Προς το περιεχόμενο

Λινουξ και desktop χρηση


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα παραδείγματα που αναφέρεις υπάρχει πληθώρα ελεύθερου λογισμικού που προφανώς είναι σε θέση να καλύψει τους εν λόγω επαγγελματίες.

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως :) Τι εννοω.. εννοω οτι τα windows ηρθανε πρωτα στα πισι μας (εταιρικα ή του σπιτιου) οποτε οι εταιριες εβγαλαν πρωτα για αυτο το λειτουργικο εργαλεια και ολοι μαθανε σε αυτα τα εργαλεια..αν πεις σε καποιον οικιακο χρηστη..ξερεις..γαμα το photoshop , κανεις την δουλεια σου και με το gimp για παραδειγμα..μεσα σε λιγο καιρο οκ θα το μαθει , δεν τρεχει μια.

Ο επαγγελματιας ομως που χει στησει ολοκληρο τροπο εργασιας σε συγκεκριμενα εργαλεια δεν θα χαραμισει χρονο να τα αλλαξει.

Δουλευουν...γιατι να τα αλλαξει?Για να νοιωσει ελευθερος?

 

/True story mode on

 

Πρηζω κατα καιρους εναν φιλο μου να βαλει λινουξ περισσοτερο για τον χαβαλε γιατι ξερω οτι δεν θα το κανει.

Η δουλεια του ειναι 3d designer και χρησιμοποιει 3ds max , photoshop και ενα καρο αλλα προγραμματα.

Οποτε οταν του λεω "ελα βαλε λινουξ θα γαμας :P" η απαντηση του ειναι "θα εχω 3ds max ?photoshop?το αλλο?το δεινα?"

Τι να του πω?Μαθε blender?Maya?Μαθε gimp/krita κλπ?Γιατι να μπει στον κοπο?

Καποτε πηγα να υποστηριξω το gimp εναντι του photoshop...παρολες τις ελλειψεις του gimp του ελεγα του φιλου μου πως γαμαει κλπ.

Το τεστ ηταν μια ταμπλετα/πενακι...οπου η ουσια του εργαλειου αυτου ειναι το pressure...οσο το πιεζεις τοσο πιο εντονα ζωγραφιζεις , ενω οσο λιγοτερο το πιεζεις ζωγραφιζει πιο αχνα..

Ε στο gimp το pressure δεν δουλεψε ποτε..οσο και να το παλεψα...ξεφτιλικι τρελο :)

 

/True story mode off

 

Με λιγα λογια θελω να καταληξω οτι τα windows ειναι σε φαση first in first served...τα εργαλεια ειναι windows-only και πιο ανεπτυγμενα απο τα αντιστοιχα στο λινουξ (μιλαμε για ειδικα εργαλεια τωρα..οχι γενικου ενδιαφεροντος).

 

Για home use οντως ειναι ευρεια εννοια..αλλα οκ ολοι λιγο πολυ καταλαβαινουμε τι εννοουμε...δουλειες γραφειου...σερφινγκ ..light gaming... το λινουξ παει μια χαρα παρολα τα προβληματα που εχει...πασχει κατ'εμε ακομα σε θεματα ευχρηστιας..αλλα βηματα εχουν γινει...ενας ανιδεος μπορει να διδαχθει ευκολα να συντηρησει ενα λινουξ συστημα...(με καποιες αυτοματοποιησεις υποθετω)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά τα λέτε όλοι σας, έχετε δίκιο, αλλά τα βλέπετε από διαφορετική σκοπιά ο καθένας.

Το Linux είναι γαμώ αλλά δεν είναι για τον καθένα. Αυτό είναι μια δεδομένη κατάσταση και δεν νομίζω να αλλάξει, για πολύ καιρό ακόμα.

Είμαι μηχανικός, επιχειρηματίας, linuxάς.

Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τώρα κυρίως linux τόσο στο σπίτι, όσο και στην δουλειά στον προσωπικό μου υπολογιστή.

Με εξυπηρετεί; ΝΑΙ. Κάνει για όλους; ΌΧΙ.

Με εξυπηρετεί διότι κάνω χρήση CAD και έχω βολευτεί φοβερά με το Draftsight και το FreeCAD για σχεδίαση 2D και ψιλο-3D.

Στην δική μου δουλειά όμως ΔΕΝ βγάζω μελέτες που απαιτούν ειδικά plugins γραμμένα για AutoCAD, δεν κάνω ενεργειακές επιθεωρήσεις που θέλω το πιστοποιημένο πρόγραμμα του ΤΕΕ που δουλεύει μόνο σε Windows, δεν βγάζω ενεργειακές μελέτες που έχουν βγει ειδικές εφαρμογές που είναι και αυτές μόνο για Windows.

Πάμε όμως στην δική μου δουλειά, έχω βάλει σε όλους τους υπολογιστές στο γραφείο Linux? ΟΧΙ. Γιατί; Γιατί χρειάζεται να τρέχουμε πιστοποιημένο πρόγραμμα ERP στο οποίο η εταιρεία έχει επενδύσει κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ, και το οποίο τρέχει σε...BINGO!

Windows. Και δεν φτάνει μόνο αυτό, η ΒΔ του τρέχει σε MS SQL Server! Αν είναι δυνατόν ρε φίλε, ούτε τον Server δεν μπορώ να γυρίσω σε Linux εν έτη 2017! Windows Server και εκεί! Ξέρω, έβγαλε η MS τον SQL και για Linux, τον έχω κατεβάσει, αλλά είναι full beta. Και δεν υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του SQL Server.

Οπότε πάμε παρακάτω, Windows σε όλο το γραφείο.

Αλλά δεν είναι μόνο το γραφείο, έχουμε και το τμήμα μετρήσεων και εργαστηριακού ελέγχου...Εκεί έχει κάτι εργαλεία αξίας δεκάδων χιλιάδων ευρώ πάλι, που παίρνουν μετρήσεις τις οποίες για να επεξεργαστείς θες το πρόγραμμα του κατασκευαστή.

Επίσης έχει κάτι PLC Siemens Simatic που γίνεται επικοινωνία μέσω SCADA.

Όταν θες να κάνεις την δουλειά σου αξιόπιστα και αποτελεσματικά, δεν θα κάτσεις να ψάξεις άν ο τάδε developper έχει κάνει reverse engineer το Scada της Siemens και να βρεις τον δείνα χρήστη να σου στήσει Scada πάνω σε αυτό, πας με τα industry standards.

Και λοιπόν, δεν έχει χώρο το Linux στο Enterprise?

Αν σας έλεγα ΟΧΙ, θα σας έκανα πλάκα, σωστά;

Αρχικά η ιστοσελίδα είναι σε Linux server.

2ον έχω στήσει CRM σε vtiger και Ubuntu (μόνος μου) και εξυπηρετεί μια χαρά, για light use.

3ον...Raspberry! Έχω βάλει ένα σμέουρο σε βιομηχανική εφαρμογή για κάτι μετρήσεις.

4ον...Zoneminder...έχω στήσει εκεί τις ip cameras γιατί από ετοιματζήδικο δεν έβρισκα τίποτα καλύτερο.

 

Προβλήματα που συνάντησα με Linux: Κανένα. Ότι πρόβλημα προέκυψε, ήταν από δική μου ταρζανιά. Κατά τα άλλα, ότι hardware έβαλα το αναγνώρισε, γρήγορο και αξιόπιστο είναι, μια χαρά.

 

Που θα μπορούσε να γίνει καλύτερο;

Χμ...Ίσως θα μπορούσε να προτυποποιήσει καλύτερα και να κάνει πιο ποιοτικές κάποιες βιβλιοθήκες, ώστε να μην χρειάζονται από την μία 1000 εξαρτήσεις, από την άλλη να τρέχουν οι εφαρμογές καλύτερα.

Πχ το Draftsight έχω κάνει αμάν και πως να τρέξει καλά και χωρίς προβλήματα σε Linux, έπρεπε να φτάσουμε στην έκδοση 2017, όταν το είχα από εποχή Windows XP ακόμα και έπαιζε απροβλημάτιστα, ενώ σε απόδοση δεν τα πάει και τόσο καλά σε Linux.

Αλλά αυτό, με τον πλουραλισμό που υπάρχει στο Linux και το open source λογισμικό γενικότερα, δεν βλέπω να γίνεται, δεν είσαι η MS ας πούμε που βγάζεις ένα .net framework και ένα directX και όλοι θα πατήσουν πάνω σε αυτό για να δουλέψουν τις εφαρμογές τους.

 

Οπότε ας κάνει ο καθένας ότι τον βολεύει περισσότερο.

Εγώ στα παιδιά μου πάντως, σε linux θα τα μάθω H/Y (η μεγάλη μου κόρη χειρίζεται Ubuntu από 3-4 χρονών, προτού καν μάθει να διαβάζει) και όλα μετά θα τους έρχονται εύκολα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι δυνατον ενα τοσο δυνατο λειτουργικο εν ετη 2017 να μην ενσωματωνει by default καποια πραγματα και πρεπει να κανει αναζητησεις σε forum να βρεις 10 γραμμες εντολων για να το κανεις ? Παιρνεις thinkpad πχ και ενω υπαρχει τροπος να ρυθμιζεται το charge threshold ...πρεπει να το κανεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ ....και καθε αλλαγη πρεπει να αλλαζεις το conf file και να το σωνεις αλλα πρεπει να εισαι και root ...και που να ξερει ο χρηστης οτι παρα το οτι ειναι admin δεν ειναι και root. Παμε σε πιο γελοια ζητηματα το bluetooth disconnection οταν το ποντικι παραμεινει idle πανω απο ενα λεπτο...αντε παλι αλλαγες επι αλλαγων ...δοκιμη εντολων και διαφορετικων conf edits μπας και παιξει...3 διανομες 2 διαφορετικα επονυμα ποντικια με δηθεν συμβατοτητα για Linux ...εν τελη μετα απο πειραματα κομπλε...αρα υπαρχουν λυσεις κατακερματισμενες απο εδω και απο εκει...

Μετα screen tearing ...με γυρναει πισω στο 2009 ...πρεπει να ψαξεις να βρεις τι πρεπει να αλλαξεις για να του πεις ξερεις κατι χρησιμοποιησε ρυθμισεις για intel κτλ...ενω μονο του δεν μπορει.....

Δεν διαφωνω οτι η κονσολα ειναι ενα τρομακτικα πανισχυρο εργαλειο αλλα ειναι δυνατον εν ετη 2017 για να κανεις gui ενα script πρεπει να εγκαταστησεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ με εντολες....java πχ...οτι ναναι....Δεν εχω καταλαβει κατι καλα ? Ολη αυτη η φαση ειναι "κουλτουρα" δηλαδη ? Διαβαζω os arena κτλ  πολλα χρονια αλλα πλλα πραγματα δεν μπορω να τα κατανοησω για πιο λογο παραμενει παναρχαιος ο τροπος να configuραρεις το λειτουργικο...

Ενας καλος χρηστης εχει τρομερες δυσκολιες... περασα και απο δουλειες που καναμε προσπαθειες να το βαλουμε σε χρηση αλλα ηταν τοσο τρομακτικα τα προβληματα οπου απλα παραδινεσε...

Θελω να κατανοησω αν ολο αυτο το στυλ θεωρειται κεκτιμενο και κανεις δεν θελει να χαθει πχ...

Επισης πχ δουλευουμε onedrive..εεε δεν υπαρχει επισιμα client ...και οτι ειχε γινει εγινε forks σε αλλα τα οποια θελει ψαξιμο για να τα φτιαξεις να παιζουν....ακομα και τωρα που η ms εχει κανει ανοιγματα στο linux ...το οικοσυστημα δεν ενδεικνειται για αναπτυξη μου λενε επειδη ρωτησα αρκετους προμηθευτες σοβαρων προγραμματων που συνεργαζομαστε. Προβληματα στο erp και στο sap παρα τα certs... δηλαδη πρεπει να αγοραζεις edge support για να εισαι υσηχος.... Μεγαλη απογοητευση για ενα λειτουργικο που εχει τα φοντα αλλα κατακερματιζεται ακομα περισσοτερο αντι οι ποροι ναεπικεντρωθουν πχ σε 3 σχολες "absolutely professional" , "Advanced user" ," commercial user"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αν πεις σε καποιον οικιακο χρηστη..ξερεις..γαμα το photoshop , κανεις την δουλεια σου και με το gimp για παραδειγμα..μεσα σε λιγο καιρο οκ θα το μαθει , δεν τρεχει μια.

Αν ο οικιακός χρήστης χρησιμοποιεί το photoshop για να να πειράζει φωτεινότητα, gamma κτλ ... προφανώς θα τα κάνει και με το gimp ή και κάτι πολύ πιο απλό. Αλλά βασικά εργαλεία του photoshop δεν υπάρχουν στο gimp . Το magnetic lasso πχ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fsbmaniac σε ποια διανομή τα συνάντησες αυτά τα προβλήματα;

Mint Ubuntu Suse Debian (Με το τελευταιο να εχω και θεματα με το alsa audio mixer )

Τα ζητηματα ειναι cross distro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο οικιακός χρήστης χρησιμοποιεί το photoshop για να να πειράζει φωτεινότητα, gamma κτλ ... προφανώς θα τα κάνει και με το gimp ή και κάτι πολύ πιο απλό. Αλλά βασικά εργαλεία του photoshop δεν υπάρχουν στο gimp . Το magnetic lasso πχ . 

 

Ναι για αυτο το χρησιμοποιει...και επειδη δεν πληρωσε για αυτο..σου λεει γιατι να το κανω με το paint για παραδειγμα..θα το κανω με το τζαμπα το photoshop...

Εδω καποτε ολοι ειχανε windows 7 ULTIMATE γιατι πολυ απλα..δεν πληρωσανε για αυτα.

Και στις 2 περιπτωσεις ειναι overkill..σαν να παιρνεις περιστροφο να σκοτωσεις το κουνουπι στον τοιχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτο το χρησιμοποιει...και επειδη δεν πληρωσε για αυτο..σου λεει γιατι να το κανω με το paint για παραδειγμα..θα το κανω με το τζαμπα το photoshop...

Εδω καποτε ολοι ειχανε windows 7 ULTIMATE γιατι πολυ απλα..δεν πληρωσανε για αυτα.

Και στις 2 περιπτωσεις ειναι overkill..σαν να παιρνεις περιστροφο να σκοτωσεις το κουνουπι στον τοιχο.

Το θέμα είναι ότι το gimp , απέχει πάρα πολύ από το photoshop. Και δεν φαίνεται να έχει προοπτική σύντομα να πλησιάσει το cs,όχι τις τωρινές εκδόσεις. 

 

Τα libre/open office από την άλλη, αντικαθιστούν πλήρως το ms office, για πολλούς χρήστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι το gimp και το libreoffice. Καλά, χρυσά και άγια, ναι.

Το θέμα είναι να δημιουργηθεί η κρίσιμη μάζα αγοράς και η σωστή υποδομή, ώστε η Adobe να βγάζει το Photoshop ΚΑΙ στο Linux, η Microsoft το Office (καλά σιγά), η Autodesk το AutoCad, Inventor κλπ...

Αυτό είναι ένα μεγάλο ζητούμενο, δεν ξέρω γιατί δεν γίνεται, ας πούμε πώς υπάρχει χρόνια τώρα το Matlab και το Mathematica για Linux, κλπ.

Νομίζω ότι το 1ο βήμα είναι να έρθουνε τα games, άμα βγαίνουν ΑΑΑ τίτλοι αμέσως και τρέχουν καλά (δηλαδή καλύτερα από Windows) τότε θα πάρεις το κοινό των gamers, μετά θα έρθουν και οι οίκοι software και αλλάζει το τοπίο.

Σημαντικός παράγοντας σε όλα τα ανωτέρω, οι πειρατές. Πρέπει να έχεις και αυτούς, με το μέρος σου, γιατί αν ο home χρήστης βρίσκει τα πάντα πειρατικά για windows και έχει μάθει έτσι, δεν θα αλλάξει για να πάει να τα αγοράζει, σε Linux. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε Linux όποιος ψάχνει εμπορικά προγράμματα τα βρίσκει πειρατικά...

 

Το θέμα είναι ότι όλη αυτή η νοοτροπία περί πειρατικού είναι εξ αρχής λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε Linux όποιος ψάχνει εμπορικά προγράμματα τα βρίσκει πειρατικά...

 

Το θέμα είναι ότι όλη αυτή η νοοτροπία περί πειρατικού είναι εξ αρχής λάθος

Συμφωνώ. Αλλά από το να τους έχεις απέναντί σου, καλύτερα να τους έχεις δίπλα σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι το gimp και το libreoffice. Καλά, χρυσά και άγια, ναι.

Το θέμα είναι να δημιουργηθεί η κρίσιμη μάζα αγοράς και η σωστή υποδομή, ώστε η Adobe να βγάζει το Photoshop ΚΑΙ στο Linux, η Microsoft το Office (καλά σιγά), η Autodesk το AutoCad, Inventor κλπ...

Αυτό είναι ένα μεγάλο ζητούμενο, δεν ξέρω γιατί δεν γίνεται, ας πούμε πώς υπάρχει χρόνια τώρα το Matlab και το Mathematica για Linux, κλπ.

Νομίζω ότι το 1ο βήμα είναι να έρθουνε τα games, άμα βγαίνουν ΑΑΑ τίτλοι αμέσως και τρέχουν καλά (δηλαδή καλύτερα από Windows) τότε θα πάρεις το κοινό των gamers, μετά θα έρθουν και οι οίκοι software και αλλάζει το τοπίο.

Σημαντικός παράγοντας σε όλα τα ανωτέρω, οι πειρατές. Πρέπει να έχεις και αυτούς, με το μέρος σου, γιατί αν ο home χρήστης βρίσκει τα πάντα πειρατικά για windows και έχει μάθει έτσι, δεν θα αλλάξει για να πάει να τα αγοράζει, σε Linux. :)

 

Ηταν ενας φαυλος κυκλος.Πολλοι κανανε την δουλεια τους σε λινουξ αλλα μενανε αναγκαστικα σε windows για τα παιχνιδια..οποτε τι βλεπανε οι εταιριες..λαο στα windows , "κανεναν" στο λινουξ.

Αν εβγαινε ο χ τιτλος παιχνιδιου για λινουξ , μπορει να γινοταν ενα μπαμ και να φευγανε για παντα Χ χιλιαδες χρηστες στο λινουξ..αλλος τιτλος αλλο μπαμ κ.ο.κ.

Και μετα δημιουργειται η κρισιμη μαζα που λες για να ερθει και το software.Γιατι μην κοροιδευομαστε το "παιχνιδι" σερνει καραβι.... ;)

 

Απο κει και περα ειναι και θεμα εταιριας..Υπαρχουν εταιριες που βγαζουν αποκλειστικα για windows , αλλες βγαζουν και για mac (μεγαλη αγορα και αυτη).Αλλες σκεφτονται λιγο και το λινουξ..

Ειναι θεμα πορων υποθετω..και ανθρωπινου δυναμικου που μπορουν να διαθεσουν , γιατι τις γνωσεις τις εχουν.

Η Autodesk μιας που την ανεφερες εχει μαλακιστει περα απο καθε λογικη.

Πηγε και αγορασε το Maya και για καποιο λογο εχει καβλωσει με την παρτι του...και θελει να σπρωξει ολους τους users της προς αυτο.

Και τι κανει για να το πετυχει ?Το βγαζει και για λινουξ !! Ενω το εργαλειο που ειχε τοσα χρονια και το χει αγαπησει η Γη ολοκληρη και η Σεληνη μαζι το 3ds studio max το χει χεσμενο πατοκορφα..παει να του αλλαξει και GUI και να το κανει να μοιασει με το Μaya.

Και ενω λοιπον βγαζει Maya,Mudbox και δεν ξερωγω τι αλλη παπατζα για λινουξ αφηνει το 3ds max απεξω.Go figure που λενε και στο χωριο μου.

 

Πιστευω με την δειλη ελευση των flatpak/appimage κλπ πακετοποιημενων προτυπων πολλες εταιριες θα διευκολυνθουν να βγαλουν το προιον τους για λινουξ.Πακεταρουν εκτελεσιμα/βιβλιοθηκες και λοιπα..και τσουπ..παρτε το.Ουτε εγκαταστασεις ουτε τπτ.

Αλλα αν ξεκινησουν με τον Xorg και την επομενη μερα δεν ξερουν τι τους ξημερωνει (=wayland) ..ισως σκεφτουν..κατσε να αποφασισουν οι μαλακες με τι θα παιξουν και βλεπουμε τοτε...

 

 

Παλι ομως ξεφυγαμε του αρχικου θεματος...οτι μετα απο τοσες εξελιξεις (δεν ειναι ευφυολογημα) το λινουξ εχει ακομα βασικα προβληματα..Ναι οκ δουλευει στις 9 περιπτωσεις απο τις 10...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει θεμελιωδη προβληματα και αυτη ηταν η απορια μου εξαρχης...γιατι να υπαρχουν?

Ασχολειται ο μισος πλανητης μαζι του...και ακομα προσπαθουμε να λυσουμε προβληματα με γραφικα/filesystem/ηχο κλπ κλπ...

 

/True story on

 

Τσιμπησα ενα φορητακι του κωλου για να βαλω λινουξακι..λεω θα παω σε archlinux..αλλα επειδη βαριεμαι τα σεταρισματα θα παιξω με manjaro.Αλλα σκεφτομαι να παω σε antergos για να ειμαι πιο "κοντα" στο arch.

Το εγκαθιστω και boot-αρω.Eδω να αναφερω οτι παιζω στο σπιτι με εξωτερικη οθονη συνδεδεμενη στο hdmi.

Στο antergos εγινε χαμος..δεν μπορουσα να ορισω ευκολα primary/secondary , δεν εναλλασε την primary οταν αποσυνδεα την εξωτερικη διοτι απλα δεν ανιχνευε οτι ειχε αποσυνδεθει.Επρεπε να τρεξω την xrandr για να παρει πρεφα την αλλαγη.

Λεω ας παω manjaro ...ολα νερακι..ολα ομως..λες και ημουν στα windows (οσον αφορα εξωτερικη οθονη και εναλλαγη κλπ εννοω).

Τι στο διαολο ειχαν προ-ρυθμισει στο manjaro και δεν ειχαν προ-ρυθμισει στο antergos δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει..με ενδιαφερει το αποτελεσμα..

Δεν ξερω τι γινεται στο θεμα αυτο σε αλλες διανομες..αλλα καποια πραγματα σαν τελικος χρηστης θελω να δουλευουν out-of-the-box αλλιως κοροιδευομαστε...

 

/True story off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο να βγάλει μια εταιρεία τα παιχνίδια της και σε λίνουξ. Αν κάνει μια τέτοια κίνηση, ουσιαστικά θα απευθύνεται
σε λινουξάδες που δεν έχουν καθόλου windows, το οποίο σημαίνει μάλλον ότι δεν είναι και φανατικοί gamers.

Αλλά, αφού μιλάμε για ιδανικά σενάριο, το ωραίο θα ήταν να έβγαιναν επαγγελματικές εφαρμογές σε λίνουξ
(πχ το cad που λέγαμε), γιατί οι εταιρείες-πελάτες, έχουν να σκεφτούν και τις άδειες για το λειτουργικό που τρέχουν στα γραφεία τους.
Έπειτα όμως σκέφτομαι όμως και το άλλο: ας πούμε ότι το photoshop βγαίνει και σε λίνουξ. Τότε θα συμβεί; Θα τρέξουν όλοι οι λινουξάδες να το αγοράσουν ή να το κατεβάσουν πειρατικά;Και οι λοιπές εφαρμογές να εξαφανιστούνε;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μόνο το Linux vs MS αλλά, (και) το ελεύθερο λογισμικό σαν φιλοσοφία. Για αυτό και δεν με ενθουσιάζει μια κατάσταση όπου όλοι θα τρέχουν εμπορικά προγράμματα αλλά όχι σε windows.
 

Εξωτερική οθόνη (και λάπτοπ και νέτμπουκ), σε slackware μού έπαιζε άψογα χωρίς να χρειαστεί κάνω κάτι. Δεν θα με πείραζε αν χρειαζόταν να κάνω κάτι γιατί στην τελική δεν μιλάμε για διανομή που διαφημίζει ότι στα έχω όλα έτοιμα χωρίς να ρυθμίσεις πράγματα. Θα με πείραζε όμως αν, παρά την όποια ρύθμιση, έκανε του κεφαλιού της και μία δούλευε μία δεν δούλευε. Το βασικότερο σε ένα λειτουργικό σύστημα είναι να έχει, όσο το δυνατόν πιο προβλέψιμη συμπεριφορά -και όχι πόσο εφετζίδικο και φιγουρατζίδικο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolmann

 

Το οτι καποιος χρησιμοποιει λινουξ δεν τον καθιστα αυτοματως "οχι φανατικο gamer".Μπορει να ειναι παθιασμενος με το λινουξ για χιλιους δυο λογους αλλα να θελει να παιξει και το παιχνιδακι του.

Μπορει το software που θελει/πρεπει να χρησιμοποιει να λειτουργει μονο/καλυτερα/βελτιστα στο λινουξ αλλα στον ελευθερο χρονο του να χτυπαει και ενα παιχνιδακι.

Απειρες περιπτωσεις...

Το ιδανικο σεναριο οντως θα ηταν να εβγαιναν επαγγελματικες εφαρμογες για το λινουξ..θα τραβαγαν σιγουρα κοσμο..αλλα πιστευω και τα παιχνιδια ειναι και αυτα ενας λογος για να αλλαξει καποιος προς λινουξ μερια.

Το αν το photoshop π.χ. για λινουξ κοστιζει χ ευρω και το κατεβαζουν πειρατικο , δεν κανει καμμια διαφορα στην εταιρια..γιατι στα windows το αγοραζει ο μεσος χρηστης?

Οι εταιριες αυτες βγαζουν τα λεφτα τους απο τις εταιρικες πωλησεις...σχεδιαστικα στουντιος , μεγαλες εταιριες που θελουν να ειναι νομιμες και δεν διακινδυνευουν για ψιχουλα που κοστιζει για αυτες το software.

Η παρανομη χρηση απο τον μεσο χρηστη ειναι για αυτους διαφημιση.

 

Δυστυχως το ελευθερο λογισμικο εχει ταβανι..στις δυνατοτητες του.Και το ταβανι αυτο ειναι χαμηλοτερο απο το ταβανι του εμπορικου λογισμικου.Δεν χρειαζεται επεξηγηση ολοι καταλαβαινουμε τους λογους.

Το libreoffice για το πεος σε σχεση με το wps-office/msoffice .Το gimp σε σχεση με το photoshop .Το blender σε σχεση με maya/3dsmax , κλπ κλπ κλπ.

Δεν λεω οτι ειναι σαπιες εφαρμογες..για ελευθερο λογισμικο γαμανε και δερνουν..αλλα δεν μπορουν να νικησουν τον εμπορικο ανταγωνισμο.

 

Τα μονα πιθανα σεναρια οπως τα βλεπω εγω ειναι να βγαλει καποια εταιρια το λογισμικο της για λινουξ χωρις να ενδιαφερεται ιδιαιτερα για πωλησεις..να το κοστολογησει χαμηλα εως δωρεαν απλα για να τραβηξει κοσμο ή να το χει σε δυο κομματια , μια κομμενη εκδοση δωρεαν και μια επι πληρωμη με κανα δυο εξτρα features για να δικαιολογησει το κοστος της.

Κατι τετοια σεναρια δεν με χαλανε..ασε τις φιλοσοφιες..δες το πρακτικο κομμματι..ελευθερο λογισμικο λειτουργικο με μερικως εμπορικα προγραμματα θα σε χαλαγε?

Εμενα οχι γιατι δεν μου τα επιβαλλει κανεις..θα τα επιλεγω αν το θελησω..αλλα το να μου φορτωνουν windows σε καινουργιο μηχανημα με οτι κουσουρια αυτα κουβαλανε + το γεγονος οτι μου προσθετει κοστος στο hardware αυτο ειναι μαλακια τελειως.

(Το καταλαβανε και οι εταιριες οτι ειναι μαλακιες για αυτο επηξε ο τοπος εδω και κατι χρονια με linux/freedos preinstalled σε φορητα...)

 

Ο Η/Υ ειναι εργαλειο και ως τετοιο πρεπει να το αντιμετωπιζουμε..δεν χωρανε φιλοσοφιες..αλλιως θα πρεπει να το γαμησουμε τελειως..λινουξ , οχι browsers , οχι torrents , οχι emails ..γιατι ολα παρακολουθουνται..κρυπτογραφημενα ολα..και αγιος ο θεος..ελευθεροι και ωραιοι...μην φτασουμε στο αλλο ακρο .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που θα ήταν καλό να βγαίνουν εμπορικές εφαρμογές για Linux, είναι γιατί υπάρχει κόσμος που κάνει ΣΟΒΑΡΗ επαγγελματική δουλειά και θα του άρεσε κάτι τέτοιο.

Είναι ο λόγος που πολύς κόσμος προτιμά να πάρει Mac για να τρέχει τις ΙΔΙΕΣ εφαρμογές που έχει η Adobe και σε Windows.

Γιατί να πάρει Mac ή να πονοκεφαλιάσει και να στήσει Hackindosh όταν θα είναι πολύ καλύτερο να το κάνει προτιμώντας Debian, Ubuntu, Mint, Fedora ή OpenSuse ας πούμε (δεν λέω Arch, είδατε!), ξέροντας ότι θα έχει ένα σταθερό, σύγχρονο, ασφαλές λειτουργικό που θα του παρέχει και ένα οικείο και πλήρες οικοσύστημα εφαρμογών.

Τα games δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά είναι ένα μέσον για να επιταχυνθεί η όλη διαδικασία, γύρω από την κοινότητα των gamers κινείται πολύ χρήμα και αναπτύσσονται πολλές καινοτομίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...