Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει καταργηθεί τίποτα.

 

1) Ακόμα μιαμιση ώρα είναι. Μόνη αλλαγή ότι αν πας να βγεις πχ στα 91 λεπτά οι πύλες θα διαμαρτύρονται. Πριν ρωτήσει κάποιος, η δευτερη επικύρωση έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια, οπότε δεν αλλάζει ο κανόνας αλλά εφαρμογή. Όπως και να έχει, ελπίζω να το ξανασκεφτούν και να δώσουν μια παράταση αν μπεις πριν τα 90 να βγεις ξερωγώ ως τα 100.

 

2) Υπάρχει, ίδια τιμή ίδιες μέρες.

 

 

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ηλεκτρονικό εισιτήριο επεισόδιο #3:

 

Τελείωσε και το δεύτερο μηνιαίο πακέτο μου και σήμερα που είναι η τελευταία ημέρα είπα να πάω σε ένα αυτόματο μηχάνημα να ανεωσω το πακέτο. Πάω στο πρώτο, δεν έπαιρνε χαρτονομίσματα... Πάω στο δίπλα, επιλέγω το πακέτο 30 ημερών, βάζω την κάρτα στην υποδοχή και πληρώνω με 2 χαρτονομίσματα (20+10 ευρω). Μου λέει οκ και να περιμένω να ενημερωθεί η κάρτα. Στο καπάκι μήνυμα στην οθόνη "αδυναμία εκτύπωσης απόδειξης"... Και στο τελος μήνυμα "τώρα μπορείτε να πάρετε την κάρτα σας".

 

Θεωρητικά όλα οκ αλλά η κάρτα στα μηχανήματα εμφανίζει ακόμη τη μία ημέρα που απομένει από το προηγουμενο πακέτο. Ελπίζω αύριο να "δει" το νέο πακέτο. Αν δεν το δει, πρακτικά δεν έχω στα χέρια μου καμία απόδειξη πως πλήρωσα τα 30 ευρώ... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλεκτρονικό εισιτήριο επεισόδιο #3:

 

Τελείωσε και το δεύτερο μηνιαίο πακέτο μου και σήμερα που είναι η τελευταία ημέρα είπα να πάω σε ένα αυτόματο μηχάνημα να ανεωσω το πακέτο. Πάω στο πρώτο, δεν έπαιρνε χαρτονομίσματα... Πάω στο δίπλα, επιλέγω το πακέτο 30 ημερών, βάζω την κάρτα στην υποδοχή και πληρώνω με 2 χαρτονομίσματα (20+10 ευρω). Μου λέει οκ και να περιμένω να ενημερωθεί η κάρτα. Στο καπάκι μήνυμα στην οθόνη "αδυναμία εκτύπωσης απόδειξης"... Και στο τελος μήνυμα "τώρα μπορείτε να πάρετε την κάρτα σας".

 

Θεωρητικά όλα οκ αλλά η κάρτα στα μηχανήματα εμφανίζει ακόμη τη μία ημέρα που απομένει από το προηγουμενο πακέτο. Ελπίζω αύριο να "δει" το νέο πακέτο. Αν δεν το δει, πρακτικά δεν έχω στα χέρια μου καμία απόδειξη πως πλήρωσα τα 30 ευρώ... :/

Δυστυχώς και εγώ δεν είχα εκτύπωση από το μηχάνημα στην συναλλαγή επαναφόρτισης ανώνυμης κάρτας. Είχα μια ανησυχία αν θα έχει φορτιστεί και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Είναι ένα σημαντικό ζήτημα θεωρώ, μακάρι να δώσουν και στις ανώνυμες όπως και στις προσωποποιημένες δυνατότητα μέσω web για φορτίσεις και να αποστέλλονται με email ή κάποιο τρόπο αποδείξεις των συναλλαγών (αφού από τη μία υπάρχει μια τάση να ωθείται η πλαστική και για λόγους μη σπατάλης χαρτιού - λογικό). Οπωσδήποτε χρειάζεται και εφαρμογή στα iOS - Android με πλήρης δυνατότητες όλων των προαναφερόμενων.

Επεξ/σία από gousias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει καποιος να φορτισει 30μερες σε προσωποποιημενη καρτα μεσω του athenacard site; Εμφανιζει καποια 'ηλεκτρονικη αποδειξη πληρωμης' ξερωγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την απορία τι θα γίνει αν πας να βγεις από το μετρό στα 91'-92'. Οι μπάρες θα ανοίξουν αλλά θα σε χρεώσει άλλη μια μονάδα, εφόσον έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την απορία τι θα γίνει αν πας να βγεις από το μετρό στα 91'-92'. Οι μπάρες θα ανοίξουν αλλά θα σε χρεώσει άλλη μια μονάδα, εφόσον έχεις;

Ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την απορία τι θα γίνει αν πας να βγεις από το μετρό στα 91'-92'. Οι μπάρες θα ανοίξουν αλλά θα σε χρεώσει άλλη μια μονάδα, εφόσον έχεις;

 

Kι αν δεν έχεις άπλα δεν ανοίγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το ελυσαν το θεμα με το μονο εισιτηριο των 1.40? Υπαρχει κοσμος οπως εγω,που χρησιμοποιει συγκοινωνιες περιστασιακα,ας πουμε μια φορα την εβδομαδα. Αρα δεν με συμφερει να πληρωσω περισσοτερο απο 2.8 ευρω την εβδομαδα γιατι δεν θα χρειαστω περισσοτερο απο δυο διαδρομες,να παω και να γυρισω. Ευχαριστω ,οποιον ξερει για το θεμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το ελυσαν το θεμα με το μονο εισιτηριο των 1.40? Υπαρχει κοσμος οπως εγω,που χρησιμοποιει συγκοινωνιες περιστασιακα,ας πουμε μια φορα την εβδομαδα. Αρα δεν με συμφερει να πληρωσω περισσοτερο απο 2.8 ευρω την εβδομαδα γιατι δεν θα χρειαστω περισσοτερο απο δυο διαδρομες,να παω και να γυρισω. Ευχαριστω ,οποιον ξερει για το θεμα. :)

Πωλούνται κανονικά τα εισιτήρια του 1,40€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικό εισιτήριο επεισόδιο #3:

 

Τελείωσε και το δεύτερο μηνιαίο πακέτο μου και σήμερα που είναι η τελευταία ημέρα είπα να πάω σε ένα αυτόματο μηχάνημα να ανεωσω το πακέτο. Πάω στο πρώτο, δεν έπαιρνε χαρτονομίσματα... 

Πανω σε αυτο εχω την εξης απορια: Στο αεροδρομιο εχει ολη την νυχτα ανθρωπο του οασα για να δινει εισιτηρια στα λεωφορεια?

Ρωταω μιας και την κυριακη επιστρεφοντας το ενα και μοναδικο μηχανημα μου πεταγε τα 20αρικα και αναγκαστηκα να παω σε γκισε.Ηταν ομως νωρις.Τι γινεται αν ειναι πχ 3 το βραδυ.Επισης οταν τον ρωτησα αν τα μηχανηματα δουλευουν και γτ μ τα πεταει μ ειπε οτι δεν ξερει να με βοηθησει γενικως για τα μηχανηματα...τα σχολια δικα σας.

Επισης να πω οτι υπηρχε και ελεγκτης λιγο πριν φυγουμε αλλα ηταν αρκετα ελαστικος δλδ στην αφετηρια μπηκε μεσα εκανε ελεγχο αλλα μια κοπελα π ειχε παλιο εισιτηριο απλα της ειπε να παει να βγαλει και οσοι περιμεναν να μπουν τους ρωταγε αν εχουν βγαλει απο τα καινουρια εισιτηρια η εχουν καρτα.Δεν ξερω αν ειχε παρει οδηγια η ηταν η εξαιρεση αλλα το βρηκα πολυθ θετικο για να λεμε και τα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το ελυσαν το θεμα με το μονο εισιτηριο των 1.40? Υπαρχει κοσμος οπως εγω,που χρησιμοποιει συγκοινωνιες περιστασιακα,ας πουμε μια φορα την εβδομαδα. Αρα δεν με συμφερει να πληρωσω περισσοτερο απο 2.8 ευρω την εβδομαδα γιατι δεν θα χρειαστω περισσοτερο απο δυο διαδρομες,να παω και να γυρισω. Ευχαριστω ,οποιον ξερει για το θεμα. :)

Δεν λήγουνε τα εισητήρια, βγάλε 10+1 (ιδανικά σε ανώνυμη κάρτα) ειδικά τώρα που έχει έκπτωση. 

 

Με το 1.40 κάθε φορά θα έχεις θέμα με τις ουρές για τους επόμενους μήνες τουλάχιστο, και αν βρεθείς να ξεκινάς μακριά από μετρό θα ψάχνεις τα 200 περίπτερα που έχουν POS για εισητήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχει δοκιμασει καποιος να φορτισει 30μερες σε προσωποποιημενη καρτα μεσω του athenacard site; Εμφανιζει καποια 'ηλεκτρονικη αποδειξη πληρωμης' ξερωγω;

 

Ναι εμφανίζει απόδειξη μετά τη συναλλαγή που σου προτείνω να την κρατήσεις μεχρι να δεις πως όλα είναι οκ. Στη συνέχεια πρέπει να πας με την κάρτα σου σε ένα από τα αυτόματα μηχανήματα και να επιλέξεις το μενού (online κράτηση). Αν όλα πήγαν καλά, θα σου ζητήσει να βάλεις την κάρτα στην υποδοχή, θα "δει" τη συναλλαγή που έκανες και θα σου περάσει το πακέτο στην κάρτα σου και μετά θα πρέπει να τη σκανάρεις σε κάποια πύλη ώστε να αρχίσει να μετράει το διάστημα των 30 ημερών. Σε μένα την προηγουμενη φορά αδυνατούσε το μηχάνημα να βρει την online συναλλαγή που είχα κάνει και χρειάστηκε να πάω στο σταθμό του Συντάγματος και να μιλήσουν με την εταιρεία που κάνει το support (LG).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εμφανίζει απόδειξη μετά τη συναλλαγή που σου προτείνω να την κρατήσεις μεχρι να δεις πως όλα είναι οκ. Στη συνέχεια πρέπει να πας με την κάρτα σου σε ένα από τα αυτόματα μηχανήματα και να επιλέξεις το μενού (online κράτηση). Αν όλα πήγαν καλά, θα σου ζητήσει να βάλεις την κάρτα στην υποδοχή, θα "δει" τη συναλλαγή που έκανες και θα σου περάσει το πακέτο στην κάρτα σου και μετά θα πρέπει να τη σκανάρεις σε κάποια πύλη ώστε να αρχίσει να μετράει το διάστημα των 30 ημερών. Σε μένα την προηγουμενη φορά αδυνατούσε το μηχάνημα να βρει την online συναλλαγή που είχα κάνει και χρειάστηκε να πάω στο σταθμό του Συντάγματος και να μιλήσουν με την εταιρεία που κάνει το support (LG).

Τόσο καλά......άρα δεν έχει νόημα να πληρώσουμε μέσω του site τελικά, δεν γλιτώνουμε το μηχάνημα!

 

Το θέμα είναι να φτιάξουν το online σύστημα, να υπάρχει και κάποιο mobile app, ώστε να πληρώνουμε/φορτίζουμε και μετά απλά να ενεργοποιούμε την κάρτα σε κάποιο μεταφορικό μέσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...