θα το παραλάβω την Δευτέρα. Δεν είχε τίποτα για τελώνειο λέτε να το γλύτωσα ;Να πάρω στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ να ρωτήσω ή παίζω με την τύχη μου; Λογικά δεν θα με είχαν στείλει sms ;

Απ' ότι ξέρω πάντα γράφει το ποσό που ειναι να πληρωσεις στο ειδοποιητήριο. Μη ρωτάς τπτ πήγαινε να παραλαβεις αλλά πάρε και χρήματα μαζί σου μην τυχόν ξέχασαν να γράψουν το ποσό στο ειδοποιητήριο. Μπορεί να κάνανε καμία γκάφα (ως συνήθως) και να μη χρέωσαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, baldurval είπε

Μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ για πραλαβή αλλά επειδη λείπω εκτός πόλης( το παρέλαβε η γυναίκα μου) θα το παραλάβω την Δευτέρα. Δεν είχε τίποτα για τελώνειο λέτε να το γλύτωσα ;Να πάρω στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ να ρωτήσω ή παίζω με την τύχη μου; Λογικά δεν θα με είχαν στείλει sms ;

μονο μη σουρθει κανα sms , email μεχρι την δευτερα του στυλ χρωστας 2,5 για το δεμα σου

πατα στον παρακατω συνδεσμο να το πληρωσεις οπως ερχεται σε πολλους και την πατησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ioannischr είπε

μονο μη σουρθει κανα sms , email μεχρι την δευτερα του στυλ χρωστας 2,5 για το δεμα σου

πατα στον παρακατω συνδεσμο να το πληρωσεις οπως ερχεται σε πολλους και την πατησεις

Τα γνωρίζω αυτού του είδους τα sms οπότε προσέχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2024 στις 5:10 ΜΜ, baldurval είπε

Μου ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ για πραλαβή αλλά επειδη λείπω εκτός πόλης( το παρέλαβε η γυναίκα μου) θα το παραλάβω την Δευτέρα. Δεν είχε τίποτα για τελώνειο λέτε να το γλύτωσα ;Να πάρω στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ να ρωτήσω ή παίζω με την τύχη μου; Λογικά δεν θα με είχαν στείλει sms ;

Παρόμοια με την δική σου περίπτωση, android player, έφθασε την ίδια ημέρα με το δικό σου και το παρέλαβα σήμερα. Πλήρωσα 11,23€ ΦΠΑ και μόνο αυτό.

Επεξ/σία από prokotsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καινούργια τρακινγκ τύπου CNG.... ξέρετε σε ποια κούριερ ανήκουν;

Δοκιμάζω δύο στο parcelapp και δεν βρίσκει κάτι με auto detect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, radiotv είπε

τα καινούργια τρακινγκ τύπου CNG.... ξέρετε σε ποια κούριερ ανήκουν;

Δοκιμάζω δύο στο parcelapp και δεν βρίσκει κάτι με auto detect

Δεν ξέρω σε ποια μεταφορική ανήκει αλλά είναι εσωτερικό tracking number σαν το LP***********, θα αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...