Προς το περιεχόμενο

Λινουξ και desktop χρηση


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εννοούσα ότι ένας λινουξάς που είναι και φανατικός gamer, θα έχει πιθανότατα κρατήσει και τα windows σε dual boot,
δεν θα χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο λίνουξ. (ντάξει, μιλάω για ελεύθερο λογισμικό αλλά κάνω κ παραχωρήσεις. Και flashplayer τρέχω, και το άσχημο gstreamer).
Δεν θα με πείραζε να βγαίνουν όλα τα εμπορικά προγράμματα (και τα δωρεάν) και σε λίνουξ. Ίσα ίσα που το θέλω κιόλας. Θέλω όμως να υπάρχουν και οι ελεύθερες εφαρμογές και να γίνονται καλύτερες και δημοφιλέστερες. Εμπορική θα προτιμήσω, μόνο αν επαγγελματικά δεν θα μπορώ να κάνω αλλιώς (είτε για λόγους τεχνική ανωτερότητας, είτε για λόγους προτύπων και συμβατότητας).
Συμφωνώ επίσης ότι το κομπιούτερ είναι πρώτα εργαλείο, να πω όμως με παραδείγματα πώς το εννοώ.

 

Μου αρέσει πολύ ο amarok και τον χρησιμοποιώ συχνά, καλή ώρα τώρα, άλλες φορές όμως προτιμώ και βάζω τον moc. Επειδή έχει λιγότερα features τι, δεν μπορεί να παίξει και μουσική;
Ή, αν δείτε παραπάνω, την εξαιρετική κατά τη γνώμη μου στάση του mechpan. Αυτό θα ήθελα να το ακολουθούν και άλλες εταιρείες, να προτιμούν πχ crm σε linux όταν τεχνικά τους καλύπτει.
Από την άλλη έχουμε και τον περιβόητο οικιακό χρήστη που βγάζει κάποιες φωτογραφίες και θέλει λίγο να τις ρετουσάρει και βολεύεται μια χαρά με το gimp. Έχουμε όμως και άλλους, που έχουν μελετήσει ατελείωτες ώρες και τρέχουν με τον εξοπλισμό τους για θέματα και είναι σε μπλογκς και σε σελίδες -και έχουν επιλέξει να δουλεύουν ας πούμε σε darktable ή ό,τι ελεύθερο και το ξεζουμίζουν.
Πού να ήξεραν οι άσχετοι πόσο άθλιο είναι! Το ξέρει όμως ο τυπάς που λες κι εσύ με τα σπασμένα τα win τα ultimate, που θα φωτογραφίσει μια στις τόσες και με την μηχανή στο αυτόματο γιατί πού να μαθαίνει τώρα ρυθμίοεις.
Θέλει όμως και το πειρατικό το ps και το πειρατικό το msoffice -και τι να τού πούνε άλλοι άσχετοι που βγάζουν έργα τέχνης με writer και scribus, και inkscape και krita.

Πού καταλήγω; Είναι προτιμότερο η κρίσιμη μάζα να απαρτίζεται από άτομα που γνωρίζουν τα όριά τους και τις επιθυμίες τους και τις ανάγκες τους και που συνειδητά κάνουν τις επιλογές τους, παρά από άτομα που τρέχουν πίσω από το καλύτερο μόνο και μόνο επειδή, υποτίθεται είναι το καλύτερο. Είναι προτιμότερο γιατί έτσι θα αυξηθούν οι πιθανότητες να μεγαλώσει και το πλήθος των linux users.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...