Προς το περιεχόμενο

Λινουξ και desktop χρηση


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Λίγο να γκουγκλάρεις θα βρεις εκατοντάδες άρθρα να θάβουν το Linux, τα Windows, την Apple, το Θεό, τους άθεους, ακόμα και να αποδεικνύουν ότι η Γη είναι επίπεδη. Πιθανόν να κρύβουν κάποια αλήθεια μέσα τους, αλλά κατά βάση είναι υποκειμενικά, τίγκα στο FUD. Μπόλικο ελεύθερο χρόνο να έχεις και μπορείς να φτιάξεις αντίστοιχη λίστα που να εξηγεί γιατί τα σκυλιά είναι προβληματικά, δε θα έπρεπε να υπάρχουν στη ζωή μας και θα έπρεπε να αντικατασταθούν πλήρως από τις γάτες

 

- Εξηγησέ μου λίγο σε παρακαλώ, ποια άποψη από τις 2 είναι καθολική και προσπαθεί να επιβάλει κάτι:

α)"Αν δεν κάνει για εσένα, δε σημαίνει ότι δεν κάνει και για τους άλλους".

β)"Το οτι δεν μπορει να δουλεψει αποκλειστικα σαν desktop λειτουργικο ειναι δεδομενο και βλακωδες να το κανει καποιος"

 

- Προφανώς και δεν υπάρχει τέλειο λογισμικό, χωρίς προβλήματα. Αν μπεις στο section των windows θα βρεις πολύ περισσότερα προβλήματα (λογικό θα μου πεις, περισσότεροι χρήστες - περισσότερα προβλήματα). Αυτό τι σημαίνει, ότι είναι για πέταμα;

Φυσικά και έχει θέματα το Linux, έγραψα κάπου ότι δεν έχει; Δεν έχω θέμα με το τι γράφεις, αλλά με την καθολικότητα που το συνοδεύει. Στην τελική το να αναφέρονται τα προβλήματα που υπάρχουν και να μην ξεχνιούνται, μόνο καλό μπορεί να κάνει.

 

PS 1

Δεν ξέρω για το 3ds max. Αν το έχεις αγοράσει και θέλεις να δοκιμάσουμε αν παίζει σε vm, I am up for it.

 

PS 2

τα λινουξ γαμάνε και δερνουν και λετε μαλακιες εδω περα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@vadou

 

1.Σκεψου οτι ουτε καν γοογλαρα..κατι αλλο εψαχνα περι λινουξ και επεσα στον αρθρο του τυπου..φαντασου να εψαχνα κιολας.

"πιθανον να κρυβουν καποια αληθεια μεσα τους...κατα βαση ειναι υποκειμενικα"...χεστηκα για τα αλλα παραδειγματα που αναφερεις..αλλα τα προβληματα που αναφερει ο τυπος κρυβουν καποια αληθεια...ειναι υποκειμενικα?Ειτε ισχυουν ειτε οχι...ολιγον εγκυος δεν παιζει.

Και τα windows εχουν προβληματα αν και λογω μεγαλυτερης μεριδας στην αγορα και του επιπεδου των χρηστων τα μισα απο αυτα ειναι υπαιτιοτητα τους.

Δεν με ενδιαφερει ομως να εξελιξω τα windows..εχει τα λεφτα η microsoft να το κανει απο μονη της....με ενδιαφερει να βελτιωθει το λινουξ ωστε να μην εχω αναγκη τα παραθυρα.

Και με το να λεμε "το λινουξ γαμαει δεν εχει προβληματα..νταξ μωρε εχει αλλα ας μην τα θιξουμε..." δεν το βελτιωνουμε το αθλημα.

 

2.Περνας στα ψιλα την λεξη "αποκλειστικα"...ο μεσος χρηστης θα χρειαστει τα windows καποια στιγμη στην ζωη του.Αν καποιος ειναι πορωμενος hardcore fanboy του λινουξ προφανως και θα προσαρμοστει στις αναγκες του και τις ιδιοτροπιες του ωστε να μην βρεθει στην δυσαρεστη θεση να χρειαστει τα παραθυρα.Το καταλαβαινω απολυτα αυτο :)

 

Σας εχει περασει η ιδεα οτι δεν γουσταρω το λινουξ...μια χαρα το γουσταρω και μια χαρα το βλεπω σαν κυριο λειτουργικο...καποια στιγμη..απλα ακομα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη...

 

PS 1 γιατι σε trial σε χαλαει ?μονο πληρωμενα λογισμικα δοκιμαζεις ? :) Oποιοδηποτε πολυσυνθετο windows software (κλασικο παραδειγμα μερικα παιχνιδια) αποτυγχανουν στο wine...απλα παραδεξου το..δεν ειναι ντροπη :)

 

PS 2 οοοοk riiiiiiight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι αναφέρει σαν αρνητικό πχ το γεγονός ότι στο Linux οι drivers έρχονται μαζί με τον πυρήνα δεν είναι υποκειμενικό; Για εμένα είναι εξαιρετικό το γεγονός ότι όλα παίζουν αμέσως χωρίς να ψάχνω drivers για κάθε συσκευή ξεχωριστά. (Και πριν μου πεις για συμβατότητα με συσκευές να σου αναφέρω ότι έχω πετάξει laser εκτυπωτή γιατί η hp δεν έδινε driver για windows 7. Όταν έφαγα φλασιά να δω αν παίζει σε linux, που τελικά όντως έπαιζε, είχα παραγγείλει ήδη καινούριο οπότε ο παλιός πήγε στα σκουπίδια.)

 

Τέτοιες λίστες σου ξαναλέω βρίσκεις άπειρες. Αν δεν το θεωρούσα χάσιμο χρόνου θα μπορούσα να σου γράψω τέτοιες και μεγαλύτερες μόνο για IE και Edge που τους παλεύω αυτούς και τα προβλήματά τους καθημερινά λόγω δουλειάς. Και σκέψου ότι αποτελούν σταγόνα στον ωκεανού του λειτουργικού.

 

Όπως εσύ παίζεις από το 95 με linux, έτσι και εγώ, από εποχή 3.11 παίζω με windows και μάλιστα μέχρι και windows 7 ήταν το ένα και  αποκλειστικό λειτουργικό μου. Το ότι τα τελευταία 3 χρόνια έχω μετακομίσει στο linux δε με κάνει "πορωμενο hardcore fanboy". Ίσα ίσα, επειδή ξέρω τα windows από την καλή και την ανάποδη, μπορώ να εκτιμήσω αν το linux αποτελεί για εμένα αναβάθμιση ή υποβάθμιση. Για το μέσο χρήστη παρόλο που πιστεύω ότι μια χαρά θα έκανε τη δουλειά του στο linux, βασικό κριτήριο επιλογής είναι μάλλον το για ποιο λειτουργικό θα βρει πιο εύκολα υποστήριξη. Που, ok, την απάντηση την ξέρουμε λόγω δημοφιλίας.

 

PS1

αν έχουμε και κανένα test project που να ανοίγει σε υπολογιστή με normal δυνατότητες και όχι σε διαστημικό σταθμό δε με χαλάει να δοκιμάσω έτσι από περιέργεια. γιατί επιμένεις να αναφέρεις το wine; προτιμώ τις μπύρες.

 

PS2

νταμν ράιτ xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι συζητήσεις έχουν αυξηθεί τον τελευταίο καιρό. Αυτό δείχνει ότι όλο και περισσότεροι προσπαθούν να αποκοπούν απο τα windows, βάζοντας Linux.

 

Η δυσαρέσκεια αυτή προκύπτει απο ανθρώπους που κάνουν την μετάβαση και θέλουν όλα να λειτουργούν όπως στα windows.

 

Επειδή και στο link που παρέθεσες ο τύπος ξεκινάει με το ότι δεν θέλει να συγκρίνει λειτουργικά, αλλά αυτό κάνει σε ολόκληρο το άρθρο του, έχω να πω τα εξής.

 

Για χρήστες τύπου facebook, youtube, κανα browser game, ειδήσεις, live streaming κ.τ.λ μια χαρά παίζουν οι out of the box distros τύπου mint, manjaro κ.τ.λ

Για πράγματα πιο εξειδικευμένα, με επαγγελματικά προγράμματα συνηθως είναι μονόδρομος. Όπως επίσης οι gamers.

Είσαι gamer, windows.

 

Απο εκεί και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Προσωπικά δεν γουστάρω κλειστά προγράμματα γεμάτα bloatware στον υπολογιστή μου. Κάνω την δουλειά μου πιο γρήγορα, και πιο εύκολα χρησιμοποιώντας κονσόλα όπου χρειάζεται, γιατί Αυτό προτιμώ εγώ σαν Χάρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω dual boot κ εγω χρησιμοποιω κυριως windows 10 ltsb κ εγω απλη χρηση χωρις παιχνιδια ,πολλα μικρα πραγματακια δεξια αριστερα κ κυριως browsing

 

παντα εχω ενα linuxακι σε εναν δευτερο δισκο ,παντα το σεταρω κυριως για ταχυτητα ,παντα το φερνω στα μετρα μου να με βολευει κ να μ αρεσει 

 

αλλα παντα στα win η εμπειρια ειναι πιο γρηγορη κ ευχαριστη ,ειδικα αν ξερει να τα tweekαρεις κ τι μλκες να αποφυγεις

 

παντα ομως οταν χρειαστηκα το linuxaki ηταν εκει να με μπακαπιαρει οταν τα win δεν ξεκιναγαν για x λογους (κανω πολλες πατεντες ειναι η αληθεια)

 

εν κατακλειδι αν αυριο το πρωι δεν μπορουσα να τρεξω win δεν θα ειχα καθολου προβλημα να τρεχω αποκλειστικα linux (πλην λιγων περιπτωσεων οπως το να φλασαρω κινητα με roms κλπ) αλλα οσο τα win ειναι πιο γρηγορα κ λουστραρισμενα θα τα προτιμω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμφισβήτητο πλεονέκτημα του λίνουξ , είναι ότι και μετά από 2 χρόνια από την εγκατάσταση , θα κάνει ακριβώς τον ίδιο χρόνο για boot από hdd (που είναι μετρήσιμος) όπως την πρώτη μέρα, ενώ τα windows ....

 

 

κλάφτα χαράλαμπε !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 8 χρόνια, σε όλα τα προσωπικά μου μηχανήματα, χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux. Η χρήση που έχω κάνει/κάνω (τυχαία σειρά):
Emails, internet, φωτογραφίες (να βλέπω αλλά κι επεξεργασία), γράψιμο, διάβασμα, μουσική, ταινίες, R, latex. Παιχνίδια, σχεδόν καθόλου.
Αν λοιπόν ένας οικιακός χρήστης (οικιακός = χρησιμοποιώ ό,τι θέλω) μού πει ότι χρειάζεται τα windows, δεν θα τον πιστέψω. Ή μπορεί να το δω σαν PEBKAC, όπου αυτό μπορεί να σημαίνει κι ότι έχει υιοθετήσει μια άλφα νοοτροπία από τα windows και δεν μπορεί ή δεν θέλει να την αλλάξει. (Εκτός κι αν έχει τελείως άκυρο hardware).
Γιατί τώρα εγώ προτιμώ το Linux? 1)Free as in freedom 2)μού κάνει τη ζωή στον υπολογιστή ευκολότερη. Τέλος, να και πολλές περιπτώσεις χρηστών και πώς κάνουν ό,τι θέλουν αποκλειστικά σε Linux: https://linuxrig.com/the-linux-setup/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 8 χρόνια, σε όλα τα προσωπικά μου μηχανήματα, χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux. Η χρήση που έχω κάνει/κάνω (τυχαία σειρά):

Emails, internet, φωτογραφίες (να βλέπω αλλά κι επεξεργασία), γράψιμο, διάβασμα, μουσική, ταινίες, R, latex. Παιχνίδια, σχεδόν καθόλου.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αν δεν ήταν τα παιχνίδια, θα μας κάλυπτε το λίνουξ 100%. Λόγω παιχνιδιών, όσοι παίζουμε games, ασχολούμαστε ακόμη με τα άθλια παράθυρα.

 

Και στην επεξεργασια φωτογραφιών , σε προχωρημένο επίπεδο , το ps δεν έχει αντίστοιχο σε λίνουξ επίσης.

Για ίντερνετ,ταινίες, βασικά κείμενα κτλ δεν το συζητάμε. Μόνο λίνουξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε "χρήση desktop" αυτό έχει μια πολύ ευρεία έννοια, δεν αποτελεί καλό ορισμό.

Για παράδειγμα στην Αμερική τσακίζουν τα chromebooks. Linux+ ένας browser δηλαδή.

Η απάντηση είναι ότι σε βολεύει περισσότερο. Έχεις windows και ότι θέλεις το κάνεις σε αυτά; Κάτσε σε windows.

Νοιώθεις ότι θες κάτι παραπάνω και έχεις και όρεξη να μάθεις 2 πράγματα παραπάνω; Βάλε linux.

Τόσο απλά.

Κι εγώ έχω linux, και κάθε τόσο το γυρνάω σε windows γιατί απλά κάποιες εφαρμογές δεν βγαίνουν σε linux. Τι να κάνουμε, έτσι είναι. Όποτε όμως θέλω να κάνω μια ρύθμιση στα win10, πλέον νοιώθω ασφυκτικά! Η τελευταία καλή έκδοση windows ήταν τα 7αρια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{quote}Έχεις windows και ότι θέλεις το κάνεις σε αυτά; Κάτσε σε windows.{quote}

Διαφωνώ. Αν το ακολουθούσα  αυτό που λες, θα ήμουν ακόμα με windows και θα πίστευα πως, λίγο ή πολύ, ό,τι θέλω το κάνω σε αυτά. Ομοίως στα windows θα είχαν μείνει πάμπολλοι χρήστες Linux, BSD, Mac. Γιατί; Αν ο x χρήστης μάθει πρώτα στη ζωή του τα windows, τα windows θα του ορίσουν τι σημαίνει υπολογιστής και τι μπορείς να κάνεις σε αυτόν. Μπορεί όμως μετά να δει ένα δεύτερο λειτουργικό, να μπει στη φιλοσοφία του και, βλέποντας διαφορετικά πράγματα, να αλλάξει ριζικά την οπτική του. Το δυσκολότερο κομμάτι είναι η αλλαγή νοοτροπίας.

 

{quote}Λόγω παιχνιδιών, όσοι παίζουμε games, ασχολούμαστε ακόμη με τα άθλια παράθυρα{quote}

Το καταλαβαίνω. Βασικά, το ότι δεν είμαι gamer με γλίτωσε κι από το να ψάχνομαι συνέχεια με το hardware.

 

Υπάρχει και η προβληματική νοοτροπία του καταναλωτή. Παράδειγμα: έχει διαβάσει κάποιος, σωστό ή λάθος, ότι το photoshop είναι το καλύτερο > λέει ότι "εγώ θέλω να έχω πάντα το καλύτερο" > "το κατεβάζω πειρατικά γιατί είμαι γατόνι"> τελεία.

Και το μόνο που καταλήγει να κάνει, είναι να παίζει με τις φωτογραφίες από τις προπέρσινες διακοπές, αραχτός τότε πλάι στο κύμα με καφέ φρέντο και χωνάκι φυστίκι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Αν το ακολουθούσα  αυτό που λες, θα ήμουν ακόμα με windows και θα πίστευα πως, λίγο ή πολύ, ό,τι θέλω το κάνω σε αυτά. Ομοίως στα windows θα είχαν μείνει πάμπολλοι χρήστες Linux, BSD, Mac. Γιατί; Αν ο x χρήστης μάθει πρώτα στη ζωή του τα windows, τα windows θα του ορίσουν τι σημαίνει υπολογιστής και τι μπορείς να κάνεις σε αυτόν. Μπορεί όμως μετά να δει ένα δεύτερο λειτουργικό, να μπει στη φιλοσοφία του και, βλέποντας διαφορετικά πράγματα, να αλλάξει ριζικά την οπτική του. Το δυσκολότερο κομμάτι είναι η αλλαγή νοοτροπίας.

 

Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι οι περισσότεροι υπολογιστές έρχονται με προεγκατεστημένα windows. Αν είναι δε και ο πρώτος σου υπολογιστής τότε κακά τα ψέμματα δε θα ψαχτείς (σε πρώτη φάση) να αλλάξεις λειτουργικό να κάνεις 2-3 βασικά πράγματα. 

 

Το Linux από την άλλη επιλέγεις να το περάσεις είτε από περιέργεια (γιατί κάπου το άκουσες) ή γιατί πολύ απλά θέλεις να αλλάξεις περιβάλλον και να δοκιμάσεις κάτι άλλο. Όμως σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι επιτυχείς όλες οι μεταβάσεις. 

 

Εσύ αναφέρεις προσωπικά βιώματα και γενικεύεις σε όλους τους χρήστες. Αν όμως είσαι επαγγελματίας και το ειδικό λογισμικό που τρέχεις για τη δουλειά σου τρέχει στα windows (και εκεί πίστεψε με δε χωρούν πειραματισμοί) έχεις dual boot windows με ότι άλλο θες αλλά τα κρατάς τα windows. 

 

Στο δια ταύτα, οι power users θα το ανακαλύψουν eventually το linux, οι αρχάριοι και οι μέσοι χρήστες όμως είναι το 95% της κανονικής κατανομής που μας ξεφεύγουν. 

 

Υπάρχει και η προβληματική νοοτροπία του καταναλωτή. Παράδειγμα: έχει διαβάσει κάποιος, σωστό ή λάθος, ότι το photoshop είναι το καλύτερο > λέει ότι "εγώ θέλω να έχω πάντα το καλύτερο" > "το κατεβάζω πειρατικά γιατί είμαι γατόνι"> τελεία.

Και το μόνο που καταλήγει να κάνει, είναι να παίζει με τις φωτογραφίες από τις προπέρσινες διακοπές, αραχτός τότε πλάι στο κύμα με καφέ φρέντο και χωνάκι φυστίκι.

 

Γνωστή και κατακριτέα αυτή η νοοτροπία, αλλά εδώ πρωτίστως μας απασχολεί το κομμάτι της χρήσης και αυτό είναι το selling point ενός ΛΣ που στοχεύει στο μέσο χρήστη.

 

ΥΓ. Α και μην ξεχνάμε ότι πολλοί νεοεισερχόμενοι ψάχνουν διανομές που να μοιάζουν με windows

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργικά συστήματα και προγράμματα σε επαγγελματικό περιβάλλον είναι ένα τεράστιο θέμα από μόνο του που χρειάζεται σεντόνι.
Με τον όρο desktop χρήση, αναφέρομαι αποκλειστικά σε οικιακή χρήση. Εκεί τα πράγματα, ξερά, τεχνικά, είναι απλά.
Είσαι gamer? Είτε αρκείσαι σε ό,τι μπορείς να τρέξεις καλά στο Linux είτε κρατάς (και) τα windows. Έχει να κάνει με το πώς βλέπεις το gaming.
Δεν είσαι gamer, οπότε σε ενδιαφέρουν πάνω-κάτω δραστηριότητες σαν αυτές που ανέφερα παραπάνω; Το Linux σε καλύπτει.
Μιλώ, επαναλαμβάνω, καθαρά από τεχνικής άποψης. Μετά βέβαια, πάμε σε συμπεριφορές, σε ψυχολογικά και κοινωνικά θέματα, σε περιπτώσεις όπως στα λινκς που αναφέρεις, σε νοοτροπίες σαν αυτή που έφερα για
παράδειγμα, κλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λειτουργικά συστήματα και προγράμματα σε επαγγελματικό περιβάλλον είναι ένα τεράστιο θέμα από μόνο του που χρειάζεται σεντόνι.

 

Εγώ πάλι δε θέλω σεντόνι αλλά μια κλωστή. Θες δουλειά που γίνεται ΜΟΝΟ στα windows (προγράμματα μηχανικών όπου μπορώ να έχω άποψη) κρατάς τα windows. 

 

 

Με τον όρο desktop χρήση, αναφέρομαι αποκλειστικά σε οικιακή χρήση. 

 

Εδώ κάνεις ένα σημαντικό λάθος. Η desktop χρήση είναι ένα ευρύ σύνολο που περιλαμβάνει και το gaming,δουλειά,ψυχαγωγία και πολλές άλλες κατηγορίες. Δηλαδή ένας μηχανικός που κάνει ένα CAD, που το κάνει; Σε τερματικό; Δεν κρατάει το 90% του desktop η MS μόνο με το gaming! Δε νομίζω Τάκη :)

 

 

Μιλώ, επαναλαμβάνω, καθαρά από τεχνικής άποψης. 

 

Καθαρά από τεχνική άποψη ο μέσος χρήστης δε δίνει δεκάρα. Ο μέσος χρήστης αν ψαχτεί θα γίνει advanced/power user και τότε όπως σωστά αναφέρεις θα αναθεωρήσει πολλά. Εσύ το κοιτάς από τη σκοπιά του power user και ως power user δικαίως λες αυτά που λες. Όπως ανέφερα πιο πριν, οι περισσότεροι ανήκουν στις κατηγορίες μέσος/αρχάριος χρήστης και κοιτούν με δυσπιστία το διαφορετικό (που είναι το Linux). 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμένω στο τεχνικό κομμάτι γιατί έτσι ξεκίνησε το thread, με ένα άρθρο FUD και τη συζήτηση αν το linux έχει τόσα τεχνικά θέματα που καθιστούν προβληματική την αποκλειστική χρήση, χωρίς dual boot καταστάσεις. Από κει και πέρα, το ερώτημα "κάνει το x λειτουργικό για desktop χρήση", το θεωρώ αόριστο και άκυρο. Ο καθένας κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του. Αν έρθει ένας που δεν τον γνωρίζεις, και σε ρωτήσει αν έχει νόημα
να βάλει λίνουξ, τι θα τού πεις; "Όχι γιατί δεν θάχεις cad" ή "όχι γιατί δεν θα μπορείς να παίζεις όλα τα παιχνίδια;" Εγώ πάντως, θα ξεκινούσα ρωτώντας τον τι θέλει να κάνει με το κομπιούτερ του.

 

Καθαρά από τεχνική άποψη ο μέσος χρήστης δε δίνει δεκάρα. Ο μέσος χρήστης αν ψαχτεί θα γίνει advanced/power user και τότε όπως σωστά αναφέρεις θα αναθεωρήσει πολλά

Καταλαβαίνω το point σου. Ξέρεις κάτι; Ο πήχυς για το ποιος θεωρείται power user έχει κατέβει τόσο χαμηλά, που σε λίγο ο άλλος θα κάνει power off τα δεκάρια ή θα σβήνει την οθόνη και θα τον έχουν για γκουρού. Αυτό το είδος χρηστών-πελατών "εκπαιδεύτηκε" με το "ένα πισί σε κάθε σπίτι". Για μένα η ελευθερία είναι σημαντικότερη από τις χρωματιστές χάντρες. Και διαφωνώ με όσους "χαϊδεύουν" υποψήφιους νέους χρήστες και τους λένε "μα ναι, θα είναι ίδια με τα windows".

 

(περί επαγγελματικού περιβάλλοντος)

 

 

 

Εγώ πάλι δε θέλω σεντόνι αλλά μια ίνα. Θες δουλειά που γίνεται ΜΟΝΟ στα windows (προγράμματα μηχανικών όπου μπορώ να έχω άποψη) κρατάς τα windows

 

Βρε μανία με το cad :-D
Κι εγώ σου λέω ότι ανοίγω αύριο φροντιστήριο εκμάθησης βιετναμέζικων κι επιβάλλω τα πάντα (γραμματειακή υποστήριξη, βοηθητικό υλικό κλπ) να τρέχουν αποκλειστικά σε λίνουξ. Επαγγελματική χρήση δεν είναι κάτι τέτοιο;
Ή είμαι συγγραφέας, γράφω αποκλειστικά σε linux, κι εκδίδω το ένα μπεστσέλλερ μετά το άλλο. Ή είμαι επιστήμονας και βρίσκω δουλειά στο CERN. Ή με παίρνουν στον διεθνή διαστημικό σταθμό. Ή δες το λινκ που είχα ανεβάσει: https://linuxrig.com/the-linux-setup/
Με παραδείγματα ακαδημαϊκών, δημοσιογράφων, προγραμματιστών, φωτογράφων, σχεδιαστών, μουσικών που χρησιμοποιούν επαγγελματικά λίνουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμένω στο τεχνικό κομμάτι γιατί έτσι ξεκίνησε το thread, με ένα άρθρο FUD και τη συζήτηση αν το linux έχει τόσα τεχνικά θέματα που καθιστούν προβληματική την αποκλειστική χρήση, χωρίς dual boot καταστάσεις. 

 

Επειδή ανέφερες ότι είσαι 8 χρόνια με Linux επίτρεψε μου να σου πω μια ιστορία από τις προ ubuntu εποχές (<2004) . Τότε η εγκατάσταση μιας linux διανομής εθεωρείτο άθλος μόνο και μόνο να την κάνεις να παίζει με codecs (οι παλιότεροι καταλαβαίνουν τι εννοώ). Μετά ήρθε το ubuntu και συνέβαλε σημαντικά στο να γίνει το Linux πιο προσιτό σε ευρύτερα κοινά με αρκετές διαδικασίες αυτοματοποιημένες (αλήθεια ποιος θυμάται τι τραβούσαμε να βάλουμε τους nvidia drivers τότε). Όταν εγώ ήμουν με τη dial up να προσπαθώ να βρω εξαρτήσεις για να κάνω compile πακέτα για να έχω 3D ή mp3 τι να πω σε ποιον και τι να δικαιολογήσω. Ποια ευκολία; Πως να προσεγγίσεις νέους χρήστες; Τον αρχάριο τον έβλεπες με τηλεσκόπιο. Έκτοτε έχουν γίνει αλματώδη βήματα προς τα μπρος αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει.

 

Καταλαβαίνω το point σου. Ξέρεις κάτι; Ο πήχυς για το ποιος θεωρείται power user έχει κατέβει τόσο χαμηλά, που σε λίγο ο άλλος θα κάνει power off τα δεκάρια ή θα σβήνει την οθόνη και θα τον έχουν για γκουρού. 

 

Εδώ άλλοι θεωρούν τους εαυτούς τους hacker επειδή βάλανε φωτογραφία προφιλ mr.robot :D

 

Βρε μανία με το cad :-D

Κι εγώ σου λέω ότι ανοίγω αύριο φροντιστήριο εκμάθησης βιετναμέζικων κι επιβάλλω τα πάντα (γραμματειακή υποστήριξη, βοηθητικό υλικό κλπ) να τρέχουν αποκλειστικά σε λίνουξ. Επαγγελματική χρήση δεν είναι κάτι τέτοιο;

 

Αν διάβασες προσεκτικά είπα για δουλειά που γίνεται ΜΟΝΟ σε windows που σημαίνει λογισμικά που κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά και έχουν γραφτεί ΜΟΝΟ για την πλατφόρμα των windows. Τα CAD (και γενικότερα τα προγράμματα μηχανικών) τα ανέφερα γιατί είμαι μηχανικός και μπορώ να έχω άποψη στο αντικείμενο. Αν εσύ είσαι καθηγητής Βιετναμέζικων και έχεις το φροντιστήριο σου σε Linux μπράβο σου. 

 

Το ιδεατό προφανώς και θα ήταν όλα τα desktops του πλανήτη να τρέχανε Linux αλλά δεν έχω αυταπάτες και καταλαβαίνω ότι ναι μεν το Linux κερδίζει έδαφος,αργά και σταθερά, αλλά για να συνεχιστεί θα πρέπει εμείς που είμαστε ήδη χρήστες Linux να είμαστε ανοιχτοί στους νέους χρήστες και να τους προσεγγίζουμε με υπομονή και διάθεση για βοήθεια. 

 

Προσωπικά δε χαϊδεύω αυτιά και μάλιστα ανήκω στην κατηγορία χρηστών που προτείνω όλες τις άλλες διανομές εκτός αυτής που χρησιμοποιώ :P

 

Ή είμαι συγγραφέας, γράφω αποκλειστικά σε linux, κι εκδίδω το ένα μπεστσέλλερ μετά το άλλο. Ή είμαι επιστήμονας και βρίσκω δουλειά στο CERN. Ή με παίρνουν στον διεθνή διαστημικό σταθμό. Ή δες το λινκ που είχα ανεβάσει: https://linuxrig.com/the-linux-setup/

Με παραδείγματα ακαδημαϊκών, δημοσιογράφων, προγραμματιστών, φωτογράφων, σχεδιαστών, μουσικών που χρησιμοποιούν επαγγελματικά λίνουξ.

 

Στα παραδείγματα που αναφέρεις υπάρχει πληθώρα ελεύθερου λογισμικού που προφανώς είναι σε θέση να καλύψει τους εν λόγω επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...