Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο αποστολή τους. Νομίζω παίζει ρόλο η διεύθυνση παράδοσης. "Κέρδισα" ένα choice προιόν με €0.09 και μου το στέλνουν με tracking number LSxxxxxxxxxxNL. Στο parcelsapp μου έχει βγάλει ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ. :unsure:  Σε προηγούμενα αντίστοιχα "δώρα", όλα μου είχαν έρθει με ACS.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/7/2024 στις 11:10 ΠΜ, Engimek είπε

Έκανα τον τελευταίο καιρό κάποιες παραγγελίες και παρατήρησα το εξης:

Οταν έρχεται το δέμα με acs μου στέλνουν μήνυμα viber, με link για να επαναπρογραμματίσω παράδοση, να τη στείλω σε γείτονα, locker κλπ. Επισης στην ιστοσελίδα τους που παρακολουθείς το tracking number εχει αντίστοιχες επιλογές.

Κι εμένα αυτό συμβαίνει από εδώ και πέρα, μόνο locker που δεν έχω κοντά μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2024 στις 1:57 ΜΜ, specre είπε

Πρέπει να έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο αποστολή τους. Νομίζω παίζει ρόλο η διεύθυνση παράδοσης. "Κέρδισα" ένα choice προιόν με €0.09 και μου το στέλνουν με tracking number LSxxxxxxxxxxNL. Στο parcelsapp μου έχει βγάλει ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ. :unsure:  Σε προηγούμενα αντίστοιχα "δώρα", όλα μου είχαν έρθει με ACS.

Νομίζω πως βρίσκω κάποια "λογική". Σε 2ο λογ/σμό αντίστοιχο "δώρο", το στέλνουν με 10ψήφιο tracking number. Στην περιοχή μου άλλαξαν πρόσφατα ΤΚ. Έβαλα τον παλιό (ίδια διεύθυνση) και έρχεται με ACS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα με κωδικό μορφής ls*********nl απο aliexpress (είναι μια οθόνη για το αυτοκίνητο) είναι τώρα στο τελωνείο. Κοστίζει 292 ευρώ. Πόσο λέτε να κάτσει εκεί; Το στείλανε με aliexpress standard shipping. Πιστεύω κανα 100αρι το τελωνείο. Τι λέτε;

Screenshot_20240801-185558.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, baldurval είπε

Δέμα με κωδικό μορφής ls*********nl απο aliexpress (είναι μια οθόνη για το αυτοκίνητο) είναι τώρα στο τελωνείο. Κοστίζει 292 ευρώ. Πόσο λέτε να κάτσει εκεί; Το στείλανε με aliexpress standard shipping. Πιστεύω κανα 100αρι το τελωνείο. Τι λέτε;

Screenshot_20240801-185558.png

Με aliexpress standard shipping, λογικά έχει περάσει τελωνείο στην Ολλανδία. Έβαλες στο https://parcelsapp.com/en/ το tracking number να δεις εκεί; Θα πρέπει να έχει ένα στάδιο που να γράφει "Import customs clearance complete".

Edit. Δεν είχα διαβάσει το ποσό που έγραψες. Σε αυτό δε γνωρίζω σίγουρα να βοηθήσω.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, baldurval είπε

Δέμα με κωδικό μορφής ls*********nl απο aliexpress (είναι μια οθόνη για το αυτοκίνητο) είναι τώρα στο τελωνείο. Κοστίζει 292 ευρώ. Πόσο λέτε να κάτσει εκεί; Το στείλανε με aliexpress standard shipping. Πιστεύω κανα 100αρι το τελωνείο. Τι λέτε;

 

Τα ΕΛΤΑ έχουν προκαθορισμένο υπολογισμό τελωνείου. Το γράφει ξεκάθαρα αν μπεις στο site τους. 
Στην περίπτωση σου είναι 20ευρώ +24%*της αξίας οπότε 20 + 70,08ευρώ 90,08ευρώ. 

Αν για οποιαδήποτε λόγο έρθει μεγαλύτερο ποσό από (ας πούμε 150 ευρώ) κάνεις "Αίτηση Επαναξέτασης Δασμών" η οποία κοστίζει 12 ευρώ , και ας "δικαιωθείς" , που πάντα αυτό γίνεται όταν στέλνεις την απόδηξη πληρωμής από site και κάρτα, σου επιστρέφουν και τα 12 ευρώ αυτά, αλλιώς το ποσό παραμένει ως έχει και χρεώθηκες και ακόμα 12 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς ευχαριστώ πολύ. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις πόσο κολλάει το δέμα στο τελωνείο δεδομένου οτι είναι "συστημένο". Πάνω απο μήνα ή δεν παίζει ρόλο;

Επεξ/σία από baldurval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω όλο και περισσότερα προϊόντα με choice πλέον.Αυτο μεταφράζεται ότι το πολύ σε 2 εβδομάδες θα έρθει το δέμα.Παει λίγο να βελτιωθεί το θέμα των αποστολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Βλέπω όλο και περισσότερα προϊόντα με choice πλέον.Αυτο μεταφράζεται ότι το πολύ σε 2 εβδομάδες θα έρθει το δέμα.Παει λίγο να βελτιωθεί το θέμα των αποστολών.

Με ACS πάντως από τοτε που συνεργάστηκε το Aliexpress (περίπου 2 χρόνια) κατά 95% εμένα έρχονται σε 12-16 μέρες.

Ελάχιστες φορές ήρθε δέμα σε καμιά 20αρια και κάποιες φορές και πριν τις 12 μέρες. π.χ προχθές παρέλαβα 2 δέματα από Choice σε 11 μέρες.

Ένα από 3 items for .... με 3 προϊόντα που περιμένω τώρα φαινεται αύριο να παραλαμβάνω. Θα έχει κάνει μόλις 7 μέρες !!! το νέο μου ρεκόρ μάλλον αφού το παλιό ήταν σε 9 μέρες.

acs.1.JPG

acs.2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, baldurval είπε

Καλώς ευχαριστώ πολύ. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις πόσο κολλάει το δέμα στο τελωνείο δεδομένου οτι είναι "συστημένο". Πάνω απο μήνα ή δεν παίζει ρόλο;

Δεν το πιστεύω οτι ξεκόλλησε απο το τελωνείο τοσο γρήγορα. Να δούμε πόσο θα πληρώσουμε την λυπητερή απο βδομάδα. 😂Screenshot_20240802-103134.png.1b40ec7a0405b32b78059b66d2816ac4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, baldurval είπε

Δεν το πιστεύω οτι ξεκόλλησε απο το τελωνείο τοσο γρήγορα. Να δούμε πόσο θα πληρώσουμε την λυπητερή απο βδομάδα. 😂Screenshot_20240802-103134.png.1b40ec7a0405b32b78059b66d2816ac4.png

Λογικά περίπου αυτά που έγραψε ο φίλος @Billator πιο πάνω να πληρωσεις άντε και με 3,5% δασμοί περίπου 100€.

Εκτός αν δήλωσε πιο χαμηλή τιμή ο πωλητής γιατι το κάνουν πολύ συχνά αυτό και πληρωσεις λιγότερα.

Όπως και να έχει όταν παραλαβεις με το καλο αν θες ενημέρωσε μας.

Και μη ξεχάσεις να τραβήξεις βίντεο το unboxing αν κάτι δεν θα ειναι όπως πρέπει να είσαι καλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sakisgri είπε

Με ACS πάντως από τοτε που συνεργάστηκε το Aliexpress (περίπου 2 χρόνια) κατά 95% εμένα έρχονται σε 12-16 μέρες.

Ελάχιστες φορές ήρθε δέμα σε καμιά 20αρια και κάποιες φορές και πριν τις 12 μέρες. π.χ προχθές παρέλαβα 2 δέματα από Choice σε 11 μέρες.

Ένα από 3 items for .... με 3 προϊόντα που περιμένω τώρα φαινεται αύριο να παραλαμβάνω. Θα έχει κάνει μόλις 7 μέρες !!! το νέο μου ρεκόρ μάλλον αφού το παλιό ήταν σε 9 μέρες.

acs.1.JPG

acs.2.JPG

Τελικά παρέλαβα σε 7 μέρες !!!!

acs.3.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2024 στις 4:19 ΜΜ, sakisgri είπε

Λογικά περίπου αυτά που έγραψε ο φίλος @Billator πιο πάνω να πληρωσεις άντε και με 3,5% δασμοί περίπου 100€.

Εκτός αν δήλωσε πιο χαμηλή τιμή ο πωλητής γιατι το κάνουν πολύ συχνά αυτό και πληρωσεις λιγότερα.

Όπως και να έχει όταν παραλαβεις με το καλο αν θες ενημέρωσε μας.

Και μη ξεχάσεις να τραβήξεις βίντεο το unboxing αν κάτι δεν θα ειναι όπως πρέπει να είσαι καλυμμένος.

Εννοείται θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έρθει κάτι με acs πλέον με box office έρχεται;Κατά δεύτερον αν έρθει με box office πρέπει να έχω κάνει εγγραφή στην εφαρμογή,για να το παραλάβω το προϊόν;Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ box office και δεν ξέρω πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταιο καιρο πακετα απο αλι με acs τα στελνουν σε Smartpoint Locker της acs.Δεν χρειαζεται να κανεις εγγραφη, σου στελνει στο κινητο η acs εναν κωδικο και με τον κωδικο πας στην θυριδα, βαζεις τον κωδικο και ανοιγει το συρταρι να παρεις το πακετο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...