Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω εάν έχει υποθεί προηγουμένως, αλλά θα ξαναρωτήσω επειδή φοβάμαι...

Εγώ που είμαι άνεργη ισχύει η δωρεάν μετακίνηση εάν κρατάω πάνω μου τη βεβαίωση και την κάρτα ανεργίας ή πρέπει να πάω να κάνω κάτι άλλο;

Ισχύει η δωρεάν μετακίνηση για ανέργους με τον παλιό τρόπο και να κλείσουν η μπάρες στους σταθμούς ωσότου ξεκαθαρίσει το θέμα της μετακίνηση σας θα υπάρχει μια μπάρα εισόδου εξόδου σε κάθε σταθμό που θα εξυπηρετεί τα άτομα δωρεάν μετακίνησης. 

Σίγουρα όλοι που ανήκετε στην παραπάνω κατηγορία της δωρεάν μετακίνησης  πρέπει να προχωρήσετε σε έκδοση της προσωποποιημένης ATH.ENA.Card τώρα για το τρόπο φόρτισης της περιμένετε επίσημη ανακοίνωση από το

υπουργείο μεταφορών εντός Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γεγονός ότι αναφέρεις τι κάνουν στο Λονδίνο είναι ωραίο. 

Εδώ όμως είναι Ελλάδα :) Από την ανακοίνωση μέχρι την (σωστή) υλοποίηση, απέχουμε μίλια. 

 

Δεν εχει και αδικο. Βεβαια αξιζει να τονιστει οτι μεσα στο μετρο μεταμορφωνωμαστε (σχεδον ολοι) σε Ευρωπαιοι . 

Ουτε γκραφιτι  σε τοιχους/βαγονια/ ,ουτε χαραγμενα τζαμια , ουτε σκουπιδια απο δω κι απο κει.

 

Απο αυτο και μονο φαινεται οτι οτι το μετρο ειναι κατι παραπανω απο ενα απλο ΜΜΜ , τουλαχιστον για τους περισσοτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο καιρό στην Αθήνα (από Απρίλη) , και δεν ξέρω τι γινόταν παλιότερα, αλλά δεν έχω δει λεηλατημένα μηχανήματα κλπ σε σταθμούς μετρό, μόνο 1-2 φορές σε σταθμούς του ΗΣΑΠ.

 

Εγώ πάντως μιλάω για την οργάνωση του όλου εγχειρήματος και, εκεί, φαίνεται πόσο ευρωπαίοι είμαστε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει και αδικο. Βεβαια αξιζει να τονιστει οτι μεσα στο μετρο μεταμορφωνωμαστε (σχεδον ολοι) σε Ευρωπαιοι . 

Ουτε γκραφιτι  σε τοιχους/βαγονια/ ,ουτε χαραγμενα τζαμια , ουτε σκουπιδια απο δω κι απο κει.

 

Απο αυτο και μονο φαινεται οτι οτι το μετρο ειναι κατι παραπανω απο ενα απλο ΜΜΜ , τουλαχιστον για τους περισσοτερους.

Μάλλον θα διαφωνήσω στο ότι δεν έχουν προκληθεί φθορές/ζημιές. Θα συμφωνήσω ότι για πολλούς ανθρώπους είναι εργαλείο εξυπηρέτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα διαφωνήσω στο ότι δεν έχουν προκληθεί φθορές/ζημιές. Θα συμφωνήσω ότι για πολλούς ανθρώπους είναι εργαλείο εξυπηρέτησης.

 

Στην αρχή τα σπάσανε μετά μπήκε φύλαξη (αστυνομία) σε κεντρικούς σταθμούς και τώρα ηρέμησε η φάση, μέχρι και τουρνικέ έβγαζαν από λεωφορεία έμπαιναν με ηλεκτρικά κατσαβίδια και τα ξήλωναν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή τα σπάσανε μετά μπήκε φύλαξη (αστυνομία) σε κεντρικούς σταθμούς και τώρα ηρέμησε η φάση, μέχρι και τουρνικέ έβγαζαν από λεωφορεία έμπαιναν με ηλεκτρικά κατσαβίδια και τα ξήλωναν :P

Και όση εξυπνάδα περίσσευε από την υπόλοιπη ανθρωπότητα συγκεντρωμένη σε εσένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όση εξυπνάδα περίσσευε από την υπόλοιπη ανθρωπότητα συγκεντρωμένη σε εσένα!

 

Ηρέμησε φίλε σιγά την εξυπνάδα που είπα και παρεξηγήθηκες κιόλας, άπλα θύμισα την φάση με τα λεωφορεία που έβαλαν τουρνικέ με υποχρεωτική είσοδο από την πρώτη πόρτα που δεν εφαρμόστηκε πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και όση εξυπνάδα περίσσευε από την υπόλοιπη ανθρωπότητα συγκεντρωμένη σε εσένα!

https://www.youtube.com/watch?v=l0BTCOOZtCs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το 10+1 ισχύει και στην προσωποποιημένη κάρτα ή μόνο στην απρόσωπη;

Και για απρόσωπη, είτε για την πλαστική είτε για την χάρτινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σαϊτ της ath.ena εχουμε μια κλασικη ασθενεια. Προσπαθουμε να γραψουμε επισημα και τελικα τα κανουμε αχρειαστα δυσνοητα.

 

Για οσους δικαιουνται μισο εισιτηριο, κατω των 18, φοιτητες, ηλικιωμενοι, δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πανω οποτε το γραφω:

 

 

Οποιος δεν θελει μηνιαια καρτα, δε χρειαζεται να βγαλει προσωποποιημενη. Στο εκδοτηριο της Ομονοιας ο υπαλληλος μου ειπε οτι και μετα το περας της προθεσμιας θα πωλουνται χαρτινα μισα εισιτηρια οπως σημερα ή απροσωπη καρτα 10+1 με κοστος 6€. Παροτι στο σαϊτ λεει: Είναι υποχρεωτική για: Tους δικαιούχους μειωμένης ή δωρεάν μετακίνησης, έτσι ώστε να πιστοποιείται το δικαίωμά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά βεβαίωση ΑΜΚΑ, με εκτύπωση από το amka.gr γίνεται αποδεκτή, προχωράει η αίτηση; 

 

Άμα έχεις ετοιμάσει από το σπίτι την αίτηση με το QR code δεν θα σου ζητήσουν κανένα χαρτί για την διασταύρωση του ΑΜΚΑ σου. Τουλάχιστον έτσι έγινε στο σταθμό Συγγρού-Φιξ που πήγα εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει 1000 φορές. Όταν θα κλείσουν οι μπάρες, θα χρειαστείς κάποια κάρτα ώστε να ανοιγοκλείνουν και να περνάς κάθε φορά.

Εχω γραψει οτι θα υπαρχει μια πυλη ανοιχτη, εφοσον ακομα καποιοι εχουν χαρτινες καρτες 3μηνες και μεγαλυτερης διαρκειας. Επομενως θα μπορουν να περνανε απο εκει οσοι θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...