Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2024 στις 9:10 ΜΜ, specre είπε

Σε 2 αγορές, η μία καθαρά choice με 4 προιόντα έχει δώσει και στα 4, tracking number της μορφής LP00xxxxxxxxxxxx διαφορετικό στο καθένα. Στη 2η με δύο προιόντα choice, έχουν σταλεί με το ίδιο tracking number της μορφής LA0xxxxxxxxxHU και ένα που δεν ήταν choice (διάλεξα το Aliexpress Saver Shipping) και δώσανε tracking number της μορφής UCxxxxxxxxxHU. Το περίεργο είναι ότι στο parcelsapp.com μου τα βγάζει όλα με την https://www.ecsc-logistics.com/ ως Delivery Company. Για να δούμε.

Τελικά τα 2 πακέτα choice (LP00xxxxxxxxxxxx, LA0xxxxxxxxxHU) ήρθαν με 1 ημέρα διαφορά στην τοπική Μ.Δ.-Δ.Σ. ΕΛΤΑ και με κάλεσαν εχθές να πάω αν θέλω να τα πάρω.  Ήταν κοντά μου και τα παρέλαβα σήμερα από τη Μ.Δ.-Δ.Σ.  Περίπου 20 ημέρες από Κίνα. Το  UCxxxxxxxxxHU είναι ακόμα "ΟΥΓΓΑΡΙΑ - Αποστολή αντικειμένου". 

Επεξ/σία από specre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!  

Γνωρίζει κανείς, εαν αντί να κάνω μια παραγγελία ενα lot 10 τεμαχίων (συγκεκριμένα κάτι φωτιστικά led) στα 400 ευρώ + 50 τα μεταφορικά εαν κάνω ξεχωριστά 10 παραγγελίες απο 40 ευρώ το ένα + 5 μεταφορικά βγαίνει ακριβώς το ίδιο με το να πάρω ενα lot, με τον δεύτερο τρόπο δεν γλυτώνω τελωνείο εφόσον στην ουσία θα είναι 10 διαφορετικές παραγγελίες των 45 ευρώ? Ο τρόπος αποστολής είναι Cainiao Standard For Special Goods 

Επεξ/σία από djnoizeteck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια!! εχω κανει παραγγελια 4 προιοντα απο ali choice ηταν. Εγινε ενα δεμα και ερχοταν κανονικα μεχρι που σταματησε μετα στο τελωνειο!! δεν εχει κουνηθει καθολου. επειδη ειναι choice ελεγε οτι μεχρι 20 ιουλιου θα τα παραλαβω. προφανως και 20 ιουλιου αποκλειεται να ερθουν. τι κανω ζηταω refund η περιμενω? 

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Κέρκυρα, μέσω AliExpress shipping μέθοδο (Standard/ choice) έρχονται με την καταραμένη την ACS κούριερ (μια εκ των τοπ χειρότερων στο νησί, γενικώς καμία δεν είναι της προκοπής έτσι κι αλλιώς), οπότε έχετε υπόψιν σας ότι δε θα σας το φέρει κανείς σπίτι, όσο σωστή διεύθυνση κι αν έχετε, θα λάβετε το κλασσικό μήνυμα που λαμβάνουν όλοι " Λανθασμένη Ελλειπής Διεύθυνση " οπότε υπολογίστε συγκοινωνία, βενζίνες κλπ να πάτε να το παραλάβετε, είτε μένοντας 30+ λεπτά στην αναμονή (πάντα έχουν ουρά με ένα ταμείο μόνο) ή επιλογή θυρίδας έξω. 

(κωδικός αποστολής μορφής 76ΧΧΧΧΧΧΧ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Σιγκαπούρη μου κόλλησε τελωνείο με dhl

Το tracking μου λέει ότι απελευθερώθηκε αλλά μου ήρθε εμαιλ και μήνυμα για να πληρώσω

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, djnoizeteck said:

Καλησπέρα παιδιά!  

Γνωρίζει κανείς, εαν αντί να κάνω μια παραγγελία ενα lot 10 τεμαχίων (συγκεκριμένα κάτι φωτιστικά led) στα 400 ευρώ + 50 τα μεταφορικά εαν κάνω ξεχωριστά 10 παραγγελίες απο 40 ευρώ το ένα + 5 μεταφορικά βγαίνει ακριβώς το ίδιο με το να πάρω ενα lot, με τον δεύτερο τρόπο δεν γλυτώνω τελωνείο εφόσον στην ουσία θα είναι 10 διαφορετικές παραγγελίες των 45 ευρώ? Ο τρόπος αποστολής είναι Cainiao Standard For Special Goods 

Αν εννοείς ταυτόχρονα 10 ξεχωριστές παραγγελίες τότε δεν σου εγγυάται κανείς ότι τελικά θα ενοποιηθούν οπότε το ποσό θα ξεπεράσει τα 186 ευρώ και πιθανόν να περάσει από τελωνείο. Κάντο σε 3 πακέτα μέχρι 186 ευρώ το καθένα με 5-6 μέρες διαφορά το καθένα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τσακαλάκια μία βοήθεια. Σε δεματάκι με tracking 10ψήφιο (7612774***) από ποια κούριερ να περιμένω; Έψαξα σε όλες τις μεγάλες και τσέκαρα και σε 17Track, Parcelapp και δεν το βρίσκει καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Για Κέρκυρα, μέσω AliExpress shipping μέθοδο (Standard/ choice) έρχονται με την καταραμένη την ACS κούριερ (μια εκ των τοπ χειρότερων στο νησί, γενικώς καμία δεν είναι της προκοπής έτσι κι αλλιώς), οπότε έχετε υπόψιν σας ότι δε θα σας το φέρει κανείς σπίτι, όσο σωστή διεύθυνση κι αν έχετε, θα λάβετε το κλασσικό μήνυμα που λαμβάνουν όλοι " Λανθασμένη Ελλειπής Διεύθυνση " οπότε υπολογίστε συγκοινωνία, βενζίνες κλπ να πάτε να το παραλάβετε, είτε μένοντας 30+ λεπτά στην αναμονή (πάντα έχουν ουρά με ένα ταμείο μόνο) ή επιλογή θυρίδας έξω. 

(κωδικός αποστολής μορφής 76ΧΧΧΧΧΧΧ)

Η Acs τελικα εχει να κανει με τις περιοχές και τα καταστήματα της.. Ειχα και εγω προβλημα παλια (Αθηνα Ν.προάστια) αλλα κατα εναν περίεργο τροπο εχουν διορθωθεί τωρα τελευταια... Επειδη μου τα φερνει συνηθως ο ίδιος διανομέας, του δινω καθε φορα ενα tip απο 1-1.5 ευρώ και με προσέχει, και είμαστε και οι 2 χαρούμενοι, γιατι με τετοια ζεστη που εχει τωρα τους καταλαβαινω, ειναι δυσκολο να εισαι ολη μερα στον δρομο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Ρε τσακαλάκια μία βοήθεια. Σε δεματάκι με tracking 10ψήφιο (7612774***) από ποια κούριερ να περιμένω; Έψαξα σε όλες τις μεγάλες και τσέκαρα και σε 17Track, Parcelapp και δεν το βρίσκει καμία.

Θα λειτουργήσει μετά το status "Awaiting for transit to final delivery office" που θα δεις στο AliExpress, το νούμερο αυτό είναι από DPD - Speedy και Ελλάδα το δίνει η ACS. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Αν εννοείς ταυτόχρονα 10 ξεχωριστές παραγγελίες τότε δεν σου εγγυάται κανείς ότι τελικά θα ενοποιηθούν οπότε το ποσό θα ξεπεράσει τα 186 ευρώ και πιθανόν να περάσει από τελωνείο. Κάντο σε 3 πακέτα μέχρι 186 ευρώ το καθένα με 5-6 μέρες διαφορά το καθένα.

Ταυτόχρονα εννούσα ναι! Να το κανω σε 3 η 4 πακέτα δεν γίνεται γιατι εαν παρω ενα τα μεταφορικα ειναι 5 ευρω αλλα αν παρω 2 τα μεταφορικα πανε 25 ευρω και αν βαλω 3 πανε καπου στα 40 ευρω οποτε δεν συμφερει! Ενω ξεχωριστα ειναι 5 ευρω στο καθενα τα μεταφορικά... μαλλον απο οτι φαινεται δεν θα το γλυτώσω το τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, miltgiorg είπε

Καλημερα παιδια!! εχω κανει παραγγελια 4 προιοντα απο ali choice ηταν. Εγινε ενα δεμα και ερχοταν κανονικα μεχρι που σταματησε μετα στο τελωνειο!! δεν εχει κουνηθει καθολου. επειδη ειναι choice ελεγε οτι μεχρι 20 ιουλιου θα τα παραλαβω. προφανως και 20 ιουλιου αποκλειεται να ερθουν. τι κανω ζηταω refund η περιμενω? 

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Το 20 Ιουλίου ειναι εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης δλδ συνήθως πόσες μέρες κάνει ένα δέμα με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής. Τις πιο πολλές φορές έρχεται μεχρι τοτε αλλά κάποιες φορές καθυστερεί και λίγο παραπάνω.

Θα περιμένεις, και να ανοίξεις dispute το ίδιο θα σου πει και το Aliexpress. Μονο αν δεν εχεις παραλάβει σε 90 μέρες από την ημερομηνία που εστάλη το δέμα ανοίγεις dispute. Αν πατήσεις στην παραγγελία θα δεις πάνω τις μέρες που απομένουν, λογικά θα ειναι κάπου 77 μέρες ακόμα.

Από την εμπειρία μου λογικά κατά 99% θα παραλαβεις την επόμενη εβδομάδα.

2 ώρες πριν, djnoizeteck είπε

Ταυτόχρονα εννούσα ναι! Να το κανω σε 3 η 4 πακέτα δεν γίνεται γιατι εαν παρω ενα τα μεταφορικα ειναι 5 ευρω αλλα αν παρω 2 τα μεταφορικα πανε 25 ευρω και αν βαλω 3 πανε καπου στα 40 ευρω οποτε δεν συμφερει! Ενω ξεχωριστα ειναι 5 ευρω στο καθενα τα μεταφορικά... μαλλον απο οτι φαινεται δεν θα το γλυτώσω το τελωνείο...

Δες αν βρίσκεις το ίδιο προϊόν σε διαφορετικό κατάστημα. Ανάλογα το κατάστημα ο τρόπος αποστολής και η τιμές μπορει να ειναι διαφορετικές.

Επισης σε καποια καταστήματα όταν ένα τεμάχιο έχει π.χ 5€ μεταφορικά και προσθέσεις και άλλα τεμάχια ανεβαίνει 5€ ανά τεμάχιο, ενώ σε άλλα καταστήματα η τιμή κατεβαίνει με κάθε επιπλέον τεμάχιο δλδ αν το ένα τεμάχιο έχει 5€ μεταφορικά με τα δυο μπορεί να πάει 7,5€ και με τα τρία τεμάχια 10€.

Αν βρεις κάτι τέτοιο κανε αυτό με τις 3 παραγγελίες που σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Για Κέρκυρα, μέσω AliExpress shipping μέθοδο (Standard/ choice) έρχονται με την καταραμένη την ACS κούριερ (μια εκ των τοπ χειρότερων στο νησί, γενικώς καμία δεν είναι της προκοπής έτσι κι αλλιώς), οπότε έχετε υπόψιν σας ότι δε θα σας το φέρει κανείς σπίτι, όσο σωστή διεύθυνση κι αν έχετε, θα λάβετε το κλασσικό μήνυμα που λαμβάνουν όλοι " Λανθασμένη Ελλειπής Διεύθυνση " οπότε υπολογίστε συγκοινωνία, βενζίνες κλπ να πάτε να το παραλάβετε, είτε μένοντας 30+ λεπτά στην αναμονή (πάντα έχουν ουρά με ένα ταμείο μόνο) ή επιλογή θυρίδας έξω. 

(κωδικός αποστολής μορφής 76ΧΧΧΧΧΧΧ)

Η ACS έχει πλέον ψηφιακή βοηθός (ACiStant, λέγεται)  και δίνει κάποιες επιλογές για το δέμα όπως -

  • Παραλαβή από Κατάστημα ACS
  • Παραλαβή από ACS Locker οποιαδήποτε στιγμή
  • Την ημέρα παράδοσης
  • Άλλη διεύθυνση παράδοσης
  • Προσθήκη οδηγιών παράδοσης

Την επόμενη φορά δοκίμασε κάτι από αυτά με το pin που θα σου στειλουν, όπως "Την ημέρα παράδοσης" η και  "Άλλη διεύθυνση παράδοσης" και βάλε την διεύθυνση με Ελληνικά. acs.webp.c17fdd892e9b1d67568769dfbc908314.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Petros Electron said:

Η Acs τελικα εχει να κανει με τις περιοχές και τα καταστήματα της.. Ειχα και εγω προβλημα παλια (Αθηνα Ν.προάστια) αλλα κατα εναν περίεργο τροπο εχουν διορθωθεί τωρα τελευταια... Επειδη μου τα φερνει συνηθως ο ίδιος διανομέας, του δινω καθε φορα ενα tip απο 1-1.5 ευρώ και με προσέχει, και είμαστε και οι 2 χαρούμενοι, γιατι με τετοια ζεστη που εχει τωρα τους καταλαβαινω, ειναι δυσκολο να εισαι ολη μερα στον δρομο. :)

Κάποτε ήμουν ευχαριστημένος με την Γενική Ταχυδρομική. Δούλευαν δύο μεταφορείς πολύ ευγενικοί τύποι, με είχαν μάθει από τις παραγγελίες που έριχνα συχνά και με το μικρό μου όνομα, λες και ήμασταν χρόνια φίλοι. Έφυγαν ή άλλαξαν δουλειά, δε ξέρω ακριβώς, κατέρρευσαν όλα. Καλά η ACS από το 2018 έχει να μου παραδώσει δέμα. Μονίμως έχουν έλλειψη προσωπικού... Γιατί άραγε;

2 hours ago, sakisgri said:

Το 20 Ιουλίου ειναι εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης δλδ συνήθως πόσες μέρες κάνει ένα δέμα με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής. Τις πιο πολλές φορές έρχεται μεχρι τοτε αλλά κάποιες φορές καθυστερεί και λίγο παραπάνω.

Θα περιμένεις, και να ανοίξεις dispute το ίδιο θα σου πει και το Aliexpress. Μονο αν δεν εχεις παραλάβει σε 90 μέρες από την ημερομηνία που εστάλη το δέμα ανοίγεις dispute. Αν πατήσεις στην παραγγελία θα δεις πάνω τις μέρες που απομένουν, λογικά θα ειναι κάπου 77 μέρες ακόμα.

Από την εμπειρία μου λογικά κατά 99% θα παραλαβεις την επόμενη εβδομάδα.

Δες αν βρίσκεις το ίδιο προϊόν σε διαφορετικό κατάστημα. Ανάλογα το κατάστημα ο τρόπος αποστολής και η τιμές μπορει να ειναι διαφορετικές.

Επισης σε καποια καταστήματα όταν ένα τεμάχιο έχει π.χ 5€ μεταφορικά και προσθέσεις και άλλα τεμάχια ανεβαίνει 5€ ανά τεμάχιο, ενώ σε άλλα καταστήματα η τιμή κατεβαίνει με κάθε επιπλέον τεμάχιο δλδ αν το ένα τεμάχιο έχει 5€ μεταφορικά με τα δυο μπορεί να πάει 7,5€ και με τα τρία τεμάχια 10€.

Αν βρεις κάτι τέτοιο κανε αυτό με τις 3 παραγγελίες που σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

Η ACS έχει πλέον ψηφιακή βοηθός (ACiStant, λέγεται)  και δίνει κάποιες επιλογές για το δέμα όπως -

  • Παραλαβή από Κατάστημα ACS
  • Παραλαβή από ACS Locker οποιαδήποτε στιγμή
  • Την ημέρα παράδοσης
  • Άλλη διεύθυνση παράδοσης
  • Προσθήκη οδηγιών παράδοσης

Την επόμενη φορά δοκίμασε κάτι από αυτά με το pin που θα σου στειλουν, όπως "Την ημέρα παράδοσης" η και  "Άλλη διεύθυνση παράδοσης" και βάλε την διεύθυνση με Ελληνικά. acs.webp.c17fdd892e9b1d67568769dfbc908314.webp

Το ξέρω το παραπάνω. Δεν δουλεύει, τουλάχιστον εδώ και μερικές εβδομάδες καμία άλλη επιλογή, εκτός της θυρίδας, τα υπόλοιπα είναι κλειδωμένα, είτε έρχεται δέμα από έξω είτε από απλές περιοχές της χώρας. Ούτε εμφανίζεται πλέον η διόρθωση της διεύθυνσης όπως πρότινος. Τις προάλλες είχε ουρά 20+ άτομα και ένα μόλις ανοιχτό ταμείο. Πάντα τόσα έχει ότι ώρα και να περάσεις, ειδικότερα δε τώρα που το πήγαν 4+ χιλιόμετρα από το κέντρο και 1.5+ απ' ότι ήταν πριν. Άντε στο παλιό κατάστημα συνήθως έβλεπες τρεις υπαλλήλους και φεύγαμε γρήγορα.

Μόνο να έβλεπε κανείς τα πρόσωπα όλων όσων περιμέναμε εκεί καταλάβαινε την αγανάκτηση. Όλες οι μεταφορικές στο νησί είναι επιλεκτικές και συνήθως αγενείς στην εξυπηρέτηση. Τα παιδιά που αναλαμβάνουν την διανομή γενικά είναι τυπικοί στην δουλειά τους, σ όλες, εσωτερικό είναι το θέμα δηλαδή, οργάνωσης θεωρώ.

Ευτυχώς ήρθε BoxNow locker στην περιοχή μου σε δύο σημεία που είναι ούτε 5 λεπτά με τα πόδια και όπου μπορώ από Ελλάδα το επιλέγω. Ότι σταλεί με ACS, Γενική " ωχ και αχ " λέω, κάθε φορά.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έκανα χθες μια παραγγελία από Ali, δεν ήταν choice καθώς το προϊόν δεν το βρήκα με τίποτα σε choice και ο πωλητής έγραφε ότι θα το στείλει με AliExpress Standard Shipping και πήρα τρακινγκ CNG00665284064617

Δεν την έχω ξαναδεί αυτή τη μορφή...

Με τι έρθει ? Ελπίζω όχι ΕΛΤΑ παρακαλώ γτ δεν θα έρθει ποτέ έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...