Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σιγουρα θα εχει απαντηθει αλλα θα ρωτησω.

 

Το γεγονος οτι φορτισα την καρτα με 15 ευρω (ειμαι φοιτητης) οταν την εβγαλα, τι απο τα παρακατω σημαινει:

 

  • προιον κομιστρου "απεριοριστες διαδρομες για 30 ημερες" 
  • απλα τη φορτισα  με αποθηκευμενη αξια 15 ευρω , το οποιο πρεπει να ξοδεψω σε καποιο μηχανημα για να αγορασω προιον κομιστρου "απεριοριστες διαδρομες για 30 ημερες" 

PS:Στο πεδιο "Συναλλαγες μου" στο λογαριασμο μου δεν εχει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια σιγουρα θα εχει απαντηθει αλλα θα ρωτησω.

 

Το γεγονος οτι φορτισα την καρτα με 15 ευρω (ειμαι φοιτητης) οταν την εβγαλα, τι απο τα παρακατω σημαινει:

 

  • προιον κομιστρου "απεριοριστες διαδρομες για 30 ημερες" 
  • απλα τη φορτισα  με αποθηκευμενη αξια 15 ευρω , το οποιο πρεπει να ξοδεψω σε καποιο μηχανημα για να αγορασω προιον κομιστρου "απεριοριστες διαδρομες για 30 ημερες" 

PS:Στο πεδιο "Συναλλαγες μου" στο λογαριασμο μου δεν εχει τιποτα.

 

Online δε φαίνεται έτσι κι αλλιώς ότι κάνεις σε εκδοτήριο/μηχάνημα (λογικά δείχνει μόνο τις συναλλαγές που γίνονται στο site)

Αν δεν ζήτησες το συγκεκριμένο κόμιστρο, λογικά συμβαίνει το 2ο (αποθηκευμένη αξία και πρέπει να αγοράσεις το κόμιστρο), αλλά επειδή δεν ξέρεις τι κατάλαβε και τι έκανε τελικά ο άνθρωπος στο εκδοτήριο, πήγαινε στο μηχάνημα στις πληροφορίες κάρτας και θα δεις τι έχει μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς δηλαδή πλέον να βγάζεις μειωμένο εισιτήριο χωρίς να βγάλεις κάρτα; Το έχει δοκιμάσει κανείς; 

 

Εγω εβγαλα το 10+1 με κοστος 6€. Στο εκδοτηριο της Ομονοιας μου ειπαν οτι τα μειωμενα χαρτινα θα συνεχισουν να κυκλοφορουν μεχρι να υποστηριζονται απο τα νεα μηχανηματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μοναστηράκι σήμερα μου είπαν παντως να κυκλοφορώ κανονικα παρόλο που ο φάκελος δεν έχει έρθει ακόμα. Και σε ερώτηση τι θα γίνει αν δω ελεγκτή μου είπε ξέρει αυτός αν εχετε καταθέσει φάκελό.

Ελεγκτές παντως έχω να δω από τέλος του προηγούμενου μήνα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σιγουρα θα εχει απαντηθει αλλα θα ρωτησω.

 

Το γεγονος οτι φορτισα την καρτα με 15 ευρω (ειμαι φοιτητης) οταν την εβγαλα, τι απο τα παρακατω σημαινει:

 

  • προιον κομιστρου "απεριοριστες διαδρομες για 30 ημερες"
  • απλα τη φορτισα με αποθηκευμενη αξια 15 ευρω , το οποιο πρεπει να ξοδεψω σε καποιο μηχανημα για να αγορασω προιον κομιστρου "απεριοριστες διαδρομες για 30 ημερες"
PS:Στο πεδιο "Συναλλαγες μου" στο λογαριασμο μου δεν εχει τιποτα.
στην απόδειξη πώλησης στο όνομα προϊόντος γράφει τι τύπος είναι. αν σου λέει ενιαίο 30 ημερών είσαι εντάξει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να χρησιμοποιήσω το ΜΕΤΡΟ σε λίγο και δεν έχω ούτε κάρτες ούτε τίποτα, τι πρέπει να κάνω; Τι αγοράζω;

όπως θα αγόραζες πριν 1 μήνα χάρτινο εισιτήριο το ίδιο θα κάνεις και τώρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα υπάρχουν ακόμα εισιτήρια που τα επικυρώνεις στα κλασικά μηχανήματα;

όχι εκτός από την πλαστική κάρτα πλέον κυκλοφορούν και χάρτινα επαναφορτιζόμενα εισιτήρια. παίρνεις ένα τέτοιο και διαλέγεις μετά ποιο πακέτο σε βολεύει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίζεται κάπου πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το αποθηκευμένο χρηματικό υπόλοιπο;

 

Να προσθέσω και ένα επιπλέον ερώτημα, με τα POS τι γίνεται που βάζουν χαρτάκια στα ταμεία ότι δεν λειτουργούν και θέλουν μόνο μετρητά; Επίσης στα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων, πήγα να επαναφορτίσω σήμερα την ανώνυμη κάρτα και η μόνη επιλογή που εμφάνιζε ήταν για μετρητά! Μήπως θέλουν καμιά καταγγελία γιατί μας δουλεύουν;! (εντάξει, το τελευταίο ήταν ανέκδοτο, να καταγγείλεις ποιόν και σε ποιόν;;; ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πληρωμή με κάρτες σε μηχάνημα θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον, προς το παρόν μπορεί να γίνει πληρωμή με κάρτα μέσω internet για τις προσωποποιημένες μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πληρωμή με κάρτες σε μηχάνημα θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον, προς το παρόν μπορεί να γίνει πληρωμή με κάρτα μέσω internet για τις προσωποποιημένες μόνο

Και στα ταμεία γιατί βάζουν ταμπελάρες "ΟΧΙ POS";;;!!! Και δεν το έχω δει μόνο σε ένα ή δύο σταθμούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εισιτήριο δυο διαδρομών πλέον,

https://www.athenstransport.com/2017/11/ekptotiki-politiki/

 

Ολόκληρα

Πακέτο των 2 = 2,70 γιουρο άρα 1,35 το ένα

Πακέτο των 5 =  6,50 γιουρο άρα 1,3 το ενα

Πακέτο των 10+1 = 13,50 γιουρο άρα  1,22 το ένα

 

Μειωμένα

Πακέτο των 2 = 1,20 γιουρο άρα 0,60 το ένα

Πακέτο των 5 =  3 γιουρο άρα 0,60 το ενα

Πακέτο των 10+1 = 6 γιουρο άρα  0,54 το ένα

 

"Τα παραπάνω πακέτα εισιτηρίων ολόκληρης τιμής μπορούν να αγοραστούν είτε με κάρτα Ath.ena Card (ανώνυμη ή προσωποποιημένη) είτε με πολλαπλό εισιτήριο Ath.ena Ticket.

 

Τα μειωμένα εισιτήρια μπορούν να αγοραστούν είτε με προσωποποιημένη Ath.ena Card είτε με πολλαπλό εισιτήριο Ath.ena Ticket (διατίθεται μόνο σε εκδοτήρια.)

 

Όπως έκανε γνωστό ο ΟΑΣΑ σήμερα, οι κάρτες Ath.ena Card έχουν χρόνο ζωής 10 έτη ενώ το πολλαπλό εισιτήριο Ath.ena Ticket έχει χρόνο ζωής 1 έτος.

 

Σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ, ήδη σε 200 περίπτερα υπάρχουν POS τα οποία μπορούν να εκδώσουν και να επαναφορτίσουν κάρτες και εισιτήρια. Τα POS του ΟΑΣΑ θα επεκταθούν σε 600 σημεία πώλησης."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι εκτός από την πλαστική κάρτα πλέον κυκλοφορούν και χάρτινα επαναφορτιζόμενα εισιτήρια. παίρνεις ένα τέτοιο και διαλέγεις μετά ποιο πακέτο σε βολεύει.

 

Κυκλοφορουν και μονα εισιτηρια, δεν ειναι αναγκη να παρει επαναφορτισμενο or sth. Τα κανονικου κομιστρου τα βγαζουν και τα νεα μηχανηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...