Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη ΜΧ Linux


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ πως δύσκολα γλιτώνεις από τα πλοκάμια της redhat, ωστόσο το πιο σημαντικό είναι να μήν τρέχει systemd-ως-PID1. Είναι πολύ τραβηγμένο να λές ότι εάν τρέχεις π.χ. pulseaudio τρέχεις και systemd. Στο Artix όλα τα πακέτα μεταγλωττίζονται με --disable-systemd στο configure και υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις για όποιον δεν θέλει «ακάθαρτο» λογισμικό στο pc του, ωστόσο τα πράγματα σκουραίνουν ως προς την ευχρηστία: alsa αντί για pulseaudio, netifrc/wicd αντί για nm, group permissions αντί polkit, mknod και χειροκίνητο modprobe αντί για udev κτλ. :whistle:  Με πιάνεις, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας και καλη χρονια.

Επιδη σκεφτομαι να αγορασω ενα lenovo laptop το 320-15ast  και με το που το παρω θα διαγραψω τα windows  και θα εγκαταστησω το mx αλλα αλλοι χρηστες που εγκατεστησαν το ubuntu  εχουν προβλημα με την αναγνωσηση του touchpad  και του wifi.Λετε να εχω κανα θεμα και να μην μπορεσω να το σεταρω?

Διοτι με τα  windows  δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satfoxy είπε

Γεια σας και καλη χρονια.

Επιδη σκεφτομαι να αγορασω ενα lenovo laptop το 320-15ast  και με το που το παρω θα διαγραψω τα windows  και θα εγκαταστησω το mx αλλα αλλοι χρηστες που εγκατεστησαν το ubuntu  εχουν προβλημα με την αναγνωσηση του touchpad  και του wifi.Λετε να εχω κανα θεμα και να μην μπορεσω να το σεταρω?

Διοτι με τα  windows  δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω.

Για μια στιγμη νομισα οτι εννοουσες "διοτι με τα windows δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω...τοσο σαπια που ειναι" , αλλα τελικα καταλαβα οτι το φορητο ειναι σαπιο :)

Οταν το παρεις , μπουταρε ενα live cd της διανομης που σε ενδιαφερει και δες πως συμπεριφερεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις το φορητο ειναι σαπιο?

Λεω να παρω αυτο και βασικα θα ειναι για την κορη μου αλλα θα κανω και εγω χρηση που και που.

Τωρα εχω ενα hp  απο το 2009  και με το mx παει παρα πολυ καλα.Προχτες δοκιμασα hp  φιλου αγορασμενο προ 4 μηνου με τα 10αρια πανω και για να τα βγαλει περα ο ανεμιστήρας δουλευε στο φουλ και ηταν και πολυ πιο αργο απο το δικο μου.

Οσο για το μπουταρισμα με στικακι αυτο το εχω παντα ετοιμο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοω οτι γενικως οι επεξεργαστες στα φορητα σερνονται και αυτοι της AMD ακομα περισσοτερο.Και μιλαω ιδιαιτερα για τους επεξεργαστες σε mid/low-range φορητα.

Δεν πιανουμε εκεινους στα gaming φορητα.

Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να βρεις καποιο φορητο με ιντελ οπου ιντελ σημαινει x cores = 2x threads = διπλασια αποδοση (θεωρητικα).Οι amd δεν το εχουν αυτο.Ο συγκεκριμενος ειναι 2 cores / 2 threads.Ενω φευγει ψηλα σε GHz , καποιος ιντελ με λιγοτερα GHz θα παιζει με διπλασιους πυρηνες.

Νομιζω καποιοι desktop AMD επεξεργαστες υιοθετησανε παρομοια τεχνολογια με αυτη του Hyperthreading..ειδανε οτι δεν εβγαινε η κατασταση αλλιως.

Για να παρεις λοιπον μια γευση δες εδω ενα συγκριτικο του AMD A6 9220 με τον i3 6006u (που δεν τον λες και τερας αποδοσης) : https://technical.city/en/cpu/Core-i3-6006U-vs-A6-9220

Δες κατω κατω τα benchmarks (η δεξια στηλη ειναι ο AMD) και το συμπερασμα ακριβως απο κατω.

Τον i3 τον εχω στο φορητο μου και τρεχει ευκολα windows 10 / linux (οποιαδηποτε διανομη) χωρις κοπο.

Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να βρεις ευκολα φορητο (με οποιαδηποτε συνθεση) με τουλαχιστον intel i3 και σε φυσιολογικη τιμη.

Δεν ξεχναμε..ο επεξεργαστης δεν αλλαζει (η σειρα U τουλαχιστον και υποθετω και ολοι οι AMD) ενω οι δισκοι και οι μνημες ναι.

Eπισης 1080p must πλεον , γιατι η 1366x768 κατανταει λιγο κουραστικη πια.

 

(Tην αναβαθμιση δισκου και μνημης την θεωρω αυτονοητη ασχετου επεξεργαστη..αλλιως θα χουμε δραματα )

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το πρωτο κιτηριο μιας αγορας ειναι το οικονομικο.

Κατοπιν αρχιζει η διαπραγματευση με το τι προτειμας να χασεις και τι θεωρεις  υποχρεωτικό να εχεις.Ρωτησα και στο νημα για την αγορα 

νεου φορητου και ο zacharis  μου προτεινε στο ευρος τιμης που εχω  καποια λαπτοπ.Το συγκεκριμενο το απεριψε λογω επεξεργαστη.

Οποτε σκεφτομαι προτερήματα και μειονεκτιματα...του καθε ενα απο αυτα.Δεν ειναι ευκολο, για εμενα τουλαχιστον, η επιλογη.Τοσο πριν οσο και μετα την αγορα,μη με φαν η σκεψεις τι πηρα αυτο και οχι το αλλο .

Και το σκεπτικο της τελικης αγορα του παραπανω προτεινομενου λαπτοπ με τον amd  ειναι:

Οθονη full hd και ssd εστω και αν ειναι μετριας αποδοσης.

Σε ολα τα αλλα λαπτοπ δεν εχει κανενα full hd αλλα με ισχυρότερους επεξεργαστες και μεγαλυτερης  χωρητικοτητας σκληρους. Τι να τον κανω 1 τερα πχ.

Δεν δουλευω προγραμματα που ζηταν επεξεργαστικη ισχυ αλλα και ουτε παιζω παιχνιδια.

 

Τα προτεινομενα απο τον Ζαχαρι ειναι τα ενα δυο τρια τεσσερα .Κανω καταχρηση του νηματος αλλα ειναι και το οτι το mxlinux παιζει πολυ ρολο στην τελικη διαμόρφωση της επιλογης.

Αν θες mphxth  ριξε μια ματια και μου γραφεις την αποψη σου.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@satfoxy

Κοιτα αν εξαιρεσουμε το 1ο που χει i5 , ολα τα αλλα ειναι πανω κατω τα ιδια σκατα :)

Το 1ο ομως το χω παρει εγω..ακριβως το ιδιο μοντελο με i3.Και εχω να σου πω απο πρωτο χερι οτι η lenovo απετυχε οικτρα στον κατασκευαστικο τομεα αυτου του φορητου.

2 usb κολλητα και αβολα , ενα μονο ηχειο και ηχο του κωλου , πλαστικουρα , αβολος τροπος αναβαθμισης , πρεπει να ξηλωσεις ολο το κατω καπακι , οθονη 1366χ768 κλπ.

Αρα αν ΕΠΡΕΠΕ να παρω καποια απο τα παραπανω θα χτυπαγα το Acer λογω δισκου και περισσοτερων καλουδιων.Μιας και οπως ειπα ολα ειναι σχεδον ιδια μεταξυ τους.

Ισως σκεφτομουν και το lenovo λογω επεξεργαστη αλλα βλεποντας το δικο μου καθημερινα δεν μου παει η καρδια να στο προτεινω αν και το συγκεκριμενο εχει i5 και θα τραβαει περισσοτερο.

Προσωπικα ισως μαζευα κανα φραγκο παραπανω να παω σε φορητο με i3/1080p οθονη...οτιδηποτε αλλο προς τα κατω ειναι σπαταλη λεφτων τελικα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Θα παω στον Γερμανο να δω αν εχουν ανοιξει κανενα κουτι να το δω απο κοντα αυτο με τον amd.Οσο για το να μαζεψω κανα 

φραγγο παραπανω ειχα ξεκινησει απο τα 250 σαν αρχικη αγορα και πηγα στα 350.Εδω ειναι η οροφη.Και καλα θα ειναι να το παρω γρηγορα διοτι θα προλαβουν αλλοι  να μου παρουν τα λεφτα και μετα παπαλα λαπτοπ.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...