Προς το περιεχόμενο

Lubuntu & 32bit Chrome & γκρινιάρης χρήστης.


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μoυ έφερε μία γνωστή ένα Toshiba λάπτοπ 10ετίας με σκασμένο δίσκο. (και πολύ άντεξε εδώ που τα λέμε :D)

Αφού της άλλαξα τον δίσκο και ανέβασα λίγο την RAM του φορητού στα 2Gb σκέφτηκα να της εγκαταστήσω Lubuntu αντί για windows 7 που έτρεχε.

Οι δουλειές που έκανε ήταν ΜΟΝΟ ίντερνετ, emails και αρχεία word/excel οπότε φαντάστηκα ότι δεν θα είχα θέμα. Αμ δέ. :(

 

Το λοιπόν, διαπιστώνω ότι το φορητό έχει παλιό διπύρηνο intel επεξεργαστή αλλά 32bitο οπότε κατεβάζω και του περνάω Lubuntu 17.04-i386, openoffice, firefox, κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις και όλα φαίνονταν οκ.

 

Της το δίνω και αρχίζει το πανηγύρι όπου αφού καταναλώνω μία ώρα (χωρίς πλάκα) για να την πείσω ότι δεν θα είχε κανένα θέμα με το linux αρχίζω την επίδειξη.

Φτάνουμε λοιπόν στο ίντερνετ όπου στυλώνει τα πόδια κάτω και απαιτεί να της βάλω ΜΟΝΟ Chrome αφού αυτόν έχει συνηθίσει, δεν ήθελε τον Firefox με τίποτα. (1η ήττα :( )

 

Περνάω τον Chromium από τα αποθετήρια και πάμε να μπούμε στο email της που είναι Yahoo.

Το Yahoo, λοιπόν ΔΕΝ αναγνωρίζει τον Chromium και πετάει μνμ ότι πρέπει να εγκαταστήσουμε μόνο την τελευταία έκδοση του Chrome για να μας αφήσει να συνεχίσουμε.(2η ήττα)

Πάω στο site της Google όπου διαπιστώνω ότι οι 32bit εκδόσεις είναι discontinued. (3η ήττα)

Ψάχνω λίγο και βρίσκω μία παλιότερη έκδοση Chrome 42.0 όπου την κατεβάζω, εγκαθίσταται κανονικά αλλά δεν λειτουργεί καθώς δεν ανοίγει καμμία ιστοσελίδα και πετάει μνμ λάθους. (4η ήττα)

 

 

Τώρα ετοιμάζωμαι να κάνω format και να του περάσω αναγκαστικά windows 7.
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω ή χάσαμε πατριώτη ;;;;  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν ανοιγει ο chromium το yahoo ειναι, εκτος απροοποτου, θεμα του yahoo. Και μενα καθε τρεις και λιγο μου πεταει καποια παραξενια και δεν μπορει να συνδεθει απο outlook kai tb.

Ο 32αρης chrome εχει οντως σταματησει να βγαινει εδω και 2 χρονια σχεδον, οποτε το αφου εβαλες καποια παλιοτερη εκδοση του, το πιο πιθανο ειναι να θελει και παλιοτερες libraries για να παιξει.

 

Συμβουλη μου ειναι να επιμεινεις στον chromium μεχρι να παιξει το yahoo και να της βαλεις 16.04 γιατι η 17.04 θα σταματησει να υποστηριζεται τον Ιανουαριο που μας ερχεται, οποτε θα εχεις και αλλη γκρινια.

Αν ειναι μεγαλη αναγκη, βαλτο της στο tb ή σε εναν mail client τελοσπαντων και πες της οτι θα παιρνει τα mail της απο εκει.

 

---edit

Εδω μπαινει κανονικα ο chromium (61.x) στο yahoo (debian testing 64αρι, πληρως ενημερωμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλες διανομες δε μπορεις να δοκιμασεις?

Ή το εξεταζεις? (εισαι προληπτικος? ετσι το λεμε στο χωριο μου)

 

Eιναι κι ιδιοτροπο μηχανημα, 32bit-ο.

Επεσες σε δυσκολος καιρους.

Πες της "ατυχησες".

 

Παρε σταθερο, μεταχειρισμενο.

Βρες ενα απο αγγελιες με 60-70 ευρω. Ριξ' του ενα ξεσκονισμα.

Βαλε σε μια χαρτοπετσετα λιγο λαδακι. Περασε το ολο εξωτερικα, να γυαλισει.

Πες της οτι το πηρες 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να βαλεις ενα λειτουργικο που αρεσει σε σενα και δεν ειναι λειτουργικο για αυτην..μεινε στα 7αρια..γιατι θαναι η τελευταια φορα που θα στο φερει για φτιαξιμο και θα μηδενιστουν οι ελαχιστες πιθανοτητες που ειχες για να "μπεις" ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι? Θες να μπεις?

Ε, τοτε αλλαζει το πραγμα.

 

Θα συμφωνησω τοτε με το φιλο mphxth. Για να μπεις" βαλε της Win7 και θα σε ευχαριστει αιωνια.

Εγγυημενα πραγματα.

Θα σου μεινει και χρονος να την πας για ενα καφε.

 

Γυναικα ειναι. ΔΕ θα καταλαβει (διαφορα) αυτη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν «μπασίματα» παλικάρια. :D

Ο μόνος λόγος που ήθελα να βάλω Lubuntu είναι διότι αφενώς η (μεγαλό)κοπέλα γνωστή μου δεν έχει λεφτά για καινούργιο μηχάνημα, αφετέρου με τα 2Gb RAM και τόσο παλιό h/w θα είναι πολύ οριακά τα 7ρια. 

 

Θα δοκιμάσω με την 16.04 και βλέπουμε. :-)

 

Υ.Γ.

Kαι ευτυχώς που το μηχάνημα μπορεί κ μπουτάρει από usb stick αλλιώς θα έπρεπε να τρέχω να αγοράζω και να καίω σιντιά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι διανομες AntiX, Puppy κτλ. δοκιμασε.

Aφοδευσε το Ubuntu.

Τσαμπα το κατεβαζεις εσυ κι αυτο σου ανεβαζει την πιεση.

 

Tο AntiX δεν το γνωρίζω αλλά πες μου με το χέρι στην καρδιά.

Θα έδινε ποτέ Puppy σε χρήστη 40φεύγα χρονών που γνωρίζει μόνο να μπαίνει ίντερνετ, να γράφει word docs και να μην χρειάζεται να σε ενοχλεί στο τηλέφωνο κάθε τρείς και λίγο ;;;  :-D  :-D  :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ηθελες να σε ενοχλει καθε τρεις και λιγο δεν θα εβαζες εξαρχης οποιαδηποτε διανομη λινουξ.

 

Αρα..θες να σε ενοχλει..αρα..."εμπαινε"¨γιουτσο..στα λογια μου ερχομαστε ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή της εξηγείς ότι σε μηχάνημα με τόσο λίγη μνήμη (εκτός κι αν θέλει να ανοίγει 1-2 tabs και τέλος) ξεχνάει Chrome και Firefox ΟΠΟΙΟ λειτουργικό και να του περάσεις. Αντίθετα, αντ' αυτού εγκατέστησε είτε τον παλιό καλό Opera είτε τον Palemoon και θα δείτε αρκετή διαφορά. Μην περιμένεις όμως θαύματα, π.χ. για YouTube ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ να πω ότι στο arch με 32άρι chromium ανοίγω τα πάντα από σελίδες , μέχρι πόρτες και παράθυρα;;

 

με ποση ραμ?με τι επεξεργαστη?

 

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποση ραμ?με τι επεξεργαστη?

 

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...

 

Intel Atom N270 με 2gb RAM με Arch Linux / LXDE σε SSD

 

Δε λέω ότι είναι το F-16 του Αλέξη αλλά σε forums και χαλαρό browsing και γενικά για τις φορητές ανάγκες μου, με καλύπτει ηρωικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοση ωρα δεν μιλαμε για "χαλαρο browsing" αλλα το browsing που κανουν 9 στους 10 χρηστες...κοινως fb και flash games :) Youtube...και δεν ξερωγω τι αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...