Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει παραγγελία ενός mini pc με τιμή 95 ευρώ και αποστολή από Ισπανία. Λαμβάνω μήνυμα από τον πωλητή ότι είναι out of stock και μου προτείνει ένα παρόμοιο με την διαφορά ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 10 ευρώ. Τι θα ήταν πιο σωστό; Να περιμένω να λήξει η περίοδος της αποστολής και να πάρω refund ή να δώσω το έξτρα αντίτιμο;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, theMando είπε

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει παραγγελία ενός mini pc με τιμή 95 ευρώ και αποστολή από Ισπανία. Λαμβάνω μήνυμα από τον πωλητή ότι είναι out of stock και μου προτείνει ένα παρόμοιο με την διαφορά ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 10 ευρώ. Τι θα ήταν πιο σωστό; Να περιμένω να λήξει η περίοδος της αποστολής και να πάρω refund ή να δώσω το έξτρα αντίτιμο;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

δωσε το 10ρικο αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, theMando είπε

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει παραγγελία ενός mini pc με τιμή 95 ευρώ και αποστολή από Ισπανία. Λαμβάνω μήνυμα από τον πωλητή ότι είναι out of stock και μου προτείνει ένα παρόμοιο με την διαφορά ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 10 ευρώ. Τι θα ήταν πιο σωστό; Να περιμένω να λήξει η περίοδος της αποστολής και να πάρω refund ή να δώσω το έξτρα αντίτιμο;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Καλησπέρα.

Αν αυτό που προτείνει έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και καλές αξιολογήσεις ίσως να έδινα τα 10€ παραπάνω. Αν ειναι καλύτερο σίγουρα θα τα έδινα. 

Αλλά θα κοιτούσα τι κόστος έχει αυτό που προτείνει, ειναι όντος 10€ πιο ακριβό από το άλλο, και αξιολογήσεις σε όσο πιο πολλά καταστήματα μεχρι να βγάλω μια ξεκάθαρη εικόνα αν αξίζει σαν προϊόν η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2024 στις 1:02 ΜΜ, theMando είπε

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει παραγγελία ενός mini pc με τιμή 95 ευρώ και αποστολή από Ισπανία. Λαμβάνω μήνυμα από τον πωλητή ότι είναι out of stock και μου προτείνει ένα παρόμοιο με την διαφορά ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 10 ευρώ. Τι θα ήταν πιο σωστό; Να περιμένω να λήξει η περίοδος της αποστολής και να πάρω refund ή να δώσω το έξτρα αντίτιμο;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

μην το δέχεσαι, ζήτα ακύρωση της παραγγελίας, έχει επιλογή στο app ότι ο πωλητής δεν μπορεί να στείλει το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια,

Μηπως εχει αγορασει ποτε κανεις απο Alibaba? Θελω να παρω εναν προτζεκτορα ο οποιος προς το παρον κυκλοφορει μονο Κινα και ειναι γυρω στο 1.5 χιλιαρικο. Το προηγουμενο μοντελο που κυκλοφορει εδω το βρισκω εκει γυρω στα 700 ευρω χαμηλοτερα απ οτι εδω.

Σκεφτομαι μην ειναι too good to be true.. Αγοραζω αρκετα απο Aliexpress αλλα μικροποσα αλλα σκεφτομαι οτι αφου το ali ειναι κατω απο την ομπρελα του Alibaba θα ειναι legit?

Επεξ/σία από Postmort3m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Alibaba είναι για "χονδρική" (B2B) αγορά προιόντων με τις ανάλογες ποσότητες και άλλους τρόπους αποστολής-τελωνεία κτλπ. Το Aliexpress ανήκει στον όμιλο του Alibaba.

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Postmort3m είπε

Καλησπερα παιδια,

Μηπως εχει αγορασει ποτε κανεις απο Alibaba? Θελω να παρω εναν προτζεκτορα ο οποιος προς το παρον κυκλοφορει μονο Κινα και ειναι γυρω στο 1.5 χιλιαρικο. Το προηγουμενο μοντελο που κυκλοφορει εδω το βρισκω εκει γυρω στα 700 ευρω χαμηλοτερα απ οτι εδω.

Σκεφτομαι μην ειναι too good to be true.. Αγοραζω αρκετα απο Aliexpress αλλα μικροποσα αλλα σκεφτομαι οτι αφου το ali ειναι κατω απο την ομπρελα του Alibaba θα ειναι legit?

Και να το πάρεις από Alibaba αν βάλεις Φ.Π.Α δασμοί και τελωνειο ίσως να μη ειναι και τόσο φτηνό.

Δες μια στο Banggood αν έχει αυτό που θες και πόσο το έχει. Έχει πολύ καλές τιμές σε προτζεκτορες και έχει sale αυτές τις μέρες.

Εγώ παράγγειλα το Fengmi Formovie S5 laser projector που τώρα με το sale παίζει στα 472€ από Τσεχία με ένα κουπόνι που έβαλα από εδώ https://www.angroid.gr/prosfores/othones-provoleis/fengmi-s5-enas-panischyros-mini-provoleas-1100ansi-lumens-sta-552-5e το πήρα στα 402€. Είναι στην ACS μάλλον αύριο παραλαμβάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sakisgri είπε

Και να το πάρεις από Alibaba αν βάλεις Φ.Π.Α δασμοί και τελωνειο ίσως να μη ειναι και τόσο φτηνό.

Δες μια στο Banggood αν έχει αυτό που θες και πόσο το έχει. Έχει πολύ καλές τιμές σε προτζεκτορες και έχει sale αυτές τις μέρες.

Εγώ παράγγειλα το Fengmi Formovie S5 laser projector που τώρα με το sale παίζει στα 472€ από Τσεχία με ένα κουπόνι που έβαλα από εδώ https://www.angroid.gr/prosfores/othones-provoleis/fengmi-s5-enas-panischyros-mini-provoleas-1100ansi-lumens-sta-552-5e το πήρα στα 402€. Είναι στην ACS μάλλον αύριο παραλαμβάνω.

Δεν το εχει δυστυχως.. σε ευχαριστω παντως! Με βαση τους υπολογισμους μου ακομα και με φορους και δασμους αξιζει η τιμη. Απλα με απασχολει απο θεμα φερεγγυοτητας γιατι δεν εχω ξαναγορασει απο εκει. Θα το κοιταξω λιγο παραπανω. Με γεια ο προτζεκτορας, να τον χαρεις!

4 ώρες πριν, specre είπε

Το Alibaba είναι για "χονδρική" (B2B) αγορά προιόντων με τις ανάλογες ποσότητες και άλλους τρόπους αποστολής-τελωνεία κτλπ. Το Aliexpress ανήκει στον όμιλο του Alibaba.

Ναι το γνωριζω αλλα αυτον τον προτζεκτορα μου δινει την επιλογη να αγορασω μονο 1 κομματι και η τιμη ειναι πολυ καλη, γι αυτο το κοιταξα. Το εχω βρει και στο Aliexpress με τετραπλασια τιμη σχεδον ομως.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Postmort3m είπε

Δεν το εχει δυστυχως.. σε ευχαριστω παντως! Με βαση τους υπολογισμους μου ακομα και με φορους και δασμους αξιζει η τιμη. Απλα με απασχολει απο θεμα φερεγγυοτητας γιατι δεν εχω ξαναγορασει απο εκει. Θα το κοιταξω λιγο παραπανω. Με γεια ο προτζεκτορας, να τον χαρεις!

Ναι το γνωριζω αλλα αυτον τον προτζεκτορα μου δινει την επιλογη να αγορασω μονο 1 κομματι και η τιμη ειναι πολυ καλη, γι αυτο το κοιταξα. Το εχω βρει και στο Aliexpress με τετραπλασια τιμη σχεδον ομως.

Μίλα με τον πωλητή και δες αν μπορεί να στείλει με τα China post η China post ems έτσι το τελωνειο και την παράδοση θα τα αναλάβει τα ΕΛΤΑ στην Ελλαδα που έχουν λογικές τιμές και πολύ πιο φτηνά από Ιδιωτικά courier.

Αν μπορεις να πληρωσεις με paypal η με alipay θα είσαι safe. Και αν το πάρεις με το καλό μη ξεχάσεις να τραβήξεις βίντεο το unboxing και την λειτουργία.

Επισης κανε μια ερώτηση στον πωλητή αν μπορεις να το πάρεις μέσω του Aliexpress. Αν δεν κάνω λάθος παλιά κάποιος είχε αναφέρει κάτι τέτοιο.

Διάβασε και εδώ https://techvalue.gr/alibaba-χωρίς-τελωνείο-45964

ΚΑΙ ΕΔΩ https://www.csii.gr/oi-pio-koines-apates-sto-alibaba-kai-pos-na-tis/

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε δέμα κλασσικά ACS αλλά αντί να το παραδώσουν το έβαλαν σε θυρίδα και πρέπει να τρέχω να το παραλάβω αρκετά μακριά. Δεν ήταν λόγω απουσίας, πήγε απευθείας σε θυρίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sakisgri είπε

Μίλα με τον πωλητή και δες αν μπορεί να στείλει με τα China post η China post ems έτσι το τελωνειο και την παράδοση θα τα αναλάβει τα ΕΛΤΑ στην Ελλαδα που έχουν λογικές τιμές και πολύ πιο φτηνά από Ιδιωτικά courier.

Αν μπορεις να πληρωσεις με paypal η με alipay θα είσαι safe. Και αν το πάρεις με το καλό μη ξεχάσεις να τραβήξεις βίντεο το unboxing και την λειτουργία.

Επισης κανε μια ερώτηση στον πωλητή αν μπορεις να το πάρεις μέσω του Aliexpress. Αν δεν κάνω λάθος παλιά κάποιος είχε αναφέρει κάτι τέτοιο.

Διάβασε και εδώ https://techvalue.gr/alibaba-χωρίς-τελωνείο-45964

ΚΑΙ ΕΔΩ https://www.csii.gr/oi-pio-koines-apates-sto-alibaba-kai-pos-na-tis/

Σε ευχαριστω για την βοηθεια! Θα ενημερωσω αν καταληξω καπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, για δέματα με Choice όπου το τελευταίο status είναι "Awaiting for transit to final delivery office" οπότε πρακτικά βρίσκεται στο σημείο για να το αναλάβει η Speedy και μετά η ACS έχουν περάσει 20 μέρες και τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει;
Έχει δει κανένας να αργεί τόσο πολύ στο status αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, evts είπε

Μου ήρθε δέμα κλασσικά ACS αλλά αντί να το παραδώσουν το έβαλαν σε θυρίδα και πρέπει να τρέχω να το παραλάβω αρκετά μακριά. Δεν ήταν λόγω απουσίας, πήγε απευθείας σε θυρίδα.

Και σε εμένα το κάνανε αυτό, τους έστειλα μαιλ όπου τους ειπα οτι εγω πληρωσα μεταφορικα για να ερθει στην πορτα μου. Αν θελουν να το βαλουν σε θυριδα θα πρεπει να μου δωσουν πισω μερος των μεταφορικων. 

ΜΕτα απο λιγη ωρα εγινε ανακατευθυνση και δηλωθηκε παραδοση στη διευθυνση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Billator είπε

Καλημέρα παιδιά, για δέματα με Choice όπου το τελευταίο status είναι "Awaiting for transit to final delivery office" οπότε πρακτικά βρίσκεται στο σημείο για να το αναλάβει η Speedy και μετά η ACS έχουν περάσει 20 μέρες και τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει;
Έχει δει κανένας να αργεί τόσο πολύ στο status αυτό; 

Και εμένα σχεδόν το ίδιο με το τελευταίο πακέτο, ηταν με Choice ηρθε απο κίνα μέχρι εδώ σε 6 μέρες δηλαδή στο σημείο  "Awaiting for transit to final delivery office" και μετά έκανε 11 μέρες να το σκανάρει η acs , έλεος πια..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitrisd87 είπε

Και εμένα σχεδόν το ίδιο με το τελευταίο πακέτο, ηταν με Choice ηρθε απο κίνα μέχρι εδώ σε 6 μέρες δηλαδή στο σημείο  "Awaiting for transit to final delivery office" και μετά έκανε 11 μέρες να το σκανάρει η acs , έλεος πια..

Οκ θα σπάσουμε τα ρεκορ μου φαίνεται :P 

Το θέμα είναι ότι ήταν από τις αγορές που έκανα με πολλά points σε προιόντα που δεν φαίνεται να ξαναμπούν ποτέ με τέτοιες εκπτώσεις οπότε σε πιθανό refund έχασα μία καλή αγορά, ας ελπίσουμε να έρθει, γιατί το προόριζα για δωράκι.

(Xiaomi Mijia set με Smart Timer, Electronic Scale, Electric Wine Corkscrew, αρχική 45 ευρώ αγοράστηκε 6.50ευρώ)

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...