Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη ΜΧ Linux


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ σε αυτό το νήμα να αποφεύγονται σχόλια, σκοπός του είναι μόνο να παρέχονται πληροφορίες που μπορούν να βοηθήσουν τους χρήστες του ΜΧ. 
 
Στο φόρουμ του ΜΧ.
ή
 
Για να έχετε την καλύτερη βοήθεια από το φόρουμ μαζί με μια σύντομη περιεκτική περιγραφή του προβλήματος δώστε και τα βασικά στοιχεία του συστήματός σας με την παρακάτω εντολή, όπως και κάθε αποτέλεσμα εντολής
μέσα σε κώδικα όπως αυτό
inxi -Fxxxz -! 31
 
Και πάντα υπομονή μέχρι να βρεθεί κάποιο άτομο να σας βοηθήσει.



Δίκτυο Wifi 
Εάν δεν έχετε σύνδεση στο ασύρματο δίκτυο υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Με την παρακάτω εντολή ενεργοποιείται το ασύρματο δίκτυο, εάν όχι, τότε το αποτέλεσμα της εντολής δώστε το στο φόρουμ μαζί με την εντολή.
nmcli radio wifi on ; rfkill list all

καθώς επίσης 
lspci -nnk | grep -A2 0280
sudo lshw -c network
sudo lsmod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η τελευταία έκδοση ΜΧ 16.1 στα 64 bit έρχεται με τον πυρήνα 4.7, εάν για οποιονδήποτε  λόγο κάποια εφαρμογή ή  λειτουργία του συστήματος δεν σας ικανοποιεί, τότε θα μπορούσατε να  εγκαταστήσετε κάποια άλλη έκδοση πυρήνα ώστε να δοκιμάσετε εάν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά.

Η προηγούμενη έκδοση του ΜΧ 15 έρχεται με τον πυρήνα 4.2, που μπορείτε να τον εγκαταστήσετε από το synaptic, επιλέγοντας για εγκατάσταση τα ακόλουθα:

linux-image-4.2.0-0.bpo.1-amd64

linux-headers-4.2.0-0.bpo.1-amd64

linux-headers-4.2.0-0.bpo.1-common

linux-kbuild-4.2

 

Επίσης μιας και εφόσον είναι βασισμένο το MX στο Debian Jessie stable, θα μπορούσατε να εγκαταστήσετε και τον πυρήνα αυτό:

linux-image-3.16.0-4-amd64

linux-headers-3.16.0-4-amd64

linux-headers-3.16.0-4-common

linux-kbuild-3.16

 


Για πιο καινούργιους υπολογιστές υπάρχουν πυρήνες  για εγκατάσταση στο MX Tools > Package Installer .

 

Επεξ/σία από asinoro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Synaptic > Ρυθμίσεις – Settings > Προτιμήσεις – Preferences > Αρχεία – Files, επιλέξτε την  επιλογή > Αφήστε όλα τα πακέτα που έχετε λάβει στην προσωρινή μνήμη - Leave all downloaded packages in the cashe.

 

Επίσης επιλέξτε το, Κρατήστε το ιστορικό – Keep history.

 

Έτσι εάν μετά από ενημέρωση προκύψει κάποιο πρόβλημα μπορείτε πολύ εύκολα με την επιλογή του πακέτου που σας ενδιαφέρει > Πακέτα – Package > Εξαναγκασμένη έκδοση – Force Version, να μεταβείτε στην προηγούμενη έκδοση του πακέτου.

Εάν κάποια στιγμή θέλετε να διαγράψετε κάποια παλαιότερα πακέτα με μεγάλο μέγεθος, τότε με δικαιώματα διαχειριστή Thunar – sudo thunar ανοίγετε το /var/cache/apt/archives/ και αφαιρείτε ότι σας ενδιαφέρει.

 

Προσοχή! μην τρέξετε την εντολή sudo apt-get clean, γιατί τότε όλα τα πακέτα της προσωρινής μνήμης διαγράφονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το λες? Αργησες. Τωρα που τα εκανα ολα "μωλος"?

Πλακα κανω. :-)

 

Ωραια τα λες.

Μονο που για μενα, ειναι προτιμοτερο να εγκαταστησω απο την αρχη καινουριο ΜΧ

απο το να ψαχνω ποια εκδοση προγραμματος δουλευει καλα στο δικο μου το ρημαδι.

 

Και πες οτι το κανω, ποιο θα με βοηθησει σε περιπτωση αλλου προβληματος? Αφου θα εχω μπερδεψει τις εκδοσεις και τα μπουτια μου μαζι?

 

Μακρυα απο μας τετοιες καταστασεις.

 

Υ.Γ. υπαρχει κι η περιπτωση καποιος φτωχος να δουλευει κανενα προϊστορικο μηχανημα και να απαιτειται μια τετοια πρακτικη. Τοτε αναγκαστικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το θέμα θα μπουν σιγά σιγά κάποιες βασικές πληροφορίες που βάζουν σε μια τάξη στο τι πρέπει να προσέχει ο χρήστης. Από εκεί και πέρα η ευθύνη δική του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To apt-notifier, είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο του ΜΧ, εκτός από τις ενημερώσεις που δείχνει κάτω δεξιά στο πάνελ δίνει πρόσθετες επιλογές και πληροφορίες.

Κάνοντας δεξί κλικ στο εικονίδιο βγαίνουν ενδείξεις μεταξύ αυτών και το Αpt-Ηistory, δίνοντάς σας όλες τις εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν και απεγκαταστάθηκαν στο σύστημα. 

Αυτό είναι πολύ χρήσιμο γιατί μπορείτε να αντιληφθείτε εάν κάποιο πρόβλημα προέκυψε μετά από κάποιες ενέργειες ενημέρωσης, εγκατάστασης, απεγκατάστασης και να διαγράψετε ή μεταβείτε σε παλαιότερη έκδοση πακέτων. 

Επίσης σας δίνει όλο το ιστορικό ενημερώσεων ώστε να έχετε μια γενική εικόνα στο τι έχετε κάνει με το σύστημά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρε (asinoro), εχω ενα ψιλο,μικρο προβληματακι... τοσο δα.

Oποτε κανω αναβαθμιση μου σπαμαρει τα πακετα που δε μπορει να αναβαθμισει συνεχεια.

Κουρασε ελαφρως.

 

 

apt-get upgrade

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
Υπολογισμός της αναβάθμισης... Ετοιμο
Τα ακόλουθα πακέτα θα μείνουν ως έχουν:
   exo-utils (0.10.4-1mx150+1 => 0.11.2-1mx15+1)
   libexo-1-0 (0.10.4-1mx150+1 => 0.11.2-1mx15+1)
   libguess1 (1.2-1 => 1.2-dmo2+deb8u1)
   libjavascriptcoregtk-4.0-18 (2.6.2+dfsg1-4 => 2.16.6-1mx15+1)
   libwebkit2gtk-4.0-37 (2.6.2+dfsg1-4 => 2.16.6-1mx15+1)
   lightdm-gtk-greeter-mx16 (1.0mx16+2 => 16.0.98)
   mx-apps (16.11.01 => 17.09.01mx16)
   mx-defaultlook (16.12.01mx16 => 17.06mx16)
   mx-flash (16.11mx16 => 17.5mx16+1)
   mx-installer (16.11mx16 => 17.9mx16)
   mx-packageinstaller (16.11mx16+1 => 17.10)
   mx-repo-manager (16.11mx16+3 => 17.7.2)
   myspell-en-gb (3.3.0-4 => 5.2.5-1)
   vlc (2.2.4-1mx150+1 => 2.2.1-dmo3+deb8u4)
   vlc-nox (2.2.4-1mx150+1 => 2.2.1-dmo3+deb8u4)
Τα ακόλουθα πακέτα θα αναβαθμιστούν:
   mx-snapshot (17.9.2 => 17.10)
1 αναβαθμίστηκαν, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 15 δεν αναβαθμίζονται.
 

Πως να το καθαρισω?

Ειναι καποια ρυθμιση δικια μου? Φταιω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι doctor στο apt-notifier επέλεξε το apt-get dist-upgrade και να ανοίγει με το synaptic.

Μήπως επίσης υπάρχει και πρόβλημα με την ενημέρωση των αποθετηρίων από πλευράς MX κάτι είδα σήμερα να έχει προκύψει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κατι προβληματα με ενημερωση 1-2 βδομαδες πριν. Αλλα περασε 1 μερα και 2-3 αποτυχημενες προσπαθειες, αλλα τα καταφερε.... νομιζω. Δε θυμαμαι ποιο προγραμμα προσπαθουσε να ανανεωσει.  Δε ξαναεμφανισε το ιδιο μνμ. Τελος παντων.

 

Το dist-upgrade δε θελω να το τρεξω.

Ειχα κατι προβληματα με την εκκινηση του MX και εκανα κατι πατεντες για να τρεξει απροβληματιστα.

Φοβαμαι οτι θα εχω τα ιδια παλι. Και δε θυμαμαι τι ειχα κανει  :-) για να το διορθωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Πάντα δουλεύω χωρίς προβλήματα το synaptic με το apt-get dist-upgrade και στις προτιμήσεις ενεργοποιημένο  το Smart Upgrade.

Τι πατέντες έκανες με την εκκίνηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τρία ακόμη πράγματα να προσέχετε και το σύστημα θα είναι σταθερό όπως πρέπει εφόσον δεν κάνετε σωρηδόν εγκαταστάσεις πακέτων εκτός συστήματος.

 

1- Να έχετε πάντα αποθηκευμένο σε άλλο τομέα ή εξωτερικό μέσο αποθήκευσης το πακέτο network-manager_1.0.8-1mx150+1_amd64.deb, που θα το βρείτε στο /var/cache/apt/archives/. Εάν δεν το βρείτε εκεί, τότε το ξανά κάνετε εγκατάσταση από το Synaptic όπου μετά θα το βρείτε πάλι σε αυτόν τον φάκελο. Αυτό το πακέτο είναι για να έχετε σύνδεση στο διαδίκτυο.

 

2- Επειδή μερικές φορές κάτι μπορεί να πάει στραβά με τον εκκινητή Grub, αυτός ο οδηγός θα σας βοηθήσει να τον επισκευάσετε.


 

3- Τελευταίο και πιο σημαντικό, πάντα να έχετε αποθηκευμένο το σύστημά σας(Backup), γιατί η κακιά ώρα ποτέ δεν ξέρετε πότε θα έρθει.


Επεξ/σία από asinoro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει προκύψει ένα περίεργο ζήτημα στο φόρουμ του ΜΧ με έναν χρήστη που δεν μπορεί να δει έναν από τους συνδέσμους που έχω παραπάνω όπως την επισκευή του grub, για πείτε μου, τους βλέπετε κανονικά τους οδηγούς εάν ανοίξετε τους συνδέσμους;

 

Παρακάτω το θέμα που έχει προκύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή έχει προκύψει ένα περίεργο ζήτημα στο φόρουμ του ΜΧ με έναν χρήστη που δεν μπορεί να δει έναν από τους συνδέσμους που έχω παραπάνω όπως την επισκευή του grub, για πείτε μου, τους βλέπετε κανονικά τους οδηγούς εάν ανοίξετε τους συνδέσμους;
 
Παρακάτω το θέμα που έχει προκύψει.

 

 

Σε εμένα μια χαρά ανοίγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...