Προς το περιεχόμενο

Λινουξ και desktop χρηση


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αρχικα δεν θελω να μαλωσουμε :) Δεν ειναι ενα thread για να κραξω το λινουξ ή τα windows.

 

Επεσε στην αντιληψη μου αυτο -> https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

 

Μπορει να το εχετε δει μπορει οχι..εχει καιρο που το γραψε ο τυπος.Δεν χρησιμοποιω λινουξ σαν κυριο λειτουργικο αλλα παιζω μαζι του καθημερινα σε vms.

Παντα ειμαι σε state of mind "να γυρισω σε λινουξ τελειως..να μην γυρισω..θα μου λειψει το αυτο..το αλλο".

 

Και ερχομαι και ρωταω...οντως εχει τοσα προβληματα που αναφερει ο τυπος ?(οκ καποια ειναι outdated και καποια δεν οφειλονται τοσο στο λινουξ οσο στις εταιριες software/hardware αλλα και παλι δεν τα λες λιγα).

Γιατι τοσα προβληματα εν ετει 2017?Γιατι καποιος να προτιμησει να κανει την ιδια δουλεια σε λινουξ και οχι σε παραθυρα ?(εφοσον μπορει να γινει η δουλεια του το ιδιο καλα και στα 2 λειτουργικα)

Μηπως ο πλουραρισμος ανοιγει 100 δρομους και τελικα κανενας δεν παει πουθενα..μηπως ειναι αυτο που λεει ο τυπος σαν συμπερασμα..οτι πρεπει να βγει μια εταιρια μπροστα να θεσει τους "κανονες" , τα προτυπα?Για να οδευουν μετα ολοι πανω σε αυτα , που προφανως θαναι ο,τι το καλυτερο για την εξελιξη του λειτουργικου.

 

Θα μου πεις αυτο σημαινει ελευθερο λειτουργικο..ο καθενας αναπτυσσει ο,τι θελει και ο,τι του καβλωσει..ναι οκ...αλλα εξελλισεται η δουλεια?Εξελιξη υπαρχει...αλλα μην ξεχναμε οτι ειχαμε τον 2.χ κερνελ κατι δεκαετιες..τον Χorg κατι αιωνες και γενικοτερα καποια πραγματα δεν αλλαζουν ευκολα..

 

Ακουω γνωμες...υποψη δεν ειμαι εχθρος του λινουξ...αν βρω 2ο μηχανημα θα το βαλω σαν κυριο "εργασιακο" λειτουργικο (το τωρινο εχει optimus και με γαμαει) αλλα οκ ξεροντας οτι εχει τοσα θεματα και ελλειψεις...νιωθω καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο ευκολα σερνομαι με τα 4, σε ενα λασπωμενο Ναρκοπεδιο, στη μεση μιας ζουγκλας, Νυχτα, ενω βρεχει καταρρακτωδως και με κυνηγα ενα Λιονταρι... παρα να πω κακια κουβεντα για ΤΑ Λινουξ, μεσα σε Λινουξο-φορουμ!  :P

Χωρις περιστροφες και πολλα-πολλα, παιζω Dual-Boot με Windows (και μαλλον θα το κανω για παντα), γιατι κανενας κοσμος απο τους 2, δεν ειναι τελειος..

Επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη..

και για να μην παιδευομαι..

Καποια πραγματα που προσφερει το ενα Λειτουργικο, δεν τα δινει το αλλο... και τουμπαλιν.

Μπορει 99.9999% να παιζω Linux,

αλλα οταν χρειαστει, εκεινο το 0,0001 θα το κανω στα Windows.

Γιατι εκει με βολευει.

Γιατι εκει δε θα "σπασω τα νευρα μου"

Γιατι εχω την εναλλακτικη να κανω τη δουλεια μου γρηγορα, ευκολα και με ακριβεια, στο μισο χρονο, με το λογισμικο που εχω αγορασει (ενα συγκεκριμενο προγραμμα) και ξερω να δουλευω, εδω και χρονια.

Γιατι, το να μπορω να κανω το παραπανω, αλλα να επιλεγω το αντιθετο, φανερωνει μια μορφη Μαζοχιστικης Εγκεφαλικης Καθυστερησης.

Τοσο απλο.

Και οχι VM's και ιστοριες..

Οχι να θελω 20 πυρηνες και 40Gb ram..

Καθαρο, ατοφιο,απλο Dual Boot.

Και ΑΝ γινει κατι, ενα chroot μακρυα ειναι η οποια λυση..

Κραταω και clonezilla backups συχνα.

Δεν ειμαι "ορκισμενος" σε κανενα στρατοπεδο.

Δεν υπαρχει λογος..

Damn.. i did it again...

Εφυγα για τη ζουγκλα... :X

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NASA

 

Nαι αλλα αν η δουλεια σου γινοταν ακριβως το ιδιο και στα 2 λειτουργικα..και στο ενα εχουμε τα προβληματα που βλεπουμε στο λινκ και στο αλλο εχουμε τα κλασικα περι privacy και διαφορες αρχιδιες που σκανε και υπαρχουν στα παραθυρα και καιρους.

 

Τι θα επελεγες?Δεν λεω να βρισεις το ενα να θεοποιησεις το αλλο...αλλα με ποιο θα ενοιωθες πιο αγαπη φροντιδα και προδερμ?πιο σιγουρος..

Το software (γενικοτερα) που υπαρχει στο λινουξ θα σε καλυπτε (λειτουργικα και εμφανισιακα) σε σχεση με το αντιστοιχο στα παραθυρα?

Θα ελεγες με το χερι στην καρδια..λινουξ και μονο λινουξ και τερμα?το ιδιο και για τα windows?

 

Eγω οποτε βαζω λινουξακι...σε κανονικη εγκατασταση εννοω...περαν απο το γεγονος οτι μου πρηζονται τα παπαρια για να κανω καποια πραγματα..οπτικα δεν ικανοποιουμαι..εκτος και αν λιωσω με τις μερες να φτιαχνω themes/icons/κλπ.

Απο την αλλη σκεφτομαι...αν χρειαστω κατι σε windows?τι κανω?κανα παιχνιδακι?

Δηλαδη την μερα που θα γυρισω σε λινουξ θα εχω εξασφαλισει και ενα 2ο μηχανημα για windows...δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να ζησω χωρις να χω προσβαση και στα 2 λειτουργικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NASA

 

Nαι αλλα αν η δουλεια σου γινοταν ακριβως το ιδιο και στα 2 λειτουργικα..και στο ενα εχουμε τα προβληματα που βλεπουμε στο λινκ και στο αλλο εχουμε τα κλασικα περι privacy και διαφορες αρχιδιες που σκανε και υπαρχουν στα παραθυρα και καιρους.

 

Τι θα επελεγες?Δεν λεω να βρισεις το ενα να θεοποιησεις το αλλο...αλλα με ποιο θα ενοιωθες πιο αγαπη φροντιδα και προδερμ?πιο σιγουρος..

Το software (γενικοτερα) που υπαρχει στο λινουξ θα σε καλυπτε (λειτουργικα και εμφανισιακα) σε σχεση με το αντιστοιχο στα παραθυρα?

Θα ελεγες με το χερι στην καρδια..λινουξ και μονο λινουξ και τερμα?το ιδιο και για τα windows?

 

Eγω οποτε βαζω λινουξακι...σε κανονικη εγκατασταση εννοω...περαν απο το γεγονος οτι μου πρηζονται τα παπαρια για να κανω καποια πραγματα..οπτικα δεν ικανοποιουμαι..εκτος και αν λιωσω με τις μερες να φτιαχνω themes/icons/κλπ.

Απο την αλλη σκεφτομαι...αν χρειαστω κατι σε windows?τι κανω?κανα παιχνιδακι?

Δηλαδη την μερα που θα γυρισω σε λινουξ θα εχω εξασφαλισει και ενα 2ο μηχανημα για windows...δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να ζησω χωρις να χω προσβαση και στα 2 λειτουργικα....

Χρησιμοποιω Windows καθαρα για 2 λογους.

Για τα Προγραμματα Αναβαθμισεων Κινητων Android συσκευων, και για Digital Audio Workstation.

ΑΝ αυτα τα 2 εβγαιναν ολοιδια, με την ιδια λειτουργικοτητα ακριβως, για Λινουξ, τοτε δεν θα ειχα κανενα λογο να εχω Windows.

Παιχνιδια δεν παιζω,

Εκτυπωτες και usb wifi adapters εχω αγορασει συμβατους με Linux.

Αλλα προγραμματα συγκεκριμενα, να τρεχουν μονο σε windows, δεν χρειαζομαι.

Ουτε η εργασια μου εχει να κανει με χρηση PC.

Οπτικα και Λειτουργικα, μονταρισα το gnome-shell ωστε να με καλυπτει.

Μονο υπο αυτες τις προυποθεσεις, θα ειχα Λινουξ αποκλειστικα.

Και δε θα με ενοιαζε για τα προβληματα που αναφερει ο τυπος, γιατι η ιδιωτικοτητα με ενδιαφερει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απ τα ιδια, δεν ειμαι οπαδος ειμαι φιλαθλος του ανοιχτου λογισμικου.

 

ο μονος λογος που εχω Παραθυρα 10 στο VirtualBox ειναι το TomTom MyDrive Connect

 

για τα υπολοιπα, περι ορεξεως ...... οπως τον βολευει τον καθενα να κανει την δουλεια του καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The very short version της άποψής μου

 

** ΟΧΙ το Linux δεν κάνει για 100% καθημερινή desktop χρήση εκτός αν εμπίπτεις σε ειδικές κατηγορίες user (που δεν είναι λίγες αλλά ούτε και πολλές).

** the above being said, ΜΠΟΡΕΙΣ (με προσπάθεια) να κάνεις το PC σου 100% windows free, αλλά πρέπει να ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά.

** δεν ζούμε στην Utopia, όπου όλα (θα) είναι τέλεια. Μια ΕΤΑΙΡΕΙΑ (πχ η Valve) για να μπει στο χώρο θα δει/μετρήσει κάποια δεδομένα. Και ΔΕΝ θα μπει "για το καλό του Linux", αλλά για να βγάλει Λ7. Επομένως ΧΕΣΤΗΚΕ για το freedom of choice, το Mate, το XFCE, το Arch (γενικά βάλτε ότι θέλετε εδώ) και θα πάει με το industry standard. Έτσι (στο παράδειγμα αυτό) η Valve πήγε με Ubuntu. Άμα η δουλειά μου ήταν να τους πω "τι πρέπει να κάνουν" και εγώ Ubuntu θα τους έλεγα. 

** Η ανάπτυξη/εξέλιξη του Linux μπορεί (για μένα ξεκάθαρα) να χωριστεί σε

-- core factors (πχ kernel, υποσύστημα γραφικών κτλ) όπου ΥΠΑΡΧΕΙ κάποιος που έχει λόγο για το "πού πάμε" και επομένως τα πράγματα είναι περισσότερο από καλά. Τα standards βέβαια είναι ξεκάθαρα βιομηχανικά (αν θέλετε μπορείτε να τα πείτε και καπιταλιστικά). Οι άνθρωποι αυτοί πληρώνονται από κάπου, οπότε αυτοί που πληρώνουν έχουν και απαιτήσεις.

-- additional components (πχ το XFCE). Εδώ δεν υπάρχει ο παράγων μισθός, επομένως ούτε και απαιτήσεις. Ότι γουστάρουν κάνουν και 110% αποδεδειγμένα ούτε καν τους νοιάζει αν εσύ (ο χρήστης, ο υπεύθυνος λογισμικού μιας εταιρείας κτλ κτλ) ξαφνικά δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Παραδείγματα ασυνεννοησίας μεταξύ τέτοιων projects είναι άπειρα και πολλές φορές ακραία. Συμβαίνουν όμως καθημερινά. Αποτέλεσμα είναι να μην μπορείς να δουλέψεις (εξ ου και το πρώτο επιχείρημά μου).

 

ΕΠΙΛΟΓΟΣ/ranting

** Κάποτε ήμουν με PCάρα δυο χρόνια με Mandrake. Αυτό το "έχω μια μπακατέλα που έχει 512 Rambus και Ρ4 266 και λέω να τρέξω Linux. Τι διανομή μου προτείνετε ; " ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ το έχω βαρεθεί. ΤΙΠΟΤΑ δεν προτείνω. Τρέξε ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. Τρέξε 110 εμπόδια. Το ίδιο μου κάνει. Διώχνω κόσμο απ' το Linux ; σιγά μην και. 2000% δεν θα τρέχει τίποτα (άντε 30%) επομένως ο 512 rambus στο τέλος θα μου πει και καμιά @@ριά "δοκίμασα και τα linux και δεν δούλευε τίποτα" και εγώ θα ξαναφασκελωθώ που μπήκα και στον κόπο να του πω πράγματα.

** αυτό που βρήκες δεν είναι καινούριο. Χρόνια τα λέει αυτά τα πράγματα ο τύπος αυτός. Άλλα (λέμε τώρα) λύθηκαν και πολλά προστέθηκαν στη λίστα του με την πάροδο του χρόνου. Κύρια αιτία είναι η ασυνεννοησία μεταξύ project leaders που φτάνει στα όρια του "τι λέτε ρε μπινέδες ; ευτυχώς που υπάρχουμε και εμείς".

** επειδή στη δουλειά ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιώ Office (Word, Outlook κτλ) σας πληροφορώ ότι ούτε και εκεί (για desktop μιλάμε πάντα) τα πράγματα είναι rosy. Απλά εκεί έχουν μάθει (οι χρήστες) να ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ τον έναν και μοναδικό software supplier που έχουν.

 

ΑΣΧΕΤΟ

Aυτή τη στιγμή είμαι με (για την πάρτι μου) laptop που τρέχει μόνο manjaro. Στο "μεγάλο" είμαι με dualboot (πάλι manjaro), που περιστασιακά πηγαίνει στα 7άρια. Εννοείται ότι δεν έχω Office (bloatware του κερατά). Τα 10άρια που είχε το laptop απ' τη μάνα του κρασάρισαν σε παρθένα εγκατάσταση (+4-5 portable apps) και δεν κάνει recovery ούτε απ' τα recovery disks (ΝΑΙ τα είχα ετοιμάσει). Αυτό που είπα πριν. Έχουμε μάθει να τους ανεχόμαστε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

 

Με αφορμή κάτι που διάβασες ξεκίνησες μια καθαρά θεωρητική συζήτηση η οποία όμως δεν πρόκεται να καταλήξει σε συμπέρασμα λόγω της φύσης του θέματος. Ο Nasa σου εδωσε μια πρακτική εφαρμογή και μετά εσύ το γυρισες πάλι στο θεωρητικό. 

 

Το τέλειο για όλους ΔΕΝ υπάρχει και ουτε θα υπάρξει. Οι ανάγκες του εκάστοτε καθορίζουν τι ειναι καλύτερο για αυτόν και που πρέπει να υποχωρήσει. Αρα αν εσύ ψάχνεις το θεωρητικά τελειο θα καταλήξεις σε ουτοπία. Αναλογο θέμα θα ήταν ποιο θα μπορουσε να ειναι το μοναδικό mobile os, το ios ή το android. 

 

Στο μηχανημα μου (i7-8gb) εχω dual boot linux και win7. Μου χρειάζονται και τα δυο, κάθε ένα για τους λογους του. Αποκλείεται να μείνω μονο για ένα γιατί το θεωρώ χαζό. Δουλευω πλεον 85% linux και 15% win. Δεν παίζω παιχνίδια και σπάνια χρησιμοποιώ πολύ εξιδικευμένα προγράμματα που απαιτουν μονο windows. Επισης η ασφάλεια των δεδομένων μου για μενα ειναι πολύ ψηλά σαν προτεραιότητα. Ακόμα κι αν ήμουν gameακιας πάλι dual boot θα είχα, windows για τα games και linux για ολα τα άλλα. 

 

Τέλος θα πρεπει να εισαι ευτυχισμένος που υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις και να παρακαλάς πάντα να υπάρχουν. Αν για κάποιο λόγο υπήρχε ή επικρατουσε μονο το ένα, δεν θα υπηρχε ανταγωνισμός αρα κακό και ακριβό προιόν. Να εισαι σιγουρος οτι αν απο συσταση microsoft μέχρι και σήμερα δεν υπήρχαν εναλλακτικά (linux, freebsd, macos, os2, android, κλπ) τα windows10 θα ήταν επιπεδου windows98, καρακατακλειδωμένα και με κόστος άδειας δεκαπλάσιο. 

 

Μάθε να αξιολογείς και να χρησιμοποιείς οσα περισσότερα εργαλεία εχεις και ποτέ μην εισαι φανατικός με ενα. Μπορείς να κανεις  καλή δουλεια, έχοντας μονο ενα κατσαβίδι; Οχι.


 

** Κάποτε ήμουν με PCάρα δυο χρόνια με Mandrake. Αυτό το "έχω μια μπακατέλα που έχει 512 Rambus και Ρ4 266 και λέω να τρέξω Linux. Τι διανομή μου προτείνετε ; " ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ το έχω βαρεθεί. ΤΙΠΟΤΑ δεν προτείνω. Τρέξε ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. Τρέξε 110 εμπόδια. Το ίδιο μου κάνει. Διώχνω κόσμο απ' το Linux ; σιγά μην και. 2000% δεν θα τρέχει τίποτα (άντε 30%) επομένως ο 512 rambus στο τέλος θα μου πει και καμιά @@ριά "δοκίμασα και τα linux και δεν δούλευε τίποτα" και εγώ θα ξαναφασκελωθώ που μπήκα και στον κόπο να του πω πράγματα.

Quote for emphasis

Δεν ξέρεις πως σε νοιώθω και πόσες φορές εχω φασκελωθεί για αναλογους λογους. Πλέον στις περισσότερες των περιπτώσεων εχω γίνει κυνικός

 

-Ρε συ, το laptop μου κολλάει

-Λογικό ειναι, ειναι τοσο παλιό οσο ο παρθενώνας

-Δεν μπορουμε να κάνουμε κάτι;

-Οταν λες κολλάει; Τι κολλάει; Αυτοκόλλητα στο ψυγείο;

-Στο youtube, σε ταινίες, γενικά

-Μάζεψε χρήμα να πάρεις αλλο

-Δεν παιζει χρήμα, αν του βάλουμε αυτα ΤΑ linux

-Θα κολλάει πάλι, οχι το ίδιο, αλλά θα κολλάει πάλι. 

-Ειπαμε δεν παιζει χρήμα

-Ε τοτε βρες αλλο τρόπο να βλέπεις youtube, ταινιες, κλπ. Μπορείς να πάρεις ενα καλο tv box ή να πηγαινεις σινεμα

 

Εκείνο όμως που με βγάζει απο τα ρουχα μου ειναι οταν έρχεται η ατάκα

-Ναι αλλά οταν τον πήρα δεν κολλούσε

-Και εγώ όταν ήμουν 20 τελείωνα 3 φορές σε κάθε πήδουλο, ενώ τώρα αν γίνουν δυο, το σημειώνω σε ημερολογιο για να μην το ξεχάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@isay

 

Με τον nasa πηγε αλλου το θεμα...το αρχικο θεμα..ειναι...οτι διαβαζοντας εκεινο το λινκ..συνειδητοποιω οτι σε ενα λειτουργικο που ασχολειται η μιση υφηλιος εν ετει 2017 εχει ενα καρο σοβαρα προβληματα.

Το οτι δεν μπορει να δουλεψει αποκλειστικα σαν desktop λειτουργικο ειναι δεδομενο και βλακωδες να το κανει καποιος αλλα ειναι και απορροια αυτου του γεγονοτος..των πολλων προβληματων.

 

Η σκεψη μου και η απορια μου ηταν ..γιατι τοσα προβληματα?Τι στο διαολο η microsoft εχει το μαγικο ραβδι και τα εχει λυσει ?

Τοσοι προγραμματιστες ανα τον κοσμο ψαχνουν να ανακαλυψουν τον τροχο ?Θα μου πεις οκ εχει πορους πληρωνει και βγαζει αποτελεσμα.

Ε και οι αλλοι που ασχολουνται ετσι απο χομπυ...κανουν δουλεια..εξελισσουν πραγματα...οκ σαν χομπυ βεβαια..αλλα αυτο φταιει?

Ο πλουραρισμος φταιει?Η μη υπαρξη κοινης κατευθυνσης ολων αυτων που ασχολουνται?

Τι στο διαολο φταιει?Γιατι αν ειχε λυσει τα μισα απο ολο αυτο το κατεβατο των προβληματων ισως ειχε καλυτερη θεση στα desktop λειτουργικα..ισως ασχολιοντουσαν περισσοτερες εταιριες κλπ κλπ...

 

Προφανως δεν μπορεις να κανεις δουλεια με ενα λειτουργικο κατι θα λειπει στο ενα κατι στο αλλο...προφανως καλος ειναι ο ανταγωνισμος..ριχνει τις τιμες ο ενας..ριχνει ο αλλος..εξελισσεται ο ενας ακολουθαει και ο αλλος..αλλα το λινουξ μου δινει την εντυπωση ωρες ωρες οτι εχει μπλεχτει στα φασκια του και προσπαθει να τα ξεμπερδεψει ενω τα παραθυρα σου μιλανε για AR και δεν ξερωγω τι αλλο προχωρημενο κερατο...

 

Μην παρεξηγηθω..αν βρω το καταλληλο μηχανημα θα περασω λινουξ και θα χω τα παραθυρα για παιχνιδια..αλλα οπως κοιταω τις διανομες με αγχωνουν..η μια παραταει unity παει gnome..μερικες με xorg..αλλες βαλανε wayland (xwayland μην κοροιδευομαστε)...ποτε θα ρθει το ρημαδι..θαναι ομαλη μεταβαση ή θα κλαιει κοσμος τις εγκαταστασεις τους?systemd?καλο κακο?πισω στα init?

Σαν να κατεβηκε ομαδα στο γηπεδο και δεν εχει πλανο..σκορποχωρι...τετοια εντυπωση παιρνω απο τις διανομες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Random (?) thoughts

** Γιατί δεν σου περνάει από το μυαλό ότι τα ΛΣ ΓΕΝΙΚΑ έχουν προβλήματα ; τι σε κάνει δλδ να πιστεύεις ότι τα Win δεν έχουν ; 

** απ τη στιγμή που ένα 20-25% μιας διανομής εξαρτάται από developers που ούτε τους νοιάζει να συνεργαστούν με άλλους, αλλά το κάνουν πιστεύοντας ότι μας κάνουν και χάρη, γιατί σε εκπλήσσει το ότι το τελικό αποτέλεσμα έχει προβλήματα ; Εδώ έχει αυτό της MS όπου αν δεν ακολουθήσεις αυτό που (eventually) θα σου πούνε, απλά φεύγεις. 

** για ποιον ακριβώς λόγο έχουμε το systemd ; είχε πχ το initv φτάσει σε σημείο ξεφτίλας ; με τη καμία. Και άντε και εγώ το βλέπω λάθος και όντως είχε φτάσει σε σημείο ξεφτίλας, το αλλάζεις με ένα άλλο 10 φορές πιο πολύπλοκο ; να κερδίσεις τι ; όταν οι "εργατοώρες" που έχεις διαθέσιμες είναι περιορισμένες, το systemd σε καίει ;

** με το χέρι στη καρδιά, ευχαριστώ απείρως την ms (σοβαρά μιλάω) για την σειρά 95, που έβαλε τον κάθε πικραμένο (δλδ και εμένα) στο χώρο των PC. Μέχρι τότε ήταν αλλιώς. Ευχαριστώ την ms αρκετά για τη σειρά ΧΡ, που έβαλε τον κάθε πικραμένο στο χώρο του σοβαρού (με την έννοια του εργαλείου) PC. Αλλά από κει και πέρα δεν έχει άλλο. Το desktop της ms έχει μόνο ένα αλλά ΠΟΛΥ σοβαρό πλεονέκτημα. Είναι industry standard. Ή πας με αυτό, ή δεν συμμετέχεις στο πάρτι. Έτσι δημιουργείται η ψευδαίσθηση στο χώρο του πόπολου (ειλικρινά no pun intended) ότι στα windows όλα δουλεύουν. Και μετά το ίδιο άτομο σε ρωτάει "που είναι το setup.exe σε αυτά τα linux ;". Τι να σχολιάσεις όταν ακούς τέτοια.

** under the hood και πολλές φορές και εντελώς over the hood, τα win ΕΧΟΥΝ θέματα. Εφόσον κρασάρει το δικό μου PC, που δεν δεν δεν μπαίνει τίποτα εκτός από το ΛΣ, κάποια (10-15) portable (ακόμα και ο browser) και ΕΝΑ πρόγραμμα που απλά δεν είναι portable, πάει να πει ότι υπάρχει θέμα.

** αυτή τη στιγμή που μιλάμε το desktop όπως το έμαθες είναι DEAD. Το πόπολο (η Μαρία η κομμώτρια, ο Νώντας απ' τον τρίτο κτλ κτλ δλδ η ΚΥΡΙΑ ΜΑΖΑ των users) έχει βρει το Android και τα apps. Αρέσει δεν αρέσει αυτή είναι η τάση άρα και το κοντινό μέλλον. Επομένως γιατί να ξοδευτούν ΣΟΒΑΡΑ λεφτά για να γίνουν τα win ποιο στιβαρά ; θα κερδίσουν περισσότερους πελάτες ; όχι βέβαια.

** τα μεγάλα DE στο linux (δλδ το Gnome και το KDE) είναι στη φάση της μετάβασης σε μικρές συσκευές. Το ότι δεν σου το λένε, δεν σημαίνει και τίποτα. Το gnome3 όσο αταίριαστο μοιάζει στην οθόνη σου, αν το φανταστείς σε tablet δείχνει ξαφνικά ταιριαστό. Επομένως γιατί να ασχοληθούν με το "κλασικό" desktop ; τι έχουν να κερδίσουν ; σε βάθος χρόνου τίποτα. Απλά μέχρι να το πούνε και επίσημα, το καράβι θα τσουλήσει όπως τώρα. Με "ρε παιδιά βάλτε ένα χεράκι για πάρει μπρός".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@isay

 

Με τον nasa πηγε αλλου το θεμα...το αρχικο θεμα..ειναι...οτι διαβαζοντας εκεινο το λινκ..συνειδητοποιω οτι σε ενα λειτουργικο που ασχολειται η μιση υφηλιος εν ετει 2017 εχει ενα καρο σοβαρα προβληματα.

Το οτι δεν μπορει να δουλεψει αποκλειστικα σαν desktop λειτουργικο ειναι δεδομενο και βλακωδες να το κανει καποιος αλλα ειναι και απορροια αυτου του γεγονοτος..των πολλων προβληματων.

 

Η σκεψη μου και η απορια μου ηταν ..γιατι τοσα προβληματα?Τι στο διαολο η microsoft εχει το μαγικο ραβδι και τα εχει λυσει ?

Τοσοι προγραμματιστες ανα τον κοσμο ψαχνουν να ανακαλυψουν τον τροχο ?Θα μου πεις οκ εχει πορους πληρωνει και βγαζει αποτελεσμα.

Ε και οι αλλοι που ασχολουνται ετσι απο χομπυ...κανουν δουλεια..εξελισσουν πραγματα...οκ σαν χομπυ βεβαια..αλλα αυτο φταιει?

Ο πλουραρισμος φταιει?Η μη υπαρξη κοινης κατευθυνσης ολων αυτων που ασχολουνται?

Τι στο διαολο φταιει?Γιατι αν ειχε λυσει τα μισα απο ολο αυτο το κατεβατο των προβληματων ισως ειχε καλυτερη θεση στα desktop λειτουργικα..ισως ασχολιοντουσαν περισσοτερες εταιριες κλπ κλπ...

 

Προφανως δεν μπορεις να κανεις δουλεια με ενα λειτουργικο κατι θα λειπει στο ενα κατι στο αλλο...προφανως καλος ειναι ο ανταγωνισμος..ριχνει τις τιμες ο ενας..ριχνει ο αλλος..εξελισσεται ο ενας ακολουθαει και ο αλλος..αλλα το λινουξ μου δινει την εντυπωση ωρες ωρες οτι εχει μπλεχτει στα φασκια του και προσπαθει να τα ξεμπερδεψει ενω τα παραθυρα σου μιλανε για AR και δεν ξερωγω τι αλλο προχωρημενο κερατο...

 

Μην παρεξηγηθω..αν βρω το καταλληλο μηχανημα θα περασω λινουξ και θα χω τα παραθυρα για παιχνιδια..αλλα οπως κοιταω τις διανομες με αγχωνουν..η μια παραταει unity παει gnome..μερικες με xorg..αλλες βαλανε wayland (xwayland μην κοροιδευομαστε)...ποτε θα ρθει το ρημαδι..θαναι ομαλη μεταβαση ή θα κλαιει κοσμος τις εγκαταστασεις τους?systemd?καλο κακο?πισω στα init?

Σαν να κατεβηκε ομαδα στο γηπεδο και δεν εχει πλανο..σκορποχωρι...τετοια εντυπωση παιρνω απο τις διανομες...

Αυτο.

Και η Ελλειψη Χρηματων.

Τιποτα δεν παει πουθενα, χωρις Χρημα (το οποιο συμπεριλαμβανει Συντονιστικη Αρχη αυτου που Πληρωνει και ΑΡΑ  εχει ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ).

Για αυτο το λογο, η προοδος παει με αργους ρυθμους στο Linux.

Προοδος.

Πραγματικη Προοδος, που θα λυσει προβληματα, οχι projects στο github, του @N.A.S.A απο το Ανω Πετροχωρι.

Θα μου πεις.."Ετσι ομως γεννιουνται οι Μεγαλες Ιδεες, απο κατι τετοια.."

Ναι... και ετσι πεθαινουν, αυτοστιγμει..

Επεξ/σία από N.A.S.A.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Random (?) thoughts

** Γιατί δεν σου περνάει από το μυαλό ότι τα ΛΣ ΓΕΝΙΚΑ έχουν προβλήματα ; τι σε κάνει δλδ να πιστεύεις ότι τα Win δεν έχουν ; 

 

 

Στα υπολοιπα που λες συμφωνω απολυτα απλα να σχολιασω λιγο το παραπανω.

 

Τα windows εχουν προβληματα αμα το ψειρισουμε αρκετα..αλλα εγω σαν μεσος χρηστης παιζει να δω/αντιμετωπισω ελαχιστα απο αυτα.

Τα windows μετα απο τοσα χρονια χρησης εμενα προσωπικα μου δημιουργουν ενα αισθημα ασφαλειας..οτι θα κανω την δουλεια μου.

Τελευταια εχω καταντησει πολυ απλος χρηστης...φορητο (me optimus) , εξωτερικη οθονη , 2-3 προγραμματα που δουλευω 1-2 παιχνιδια.

Το κυριο στοιχειο που μου δινει "αισθημα ασφαλειας" ειναι ο file browser...εχω εξοικειωθει ρε παιδι μου..

Στο λινουξ 50 διαφορετικοι file browsers και ολοι του κωλου..μονο ο dolphin θεωρω οτι ειναι σοβαρος.

Εξωτερικη οθονη....tearing του κερατα...το optimus δεν δουλευει out-of-the-box , ναναι καλα καποιες διανομες (βλεπε manjaro) που στο ρυθμιζει απο μονη της...τι ρυθμιζει δηλ...bumblebee και αγιος ο θεος..και ο,τι κανει αυτο.

Δεν ζηταω τρομερα πραματα...και σε αυτο το απλο σεναριο της δικης μου χρησης χιλια ζορια.

Και ξαφνικα πεφτω στο λινκ που λινκαρα στο 1ο ποστ και λεω...σοβαρα τοσα πολλα στραβα?Εγω υπεθετα οτι το λινουξ υποφερει σε 2-3-4 πραγματα..δεν ειχα ιδεα οτι οοοοοολα αυτα οντως αποτελουν παγια προβληματα....

 

Αρα που καταληγουμε?για να υπαρξει σοβαρη προοδος...πρεπει να αναλαβει εταιρια?και μετα αυτη?να αρχισει να χρεωνει για το "ελευθερο" λειτουργικο της ?βλεπε redhat ενα πραγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mphxths, στο έχω ξαναπεί. Αν δεν κάνει για εσένα, δε σημαίνει ότι δεν κάνει και για τους άλλους, οπότε εκφράσεις του στυλ "Το οτι δεν μπορει να δουλεψει αποκλειστικα σαν desktop λειτουργικο ειναι δεδομενο και βλακωδες να το κανει καποιος", κράτα τις για τον εαυτό σου, σε παρακαλώ.

 

Προσωπικά (και προφανώς είναι υποκειμενικό μιας και αντικατοπρίζει αποκλειστικά τη δική μου εμπειρία), στο σπίτι είμαι με linux* σε laptop 10ετίας και  medium-to-high-end desktop**. Στο γραφείο είμαι με Windows 10 σε desktop 5ετίας.

Ε, τα μπινελίκια που ρίχνω στο linux (προφανώς παίζουν και εκεί wtfs) δεν είναι ούτε τα μισά που ρίχνω στα windows. Και μάλιστα  στο σπίτι κάνω πολύ πιο απαιτητική χρήση απ'ότι στο γραφείο.

 

*Dual boot με windows, αλλά μόνο χώρο που πιάνουν τα windows. Πολύ σπάνια να μπω στα windows του desktop για κανένα tekken, αν και γενικά τα gaming needs μου καλύπτονται και στο linux.

 

**Αρκετά δυνατό ώστε να έχω ανοιχτά 2 vms (ubuntu, windows 7, καμμιά φορά χρειάζεται να ανοίξω και macos αλλά εκεί ψιλομαμιέται ο Δίας) που μου χρειάζονται όσο δουλεύω. Το μοναδικό πράγμα που δεν έχω στο linux και μου χρειάζεται είναι η σουίτα της Adobe αλλά το λύνω το πρόβλημα με vm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει για πολυ κοσμο...και απο την στιγμη που μου φερνεις υποκειμενικο παραδειγμα (τον εαυτο σου) πεφτεις σε αντιφαση στο "αν δεν κανει για σενα δεν σημαινει οτι δεν κανει και για τους αλλους".

 

Με την ιδια λογικη μπορω να σου πω "αν ΚΑΝΕΙ για σενα , δεν σημαινει οτι κανει και για ολους τους αλλους".

Αυτο που εγραψα και παρερμηνευσες ειναι οτι ειναι τετοιες οι αναγκες των χρηστων που δεν μπορει να καλυφθει απο ενα λειτουργικο μονο.

Αρα ολοι ή αν οχι ολοι οι περισσοτεροι διατηρουν και τα 2 με διαφορους τροπους οπως πολυ χαρακτηριστικα ανεφερες και συ οτι διατηρεις dual-boot με παραθυρα.

Εσενα τα gaming needs μπορει να καλυπτονται απο το λινουξ (προφανως προσαρμοσες τις αναγκες σου σε ο,τι υπηρχε διαθεσιμο στο λινουξ).

Γιατι αν εγω θελω να παιξω λολ ή diablo ή καποιο νοσταλγικο στρατηγικης (age of empires , battle for middle earth κλπ) γιατι ειμαι και καποιας ηλικιας δεν ξερω ή δεν θελω να ασχοληθω τρεις μερες με το wine και αν γινει δουλεια.

Καποιοι αλλοι εχουν πιο εξιδεικευμενες αναγκες απο μας (3d modelling , video editing , audio κλπ).Δεν θα αλλαξει ο αλλος εργαλεια επειδη δεν υπαρχουν στο λινουξ...ειναι επαγγελματιας εμαθε σε ενα εργαλειο μενει σε αυτο..δεν κανει πειραματα.

 

Και ναι αποκλειστικα σαν desktop λειτουργικο δεν μπορει να σταθει..εκτος και αν ο αλλος ανοιγει εναν browser και ενα libreoffice και εθελοτυφλει οτι ολα δουλευουν αψογα...

Για αυτο το μη-βλακωδες..το εξυπνο..το πιο ασφαλες ειναι καποιος να "διατηρει" και τα 2 με καποιον τροπο...να καλυψει περισσοτερο τις αναγκες του..να εχει την καβατζα του ρε παιδι μου αν συμβει κατι στο ενα.

Ερχεται ενας φιλος σου και σου λεει τρεχα το ταδε προγραμμα να δουμε τι λεει ή δημιουργειται νεο δεδομενο στην ζωη σου και πρεπει να χρησιμοποιησεις κατι που βγαινει μονο σε windows..ααα δεν εχω windows φιλαρακι...ειμαι λινουξας?H ενναλακτικη ειναι παντα καλοδεχουμενη .

 

Στα παραθυρα ειμαι στο fast ring , αν εξαιρεσω καποιες εκδοσεις που ειχε κανει τραγικες μαλακιες (πειραματοζωα ειμαστε αλλωστε εκει περα)...μεχρι τωρα ολα βαινουν μια χαρα...δηλ αν ερθει καποιος και περασει στο μηχανημα ενημερωση και δεν μου το πει..παιζει και να μην το καταλαβω...τοσο δεν επηρεαζεται τιποτα απο εκδοση σε εκδοση...

Δεν σημαινει οτι δεν εχει bugs και μαλακιες , αλλα δεν τις νοιωθεις στο πετσι σου.Σαν τελικος χρηστης...εκτος και αν πεσεις στην περιπτωση και σου σκασει στην μαπα κανα προβλημα.

 

Στο λινουξ χωρις να θελω να στηριχτω στο λινκ που λινκαρα..γενικοτερα..εχει θεματα...και οπως ειπα ενω θελω να κανω την πληρη μεταβαση μιας και οπως ειπα οι αναγκες μου ειναι απλοικοτατες..δεν μπορω .Ψαχνω να βρω 2ο μηχανημα που να μην εχει προβληματα με το λινουξ..να υποστηριζεται..μια καρτα γραφικων..οχι διπλη..κλπ κλπ.

Εκει φτασαμε..αντι να παιρνουμε το hardware και να ξερουμε οτι θα δουλεψει...κοιταμε το software (linux) για να δουμε τι hardware θα παρουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τα βλέπεις μονόμπατα τα πράγματα, μάθε ότι όπως υπάρχει software στα windows που δεν υπάρχει στο linux, έτσι υπάρχει software στο linux και στο macos που δεν υπάρχει στα windows ή δεν είναι τόσο καλό στα windows. Έπεσες από τα σύννεφα;

 

Εγώ μέσα από το linux μπορώ να τρέξω όλες τις εφαρμογές των windows. Εσύ από τα windows μπορείς να τρέξεις πχ sketch;

 

Εσένα μπορεί να σε εξυπηρετούν τα windows, άλλον το macos, εμένα το linux, άλλος να παίζει με 5 λειτουργικά ταυτόχρονα. Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τις ανάγκες του καθένα;

 

Και στην τελική, κάποιοι επιλέγουν λογισμικό και με άλλα κριτήρια τα οποία ίσως δε σου έχουν περάσει ποτέ από το μυαλό, όπως "Χμ... ποιος με σέβεται περισσότερο; Η m$ ή το community;", "Που έχω μεγαλύτερη ελευθερία να φέρω το λογισμικό στα μέτρα μου και να μην προσαρμοστώ εγώ στο λογισμικό;". Efficiency, security, privacy, customization, performance, είναι όλα σημεία που το linux υπερτερεί του bloatware που λατρεύεις.

 

Ξαναγράφεις: "Και ναι αποκλειστικα σαν desktop λειτουργικο δεν μπορει να σταθει..εκτος και αν ο αλλος ανοιγει εναν browser και ενα libreoffice και εθελοτυφλει οτι ολα δουλευουν αψογα...". Ε, μάλλον δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά αν εξακολουθείς να το πιστεύεις αυτό. Άσε που ο άλλος μπορεί να χρειάζεται μόνο "ένα browser και ένα libreoffice", αυτό τον κάνει λιγότερο μετρήσιμο;

 

Έχεις σκεφτεί ότι πιθανόν τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με το linux να μην οφείλονται στο ΛΣ αλλά στο χρήστη; Think about it.

 

Ξεκίνησες το thread με το εξής: "Λοιπον αρχικα δεν θελω να μαλωσουμε :) Δεν ειναι ενα thread για να κραξω το λινουξ ή τα windows."

Παρόλα αυτά, για ακόμα μία φορά το μόνο που κάνεις είναι να κράζεις. Είναι γνωστή η άποψή σου σε όποιον παρακολουθεί λίγο το forum και απόλυτα σεβαστή. Η απορία μου είναι, γιατί προσπαθείς να την επιβάλεις; Και επειδή προσπαθείς να την επιβάλεις στο section του Linux εμένα μου φαίνεται ότι μάλλον προσπαθείς να ξεκινήσεις flamewar (because lazy weekend?).

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vadou

 

Ετσι , ειπα οτι δεν θελουμε να μαλωσουμε και συ μπηκες να μαλωσεις και να επιβαλλεις την αποψη σου λεγοντας "Αν δεν κάνει για εσένα, δε σημαίνει ότι δεν κάνει και για τους άλλους".

Και στην τελικη δεν ειναι αυτο το θεμα μας αν δεν το εχεις καταλαβει...το θεμα μας ειναι οτι επεσα σε λινκ που αναφερει 1000 προβληματα στο λινουξ ενω εγω προσωπικα πιστευα οτι ηταν πολυ λιγοτερα και πολυ λιγοτερο σοβαρα.

Και αναρωτιομουν και ηθελα τις αποψεις ολων γιατι συμβαινει κατι τετοιο...γιατι το λινουξ παλευει με εμβρυακα θεματα ενω αλλα λειτουργικα τα εχουν λυσει.

Ουτε αναλυω ποιο λειτουργικο γουσταρει καποιος ειτε ποιο κανει καλυτερα την δουλεια του.

Αν θες να το παιζεις γκουρου βαρυμαγκας λινουξας πες ενα "το λινουξ γαμαει και δερνει και λετε μαλακιες εδω περα" και πηγαινε σε αλλο thread αν δεν εχεις να συμβαλλεις κατι παραπανω εδω περα.

 

Επειδή τα βλέπεις μονόμπατα τα πράγματα, μάθε ότι όπως υπάρχει software στα windows που δεν υπάρχει στο linux, έτσι υπάρχει software στο linux και στο macos που δεν υπάρχει στα windows ή δεν είναι τόσο καλό στα windows. Έπεσες από τα σύννεφα;

 

Oχι , εσυ?

 

 

Εγώ μέσα από το linux μπορώ να τρέξω όλες τις εφαρμογές των windows. Εσύ από τα windows μπορείς να τρέξεις πχ sketch;

 

Ολες ? εισαι σιγουρος ?Τρεξε την τελευταια εκδοση του 3d studio max.Οταν δεν μπορεσεις μην ντραπεις να το πεις.Ενα τυχαιο παραδειγμα , ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν παμπολλα windows programs που το wine αδυνατει να τα τρεξει.

Δεν ξερω τι ειναι το sketch αλλα πιστευεις οτι δεν υπαρχει αναλογο προγραμμα σε windows?Γιατι να καταφυγει στο sketch?

 

 

Έχεις σκεφτεί ότι πιθανόν τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με το linux να μην οφείλονται στο ΛΣ αλλά στο χρήστη; Think about it.

 

Οταν δεν υποστηριζεται το optimus του φορητου..σιγουρα ειναι δικο μου το φταιξιμο...οχι του λειτουργικου..νταξ οχι τοσο..σιγουρα οχι της nvidia.

Oταν εχει tearing στην οθονη..νταξ..δικια μου μαλακια...διαβασε το λινκ δεν ειναι κακο ουτε ντροπη..ουτε τα μισα των μισων δεν ηξερα οτι υπηρχαν...και εγω αντιμετωπιζω 1-2 προβληματα..οχι ολα αυτα..ισως να υπαρχουν και να μην τα βλεπω...για να τα γραφει ο τυπος δεν τα φανταστηκε.

 

Το θεμα ειναι αλλο αλλα εσυ ενοιωσες οτι σου προσβαλλω το υπεργαματο λειτουργικο και επρεπε να το υποστηριξεις μετα μανιας ....


 

Και στην τελική, κάποιοι επιλέγουν λογισμικό και με άλλα κριτήρια τα οποία ίσως δε σου έχουν περάσει ποτέ από το μυαλό, όπως "Χμ... ποιος με σέβεται περισσότερο; Η m$ ή το community;", "Που έχω μεγαλύτερη ελευθερία να φέρω το λογισμικό στα μέτρα μου και να μην προσαρμοστώ εγώ στο λογισμικό;". Efficiency, security, privacy, customization, performance, είναι όλα σημεία που το linux υπερτερεί του bloatware που λατρεύεις.

 

 

 

Οταν το 95 ειχα σε 850αρη (mbytes) δισκο αποκλειστικα λινουξ και κοιμομουν πανω στο πληκτρολογιο περιμενοντας τον κερνελ να τελειωσει το compile και να τρεξει το Χ να δω χαρα στα σκελια μου...δεν ειχα ονειρευτει οτι θα γινω windows fanboy...σωστα....χαχαχα

Βρηκες ανθρωπο να κατηγορησεις για φανμποισμο...


Ξαναγράφεις: "Και ναι αποκλειστικα σαν desktop λειτουργικο δεν μπορει να σταθει..εκτος και αν ο αλλος ανοιγει εναν browser και ενα libreoffice και εθελοτυφλει οτι ολα δουλευουν αψογα...". Ε, μάλλον δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά αν εξακολουθείς να το πιστεύεις αυτό. Άσε που ο άλλος μπορεί να χρειάζεται μόνο "ένα browser και ένα libreoffice", αυτό τον κάνει λιγότερο μετρήσιμο;

 

 

Oχι δεν το κανει λιγοτερο μετρησιμο..αλλα οταν καποια μαλακια απο τα bugs που ειδα εκει στο λινκ σκασει στα μουτρα του..τοτε θα το κανει...οταν το community που τοσο πιστευεις οτι σε σκεφτεται κανει σπασμωδικες κινησεις μπρος πισω πλαγια και προς τα πανω και σπασει στο τελος η εγκατασταση σου...δεν πειραζει αρκει που μεχρι τοτε δουλευε το libreoffice και ο browser.

 

Aντι επιλογου (αυτου του ποστ :)) : vadou εχεις μια νοοτροπια που εχουν και πολλοι αλλοι εδω μεσα..μην λες κακα λογακια για το λινουξ...μην το κραζεις..γαμαει και δερνει...flamewar και μετα βλεπω αλλα ποστς του στυλ "το σκυπε γαμιεται" , "το ταδε σταματησε να βγαζει νεες εκδοσεις" "το pulseaudio γαμιεται" "το Χ για το πεος" "το systemd τον πινει".

Τελικα εχει προβληματα το λινουξ?Μπορουμε να τα θιξουμε ή θα μας ριξεις στην πυρα?Ειναι θεμα ταμπου?

what the fuck δηλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...