Προς το περιεχόμενο

lightdm unity greeter αντι του lightdm gtk greeter


fearless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου δεν τον χτιζει η διανομη σου, που μονο το ubuntu θυμαμαι να τον χτιζει και αυτο για την παρτη του μονο, ειτε τον ξεχνας, ειτε τον χτιζεις μονος σου απο το aur, μιας και το antergos ειναι νομιζω συμβατο με τα πακετα του arch.

 

https://aur.archlinux.org/packages/lightdm-unity-greeter/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το εγκαταστησω αυτο https://aur.archlinux.org/packages/lightdm-unity-greeter/ απο ''Add Remove Software'' και θα δω μετα το reboot τι θα γινει.

Αν ειναι να ρυθμισω αρχεια δεν ξερω, δεν εχω ιδεα να το κανω μονος.

 

Κατι αλλο:

Αν δωσω τα παρακατω λες να γινει η θα παρω καμια μαυρη οθονη:

sudo pacman -Rcns lightdm
sudo pacman -S lightdm-unity-greeter
sudo systemctl -f enable lightdm-unity-greeter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον lightdm δεν τον βγαζεις. Ο lightdm ειναι αυτος που αναλαμβανει τα του login, δηλαδη να κανει login τον ταδε χρηστη, με το ταδε session κλπ. Αν τον βγαλεις, θα μεινει το συστημα στο tty1 και θα σου πει να βαλεις ονομα χρηστη και κωδικο για να κανεις login.

 

Αυτο που βλεπεις για να βαλεις τα στοιχεια σου κλπ ειναι ο greeter, δηλαδη ενα ui για τον lightdm γραμμενο στο ταδε toolkit (gtk, qt, vala κλπ) για να δενει καλυτερα με το de που υπαρχει εγκατεστημενο (gnome, kde κλπ) και για να μην τραβαει ενα σωρο αχρηστες βιβλιοθηκες. Εννοειται πως αν δεν σε απασχολουν αυτα, μπορεις να εχεις πχ τον gtk greeter και να τρεχεις kde, δεν υπαρχει δηλαδη καλος ή κακος συνδιασμος.

Ας το πω και με ενα παραδειγμα. Τωρα εχω εγκατεστημενο τον lightdm-gtk-greeter εδω και με τα στοιχεια μου κανω (auto)login στο openbox που εχω. Αν μου την βαρεσει και αλλαξω σε lightdm-kde-greeter, παλι ο lightdm θα με κανει (auto)login με τα ιδια στοιχεια στο openbox, απλα θα εχει αλλαξει αυτο που θα βλεπω οταν θα ζηταει τα στοιχεια μου και να επιλεξω session.

 

 

Για να παιξει το

pacman -S lighdm-unity-greeter

θα πρεπει το lightdm-unity-greeter να υπαρχει στα repo της διανομης σου. Αν δεν υπαρχει, o pacman απλα θα σου πει οτι δεν υπαρχει τετοιο πακετο. Επισης, δεν τον ξεκινας απο το systemctl γιατι δεν ειναι service. Κανενας greeter δεν ειναι service βασικα. Service ειναι ο ιδιος ο lightdm.

 

Τελος, δεν ειναι απλα να βρεις το lighdm-unity-geeter καπου. Αν δεν ξερεις πως δουλευει το aur και πως να χτιζεις κατι για να το βαλεις, δεν μπορω να σου εξηγησω σε λιγες γραμμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ δυσκολα ετσι οπως τα ακουω.

Εγω εδωσα στο τερματικο:

 

sudo pacman -Rcns lightdm

(εκανα βλακεια δηλαδη).

 

Τωρα κανω install τον ''lighdm-unity-greeter'' μεσα απ το ''Add Remove Software''. (αργει)
Εχει κολλησει στο Building gtk3-ubuntu που τωρα μολις το περασε και ειναι στο Building gtk2-ubuntu. 
(δεν το ακυρωνω, το περιμενω).
 
Πριν κανω reboot και πεσω σε tty θα ξανακανω install τον lightdm με:
sudo pacman -S lightdm
 
Τι λες... τα μπερδεψα λιγο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο να αργει, γιατι θα κατεβασε απο μονο του οτι ηθελε και τωρα θα χτιζει το lightdm-unity-greeter. Αφου την κανει αυτοματα την διαδικασια, τυχερος εισαι. Οταν τελειωσει, ξαναβαλε τον lightdm και αφου βεβαιωθεις οτι το lightdm-unity-greeter ειναι εγκατεστημενο, βγαλε το lightdm-gtk-greeter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου την κανει αυτοματα την διαδικασια, τυχερος εισαι.

Δεν το τελειωσε τελικα. 

''failed commit transaction'' στις ''gtk2 libraries ubuntu''.

 

Ειναι αυτο που λες... ειναι μονο για ubuntu.

Tωρα τον lightdm-unity-greeter τον προσθεσαν και στο Linux MInt 18.2 Cinnamon ως προεπιλογη, και απο εκει το ειδα και ξεσηκωθηκα να το κανω στο Antergos, και κριμα που δεν μπορω γιατι ειναι ωραιος Display Manager, τον γουσταρα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το τελειωσε τελικα. 

''failed commit transaction'' στις ''gtk2 libraries ubuntu''.

 

Ειναι αυτο που λες... ειναι μονο για ubuntu.

Tωρα τον lightdm-unity-greeter τον προσθεσαν και στο Linux MInt 18.2 Cinnamon ως προεπιλογη, και απο εκει το ειδα και ξεσηκωθηκα να το κανω στο Antergos, και κριμα που δεν μπορω γιατι ειναι ωραιος Display Manager, τον γουσταρα παντα.Πιο

Κατα την εγκατασταση του lightdm-unity-greeter, ζητηται αλλαγη πακετων του Gnome, με αντιστοιχα του ubuntu, για να δουλεψει ο εκαστοτε greeter (ο οποιος, στην ουσια, ειναι μια ρυθμιση στο  [seat:*] του αρχειου /etc/lightdm/lightdm.conf 

Μπορει να σου αρεσει σαν greeter, αλλα ειναι μια ανουσια κινηση το να εγκαταστησεις πακετα απο ενα πεθαμενο συστημα (unity), μονο και μονο για το οπτικο αποτελεσμα.

Πολυ πιθανο επισης, να εχεις και σπασιματα μελλοντικα, με αναβαθμισεις του Gnome, ιδιαιτερα σε rolling bleeding edge διανομες τυπου Arch, επειδη εχεις αντικαταστησει πακετα, ενω στα "καθαρα" συστηματα, οι αναβαθμισεις θα γινονται κανονικα.

Δεν αξιζει πιστευω.

Αν θες κατι αλλο, πιο ωραιο οπτικα απο το gtk greeter, δοκιμασε το webkit2 greeter, το οποιο χτιζεται κανονικα και υποστηριζεται κανονικα, και το οποιο ειναι πιο καλαισθητο, αλλα δε δινει προσβαση στο root λογαριασμο.

Το Linux Mint, μπορει να εβαλε lightdm-unity-greeter ως default, αλλα στηριζεται σε LTS Ubuntu...

Δηλαδη...Καληνυχτα... σε σχεση με Arch/Antergos.

Τελος, ακομη και αν εχεις αφαιρεσει τον lightdm, αν επιλεξεις να εγκαταστησεις εναν οποιονδηποτε greeter του, θα τραβηξει αυτοματα ολες τις εξαρτησεις, συμπεριλαμβανομενου και του lightdm.

Δεν χρειαζεται ξεχωριστη εγκατασταση, μονο ενεργοποιηση της υπηρεσιας η σεταρισμα του *Seat, αν εχεις πολλαπλους greeters.

 

Edit: Μολις ειδα οτι αναφερθηκες για lightdm-GTK-greeter του Mint..

Νομιζα οτι ελεγες για Unity greeter ως default, λαθος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω για τις απαντησεις. νομιζα ειναι ποιο απλα τα πραγματα.

Εφαγα μαυρη οθονη τελικα και μονο που προσπαθησε να βαλει το lightdm-unity-greeter (εστω και χωρις επιτυχια).

 

Τωρα θα ξαναβαλω το antergos και θα μεινω με τον δικο του lightdm.

 

 

Edit: Μολις ειδα οτι αναφερθηκες για lightdm-GTK-greeter του Mint..

Νομιζα οτι ελεγες για Unity greeter ως default, λαθος μου.

 

Δικο μου λαθος εδω. 

Καλα το καταλαβες εσυ, καταλαθος ειχα γραψει lightdm-GTK-greeter αντι lightdm-Unity-greeter και μετα το διορθοσα, αλλα προλαβες να γραψεις πριν το διορθοσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος επανεγκατάστασης επειδή δε λειτουργεί ο desktop manager. Με alt+F(1,2,3...) μεταφέρεσαι σε περιβάλλον κονσόλας όπου μπορείς να εγκαταστήσεις ξανά το lightdm ή κάποιον άλλον desktop manager και να τον ενεργοποιήσεις και ακόμη και να μπεις απευθείας στο γραφικό περιβάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος επανεγκατάστασης επειδή δε λειτουργεί ο desktop manager. Με alt+F(1,2,3...) μεταφέρεσαι σε περιβάλλον κονσόλας όπου μπορείς να εγκαταστήσεις ξανά το lightdm ή κάποιον άλλον desktop manager και να τον ενεργοποιήσεις και ακόμη και να μπεις απευθείας στο γραφικό περιβάλλον. 

 

Το ειχα κανει εννοειτε, δεν δουλεψε και δεν ξερω γιατι. Ειχα δοκιμασει και gdm αλλα τιποτα. (ξερω τις εντολες)

Τωρα το ξαναβαλα απ την αρχη. Δεν πειραζει δεν ειχα τιποτα να χασω μιας και την πρωτη εγκατασταση την ειχα κανει και αυτην το απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...