Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, spiros219 είπε

Καλημέρα, έκανα χθες μια παραγγελία από Ali, δεν ήταν choice καθώς το προϊόν δεν το βρήκα με τίποτα σε choice και ο πωλητής έγραφε ότι θα το στείλει με AliExpress Standard Shipping και πήρα τρακινγκ CNG00665284064617

Δεν την έχω ξαναδεί αυτή τη μορφή...

Με τι έρθει ? Ελπίζω όχι ΕΛΤΑ παρακαλώ γτ δεν θα έρθει ποτέ έτσι 

Λογικά είναι εντός Κίνας tracking number και αργότερα θα πάρει next tracking number. Θα το βλέπεις κι εδώ: https://parcelsapp.com/en/tracking/CNG00665284064617 Αν είναι μόνο ψηφία (next tracking number), θα είσαι τυχερός και θα σου έρθει με ACS.

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, specre είπε

Λογικά είναι εντός Κίνας tracking number και αργότερα θα πάρει next tracking number. Θα το βλέπεις κι εδώ: https://parcelsapp.com/en/tracking/CNG00665284064617 Αν είναι μόνο ψηφία (next tracking number), θα είσαι τυχερός και θα σου έρθει με ACS.

Μακάρι αν είναι έτσι γτ τη τελευταία φορά μου ήρθε με ACS και ήρθε και αμέσως σε 10 μέρες . Ευχαριστώ πολύ θα το παρακολουθώ να δω αν θα δώσει άλλο τρακινγκ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έκανα παραγγελία 12 Ιουλίου με choice από ίδιο πωλητή 5 θήκες κινητού 

Αν δεν κάνω λάθος ήρθε σήμερα απευθείας Αθήνα (δεν βλέπω να πέρασε από άλλου πέρα από Κίνα - είχε μείνει στο customs clearance) 

Ο αρχικός αριθμός αποστολής ήταν LP00…και τώρα 7612…

Εάν έφτασε σήμερα Αθήνα στο linehual office τώρα ….Ποτέ να το περιμένω το δέμα ; (Δυτική Αττική είμαι) και με τι κούριερ; acs; 

επισης εφόσον είναι από το ιδιο προϊόν /κ πωλητή θα έρθουν ολα μαζί ή ξεχωριστά ξέρετε; 

13 λεπτά πριν, roudama.s είπε

 

IMG_2197.png.71b57beb7bd1de51ca0f47bc0be97429.png

Επεξ/σία από roudama.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, roudama.s είπε

Καλησπέρα έκανα παραγγελία 12 Ιουλίου με choice από ίδιο πωλητή 5 θήκες κινητού 

Αν δεν κάνω λάθος ήρθε σήμερα απευθείας Αθήνα (δεν βλέπω να πέρασε από άλλου πέρα από Κίνα - είχε μείνει στο customs clearance) 

Ο αρχικός αριθμός αποστολής ήταν LP00…και τώρα 7612…

Εάν έφτασε σήμερα Αθήνα στο linehual office τώρα ….Ποτέ να το περιμένω το δέμα ; (Δυτική Αττική είμαι) και με τι κούριερ; acs; 

επισης εφόσον είναι από το ιδιο προϊόν /κ πωλητή θα έρθουν ολα μαζί ή ξεχωριστά ξέρετε; 

IMG_2197.png.71b57beb7bd1de51ca0f47bc0be97429.png

To line-haul office είναι στη "μεταβατική" χώρα που γίνεται ο εκτελωνισμός. Λογικά τώρα είναι στην Ουγγαρία. Μετά τον εκτελωνισμό θα πάει Βουλγαρία όπου θα το πάρει η Speedy ( https://www.speedy.bg/en ) και θα το δώσει στην DPD ( https://dpd.gr/gr/ ) Θεσσαλονίκη. Από εκεί θα σου έρθει με ACS ( https://www.acscourier.net/ ). Το μεγαλύτερο "κόλλημα" θα το δεις στη διαδρομή από Speedy προς DPD. Μετά θα σου έρθει γρήγορα.

ΓΙα το αν έρθουν όλα μαζί σε ένα δέμα ή όχι, μπορείς να το δεις από τους αριθμούς αποστολής που έχει στην κάθε παραγγελία σου. Αν σε κάποια φάση από 5 διαφορετικά, έδωσε τον ίδιο αριθμό και στα 5, τότε ναι έρχονται σαν ένα.

Επεξ/σία από specre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

 

Εσύ πρέπει να ξέρεις. Όχι εμείς. Δες στον λογαριασμό σου στο ali πόσες παραγγελίες έγιναν τελικά. Πόσα δηλ. trucking number

 

Ένα tracking number 

απλα έχω να πάρω χρόνια από αλιεξπρες , παλιά τα έφερναν όλα ξεχωριστά , οποτε γιαυτο ρώτησα 

39 λεπτά πριν, specre είπε

To line-haul office είναι στη "μεταβατική" χώρα που γίνεται ο εκτελωνισμός. Λογικά τώρα είναι στην Ουγγαρία.

Ααα άρα δεν είναι Ελλάδα ; 
μου ήρθε και μειλ ότι είναι στην χώρα μου 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, roudama.s είπε

Ένα tracking number 

Άρα στα έστειλε όλα μαζί.

29 λεπτά πριν, roudama.s είπε

Ααα άρα δεν είναι Ελλάδα ; 
μου ήρθε και μειλ ότι είναι στην χώρα μου 🤣

Όχι δεν είναι Ελλάδα ακόμα. Μόλις το δεις στη σελίδα της DPD & ACS, τότε θα είναι στην Ελλάδα. Απλά το aliexpress ( και η σελίδα τους με tracking search https://global.cainiao.com/ ), δεν ξεχωρίζει σε ποια χώρα είναι. Αν θυμάμαι καλά θα σου έρθουν και άλλα τέτοια email. 

Υπομονή. Όπως έγραψα και πιο πάνω, η μεγαλύτερη "καθυστέρηση" είναι στο hub της Speedy στη Βουλγαρία. Μπορεί να δείχνει στάσιμο για 6-10 ημέρες και μετά ξαφνικά να το έχει πάρει η ACS και να είναι στο δρόμο για το σπίτι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, specre είπε

Άρα στα έστειλε όλα μαζί.

Όχι δεν είναι Ελλάδα ακόμα. Μόλις το δεις στη σελίδα της DPD & ACS, τότε θα είναι στην Ελλάδα. Απλά το aliexpress ( και η σελίδα τους με tracking search https://global.cainiao.com/ ), δεν ξεχωρίζει σε ποια χώρα είναι. Αν θυμάμαι καλά θα σου έρθουν και άλλα τέτοια email. 

Υπομονή. Όπως έγραψα και πιο πάνω, η μεγαλύτερη "καθυστέρηση" είναι στο hub της Speedy στη Βουλγαρία. Μπορεί να δείχνει στάσιμο για 6-10 ημέρες και μετά ξαφνικά να το έχει πάρει η ACS και να είναι στο δρόμο για το σπίτι σου.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το AliExpress είναι,όταν παραγγελία γίνει,κανείς δεν ξέρει 100% με τι θα έρθει 

Όντως. Οι τελευταίες μου παραγγελίες έγιναν combined σε 2 δέματα και ήρθαν με ΕΛΤΑ. Το καλό ήταν ότι ήρθαν γρήγορα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πληρώνουμε τελωνείο (προς το παρόν) αν παραγγείλουμε με choice ή με κάποιον άλλο τρόπο όπως γράφει ο sakisgri στη σελίδα 424.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2024 στις 12:13 ΜΜ, specre είπε

Υπομονή. Όπως έγραψα και πιο πάνω, η μεγαλύτερη "καθυστέρηση" είναι στο hub της Speedy στη Βουλγαρία. Μπορεί να δείχνει στάσιμο για 6-10 ημέρες και μετά ξαφνικά να το έχει πάρει η ACS και να είναι στο δρόμο για το σπίτι σου.

Μπήκα να ξανά δω στο tracking αν υπάρχει κάτι  Νεότερο από χτες που μπήκε στο linehaul office

Αν καταλαβαίνω καλά Import customs clearance complete  πέρασε από το τελωνείο και πήρε το οκ 

Βασικά στην κατάσταση λέει in customs οποτε θα είναι ακόμα εκεί λογικά

**** άλλαξε σε delivering (2η εικόνα)

IMG_2328.png.78682c9bbc33bbe50a026a90ba222b07.png

IMG_2329.png

Επεξ/σία από roudama.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, roudama.s είπε

Μπήκα να ξανά δω στο tracking αν υπάρχει κάτι  Νεότερο από χτες που μπήκε στο linehaul office

Αν καταλαβαίνω καλά Import customs clearance complete  πέρασε από το τελωνείο και πήρε το οκ 

Βασικά στην κατάσταση λέει in customs οποτε θα είναι ακόμα εκεί λογικά

**** άλλαξε σε delivering (2η εικόνα)

IMG_2328.png.78682c9bbc33bbe50a026a90ba222b07.png

IMG_2329.png

Έχει περάσει το τελωνείο και έχει φύγει από την "ενδιάμεση" χώρα. Πάει Βουλγαρία και μετά Ελλάδα.  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...