Προς το περιεχόμενο

Lubuntu & 32bit Chrome & γκρινιάρης χρήστης.


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοση ωρα δεν μιλαμε για "χαλαρο browsing" αλλα το browsing που κανουν 9 στους 10 χρηστες...κοινως fb και flash games :) Youtube...και δεν ξερωγω τι αλλο....

 

Ποϊντ τέηκεν (point taken :) )

 

Να συμπληρώσω τουλάχιστον 20+ καρτέλες ανοιχτές και 2 antivirus :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω τι γινεται στο λινουξ ..στα 10αρια ο chrome με 10 καρτελες (1 φβ και αλλες 9 απλες) τρωει ετσι για να γουσταρουμε 1-1.5γιγα ραμ.

Εχε χαρη που δεν θυμαμαι κανεναν κωδικο απο οπουδηποτε και τα θυμαται ο chrome αλλιως θα τον αλλαζα...χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα θυμαται ο chrome

Για πολλούς αυτός είναι ο μεγαλύτερος λόγος που δεν χρησιμοποιούν Chrome (privacy γαρ), αλλά όπως και 'σύ τον χρησιμοποιώ για χάρη ευκολίας αφού έτσι συγχρονίζονται τα πάντα και σε όλες τις συσκευές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ας μπει στους λογαριασμους μου να μου φαει τα...20ευρω που εχω...(σε ολους μαζι αθροιστικα :) )

Ή λες να παρακολουθει τα εμαιλς μου για τρομοκρατικες ενεργειες...

 

Σας την εφερα..εδω στο φορουμ δεν γραφει ο μπηχτης..αλλα ο ceo της γοογλε :)

 

Μην γινομαστε τραγικοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψηνομαι :)

 

Η ερωτηση της χρονιας ειναι..μπορεις να μεταφερεις ο,τι υπαρχει σωσμενο στο gmail account (εννοω απο κωδικους που συγχρονιζονται στον chrome) σε αλλο account/browser?

 

Γιατι αν γινεται εφυγα για firefox/opera/whatever...σιγουρα λιγοτερη ραμ θα πιανουν απο την μαλακια τον chrome...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sync των δεδομενων σου μπορεις να κανεις μονο αναμεσα σε chrome/chromium, εκτος αν οι αλλοι browsers το κανουν implement σαν εξτρα feature, που δεν νομιζω.

Το import from chrome που εχει ο firefox δεν σε βολευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το firefox sync και είναι μια χαρά. Συγχρονίζω bookmarks σε 5 PCs και σε 9 διαφορετικές εγκαταστάσεις.

 

Το Lastpass το βάζεις στο chrome, παίρνει τα bookmarks και μόλις βάλεις το extension στο firefox έχεις κανονικά τους κωδικούς που είχες στο chrome. Μπαίνεις σε σελίδες και αποθηκεύεις στο lastpass passwords. Ανοίγεις chrome και μπαίνεις κανονικά στα ίδια sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sync των δεδομενων σου μπορεις να κανεις μονο αναμεσα σε chrome/chromium, εκτος αν οι αλλοι browsers το κανουν implement σαν εξτρα feature, που δεν νομιζω.

Το import from chrome που εχει ο firefox δεν σε βολευει?

 

Δεν ερχονται τα παντα σωστα..ισως το κλειδι ειναι το lastpass..δηλ κατι κοινο μεταξυ των browsers...που αν δεν μπορει το ιδιο προγραμμα/extension να συννενοηθει σωστα με τον εαυτο του..τοτε ειμαστε καταδικασμενοι..

 

@becoming

 

το χεις δοκιμασει να μεταφερεις δεδομενα απο lastpass σε lastpass μεταξυ browsers και να ερθουν ολα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ταλαιπορεισαι τσαμπα.

- Βαλ' της τα Win7 και κοψε τις ενημερωσεις.

- Βαλε κωδικο admin ενα μακρυ και δυσκολο.

- Γραψ' το σε ενα χαρτακι και κολλησε το στην εσοχη που εχει για τη μπαταρια.

- Ανοιξε της ενα λογαριασμο Guest, να μπαινει η θεια απο εκει.

 

Ετσι κι αλλιως μονο για facebook, mail και youtube το εχει το ρημαδι. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα της έβαζα windows, αλλά αν θες να τυραννηθείς βάλε οποία να ναι distro με lxde.

 

Στη συνέχεια βάζεις τα αποθετήρια της google και απο εκεί εγκαθιστάς τον chrome, περισσότερα εδώ: https://www.google.com/linuxrepositories/

 

Έχω netbook από 2009 με τους πρώτους atom και 2gb με την παραπάνω configuration και πραγματικά πάει σφαίρα.

 

Αφού της αρέσει τόσο πολύ ο chrome, βάλε chrome OS. Πάει οκ προς καλά σε μηχανήματα με περιορισμένους πόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ασε το φορητο και εμπαινε..40αρα μεσα στις καβλες της θαναι τωρα...το φορητο ολοι πλεον καταλαβαμε οτι ειναι για τα προσχηματα..

 

Been there done that  που λενε και στο αμερικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...