Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσο καλά......άρα δεν έχει νόημα να πληρώσουμε μέσω του site τελικά, δεν γλιτώνουμε το μηχάνημα!

 

Το θέμα είναι να φτιάξουν το online σύστημα, να υπάρχει και κάποιο mobile app, ώστε να πληρώνουμε/φορτίζουμε και μετά απλά να ενεργοποιούμε την κάρτα σε κάποιο μεταφορικό μέσο.

Ακριβώς αυτό. 

Και εγώ νόμιζα πως φορτίζεις online και απλά ενεργοποιείς τη διαδρομή. 

 

Ουσιαστικά online απλά πληρώνεις και πρέπει ντε και καλά τα χρήματά σου να περαστούν μέσω του μηχανήματος στην κάρτα.

Μισές δουλειές πραγματικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν πει ότι στο πλάνο είναι App που δουλεύει με NFC, και δεν θα χρειάζεται να πας στο μηχάνημα. Σήμερα πάντως Ευαγγελισμό και Νομι/πειο ήταν ανοιχτές οι πύλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. 

Και εγώ νόμιζα πως φορτίζεις online και απλά ενεργοποιείς τη διαδρομή. 

 

Ουσιαστικά online απλά πληρώνεις και πρέπει ντε και καλά τα χρήματά σου να περαστούν μέσω του μηχανήματος στην κάρτα.

Μισές δουλειές πραγματικά...

 

 

Είναι λογικό γιατί η κάρτα και τα μηχανήματα δουλεύουν και offline, η πληροφορία για τα εισητήρια δηλαδή και η ακύρωση αποθηκεύεται στην ίδια την κάρτα. Δεν είναι σαν τις κάρτες τραπεζών που απλά δείχνουν σε μια database και γίνεται εκεί η δουλειά.

Αν ήταν έτσι θα φορτίζαμε remotely, αλλά δε θα μπορούσε να γίνει ακύρωση χωρίς να υπάρχει σύνδεση του μηχανήματος με τα κεντρικά, ίσον χάος δηλαδή όταν μιλάμε για λεωφορεία κυρίως.

Θα μπορούσε θεωρητικά η online φόρτιση να περνιέται στην κάρτα από το ακυρωτικό χωρίς δική σου ενέργεια, αλλά σκεφτείτε να είναι offline το ακυρωτικό για τον χψ λόγο, εσύ να έχεις πληρώσει online, και να ψάχνεις να δεις γιατί δεν δέχεται την κάρτα. Χαος πάλι.

Μόνη λύση η φόρτιση από κινητό με NFC, αλλά λογικά με απαίτηση να μην είναι rooted η συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες είναι για την online φόρτιση.

Στο Λονδίνο μέχρι πριν λίγους μήνες η βασική διαφορά είναι ότι μπορούσες να αγοράσεις από το το internet και να "παραλάβεις" από τις πύλες κάποιου σταθμού τις επιλογής σου, οπότε γλύτωνες την ουρά στο μηχάνημα.

Πλέον, δίνουν δυνατότητα να παραλάβεις από οπουδήποτε, ακόμα και λεωφορεία 30 λεπτά μετά την αγορά από το internet. Αλλά τους πήρε χρόνια (κυριολεκτικά) να φτάσουν εκεί, αφού όπως λες αν μπεις στο λεωφορείο πριν "φτάσει" το εισητήριο μένεις ξεκρέμαστος. Λογικά  κάνανε δεν ξέρω 'γω πόσες μετρήσεις για να ξέρουν ότι σε διάστημα 30 λεπτών ΚΑΘΕ λεωφορείο ΚΑΘΕ γραμμής θα έχει ένα διάστημα 1-2 λεπτών με καλό σήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω...Πήγα να βγάλω κάρτα σήμερα. Προσωποποιημένη. Και μου έβγαλε ένας τύπος που πατούσε το όνομά μου με το ένα δάχτυλο στο πληκτρολόγιο. Μην απορούμε για τις ουρές. Που βάσει του κόσμου που είδα, θα έπρεπε να είχε την μισή ουρά αν ο τύπος ήξερε να πληκτρολογεί...

Και αυτό λοιπόν (το όνομα), λάθος το πληκτρολόγησε.. Έβαλε το όνομα του πατέρα μου και το είδα μόλις τώρα. 

Ταυτότητα και ΑΜΚΑ έδωσα και έβαλε λάθος όνομα...Θα τρελαθώ τελείως... 

Προφανώς πρέπει να πάω να ξαναβγάλω ε;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω...Πήγα να βγάλω κάρτα σήμερα. Προσωποποιημένη. Και μου έβγαλε ένας τύπος που πατούσε το όνομά μου με το ένα δάχτυλο στο πληκτρολόγιο. Μην απορούμε για τις ουρές. Που βάσει του κόσμου που είδα, θα έπρεπε να είχε την μισή ουρά αν ο τύπος ήξερε να πληκτρολογεί...

Και αυτό λοιπόν (το όνομα), λάθος το πληκτρολόγησε.. Έβαλε το όνομα του πατέρα μου και το είδα μόλις τώρα. 

Ταυτότητα και ΑΜΚΑ έδωσα και έβαλε λάθος όνομα...Θα τρελαθώ τελείως... 

Προφανώς πρέπει να πάω να ξαναβγάλω ε;

Δες το θετικά, έχεις μια περίπου ανώνυμη προσωποποιημενη κάρτα :ph34r:.

 

Άλλη φορά με QR. Προστατεύεσαι από χαζούς υπάλληλους, και παει και πιο γρήρορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Να κρίνω τι; Αν έκανε σωστά τη δουλειά του; 

Ήταν αραχτός και δεν έδινε σημασία στην ουρά. Είχε μπροστά του ΔΥΟ (2) έγγραφα, που έλεγαν το όνομά μου και το έγραψε λάθος. 

 

Πες μου πως γίνεται να έχεις την ταυτότητα μπροστά σου και να γράψεις το πατρώνυμο. Απορώ πραγματικά. 

Βέβαια και δικό μου σφάλμα είναι. Έπρεπε να ελέγξω επί τόπου. 

Δες το θετικά, έχεις μια περίπου ανώνυμη προσωποποιημενη κάρτα  :ph34r:.

Άλλη φορά με QR. Προστατεύεσαι από χαζούς υπάλληλους, και παει και πιο γρήρορα.

Με QR ήμουν και δε μπορούσε να το περάσει για κάποιο άγνωστο λόγο (κομπλέ εκτυπωμένο ήταν). Πάλι καλά που είχα το ΑΜΚΑ δηλαδή. 

 

Τώρα λέω μετά το φαγητό να ξαναπάω και να ρωτήσω αν γίνεται αλλαγή. 

Ή μήπως είναι μάταιο; Έτσι και αλλιώς μπορώ να φορτίζω και να την βλέπουν, βλέπουν την φάτσα μου. Ζητάνε και ταυτότητα αν σε ελέγξουν να φανταστώ ή όχι; 

Σε κάθε περίπτωση νομίζω πρέπει να πάω για ερώτηση και μετά αλλαγή εφόσον χρειαστεί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κάθε περίπτωση , έσβησα το σημείο του rant μου :P

Θέλω να πάω και να μου πει "μα καλά, γιατί δε το είδες εκείνη τη στιγμή; Περίμενε άλλη μία ώρα στην ουρά " 

 a025.gif

 

Στο μεταξύ όσο βλέπω τα έγγραφα, τόσο δυσκολότερο μου φαίνεται να κάνεις λάθος στο όνομα  :X

 

Edit: Πήγα και άλλαξα. Δεν ήταν ο ίδιος και είχε 1 άτομο μόνο (δεν είχε ουρά). 

ΦανΦακτ 1: Το QR τώρα (το ίδιο που είχα εκτυπώσει) , πέρασε κανονικά στην υπάλληλο  c015.gif

ΦανΦακτ 2: Ενώ είχα φώτο, επέλεξε να με βγάλει και φαίνεται και μία κοπέλα από πίσω μου που περιμένει  c030.gif

ΦανΦακτ 3: Πριν που είχε ουρά, δούλευε μόνο το ένα ταμείο. Τώρα που δεν είχε κόσμο, δούλευαν και τα 2  :shock:

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λήγουνε τα εισητήρια, βγάλε 10+1 (ιδανικά σε ανώνυμη κάρτα) ειδικά τώρα που έχει έκπτωση. 

 

Με το 1.40 κάθε φορά θα έχεις θέμα με τις ουρές για τους επόμενους μήνες τουλάχιστο, και αν βρεθείς να ξεκινάς μακριά από μετρό θα ψάχνεις τα 200 περίπτερα που έχουν POS για εισητήρια.

Ειχα βγαλει και εληξαν μεσα σε 4 ημερες. Δεν ξερω τι ισχυει τωρα,αλλα πριν μια εβδομαδα που ειχα παρει απο γκισε σταθμου του τραινου,μου εξηγησαν οτι ληγουν,ειναι ανα εικοσιτετραωρο και οχι ανα διαδρομη.Τοτε μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν με καρτα ανα διαδρομη. Στην περιοχη μου και τις ωρες που κινουμαι δεν εχει καθολου κινηση η ουρα στα ταμεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί είναι συνήθως και το απόγευμα οι ουρές. Ξαναπήγα 15:30 και ήταν ελάχιστος κόσμος. Πάντως ακόμη και αυτοί που περίμεναν πίσω μου (επειδή καθυστερούσε η δική μου διαδικασία) , ήταν μες στη μουρμούρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦανΦακτ 1: Το QR τώρα (το ίδιο που είχα εκτυπώσει) , πέρασε κανονικά στην υπάλληλο  c015.gif

ΦανΦακτ 2: Ενώ είχα φώτο, επέλεξε να με βγάλει και φαίνεται και μία κοπέλα από πίσω μου που περιμένει  c030.gif

ΦανΦακτ 3: Πριν που είχε ουρά, δούλευε μόνο το ένα ταμείο. Τώρα που δεν είχε κόσμο, δούλευαν και τα 2  :shock:

1. Μάλλον την κάνανε reboot στο μεσοδιάστημα

2. Αυτή φταίει ρε που πήγε να σου κάνει και κονέ. Με το ιντερνετ και τα φόρουμ να μείνεις.

3. Χαζός είναι ο άλλος ταμίας να φάει τον ένα και τον άλλο στη μούρη;

 

Ειχα βγαλει και εληξαν μεσα σε 4 ημερες. Δεν ξερω τι ισχυει τωρα,αλλα πριν μια εβδομαδα που ειχα παρει απο γκισε σταθμου του τραινου,μου εξηγησαν οτι ληγουν,ειναι ανα εικοσιτετραωρο και οχι ανα διαδρομη.Τοτε μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν με καρτα ανα διαδρομη. Στην περιοχη μου και τις ωρες που κινουμαι δεν εχει καθολου κινηση η ουρα στα ταμεια.

Μήπως σου πούλησαν ημερήρια των €4.5;

Αυτά πράγματα λήγουν στις 24 ώρες από την πρώτη ακύρωση.

 

Μέχρι 5/11 δεν βγαίνανε της μίας διαδρομής (και κακώς, ορισμένοι πρότειναν 24ωρα ώς το φτηνότερο μεμονομένο εισητήριο). 5δες και 10+1δες κυκλοφορούσαν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μάλλον την κάνανε reboot στο μεσοδιάστημα

2. Αυτή φταίει ρε που πήγε να σου κάνει και κονέ. Με το ιντερνετ και τα φόρουμ να μείνεις.

3. Χαζός είναι ο άλλος ταμίας να φάει τον ένα και τον άλλο στη μούρη;

 

Μήπως σου πούλησαν ημερήρια των €4.5;

Αυτά πράγματα λήγουν στις 24 ώρες από την πρώτη ακύρωση.

 

Μέχρι 5/11 δεν βγαίνανε της μίας διαδρομής (και κακώς, ορισμένοι πρότειναν 24ωρα ώς το φτηνότερο μεμονομένο εισητήριο). 5δες και 10+1δες κυκλοφορούσαν κανονικά. 

Μου πουλησαν μια των 9 ευρω για 5 ημερες απο την στιγμη ενεργοποιησης.Ετσι χρεωθηκα 1,20 αντι για 1,4. Αλλα ανεξαρτητα ποσες φορες την χρησιμοποιησα,εληξε σε 5 ημερες.Ακομη και αν εκανα μονο δυο διαδρομες.Τοτε μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει καρτα που να χρεωνεσαι ανα διαδρομη ,μονο ανα ημερα.Δεν υπαρχει καρτα που να σου δινει ας πουμε δεκα διαδρομες ,ωστε να μπορεις να τις κανεις ακομη και σε ενα χρονο,οποτε θελεις,δεν χρεωνεσαι ανα διαδρομη,αλλα ανα 24 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μάλλον την κάνανε reboot στο μεσοδιάστημα

2. Αυτή φταίει ρε που πήγε να σου κάνει και κονέ. Με το ιντερνετ και τα φόρουμ να μείνεις.

3. Χαζός είναι ο άλλος ταμίας να φάει τον ένα και τον άλλο στη μούρη;

 

1. Χαχαχα! Μάλλον είχε γρατσουνίτσες η κάμερα του τύπου :P 

2. Κονέ, αρκεί να μη το δει η κοπέλα μου :P 

3. Χαχαα, το αστείο είναι ότι και τα 45-50 λεπτά που περίμενα πριν, ήταν κλειστό , με 2-3 άτομα μέσα, τους έβλεπαν, και φώναζαν ότι "κάνουμε αλλαγή βάρδιας". 50 λεπτά αλλαγή βάρδιας, πρώτη φορά βλέπω :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...