Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μπαρες ποτε θα μπουν σε λειτουργια;

Και οταν μπουν θα ειναι καποιες για την εισοδο και καποιες για την εξοδο απο τον σταθμο η θα μπαινοβγαινεις απο οπου θες;Αν ισχυει το δευτερο κλαφτα χαραλαμπε σε σταθμους οπως το συνταγμα.

 

 

 

Έχουμε δελτίο τύπου από τον ΟΑΣΑ:
 
1. Ο ΟΑΣΑ εξετάζοντας την πορεία έκδοσης προσωποποιημένων καρτών και λαμβάνοντας υπόψη τις συνθήκες που δημιουργούνται για το επιβατικό κοινό και προκειμένου αυτές να εξομαλυνθούν εισηγήθηκε προς το αρμόδιο Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών ενιαία παράταση ισχύος των καρτών Οκτωβρίου μέχρι τις 10 Νοεμβρίου 2017. Μετά την ημερομηνία αυτή οι επιβάτες πρέπει να κινούνται με ηλεκτρονικό εισιτήριο ή ηλεκτρονικές κάρτες.
 
2. Ο ΟΑΣΑ από την Δευτέρα 6 Νοεμβρίου θα επιτρέψει την έκδοση μεμονωμένων ηλεκτρονικών εισιτηρίων του 1,40 στα αυτόματα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων αντικαθιστώντας πλήρως τα παλαιά χάρτινα εισιτήρια.
 
3. Οι επιβάτες που έχουν στην κατοχή τους παλαιά χάρτινα εισιτήρια, μπορούν να τα χρησιμοποιούν μέχρι την ανωτέρω ημερομηνία.
 
4. Εντός του Νοεμβρίου 2017 θα αρχίσει το κλείσιμο των πυλών στους σταθμούς του ΜΕΤΡΟ.
 
Ο Οργανισμός Δημόσιων Αστικών Συγκοινωνιών εισέρχεται πλέον σε μία νέα περίοδο λειτουργίας, μόνο με ηλεκτρονικά μέσα κομίστρου, γεγονός που θα επιφέρει πολλαπλά οφέλη στο επιβατικό κοινό και θα είναι υπέρ του δημοσίου συμφεροντος.

 

Στην ίδια σελίδα υπάρχει απάντηση. 

Κανείς δε ξέρει ακριβώς πότε. Και πως ακριβώς θα λειτουργούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλαβω, εγώ που έχω κάρτα απεριοριστων για τον Οκτώβριο, αύριο πρέπει μα χτυπήσω κάρτα ή ισχύει μέχρι 10 Νοεμβρίου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια , ATH.ENA Card  μπορει ο καθενας να βγαλει οποτεδηποτε , π.χ σε  ενα μηνα ή σε δυο μηνες και μεχρι τοτε τοτε να μετακινειται κανονικα με ATH.ENA Ticket ; Σωστα ;

 

Ρωταω επειδη ας πουμε εγω αυτο το μηνα μπορει να χρησιμοποιησω ελαχιστα τα ΜΜΜ , και συνεπως δεν βιαζομαι να τη βγαλω.

Αρα μπορει καποιος να μην κατσει στις τωρινες ουρες των 3-4 ωρων , αλλα να παει να τη βγαλει αργοτερα που θα χουν ξεμπουκωσει τα εκδοτηρια .


Για να καταλαβω, εγώ που έχω κάρτα απεριοριστων για τον Οκτώβριο, αύριο πρέπει μα χτυπήσω κάρτα ή ισχύει μέχρι 10 Νοεμβρίου;

Οι εκδοθεισες χαρτινες καρτες του Οκτωβριου ισχυουν μεχρι 10 του μηνος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια , ATH.ENA Card  μπορει ο καθενας να βγαλει οποτεδηποτε , π.χ σε  ενα μηνα ή σε δυο μηνες και μεχρι τοτε τοτε να μετακινειται κανονικα με ATH.ENA Ticket ; Σωστα ;

 

Ρωταω επειδη ας πουμε εγω αυτο το μηνα μπορει να χρησιμοποιησω ελαχιστα τα ΜΜΜ , και συνεπως δεν βιαζομαι να τη βγαλω.

Αρα μπορει καποιος να μην κατσει στις τωρινες ουρες των 3-4 ωρων , αλλα να παει να τη βγαλει αργοτερα που θα χουν ξεμπουκωσει τα εκδοτηρια .

Ακριβώς έτσι. Προσωποποιημένη μπορεί να βγάλει κάποιος όποτε θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο. Κατι πηρε το αυτι μου οτι τα νεα μηχανηματα "φτυνουν" τα παλια 10-ευρα και 5-ευρα και δεχονται μονο τα καινουρια.

 

Ισχυει κατι τετοιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.lifo.gr/now/greece/166575

Μόλις διάβασα και αυτό.

Για να γλιτώσουμε τζάμπα κλικ λέει πως θα ισχύουν ως 15 τελικά αντί για 10 που ρώταγα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.lifo.gr/now/greece/166575

Μόλις διάβασα και αυτό.

Για να γλιτώσουμε τζάμπα κλικ λέει πως θα ισχύουν ως 15 τελικά αντί για 10 που ρώταγα πιο πάνω.

 

Ναι ισχυει , και μαλιστα θα σου γραφα μεχρι "10 ή 15 του μηνος" γιατι καπου το ειχε παρει το ματι μου κι εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φόρτιση των μηνιαίων καρτών θα είναι για 30 ήμερες ή για τον μήνα που φορτίζονται;

Η ισχύς τους είναι για 30 ημέρες από την στιγμή της πρώτης επικύρωσης μετά την φόρτιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο. Κατι πηρε το αυτι μου οτι τα νεα μηχανηματα "φτυνουν" τα παλια 10-ευρα και 5-ευρα και δεχονται μονο τα καινουρια.

 

Ισχυει κατι τετοιο ;

 

Να σημειώσω ότι στο Σύνταγμα τα νέα μηχανήματα δεν δεχόντουσαν 20ευρα γιατί δεν είχαν να δώσουν ρέστα !!!! Σύμφωνα με τον υπάλληλο που εξυπηρετούσε το κοινό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστημένο το στέλνουν οπότε ουσιαστικά χαρτάκι θα σου αφήσουν (αφού πλέον οι ταχυδρόμοι δεν κουβαλάνε μαζί τους τίποτα) να πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο ( άρα πάλι στην ουρά θα περιμένεις γιατί εδώ στη καλλιθέα πχ στο ταχυδρομείο η στάνταρ αναμονή είναι 2,5 ώρες, τουλάχιστον όμως μπορείς να πάρεις νουμερακι και να φύγεις να κάνεις καμία άλλη δουλειά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστημένο το στέλνουν οπότε ουσιαστικά χαρτάκι θα σου αφήσουν (αφού πλέον οι ταχυδρόμοι δεν κουβαλάνε μαζί τους τίποτα) να πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο ( άρα πάλι στην ουρά θα περιμένεις γιατί εδώ στη καλλιθέα πχ στο ταχυδρομείο η στάνταρ αναμονή είναι 2,5 ώρες, τουλάχιστον όμως μπορείς να πάρεις νουμερακι και να φύγεις να κάνεις καμία άλλη δουλειά)

Οφφτοπικ, αλλά 5 φορές πήγα ταχυδρομείο (καλλιθέα μένω), και περίμενα πάντα από 10-40 λεπτά. Το κλειδί είναι να μπορείς να πας εκεί γύρω στις 10:30-11:00. Αλλά λόγω δουλειάς, είναι δύσκολο για τους περισσότερους. Και γι'αυτό "σπάει" κάπως εκείνες τις ώρες. Επίσης, όχι Δευτέρα ή Παρασκευή  :P

 

Οι ταχυδρόμοι τον π.... κυριολεκτικά όμως εδώ. Μου έστειλε άτομο σε γράμμα κάτι πριν 1+ μήνα. Έστειλε και σε άλλους δύο, Ίλιον και Κέρκυρα. Αυτοί παρέλαβαν κανονικά, εγώ ποτέ. 

 

Δε παίζει να περιμένω να στείλουν με φάκελο πάντως. Το είχα σκεφτεί για λίγο αλλά καλύτερα άμεσα να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...