Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω ειδικη μεταχειριση.Ολα στην πόρτα μου.και οτι δεν είναι συστημένο που θέλει την υπογραφή μου,όταν φέρνει μικρο δέματα μου χτυπάει κουδούνι να κατέβω να τα πάρω από την είσοδο που τα άφησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Οτι σου είπε ο φίλος παραπάνω. Μέχρι 186€ δεν πληρώνεις τίποτα 

Πάντως από Κίνα έφερα κάτι μικρά πλέξι Γκλας 23 ευρώ αστείο πόσο και με πήραν τηλ για εκτελονισμο (δεν θυμάμαι και ποια εταιρεία) και ήθελαν 44 ευρώ έξτρα βέβαια δεν ήταν από AliExpress αλλά απο ένα άλλο site  άσχετο ευρωπαϊκό φυσικά αλλά τα πράγματα έρχονται από κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Mr_Terror είπε

Όχι δεν έχω ειδικη μεταχειριση.Ολα στην πόρτα μου.και οτι δεν είναι συστημένο που θέλει την υπογραφή μου,όταν φέρνει μικρο δέματα μου χτυπάει κουδούνι να κατέβω να τα πάρω από την είσοδο που τα άφησε.

Οχι εσυ ειδικη, το αλι. Γιατι σε μερικα μαγαζια και αλλες μεταφορικες φυσικα, δεν μιλω για ελτα, ειναι σε μενα ξεκαθαρο απο το ιστορικο πως λογικα υπαρχει ειδικη μεταχειριση, προτεραιοτητα, διαφορετικες συμβασεις προφανως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Το θέμα είναι να μην πληρώσω κάτι επιπρόσθετα! Αν είναι οκ έτσι το προχωράω είναι και free τα μεταφορικά

Δες εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907

37 λεπτά πριν, matrixxx είπε

 

Mr, αυτο το εχεις δει ως ειδικη μεταχειριση σε πακετα του αλι; Αν ναι καλως, διαφορετικα φανταζομαι οτι θα συμβαινει ο,τι συμβαινει συνηθως και με  τα λοιπα που παραλαμβανει καποιος απο απλα (non ELTA courier) ΕΛΤΑ. Το οτι δηλαδη ειναι θεμα τοπικο. Σε εμενα εχουν 4-5 χρονια να φερουν κατι απο δεματακια, οσο μικρο και αν ειναι. Απο τοτε που αλλαξε ο ταχυδρομος που ειχαμε 20 χρονια. Τελευταια φορα που ειχα κατι απο Ελτα απο οσο θυμαμαι, πριν 1+χρονο, μικροτερο απο ενα πακετο τσιγαρα δεματακι που δεν ηταν ουτε συστημενο, μου ειχαν φερει χαρτακι και επρεπε να παω στο καταστημα να περιμενω κοντα μια ωριτσα για να το παρω. Η αξια του ηταν καπου στο 1€, ειχα σκεφτει να το αφησω εκει.

Αν δεν εχουν ειδικη (δυσκολο μου φαινεται) μεταχειριση λοιπον για ΑΛΙ, ειμαι σχεδον σιγουρος για την δικη μου περιοχη, οτι απλα περιμενω την στιγμη που θα μπορεσει να περασει για να αφησει το χαρτακι.

Είναι θέμα τοπικό όπως έγραψες.

23 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Σε μένα ότι έχω πάρει από αλι και είναι συστημένα όλα τα έχει φέρει στην πόρτα μου ο ταχυδρόμος.οτι δεν είναι συστημένο από αλι και άλλα μικρά δεματακια τα αφήνει στην είσοδο.Ετσι λειτουργεί ο ταχυδρόμος της περιοχής μου.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Ευχαριστώ φίλε! Παρήγγειλα το ποσό είναι κοντά στα 60 και έρχεται με την στάνταρ Αλί για να δούμε τι θα δούμε μάλλον έχουν αλλάξει αρκετά στις αποστολές! Εσείς που κάνετε παραγγελίες εμπειρικά τι χρόνος χρειάζεται για να φτάσει στην πόρτα μας;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Ευχαριστώ φίλε! Παρήγγειλα το ποσό είναι κοντά στα 60 και έρχεται με την στάνταρ Αλί για να δούμε τι θα δούμε μάλλον έχουν αλλάξει αρκετά στις αποστολές! Εσείς που κάνετε παραγγελίες εμπειρικά τι χρόνος χρειάζεται για να φτάσει στην πόρτα μας;;

Τα Aliexpress Standard Shipping/Selection Standard όταν έρχονται με την ACS (tracking number 10ψηφιο της μορφής 760*******) συνήθως 12-16 μέρες. Σπάνια μπορεί να κάνει και παραπάνω. Εχω ένα τώρα έχουν περασει 20 μέρες και σήμερα ειναι στο "at the ACS hub"

Αυτά που έρχονται τώρα με τα ΕΛΤΑ (tracking number της μορφής LA*********HU) με βάση αυτά που έχουν αναφέρει κάποιοι συνήθως κάνουν 16-22 μέρες. Και εδώ θα υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να κάνει παραπάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Πάντως από Κίνα έφερα κάτι μικρά πλέξι Γκλας 23 ευρώ αστείο πόσο και με πήραν τηλ για εκτελονισμο (δεν θυμάμαι και ποια εταιρεία) και ήθελαν 44 ευρώ έξτρα βέβαια δεν ήταν από AliExpress αλλά απο ένα άλλο site  άσχετο ευρωπαϊκό φυσικά αλλά τα πράγματα έρχονται από κινα

Δεν ξέρω τι κάνουν αλλά κινέζικα καταστήματα. Εδώ μιλάμε για Αλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Δεν ξέρω τι κάνουν αλλά κινέζικα καταστήματα. Εδώ μιλάμε για Αλι

Απλα ανέφερα ένα γεγονός! Μάλλον έχει να κάνει με την σύμβαση της πλατφόρμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά από αύριο ξεκινάνε Choice Day ξανά λόγω του Euro, όποιος στόκαρε κουπόνια / πόντους coins μην ξεχάσει να τα ξοδέψει. Στις πρώτες ώρες του event είπαν ότι θα "στακάρουν" τα global coupon από Choice Day και από του Euro Shake event (προφανώς + το coupon credit από το euro event για όποιον δεν τα έφαγε). 

Επίσης μην ξεχνάμε και τα Super Discounts Products για σχεδόν "δωρεάν" δωράκια.

Spoiler

image.jpeg.562253f65dc97aa23e4bc8c223c38926.jpeg

 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, matrixxx είπε

Εχω και εγω δυστυχως 2 LAxxxHU

Το ενα παραγγελια 4 Ιουνιου, ακομα 26η ημερα σημερα 29-6 το περιμενω, ειναι 8 ημερες Ελλαδα και καπου 3-4 ημερες στην τοπικη ΜΔ χωρις να αλλαζει κατι. (απο αυτη την παραγγελια ενα item ειχε σπασει μονο του με 76... το οποιο το εχω παραλαβει απο 14 Ιουνιου)

Το αλλο παραγγελια καπου 20-6, δεν εχω ελπιδες οτι θα παει καλυτερα.

Τα 76 σε εμενα κανουν απο 9 μεχρι 14 ημερες. Ευτυχως μετα απο αυτες τις 2 που ετυχαν με LAHU, εχω αλλες 2 που ερχονται με 76, δεν θα ξαναριχνα παραγγελια στο αλι αν ηταν και αυτες με LAHU.

 

Εμενα το LAxxxxxxHU καθησε μια μερα στην ΜΔ.

Βέβαια οταν βλεπω δεμα στην ΜΔ παω και τα παιρνω εγω κατευθειαν απο εκει αλλα συτη την φορα το αφησα και δεν καθυστερησε καθολου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Billator είπε

Παιδιά από αύριο ξεκινάνε Choice Day ξανά λόγω του Euro, όποιος στόκαρε κουπόνια / πόντους coins μην ξεχάσει να τα ξοδέψει. Στις πρώτες ώρες του event είπαν ότι θα "στακάρουν" τα global coupon από Choice Day και από του Euro Shake event (προφανώς + το coupon credit από το euro event για όποιον δεν τα έφαγε). 

Επίσης μην ξεχνάμε και τα Super Discounts Products για σχεδόν "δωρεάν" δωράκια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.562253f65dc97aa23e4bc8c223c38926.jpeg

 

Όταν είναι κάτω από 10€ όμως πως γλυτώνεις τα μεταφορικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Darky είπε

Όταν είναι κάτω από 10€ όμως πως γλυτώνεις τα μεταφορικά? 

Είτε τα προιόντα είναι πάνω από 10$ (γιατί πάνω από 10ευρώ είναι ακόμα λιγότερα) και έχουν 95% έκπτωση (μαζί με τα κουπόνια του 1$ που έπαιζαν / παίζουν πάει σε αυτή την τιμή 0,01-0,80$), είτε βλέπεις προιόντα που γράφουν σκέτο "Free Shipping", αλλά όλα αυτά προφανώς φεύγουν Untracked με ότι σημαίνει για τους χρόνους αναμονής. 

Υπάρχουν και προϊόντα που δεν πέφτει ιδιαίτερα η έκπτωση όταν βάζεις πάνω από 1 τεμάχιο, αλλά είναι λίγα. Στα Choice days μπαίνουν και branded περισσότερα όπου συνήθως η έκπτωση των coins είναι 50%, και με τα κουπόνια μπορεί να πάει και στο 60-70%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πακέτο σταλμένο από Aliexpress με "choice delivery" έχει tracking της μορφής LP00XXXXX είναι κολλημένο από 12/6/24 με μήνυμα της μορφής "Awaiting for transit to final delivery office".

Μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι απλά θέμα αναμονής ή πρακτικά έχει χαθεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kyprianos73 είπε

Καλησπέρα, πακέτο σταλμένο από Aliexpress με "choice delivery" έχει tracking της μορφής LP00XXXXX είναι κολλημένο από 12/6/24 με μήνυμα της μορφής "Awaiting for transit to final delivery office".

Μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι απλά θέμα αναμονής ή πρακτικά έχει χαθεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

Καλησπέρα, Αν πας στην παραγγελία σου και πατήσεις στο "Track order" και μετά στο "Aliexpress Selection Standard" πάνω από το tracking number LP************ (που ειναι το εσωτερικό tracking number μόνο για Κίνα) θα πάει στο tracking της Cainiao εκεί θα δεις να γράφει: Latest Tracking Number: 760*******  αν έρχεται με την ACS η LA*********HU αν έρχεται με τα ΕΛΤΑ.

Βάλε και μια το tracking number εδώ https://parcelsapp.com/ και θα δεις το next tracking number και λογικά θα δεις και κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπεις στην Cainaio.

Αν δεις έχει φτάσει στο τοπικό κατάστημα της ACS η στα ΕΛΤΑ και έχουν περασει μέρες που ειναι εκεί, αναζήτησε το άμεσα μη σταλεί πίσω. Αν ειναι στην ίδια φάση τοτε θα έχει κολλήσει, δεν μπορεις να κάνεις κάτι απλώς περιμένεις μεχρι να ξεκολλήσει. Να χάθηκε πολύ δύσκολο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...